Ledovková kalamita 2014

 

Kvůli ledovce, která se do Prahy a Středních Čech dostala v pondělních podvečerních hodinách, byl od 17:30 dne 1. 12. 2014 postupně omezován provoz veřejné hromadné dopravy. První dobré zprávy se začaly objevovat v úterý odpoledne. Obvyklý provoz bude obnoven nejspíš v dnešních večerních hodinách. Dění při ledovce vám zde popíšeme, včetně aktuálních informací. Fotografie jsou na konci článku.


Plánky:


Historie dění: Praha

1. prosince 2014

Kvůli ledovce, která se do Prahy a Středních Čech dostala v pondělních podvečerních hodinách, byla postupně omezována od 17:30 kolejová doprava, hlavně ta tramvajová. Poslední tramvaje pak zatahovaly před půlnocí a plno jich zůstalo až do úterního odpoledne na tramvajových tratích či smyčkách v Praze. Nejen tramvaje, ale i vlaky měly potíže. Bylo odřeknuto plno mezinárodních vlaků, rychlí, ale i některých osobních. Plno tratí bylo v pondělí také mimo provoz. Na elektrifikovaných tratích, postižených ledovkou, byly proto nasazeny motorové vlaky, které však měly někdy problém pobrat cestující.

 • 17:40 – přerušen provoz mezi zastávkami Balabenka – Kolbenova – Starý Hloubětín
 • 17:50 – přerušen provoz mezi zastávkami Náměstí Bratří Synků – Spořilov
 • 20 – 22 hodin – přerušen provoz v Hloubětíně, Strašnicích, Řepích (Anděl – Sídliště Řepy) a Kobylisích
 • 22:20 – přerušen provoz mezi zastávkami Anděl – Sídliště Barrandov

2. prosince 2014

Po půlnoci byl provoz tramvají zcela zastaven. Ledovka byla totiž příliš silná. Noční dopravu za tramvaje zajišťovaly autobusy, které jezdily v hodinovém intervalu. Noční autobusy beze změny.

Po ukončení nočního provozu nastal obvyklý denní provoz, avšak s tím, že tramvaje stále nejezdily. V návazných (napájecích) úsecích na metro byly zavedeny náhradní autobusové linky. V centru byl provoz obsloužen metrem a linkou 207.

 • X1: Petřiny – Hradčanská – Petřiny
 • X3: Sídliště Modřany – Nádraží Braník – Palackého náměstí – Jiráskovo náměstí – Karlovo náměstí – Moráň – Palackého náměstí – Sídliště Modřany
 • X5: Ústřední dílny Dopravního podniku – Černokostelecká – Vozovna Strašnice – Želivského – Olšanské hřbitovy
 • X6: Spořilov – Náměstí Bratří Synků – Albertov – Palackého náměstí – Jiráskovo náměstí – Karlovo náměstí – Moráň – Palackého náměstí – Spořilov
 • X9: Sídliště Řepy – Hotel Golf – Anděl
 • X10: Kobylisy – Bulovka – Palmovka – Maniny – Vltavská – Strossmayerovo náměstí – Výstaviště Holešovice – Dělnická – Maniny – Kobylisy (v provozu od 10 hodin dne 2. 12. 2014)
 • X11: Spojovací – Vozovna Žižkov
 • X12: Sídliště Barrandov – Smíchovské nádraží – Anděl
 • X20: Divoká Šárka – Dejvická
 • X22: Nádraží Hostivař – Průběžná – Koh-i-noor – Náměstí Míru – I. P. Pavlova – Náměstí Bratří Synků – Spořilov
 • X25: Bílá Hora – Malovanka – Vozovna Střešovice – Hradčanská

Od 10 hodin byla zavedena náhradní autobusová linka v trase: Kobylisy – Bulovka – Palmovka – Maniny – Vltavská – Strossmayerovo náměstí – Výstaviště Holešovice – Dělnická – Maniny – Kobylisy. Od 11 hodin dopoledne byla linka X-1 prodloužena do trasy: Petřiny – Hradčanská – Strossmayerovo náměstí – Dělnická – Výstaviště Holešovice – Strossmayerovo náměstí – Petřiny.

Ledovková kalamita - 2. 12. 2014 - 12 hodin

 

Během dalších hodin byly vozy uvíznuté v pražské tramvajové síti přestěhovány do svých vozoven.

Po zpřístupnění některých tratí a s lepšící se situací, byla do provozu uvedena první tramvajová linka. Jednalo se o linku 9, která začala jezdit od 15 hodin v trase: Hotel Golf – Kotlářka – Anděl (B) – Újezd – Národní třída (B) – Václavské náměstí (A) – Hlavní nádraží (C) (V) – Olšanské náměstí – Vozovna Žižkov. Zároveň byla zkrácena linka X-11 (Spojovací – Flora – Hlavní nádraží) do trasy Vozovna Žižkov – Spojovací.

Ledovková kalamita - 2. 12. 2014 - 15 hodin

Dále byly postupně obnovovány i další tramvajové linky. Nejdříve byla linka 9 v 17 hodin prodloužena z Vozovny Žižkov na Spojovací a s tím byl ukončen provoz i na lince X-11 (Vozovna Žižkov – Spojovací).

Ledovková kalamita - 2. 12. 2014 - 17 hodin

Již o hodinu později, v 18 hodin, se rozjela další tramvajová linka, označená číslem 18. Kvůli ledovce byl provoz jen v části trasy. Trasa: Vozovna Pankrác – Náměstí Bratří Synků – Albertov – Karlovo náměstí – Národní třída – Národní divadlo – Staroměstská – Právnická fakulta – Malostranská – Malostranské náměstí – Újezd – Národní divadlo –…– Vozovna Pankrác. S tím byl ukončen i provoz na lince X-6 (Spořilov – Albertov – Palackého nám. – Jiráskovo náměstí – Karlovo nám.).

Ledovková kalamita - 2. 12. 2014 - 18 hodin

V půl osmé večer vyjely další 2 tramvajové linky. Linka číslo 3 a 20. Linka 3 v trase Nádraží Braník – Karlovo náměstí – Václavské náměstí – Florenc – Palmovka – Nádraží Libeň – Starý Hloubětín a linka 20 v trase: Smíchovské nádraží – Anděl – Malostranská – Dejvická – Vozovna Vokovice. Proto byla náhradní autobusová linka X-3 (Sídliště Modřany – Nádraží Braník – Palackého náměstí – Jiráskovo náměstí – Karlovo náměstí – Moráň – Palackého náměstí – Sídliště Modřany) zkrácena do trasy Nádraží Braník – Sídliště Modřany).

Ledovková kalamita - 2. 12. 2014 - 19 hodin

Poslední dosud obnovenou linku tramvají je od 21:30 hod částečně i linka 12 v trase Smíchovské nádraží – Malostranská – Letenské náměstí – Vltavská – Palmovka.

Ledovka 2014 - 2. 12. 2014 - 21 hodin

3. prosince 2014

Provoz metra byl prodloužen o hodinu do 1:30. V provozu byly tramvajové linky 3, 9, 12, 18 a 20 v intervalu 10 minut a noční autobusové linky za tramvaje v intervalu 60 minut. Noční autobusy beze změny.

Ve 4:30 hod byly obnoveny další tramvajové linky. Nově byly uvedeny do provozu linky 5 a 17. Linka 5 v trase: Nádraží Podbaba – Ústřední dílny Dopravního podniku a linka 17 v trase: Nádraží Braník – Palackého náměstí – Národní divadlo – Staroměstská – Strossmayerovo náměstí, dále jednosměrným objezdem přes Výstaviště Holešovice, Nádraží Holešovice, Dělnickou, Vltavskou, Strossmayerovo náměstí a zpět na Nádraží Braník. V dalších hodinách už začalo obnovování linek či tramvajových tratí vysokorychlostním tempem.

Ledovka 2014 - 3. 12. 2014 - 4 hodin

O hodinu později (5:30 hod) byla uvedena do provozu i linka 8 (Nádraží Podbaba – Starý Hloubětín), linka 4 (Kotlářka – Kubánské náměstí) a linka 26 (Divoká Šárka – Nádraží Hostivař). Linka 17 nově pokračovala od Nádraží Holešovice dále až na Vozovnu Kobylisy, S tím byla i linka 12 vrácena do své trasy v Holešovicích přes Výstaviště Holešovice a Ortenovo náměstí.

O půl hodiny později (6:00 hod) byla obnovena i linka 5 (Nádraží Podbaba – Ústřední dílny Dopravního podniku) a částečně i linka 22 (Malovanka – Nádraží Hostivař).

V 6:30 hod se cestující mohli svézt také linkou 4 (Kubánské náměstí – Kotlářka) a 26 (Nádraží Hostivař – Divoká Šárka). V provozu tak chyběly ještě linky 1, 2, 6, 7, 10, 11, 13, 14, 16, 24 a 25. Co se týče náhradní autobusové dopravy, od 6:30 byla stále v provozu linka X-1 (Petřiny – Hradčanská – Strossmayerovo náměstí – Dělnická – Výstaviště Holešovice – Strossmayerovo náměstí – Petřiny), nahrazující linku 1 a 25 na Letné a do Petřin linky 1, 2 a 18. V Modřanech pak linka X-3 (Sídliště Modřany – Nádraží Braník), nahrazujcí tramvaje 3 a 17, v Řepích linka X-9 (Sídliště Řepy – Hotel Golf), nahrazující linku 9 a 10, v Kobylisích linka X-10 (Kobylisy – Bulovka – Palmovka), nahrazující stejnojmenou linku 10, a také linku 3. Dále ještě linka X-11 (Spořilov – Náměstí Bratří Synků – I. P. Pavlova) na Spořilově za jedenáctku, linka X-12 ( Sídliště Barrandov – Smíchovské nádraží – Anděl) na Barrandově za linky 6, 12, 14 a 20 a poslední náhradní linka byla X-25 (Bílá Hora – Malovanka – Vozovna Střešovice – Hradčanská), nahrazující tramvaje na Bílou Horu.

V 7:30 hod, kdy začínala ranní špička, se podařilo zprovoznit ještě další tři linky. Linku 7 (Radlická – Černokostelcká), 10 (Sídliště Řepy – Kobylisy) a linku 11 (Spořilov – Spojovací). Do své trasy se vrátila i linka 3 (Nádraží Braník – Březiněveská), která dosud jela v trase Nádraží Braník – Karlovo náměstí – Václavské náměstí – Florenc – Palmovka – Nádraží Libeň – Starý Hloubětín, linka 9 (Spojovací – Sídliště Řepy), která do té doby končila od Spojovací u Vozovny Motol a linky 12 a 20 se vydaly po svých pravidelných trasách ze Smíchovského nádraží na Sídliště Barrnandov. V provozu zatím nebyly linky 1, 2, 6, 13, 14, 16, 24 a 25. Náhradní autobusová doprava zůstála nasazena v úsecích Petřiny – Hradčanská – Strossmayerovo náměstí – Dělnická – Výstaviště Holešovice – Strossmayerovo náměstí – Petřiny (linka X1) a Sídliště Modřany – Nádraží Braník (linka X3). Ostatní náhradní linky zrušeny.

Po 9 hodině došlo k opětovnému rozšíření tramvajové dopravy. Od devíti se cestující dostaly linkou 10 z Kobylisy na Sídliště Ďáblice, linkou 3 a 17 z Nádraží Braník na Sídliště Modřany a linkou 22 z Malovanky na Bílou Horu. NOvě vyjela i linka 1 ve své trase Spojovací – Petřiny. Všechny tramvajové linky, které dosud byly v provozu (kromě linky 18), jely po svých trasách. Po deváté začala pomalu jezdit i linka 16 (Lehovec – Kotlářka/Sídlišt Řepy). Od devíti byly zrušeny i náhradní autobusové linky X-1 a X-3.

Ledovka 2014 - 3. 12. 2014 - 9 hodin

Od 10:30 hod byl postupně zahajován provozi na tramvajových linkách číslo 13 (Náměstí Bratří Synků – Černokostelecká), 14 (Sídliště Barrandov – Ortenovo náměstí), 24 (Ortenovo náměstí – Kubánské náměstí) a 25 (Lehovec- Vypich).V provozu nebyly tramvajové linky 2 a 6.

Poslední vyjmenované linky, 2 (Petřiny – Divoká Šárka) a 6 (Spořilov – Smíchovské nádraží/Sídliště Barrandov), byly obnoveny krátce po 14 hodině. S tím se tramvajová síť, ale i autobusová síť v Praze dostala do normálu. Do večera pak linky nejezdily dle jízdního řádu. Od 4. 12. 2014 již zcela normální provoz.


Historie dění: vlaky + regionální autobusy (PID mimo Prahu)

Stejné problémy co čekaly dopravu v Praze, čekaly i vlaky v regionu.

Většinou se po celou dobu objevovali tyto informace:

 • Z důvodu pokračující kalamitní situace (námraza na trakčním vedení) bude značná část spojů zrušena, předpokládá se omezený provoz u většiny elektrifikovaných spojů linek S.
 • Z důvodu pokračující námrazy na trakčním vedení se dne 3.12.2014 předpokládá omezený provoz vlaků linek S1, S2, S20, S4, S7 a S9. Detaily níže.
 • Vybrané návaznosti nebudou dodrženy (hlavně v souvislosti s vlaky).

A teď podrobně:

PID (mimo Prahu) – 3. 12. 2014 – 20:15

 • provoz stabilizován

PID (mimo Prahu) – 3. 12. 2014 – 18:15

Opatření na linkách S:

S7:

 • Nejede vlak z Prahy hl.n. do Úval v 17:33 a zpět v 18:14.

S9:

 • Provoz je zajištěn v omezeném rozsahu, dochází ke zpoždění, část vlaků je zrušena.
 • Nejedou vlaky linky S9 v úseku Praha hl.n. – Praha-Horní Počernice.
 • Nejedou spěšné vlaky.

PID (mimo Prahu) – 3. 12. 2014 – 17:45

Opatření na linkách S:

S1:

 • Nejedou spěšné vlaky.

S2+S20:

 • Nejedou vlaky linky S9 v úseku Praha hl.n. – Praha-Horní Počernice.

S4+R4:

 • Nejedou spěšné vlaky.

S7:

 • Nejede vlak z Prahy hl.n. do Úval v 17:33 a zpět v 18:14.

S9:

 • Provoz je zajištěn v omezeném rozsahu, dochází ke zpoždění, část vlaků je zrušena.
 • Nejedou vlaky linky S9 v úseku Praha hl.n. – Praha-Horní Počernice.
 • Nejedou spěšné vlaky.

PID (mimo Prahu) – 3. 12. 2014 – 16:10

Opatření na linkách S:

S1:

 • Provoz obnoven dle jízdních řádů.
 • Spěšné vlaky jsou odřeknuty.

S2+S20:

 • Postupně dochází k obnovení provozu elektrických vlaků (včetně úseku do Milovic).
 • Vlaky S9 v úseku Praha hl.n. – Praha-Horní Počernice a zpět odřeknuty.

S4+R4:

 • Provoz obnoven dle jízdních řádů.
 • Spěšné vlaky odřeknuty.

S9:

 • Provoz je zajištěn v intervalu cca 30 minut (nejezdí posilové vlaky do Strančic).
 • Vlaky S9 v úseku Praha hl.n. – Praha-Horní Počernice a zpět odřeknuty.
 • Spěšné vlaky jsou odřeknuty.

 

PID (mimo Prahu) – 3. 12. 2014 – 15:40

Opatření na linkách S:

S1:

 • Postupně dochází k obnovování provozu elektrických vlaků dle jízdního řádu, dochází ke zpoždění.
 • Spěšné vlaky jsou odřeknuty.
 • Vlaky S7 v úseku Praha hl.n. – Úvaly a zpět odřeknuty.

S2+S20:

 • Postupně dochází k obnovení provozu elektrických vlaků (vč. úseku do Milovic).
 • Vlaky S9 v úseku Praha hl.n. – Praha-Horní Počernice a zpět odřeknuty.

S4+R4:

 • Osobní vlaky elektrické trakce v provozu, může docházet ke zpožděním.
 • Spěšné vlaky odřeknuty.

S9:

 • Vlaky jsou vedeny ve velmi omezeném rozsahu pomocí nahradních motorových souprav v omezené kapacitě v intervalu 30 až 90 minut.
 • Vybrané vlaky ve směru Benešov – Praha budou vedeny v úseku Praha-Hostivař – Praha hl.n. odklonem mimo stanice Praha-Strašnice a Praha-Vršovice
 • Vlaky S9 v úseku Praha hl.n. – Praha-Horní Počernice a zpět odřeknuty

Opatření BUS:

 • 304: na spojích jedoucích z/do Úvaly, žel.st. se uznávají se doklady ČD.
 • 391: na všech spojích se uznávají doklady ČD.
 • 484: na všech spojích se uznávají doklady ČD.

 

PID (mimo Prahu) – 3. 12. 2014 – 14:30

Opatření na linkách S:

S1:

 • Provoz osobních vlaků Praha – Kolín zajištěn pomocí náhradních motorových souprav v omezené kapacitě. V úseku Praha Mas.n. – Český Brod interval cca 30 minut, v úseku Český Brod – Kolín interval cca 60 minut. Dále bude postupně obnoven provoz vlaků eletrické trakce.
 • Spěšné vlaky jsou odřeknuty.
 • Vlaky S7 v úseku Praha hl.n. – Úvaly a zpět odřeknuty.

S2+S20:

 • Postupně dochází k obnovení provozu elektrických vlaků (vč. úseku do Milovic).
 • Vlaky S9 v úseku Praha hl.n. – Praha-Horní Počernice a zpět odřeknuty.
 • Do dostatečného obnovení provozu železnice zůstává v platnosti:
  • Autobusová linka 432 prodloužena ze zast. Milovice, žel.st. do zast. Lysá n.L., žel.st.

S4+R4:

 • Osobní vlaky elektrické trakce v provozu, může docházet ke zpožděním.
 • Spěšné vlaky odřeknuty.

S7:

 • Postupně obnovování provoz vlaků elektrické trakce dle pravidelného jízdního řádu.
 • Vlaky S7 v úseku Praha hl.n. – Úvaly a zpět odřeknuty.

S9:

 • Vlaky jsou vedeny ve velmi omezeném rozsahu pomocí nahradních motorových souprav v omezené kapacitě v intervalu 30 až 90 minut.
 • Vybrané vlaky ve směru Benešov – Praha budou vedeny v úseku Praha-Hostivař – Praha hl.n. odklonem mimo stanice Praha-Strašnice a Praha-Vršovice
 • Vlaky S9 v úseku Praha hl.n. – Praha-Horní Počernice a zpět odřeknuty.

Opatření BUS:

 • 304: na spojích jedoucích z/do Úvaly, žel.st. se uznávají se doklady ČD.
 • 391: na všech spojích se uznávají doklady ČD.
 • 432: linka prodloužena ze zast. Milovice, žel.st. do zast. Lysá n.L., žel.st. (uznávají se doklady ČD).
 • 484: na všech spojích se uznávají doklady ČD.

 

PID (mimo Prahu) – 3. 12. 2014 – 7:30

Opatření na linkách S:

S1:

 • Provoz pouze náhradními soupravami s omezenou kapacitou (3-5 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha Masarykovo nádr. – Kolín a zpět.
  • V úseku Praha Masarykovo nádr. – Český Brod interval cca 30-60 minut.
  • V úseku Český Brod – Kolín interval cca 60-90 minut.
 • Vybrané spoje mohou být dle aktuální provozní situace ukončeny ve st. Český Brod, Poříčany nebo Pečky.
 • Spěšné vlaky budou odřeknuty.
 • Vlaky S7 v úseku Praha hl. n. – Úvaly a zpět odřeknuty.
 • X-S1: bude zaveden kyvadlový provoz (1 autobusem) cca od 6:00 do 9:00 v úseku Úvaly, žel.st. – Sídliště Rohožník(přestup na linky MHD).

S2+S20:

 • Provoz linky S20 zastaven v úseku Lysá n. L. – Milovice
  • Autobusová linka 432 prodloužena ze zast. Milovice, žel. st. do zast. Lysá n. L., žel. st.
 • Provoz linek S2+S20 zastaven v úseku Praha-Vysočany – Praha Masarykovo nádr. / Praha hl. n.
  • v úseku Praha-Vysočany – Praha hl.n. lze použít linek S3 a R3 nebo linek MHD
  • v úseku Praha-Vysočany – Praha Masarykovo nádr. lze použít linky S34 nebo linek MHD
 • Provoz pouze náhradními soupravami s omezenou kapacitou (2-3 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny ve dvou nezávislých úsecích Praha-Vysočany – Lysá n. L. a Lysá n. L. – Kolín a zpět.
  • V úseku Praha-Vysočany – Lysá n. L. interval cca 30-90 minut.
  • V úseku Lysá n. L. – Kolín interval cca 60-90 minut.
 • Vlaky S9 v úseku Praha hl. n. – Praha-Horní Počernice a zpět odřeknuty.
 • Autobusová linka 432 prodloužena ze zast. Milovice, žel. st. do zast. Lysá n. L., žel. st.
 • Autobusová linka 398 vedena odklonem z Nehvizd přes zast. Čelákovice, nádraží do zastávky Mochov a dále po své trase – uznávají se doklady ČD.

S4+R4:

 • Provoz částečně náhradními soupravami (2-4 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha Masarykovo nádr. – Kralupy n. Vlt. a zpět.
 • Spěšné vlaky odřeknuty.
 • Vybrané spoje mohou být dle aktuální provozní situace ukončeny ve st. Praha-Holešovice.

S5+R5:

 • Zrušení vybraných spojů linky R5 – spěšné vlaky (soupravy převedeny na jiné tratě).

S6:

 • Provoz zastaven na celé trati (soupravy převedeny na S7).

S7:

 • Provoz pouze náhradními soupravami s omezenou kapacitou (4-6 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha hl.n. – Beroun a zpět.
 • Provoz vlaků v intervalu cca 30-90 minut.
 • Vybrané spoje mohou být dle aktuální provozní situace ukončeny ve st. Praha-Radotín, Řevnice nebo Karlštejn.
 • Vlaky S7 v úseku Praha hl. n. – Úvaly a zpět odřeknuty.
 • 313, 414, 415: vybrané spoje prodlouženy ze zast. Černošice, žel. zast. do zast. Nádraží Radotín, kde je přestup na linky MHD směr centrum. – uznávají se doklady ČD.
 • 255: prodloužena ze zast. Nádr. Radotín do zast. Černošice, žel. zast. (v zast. Nádraží Radotín nebo Zbraslavské nám. přestup na linky MHD)

S9:

 • Provoz pouze náhradními soupravami s omezenou kapacitou (3-5 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha hl.n. – Benešov u Prahy a zpět.
 • Provoz vlaků v intervalu cca 30-90 minut.
 • Vybrané vlaky ve směru Praha budou vedeny v úseku Praha-Hostivař – Praha hl.n. odklonem přes st. Praha-Libeň (mimo st. Praha-Strašnice a Praha-Vršovice), cestující mohou do těchto zastávek pokračovat vlakem zpět ve směru Benešov u Prahy.
 • Vybrané spoje mohou být dle aktuální provozní situace ukončeny ve st. Strančice nebo Čerčany.
 • Vlaky S9 v úseku Praha hl. n. – Praha-Horní Počernice a zpět odřeknuty.
 • X-S9: v ranní špičce zavedena kyvadlová doprava Strančice, žel. st. – Opatov

S41:

 • Provoz zastaven (soupravy převedeny na S4).

Opatření BUS:

 • X-S1: bude zaveden kyvadlový provoz (1 autobusem) cca od 6:00 do 9:00 v úseku Úvaly, žel.st. – Sídliště Rohožník(přestup na linky MHD 163 a 250)
 • X-S9: v ranní špičce zavedena kyvadlová doprava Strančice, žel. st. – Opatov
 • 432: linka prodloužena ze zast. Milovice, žel. st. do zast. Lysá n. L., žel. st. – uznávají se doklady ČD.
 • 398: bude vedena odklonem z Nehvizd přes zast. Čelákovice, nádraží do zastávky Mochov a dále po své trase – uznávají se doklady ČD.
 • 304: spoje jedoucí z a do Úvaly, žel. st. – uznávají se doklady ČD.
 • 391: všechny spoje – uznávají se doklady ČD.
 • 484: všechny spoje – uznávají se doklady ČD.
 • 251: omezení provozu ve špičce PD – vůz použit na X-S, pro cestu do centra Prahy využijte linky 163, 250 a dále metro
 • 313, 414, 415: vybrané spoje prodlouženy ze zast. Černošice, žel. zast. do zast. Nádraží Radotín, kde je přestup na linky MHD směr centrum. – uznávají se doklady ČD.
 • 255: prodloužena ze zast. Nádr. Radotín do zast. Černošice, žel. zast. (v zast. Nádraží Radotín nebo Zbraslavské nám. přestup na linky MHD)
 • PŘEDPOKLAD – na odpoledne, bude upřesněno!!!
  • 262: bude v odpolední špičce vyčkávat na linku 261 v zastávce Nádraží Klánovice-sever.
  • X-S1: V PŘÍPADĚ POTŘEBY v odpolední špičce bude od 14:00 do 20:00 v úseku Úvaly, žel.st. Český Brodzaveden kyvadlový provoz (1autobusem) nebo vůz použit na hrazení Sídliště Rohožník – Úvaly, žst
  • 250: V PŘÍPADĚ POTŘEBY v odpolední špičce bude linka prodloužena ze zast. Sídliště Rohožník do zast.Úvaly, žel.st. – uznávají se doklady ČD.

