Garáže Klíčov

 

Garáže Klíčov jsou autobusové garáže, nacházející se v severovýchodní části Prahy. Autobusy jsou odsud vypravovány na většinu severní a západní části Prahy. Jsou zde garážované standardní, kloubové i nízkopodlažní autobusy. Garáže se nachází v sevření ulic Čakovická, Letňanská a Kbelská.

Historie

První návrhy o vybudování autobusových garáží Klíčov sahají až do 40. let. V té době měly být garáže Klíčov i pro trolejbusy. V 60. letech, kdy upadala v Praze trolejbusová doprava, a naopak byla preferována autobusová doprava, která se stále rozrůstala, bylo třeba i autobusových garáží, které však již další vozy kvůli své kapacitě vzít nemohly. Proto byl vzkříšen nápad na výstavbu Klíčovských garáží, které měly dle původních plánů být otevřeny v roce 1969. Kvůli pomalému odprodeji pozemků a kvůli opožděným dodávkám stavebních materiálů, byly garáže Klíčov otevřeny až 5. března 1973. Svůj hlavní význam dostaly garáže Klíčov až se stavbou panelákového sídliště na Proseku, Střížkově a okolí, které se začalo stavět v 70. a 80. letech.

Garáž je charakteristická svými šikmými oblouky, které nesou pomocí vazníků a vaznic střechu a boční stěny garážovací haly. Garáže mají samozřejmě odstavnou plochu a odstavné a opravárenské haly.

Když začal provoz v garážích Klíčov, mohla garáž pojmout až 100 autobusů. V letech 1974 – 1976 probíhala výstavba odstavné plochy pro autobusy, kam se vešlo dalších 80 autobusů. Dnes se do garáží vejde až 300 autobusů.

Vybavení

Hlavní garážovací hala je vybavena spodním odtahem spalin, do komplexu kromě ní patří ještě gumárny, diagnostické středisko, mytí spodků vozů, stanoviště denního ošetření vozidel a ještě mnoho dalších zázemí, převážně pro zaměstnance.

Počet vozidel

V současné době je zde garážováno kolem 299 vozidel. Do provozu vyjíždí v ranní špičce pracovního dne 208 vozidel.

vchod do Garáže Klíčovgaráž Klíčov (foto: MCH)

Zveřejněno: 24. 11. 2014
Autor: Martin Chour

8 reakcí na Garáže Klíčov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *