Linka PID 654

Autobusová linka 283404 (PID 404) Kostelec nad Černými lesy,,nám. – Stříbrná Skalice,,nám.

Rozsah provozu: celotýdenně

Typ autobusů: minibus, standardní, kloubový

Dopravce: ČSAD POLKOST, s.r.o.

Garantované nízkopodlažní spoje: ne

Počet variant trasy: 2

Konečné zastávky: 5 (Kostelec nad Černými lesy,,nám.; Oplany; Vlkančice; Stříbrná Skalice,,žel.st.; Stříbrná Skalice,,nám.)

Přestupní uzly: Kostelec nad Černými lesy,,nám.; Výžerky,rozc.; Stříbrná Skalice,,žel.st.

Doba jízdy: 35 min (přes Prusice 40 min)

Délka linky: 22 km (přes Prusice 24 km)

Zastávky:

KOSTELEC NAD ČERNÝMI LESY,,NÁM. – Kostelec nad Černými lesy,,sanatorium – Kostelec nad Černými lesy,,Svatbínská (x) – Prusice – Konojedy – Konojedy,,pila (x) – Konojedy,,Klíče (x) – OPLANY – Oplany,,háj. (x) – Výžerky,,rozc. (x) – Vlkančice,Komorce (x) – Vlkančice,,U zbořeného mlýna (x) – VLKANČICE – Vlkančice,,U Králů (x) – Vlkančice,,Stará Hůra (x) – Vlkančice,Pyskočely,Na Bábě (x) – Vlkančice,Pyskočely (x) – STŘÍBRNÁ SKALICE,,ŽEL. ST. – Stříbrná Skalice,,U Konvalinků (x) – Stříbrná Skalice,,Blatiny – STŘÍBRNÁ SKALICE,,NÁM.

Něco o lince:

Příměstská linka 404 propojuje město Kostelec nad Černými lesy s městysem Stříbrná Skalice. A nejen to, tvoří rovněž základní obsluhu Konojed, Oplan a Vlkančic. Vybranými spoji zajíždí i do centrální části obce Prusice, kterou jinak obsluhuje jen linka 387 vedená po asi 400m vzdálené silnici a zastavující na rozcestí.

Svou pouť započíná linka 404 na náměstí v Kostelci nad Černými lesy, kde má garantovaný přestup z linek 381 nebo 387 od Prahy. Po vyčkání příjezdu daného autobusu a po odbavení všech cestujících se většinou začne ubírat po místní komunikaci směrem ku obci Konojedy. To však neplatí vždy. Některé spoje ve všední dny pokračují po kutnohorské silnici rovně až za zastávku Kostelec nad Černými lesy,,Svatbínská, kde odbočí na uhlířskojanovickou silnici a projedou středem Prusic, kde rovněž zastaví, a až poté jedou do Konojed. Zajíždění (viz mapka) se týká 3 spojů ve směru na Kostelec a 4 spojů směr Stříbrná Skalice v pracovní dny.

404_StSk

do Stříbrné Skalice míří Mercedes Benz Vario – jediný kus v síti PID (foto: seznam-autobusu.cz)

Po Konojedech a jejich místní části Klíče zanedlouho následuje obec Oplany. Zde také vybrané spoje od Kostelce končí. Jedná se o tři páry spojů přes týden a jeden pár v sobotu ráno.

Mezi Oplany a Vlkančicemi již jede spojů podstatně méně, přesně sedm párů ve všední dny a jeden autobus v neděli večer směrem na Kostelec. Mezi těmito poměrně malými vesničkami spoléhajícími na letní chatařskou sezonu se však nachází ještě jedna důležitější zastávka, ačkoliv na první pohled se to nemusí zdát, je totiž charakteru “na znamení”. Jedná se o zastávku Výžerky,,rozcestí, která je sice od Výžerek samotných téměř dva kilometry vzdálená (a tudíž pro obyvatele nepoužitelná), ale zato plní funkci přestupního bodu. I když by se slušelo dodat, že dnes tomu již není v takové míře jako dříve, kdy zde dokonce na lince 404 byly čekací doby mezi příjezdem a odjezdem kvůli přestupu s linkou 387. Dnes, kdy zde již “čekačky” nejsou, je možné z/na 387 přestoupit i ve vlkančické místní části Komorce na stejnojmenné zastávce.