 

PID (mimo Prahu) – 3. 12. 2014 – 4:00

Opatření na linkách S:

S1:

 • Provoz pouze náhradními soupravami s omezenou kapacitou (3-5 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha Masarykovo nádr. – Kolín a zpět.
  • V úseku Praha Masarykovo nádr. – Český Brod interval cca 30-60 minut.
  • V úseku Český Brod – Kolín interval cca 60-90 minut.
 • Vybrané spoje mohou být dle aktuální provozní situace ukončeny ve st. Český Brod, Poříčany nebo Pečky.
 • Spěšné vlaky budou odřeknuty.
 • Vlaky S7 v úseku Praha hl. n. – Úvaly a zpět odřeknuty.
 • X-S1: bude zaveden kyvadlový provoz (1 autobusem) cca od 6:00 do 9:00 v úseku Úvaly, žel.st. – Sídliště Rohožník(přestup na linky MHD).

S2+S20:

 • Provoz linky S20 zastaven v úseku Lysá n. L. – Milovice
  • Autobusová linka 432 prodloužena ze zast. Milovice, žel. st. do zast. Lysá n. L., žel. st.
 • Provoz linek S2+S20 zastaven v úseku Praha-Vysočany – Praha Masarykovo nádr. / Praha hl. n.
  • v úseku Praha-Vysočany – Praha hl.n. lze použít linek S3 a R3 nebo linek MHD
  • v úseku Praha-Vysočany – Praha Masarykovo nádr. lze použít linky S34 nebo linek MHD
 • Provoz pouze náhradními soupravami s omezenou kapacitou (2-3 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny ve dvou nezávislých úsecích Praha-Vysočany – Lysá n. L. a Lysá n. L. – Kolín a zpět.
  • V úseku Praha-Vysočany – Lysá n. L. interval cca 30-90 minut.
  • V úseku Lysá n. L. – Kolín interval cca 60-90 minut.
 • Vlaky S9 v úseku Praha hl. n. – Praha-Horní Počernice a zpět odřeknuty.
 • Autobusová linka 432 prodloužena ze zast. Milovice, žel. st. do zast. Lysá n. L., žel. st.
 • Autobusová linka 398 vedena odklonem z Nehvizd přes zast. Čelákovice, nádraží do zastávky Mochov a dále po své trase – uznávají se doklady ČD.

S4+R4:

 • Provoz částečně náhradními soupravami (2-4 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha Masarykovo nádr. – Kralupy n. Vlt. a zpět.
 • Spěšné vlaky odřeknuty.
 • Vybrané spoje mohou být dle aktuální provozní situace ukončeny ve st. Praha-Holešovice.

S5+R5:

 • Zrušení vybraných spojů linky R5 – spěšné vlaky (soupravy převedeny na jiné tratě).

S6:

 • Provoz zastaven na celé trati (soupravy převedeny na S7).

S7:

 • Provoz pouze náhradními soupravami s omezenou kapacitou (4-6 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha hl.n. – Beroun a zpět.
 • Provoz vlaků v intervalu cca 30-90 minut.
 • Vybrané spoje mohou být dle aktuální provozní situace ukončeny ve st. Praha-Radotín, Řevnice nebo Karlštejn.
 • Vlaky S7 v úseku Praha hl. n. – Úvaly a zpět odřeknuty.
 • 313, 414, 415: vybrané spoje prodlouženy ze zast. Černošice, žel. zast. do zast. Nádraží Radotín, kde je přestup na linky MHD směr centrum. – uznávají se doklady ČD.
 • 255: prodloužena ze zast. Nádr. Radotín do zast. Černošice, žel. zast. (v zast. Nádraží Radotín nebo Zbraslavské nám. přestup na linky MHD)

S9:

 • Provoz pouze náhradními soupravami s omezenou kapacitou (3-5 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha hl.n. – Benešov u Prahy a zpět.
 • Provoz vlaků v intervalu cca 30-90 minut.
 • Vybrané vlaky ve směru Praha budou vedeny v úseku Praha-Hostivař – Praha hl.n. odklonem přes st. Praha-Libeň (mimo st. Praha-Strašnice a Praha-Vršovice), cestující mohou do těchto zastávek pokračovat vlakem zpět ve směru Benešov u Prahy.
 • Vybrané spoje mohou být dle aktuální provozní situace ukončeny ve st. Strančice nebo Čerčany.
 • Vlaky S9 v úseku Praha hl. n. – Praha-Horní Počernice a zpět odřeknuty.
 • X-S9: v ranní špičce zavedena kyvadlová doprava Strančice, žel. st. – Opatov

S41:

 • Provoz zastaven (soupravy převedeny na S4).

Opatření BUS:

 • X-S1: bude zaveden kyvadlový provoz (1 autobusem) cca od 6:00 do 9:00 v úseku Úvaly, žel.st. – Sídliště Rohožník(přestup na linky MHD 163 a 250)
 • X-S9: v ranní špičce zavedena kyvadlová doprava Strančice, žel. st. – Opatov
 • 432: linka prodloužena ze zast. Milovice, žel. st. do zast. Lysá n. L., žel. st. – uznávají se doklady ČD.
 • 398: bude vedena odklonem z Nehvizd přes zast. Čelákovice, nádraží do zastávky Mochov a dále po své trase – uznávají se doklady ČD.
 • 304: spoje jedoucí z a do Úvaly, žel. st. – uznávají se doklady ČD.
 • 391: všechny spoje – uznávají se doklady ČD.
 • 484: všechny spoje – uznávají se doklady ČD.
 • 251: omezení provozu ve špičce PD – vůz použit na X-S, pro cestu do centra Prahy využijte linky 163, 250 a dále metro
 • 313, 414, 415: vybrané spoje prodlouženy ze zast. Černošice, žel. zast. do zast. Nádraží Radotín, kde je přestup na linky MHD směr centrum. – uznávají se doklady ČD.
 • 255: prodloužena ze zast. Nádr. Radotín do zast. Černošice, žel. zast. (v zast. Nádraží Radotín nebo Zbraslavské nám. přestup na linky MHD)
 • PŘEDPOKLAD – na odpoledne, bude upřesněno!!! (Nakonec se nestalo)
 • 262: bude v odpolední špičce vyčkávat na linku 261 v zastávce Nádraží Klánovice-sever.
 • X-S1: V PŘÍPADĚ POTŘEBY v odpolední špičce bude od 14:00 do 20:00 v úseku Úvaly, žel.st. Český Brodzaveden kyvadlový provoz (1autobusem) nebo vůz použit na hrazení Sídliště Rohožník – Úvaly, žst
 • 250: V PŘÍPADĚ POTŘEBY v odpolední špičce bude linka prodloužena ze zast. Sídliště Rohožník do zast.Úvaly, žel.st. – uznávají se doklady ČD.

 

PID (mimo Prahu) – 2. 12. 2014 – 21:30

 

Opatření na linkách S:

S1:

 • Provoz pouze náhradními soupravami (2-3 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha Masarykovo n. – Kolín a zpět.
 • Vybrané spoje mohou být dle aktuální provozní situace ukončeny ve st. Český Brod, Poříčany nebo Pečky.
 • Vlaky S7 v úseku Praha hl. n. – Úvaly a zpět odřeknuty.

S2:

 • Provoz pouze náhradními soupravami (1-2 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha-Vysočany – Lysá n. L. a Lysá n. L. – Kolín.
 • Autobusová linka 398 vedena odklonem z Nehvizd přes zast. Čelákovice, nádraží do zastávky Mochov a dále po své trase.
 • Vlaky S9 v úseku Praha hl. n. – Praha-Horní Počernice a zpět odřeknuty.

S4:

 • Provoz částečně náhradními soupravami (2-3 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha Masarykovo n. – Kralupy n. Vlt. a zpět.
 • Vybrané spoje mohou být dle aktuální provozní situace ukončeny ve st. Praha-Holešovice.

S6:

 • provoz zastaven na celé trati (soupravy převedeny na S7)

S7:

 • Provoz pouze náhradními soupravami (4-6 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha hl.n. – Beroun a zpět.
 • Vybrané spoje mohou být dle aktuální provozní situace ukončeny ve st. Praha-Radotín, Řevnice nebo Karlštejn.
 • Vlaky S7 v úseku Praha hl. n. – Úvaly a zpět odřeknuty.

S9:

 • Provoz pouze náhradními soupravami (3-4 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha hl.n. – Benešov u Prahy a zpět.
 • Vybrané spoje mohou být dle aktuální provozní situace ukončeny ve st. Strančice.
 • Vlaky S9 v úseku Praha hl. n. – Praha-Horní Počernice a zpět odřeknuty.

S12:

 • zavedena náhradní autobusová doprava (soupravy převedeny na S1)

S20:

 • provoz zastaven v úseku Lysá n.L. – Milovice
 • Provoz pouze náhradními soupravami (1-2 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha-Vysočany – Lysá n. L.
 • Autobusová linka 432 prodloužena ze zast. Milovice, žel. st. do zast. Lysá n. L., žel. st.
 • Autobusová linka 398 vedena odklonem z Nehvizd přes zast. Čelákovice, nádraží do zastávky Mochov a dále po své trase.

S41:

 • provoz zastaven (soupravy převedeny na S4)

Opatření BUS:

 • 432: linka prodloužena ze zast. Milovice, žel. st. do zast. Lysá n. L., žel. st.
 • 398: vedena odklonem z Nehvizd přes zast. Čelákovice, nádraží do zastávky Mochov a dále po své trase.

 

PID (mimo Prahu) – 2. 12. 2014 – 18:00

Opatření na linkách S:

S1:

 • Provoz pouze náhradními soupravami (2-3 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha Masarykovo n. – Kolín a zpět.
 • Vybrané spoje mohou být dle aktuální provozní situace ukončeny ve st. Český Brod, Poříčany nebo Pečky.
 • Vlaky S7 v úseku Praha hl. n. – Úvaly a zpět odřeknuty.
 • Autobusová linka 250 cca od 14:00 do 19:40 je prodloužena ze zast. Sídliště Rohožník do zast. Úvaly, žel.st.
  POZOR! Poslední spoj linky 250 do Úval odjede z Černého Mostu v 19:40 (zajištěn přípoj X-S do Českého Brodu)!
 • Autobusová linka X-S zavedena (1 autobusem) v úseku Úvaly, žel.st. (přestup z prodloužené linky 250) – Český Brod, žel.st.
  POZOR! Poslední spoj X-S zaveden na poslední spoj linky 250 z Černého Mostu do Úval v 19:40!

S2:

 • Provoz pouze náhradními soupravami (1-2 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha-Vysočany – Lysá n. L. a Lysá n. L. – Kolín.
 • Autobusová linka 398 vedena odklonem z Nehvizd přes zast. Čelákovice, nádraží do zastávky Mochov a dále po své trase.
 • Vlaky S9 v úseku Praha hl. n. – Praha-Horní Počernice a zpět odřeknuty.

S4:

 • Provoz částečně náhradními soupravami (2-3 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha Masarykovo n. – Kralupy n. Vlt. a zpět.
 • Vybrané spoje mohou být dle aktuální provozní situace ukončeny ve st. Praha-Holešovice.

S6:

 • provoz zastaven na celé trati (soupravy převedeny na S7)

S7:

 • Provoz pouze náhradními soupravami (4-6 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha hl.n. – Beroun a zpět.
 • Vybrané spoje mohou být dle aktuální provozní situace ukončeny ve st. Praha-Radotín, Řevnice nebo Karlštejn.
 • Vlaky S7 v úseku Praha hl. n. – Úvaly a zpět odřeknuty.

S9:

 • Provoz pouze náhradními soupravami (3-4 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha hl.n. – Benešov u Prahy a zpět.
 • Vybrané spoje mohou být dle aktuální provozní situace ukončeny ve st. Strančice.
 • Vlaky S9 v úseku Praha hl. n. – Praha-Horní Počernice a zpět odřeknuty.

S12:

 • zavedena náhradní autobusová doprava (soupravy převedeny na S1)

S20:

 • provoz zastaven v úseku Lysá n.L. – Milovice
 • Provoz pouze náhradními soupravami (1-2 ks).
 • Náhradní soupravy vedeny většinou v úseku Praha-Vysočany – Lysá n. L.
 • Autobusová linka 432 prodloužena ze zast. Milovice, žel. st. do zast. Lysá n. L., žel. st.
 • Autobusová linka 398 vedena odklonem z Nehvizd přes zast. Čelákovice, nádraží do zastávky Mochov a dále po své trase.

S41:

 • provoz zastaven (soupravy převedeny na S4)

Opatření BUS:

 • X-S: zaveden kyvadlový provoz (1 autobusem) v úseku Úvaly, žel.st. (přestup z prodloužené linky 250) – Český Brod, žel.st.
  POZOR! Poslední spoj X-S zaveden na poslední spoj linky 250 z Černého Mostu do Úval v 19:40!
 • 250: od 14:00 do 19:40 je linka prodloužena ze zast. Sídliště Rohožník do zast. Úvaly, žel.st.
  POZOR! Poslední spoj linky 250 do Úval odjede z Černého Mostu v 19:40 (zajištěn přípoj X-S do Českého Brodu)!
 • X-S: Zavedeny vybrané spoje (přejezdy z pravidelných linek) v úseku Strančice, žel. st. – Opatov (po dálnici), kde je přestup na linky MHD směr centrum. (opatření ukončeno)
 • 414, 415: vybrané spoje mohou být prodlouženy ze zast. Černošice, žel. zast. do zast. Nádraží Radotín, kde je přestup na linky MHD směr centrum.
 • 326, 327: provoz zastaven (ledovka v úseku Hrnčíře – Vestec, čeká se na sypač) (opatření ukončeno)
 • 432: linka prodloužena ze zast. Milovice, žel. st. do zast. Lysá n. L., žel. st.
 • 398: vedena odklonem z Nehvizd přes zast. Čelákovice, nádraží do zastávky Mochov a dále po své trase.
 • 262: vyčkává na linku 261 v zastávce Nádraží Klánovice-sever.
 • 311: přerušen provoz v úseku Mořina – Řevnice (čeká se na sypač, předpoklad 17:45 – 19:00)

Fotografie z ledovkové kalamity:

Zveřejněno: 2. 12. 2014
Aktualizováno: 3. 12. 2014
Autor: Martin Chour

3 reakce na Ledovková kalamita 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *