Kolín

 

Jelikož jsem byl 6. 3. 2013 v Kolíně, tak tu mám pro vás článek o zdejší MHD. Na to, že je to malé město, jezdí tu hodně autobusových. Autobusy zde nejsou až moc staré. Jezdí tu Sorky, Mercedesy a Karosy. V provozu jsou linky 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 20, 30. O sobotě jezdí pouze linky 1, 2, 6, 10 a 30. V neděli pouze linky 1, 2, 10 a 30. Z toho linka 10 a 30 jezdí pouze o víkendu. Linky 3, 4, 5, 11, 12 a 22 jezdí pouze ve všedních dnech.

Linka 30 čeká na zastávce Železniční stanice. (foto: MCH)

Ohledně přehlednosti bych o MHD moc nemluvil. Nějaký linky jedou polovinu své cesty stejně (třeba linka 2 a 22). Další linka třeba jede skoro stejnou trasu akorát, že jedna jede pouze ve všední den a jedna pouze o víkendu. Zastávky jsou docela dobře rozmístěný a obsluhují snad všechny části města, ale u intervalů bych se trochu zastavil. Nějaká linka jezdí třeba jednou denně (například linka 12). Nějaké linky jezdí třeba po 30 minutách, ale nějaký třeba po hodině nebo dokonce po hodině a půl. Zajímavé je, že linky mají po celý den stejný interval a tak není třeba omezený provoz dopoledne. V sobotu a v neděli jezdí autobusy po hodině. Některé linky ale končí již v 16 hodin – ty posilové. A v 19 hodin jezdí poslední spoje, což je docela zvláštní protože, když někdo chce jít večer na vlak, musí pěšky nebo, když chce jet ve 20 nebo ve 21 hodin někam do města má smůlu. Jediná linka 3 je výjimkou. Nějaký linky jsou tu i v souhrnném intervalu.

JŘ na zastávce Kablojízdní řád na zastávce Kablo (foto: MCH)

Dříve MHD v Kolíně patřila městu Kolín, ale v současnosti patří autobusovému dopravci Arriva. Zastávky jsou výborně provedený, hlavně ty na vlakovém nádraží. Jsou kryty jízdní řády proti vandalům, číslo linky projíždějící zastávkou a na vlakovým nádraží i směru, kudy autobusy jedou (Centrální zastávka je na vlakovém nádraží.). Na některých zastávkách jsou i přístřešky. Pokud nahlédnu do historie, tak doprava v Kolíně je už od 50. let do 90. let 20. století, kdy zde dopravu zařizoval dopravce ČSAD na lince 112. Počátkem 90. let začal dopravu zařizovat dopravce AJKA, ale kvůli nespokojenosti byl dopravce zrušen a tak v roce 1995 vznikl podnik: Městská autobusová doprava Kolín, s.r.o., který byl pak prodán roku 2005 dopravci Veolia, která městskou dopravu v Kolíně dnes provozuje dodnes pod názvem Arriva.

dopravce (foto: MCH)

Autobusy jsou červeno-bílé, často na nich je reklama. Nastupuje se předníma dveřmi a vystupuje dveřmi ostatními. Autobusy mají 3-4inte dveře. Digitální hodiny ukazující čas a ještě číslo linky, v Praze ukazují pásmo. Když jede autobus do centra, ukazuje se číslo 5.. a číslo linky. Například linka 10, když jede do centra, ukazuje se jako linka 510. Když jede z centra, tak se číslo ukazuje normálně, tedy 10. Jezdí tu klasické 12 metrové autobusy. Kapacita je kolem 30 sedadel plus místa na stání, ale většinou jezdí vozy poloprázdné, hlavně o víkendu. Pokud se sem vydáte, nezapomeňte na řepařskou drážku. Dostanete se sem linkou 1 a 10 na zastávku Kolín, Sendražice, rozc.0.2 a chvíli půjdete rovně směrem za Kolín a uvidíte řepařskou drážku. Mohu vám říct, že je to pěkný zážitek a zpestření celého dne. Pokud se sem vydáte na focení či zkoumání zdejší MHD, je nejvýhodnější vyrazit ve všední den. Dejte si ale pozor, že provoz autobusů končí už v 19 hodin.

linka 10linka 10 (foto: MCH)

Fotografie:

Zveřejněno: 5. 3. 2013
Aktualizováno: 13. 3. 2014
Autor: Martin Chour

2 reakce na Kolín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.