A to se již dostáváme až do nitra poslední střediskové obce, kterou má 404 “výsostně na starost”, Vlkančic. Tam, stejně jako v Oplanech, část spojů začíná a také končí. Začínají zde dva spoje, a to sice v pracovní dny časně ráno a v neděli odpoledne ve směru Stříbrná Skalice. Končí tady stejný počet spojů – dva sobotní návozové chatařské okolo 10. a 11. hodiny, z nichž jeden jezdí jen v sezóně.

404_autobusy.org

o víkendu na “čtyřistačtyřku” zavítá i kloubový vůz z linky 382 (foto: autobusy.org)

Po projetí již zmíněnou chatařskou oblastí Vlkančic a Pyskočel sjíždí autobus z kopce ke Stříbrné Skalici, kde má většina spojů u železniční stanice (pouze dle jména, významem spíš zastávky) konečnou a také se zde potkává s další příměstskou linkou PID, tentokrát s 382. Pokud zrovna ve vhodné časové poloze nejede 382, pokračuje spoj “čtyřistačtyřky” v rámci Stříbrné Skalice až na náměstí. Sem ale zajíždějí jen tři páry spojů v pracovní dny.

Linka 404 byla zavedena v červnu roku 2001 v rámci integrace celé oblasti Černokostelecka do PID. To ještě vedly všechny spoje pouze ke stříbrnoskalické železniční zastávce a vybrané spoje jezdily z Kostelce do Oplan přes obec Výžerky, míjely tak Konojedy.

Mapa: 404 mapa Linka 404 ve víkendovém schematu: 404 mapa VS Intervaly:

Pracovní den
Sobota
Neděle
Úsek
Se
Ve
Dop
Odp
Ve
Dop
Odp
Ve
a)
1spojT/60Z
1 pár
60
1pár
1spojZ
b)
1 pár
1 pár
120T/60Z
1spojZ
c)
90T/1spojZ
1 pár
120T/60Z
2spojeZ
1pár
d)
1 pár
1spojZ
120
a) Kostelec nad Černými lesy,,nám. – Oplany b) Oplany – Vlkančice c) Vlkančice – Stříbrná Skalice,,žel. st. d) Stříbrná Skalice,,žel. st. – Stříbrná Skalice,,nám.

Platný jízdní řád Staré jízdní řády:

Zajímavá místa na trase:

 • Kostelec nad Černými lesy,,nám. – východiště několika turistických tras – kostel sv. Andělů strážných – pivovar Kostelec – kostel sv. Jana Křtitele – památník Masaryka, Beneše a Štefánika – kaple sv. Vojtěcha – zámek Kostelec

KnČl_zámek_Wikipedia

zámek v Kostelci nad Černými lesy (foto: Wikipedia)

 • Konojedy – modrá turistická značka do Jevan, Sázavy, Českého Šternberka a Vlašimi – východiště žluté turistické značky do Jevan – kostel sv. Václava

Konojedy_kostel_turistika.cz

kostel sv. Václava v Konojedech i s autobusovou zastávkou (foto: turistika.cz)

 • Oplany – východiště zelené turistické značky do Svojetic, Tehova a Říčan
 • Oplany,,háj. – modrá turistická značka do Jevan, Sázavy, Českého Šternberka a Vlašimi – žlutá turistická značka do Krymlova, Stříbrné Skalice a osady Kloučky
 • Vlkančice – modrá turistická značka do Jevan, Sázavy, Českého Šternberka a Vlašimi
 • Stříbrná Skalice,,žel. st. – železniční stanice Stříbrná Skalice – červená turistická značka do Benešova, Chocerad, Sázavy, Českého Šternberka, Kácova a Zruče nad Sázavou
 • Stříbrná Skalice,,Blatiny – kostel sv. Jakuba Staršího
 • Stříbrná Skalice,,nám. – kostel sv. Jana Nepomuckého – žlutá turistická značka do Krymlova, Oplan a osady Kloučky

Zveřejněno: 14. 7. 2015 Autor: Jakub Platil

2 reakce na Linka PID 654

 1. kuba111329 říká:

  velmi pěkný článek.Ale v poslední době jich moc není.

  • admin říká:

   Ahoj, během července jsem si udělal volno (více jak polovinu dní nejsem na netu), takže obvyklý režim opět nastane od srpnu, stejně jako loni. 😉 Mám plno věcí, co si musím zařídit a během července také připravuji nějaké ty články. Teď to nechávám na ostatních redaktorech, jak jsou aktivní, když já nepíšu či nestarám se o to, kdo co napíše. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *