Garáže Klíčov

Garáže Klíčov jsou autobusové garáže, nacházející se v severovýchodní části Prahy. Autobusy jsou odsud vypravovány na většinu severní a západní části Prahy. Jsou zde garážované standardní, kloubové i nízkopodlažní autobusy. Garáže se nachází v sevření ulic Čakovická, Letňanská a Kbelská.

Historie

První návrhy o vybudování autobusových garáží Klíčov sahají až do 40. let. V té době měly být garáže Klíčov i pro trolejbusy. V 60. letech, kdy upadala v Praze trolejbusová doprava, a naopak byla preferována autobusová doprava, která se stále rozrůstala, bylo třeba i autobusových garáží, které však již další vozy kvůli své kapacitě vzít nemohly. Proto byl vzkříšen nápad na výstavbu Klíčovských garáží, které měly dle původních plánů být otevřeny v roce 1969. Kvůli pomalému odprodeji pozemků a kvůli opožděným dodávkám stavebních materiálů, byly garáže Klíčov otevřeny až 5. března 1973. Svůj hlavní význam dostaly garáže Klíčov až se stavbou panelákového sídliště na Proseku, Střížkově a okolí, které se začalo stavět v 70. a 80. letech.

Garáž je charakteristická svými šikmými oblouky, které nesou pomocí vazníků a vaznic střechu a boční stěny garážovací haly. Garáže mají samozřejmě odstavnou plochu a odstavné a opravárenské haly.

Když začal provoz v garážích Klíčov, mohla garáž pojmout až 100 autobusů. V letech 1974 – 1976 probíhala výstavba odstavné plochy pro autobusy, kam se vešlo dalších 80 autobusů. Dnes se do garáží vejde až 300 autobusů.

Vybavení

Hlavní garážovací hala je vybavena spodním odtahem spalin, do komplexu kromě ní patří ještě gumárny, diagnostické středisko, mytí spodků vozů, stanoviště denního ošetření vozidel a ještě mnoho dalších zázemí, převážně pro zaměstnance.

Počet vozidel

V současné době je zde garážováno kolem 299 vozidel. Do provozu vyjíždí v ranní špičce pracovního dne 208 vozidel.

vchod do Garáže Klíčovgaráž Klíčov (foto: MCH)

Zveřejněno: 24. 11. 2014
Autor: Martin Chour

8 reakcí na Garáže Klíčov

 1. Olga Maříková říká:

  Dobrý den
  Dne 20.5.2017 jsem ztratila v autobuse č.103 4 klíče na .s píšťalkou a žetonem do nákupního vozíku. Nevím kam se mám obrátit jestli je náhodou někdo neodevzdal.
  Doufám, že mi můžete poradit.

 2. A. Blodigová říká:

  Dobrý den, v pátek dne 9. 6. 2017 jsem před 11. hodinou v linkovém autobusu č. 144 z Bohnicích-Mazurská ztratila mobilní telefon. Chtěla bych touto cestou poděkovat řidiči vozu a jeho střídajícímu kolegovi, kteří operativně informovali mně volající přátele, že nalezli mobil a kde je jej možno vyzvednout. V poslední době se nesetkáváme často s takovou vstřícností a čestným jednáním. Dovoluji si proto oběma řidičům touto cestou poděkovat. S pozdravem A. Blodigová

 3. Roubicek David říká:

  Zdravim, byva v garazich den otevrenych dveri?roubicek

 4. Milada Holečková říká:

  Dobrý den,prosím o sdělení , zda se nenašly klíče ztracené dnes okolo poledne v busech č. 151 nebo 183 v tmavém pouzdru spolu s růžovým obalem na mobil.

  Předem díky Holečková

 5. Dalibor Šebesta říká:

  Dobrý den

  Dnes ráno jsem ztratil v lince č. 200 mobilní telefon(černou tlačítkovou nokii), moje manželka byla telefonicky informována o jeho nálezu a tom , že se nachází v garážích Klíčov.
  Chtěl bych touto cestou poděkovat řidiči autobusu linky 200, který ho našel , vyzvednu si ho v pondělí, dřív se bohužel do garáží nedostanu.

  Ještě jednou děkuji Dalibor Šebesta

 6. Per Stix říká:

  Dobrý den, dne 11.11.2019 odpoledne jsem ztratil mobilní telefon v autobuse 136. Chtěl bych moc poděkovat ochotnému řidiči panu Fuksovi, který kontaktoval moji ženu a telefon jsem si druhý den vyzvedl. Petr Stix

 7. Poděkování a pochvala říká:

  Dobrý den, dcera dnes ztratila okolo 19,45 hod v autobusu 177/11 mobilní telefon. Chtěla bych touto cestou moc poděkovat panu řidiči, který ač už měl po pracovní době, tak se ochotně vrátil do autobusu poohlédnout se po mobilu a skutečně ho našel a okamžitě nás kontaktoval. Ještě jednou moc děkuji za jeho ochotu a vstřícnost. Daniela Holasová a dcera Kateřina

 8. Velké díky říká:

  Dobrý den,
  ještě i touto cestou chci poděkovat řidiči busu 136 p. Milanovi Pospíchalovi a neznámému nálezci, který mu předal telefon mé dcery ztracený/odcizený v tomto busu 3.9.2020. Je to pro mě velmi milé zjištění, že jsou mezi námi i v této době poctiví lidé.
  Pánové, děkuji.
  Jana Urbanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *