Zábřeh

Město Zábřeh, které má asi 14 tisíc stálých obyvatel, se nachází v Olomouckém kraji v okrese Šumperk. Zábřehem prochází silnice I/44, spojující Zábřeh se Šumperkem, Jeseníkem, Polskem a na druhé straně s Mohelnicí (a Olomoucí).

vlajka města

znak města

Železnice

Přes Zábřeh vedou dvě železniční tratě, 270 (Bohumín – Praha) a 291 (Kouty nad Desnou – Zábřeh na Moravě), díky kterým je zajištěna poměrně dobrá obslužnost města. Ve stanici Zábřeh na Moravě zastavují vlaky mezistátních linek Ex1 (Praha – Polsko) a Ex2 (Praha – Slovensko) a spoje soukromých dopravců RegioJet a Leo express. Z vnitrostátních linek pak linka R12 (Šumperk – Brno) s přímými vozy z Jeseníku. Regionální obslužnost zajišťují osobní vlaky v relaci Kouty nad Desnou – Šumperk – Zábřeh na Moravě – Mohelnice – Olomouc hl. n. – Prostějov hl. n. – Nezamyslice a Zábřeh na Moravě – Česká Třebová.

Regionální autobusová doprava

Jednou z nejdůležitějších a nejvytíženějších linek v okrese je linka 246 (930246, 932246, 933246) spojující Šumperk se Zábřehem, Mohelnicí a Lošticemi, dále pak třeba linka 275 (932275) spojující Zábřeh s Mohelnicí přes Úsov a 207 (930207, 931207, 932207) spojující Zábřeh se Šumperkem přes Chromeč.

stanoviště autobusů před železniční stanicí (foto: TO/2018)

Městská hromadná doprava

Městská hromadná doprava je v Zábřehu provozována již více jak 50 let, kdy vznikla první linka (pozdější linka 3). O pár let později byla zavedena další linka (pozdější linka 1) a asi před 35 lety třetí linka s číslem 2. Tyto linky existovaly jen s drobnými úpravami až do konce července 2017.

Kvůli úpadku zájmu cestujících o tuto službu bylo rozhodnuto o kompletní změně linkového vedení. Od 1. srpna 2017 byla zrušena linka číslo 3 a u linek 1 a 2 byla úplně změněna trasa. Obě linky jezdí v pracovní dny v pravidelném intervalu 60 – 120 minut.

Přeprava je na většině spojů zajištěna třemi novými částečně nízkopodlažními klimatizovanými autobusy Iveco Crossway LE CITY 10,8 m, přičemž v pracovní dny jezdí na MHD jen dva (ev. č. 01, 02) a třetí (ev. č. 03) jezdí na meziměstských linkách (především na IDSOK 276, 289 a 246). V případě, že jeden z prvních dvou jmenovaných (ev. č. 01 nebo 02) je odstaven, je místo nich na linky městské hromadné dopravy zařazen třetí, tedy ev. č. 03. V dopoledních hodinách jsou na linku 2 nasazovány meziměstské autobusy různých typů. Přepravu zajišťuje Arriva Morava.

kvůli opravě po nehodě autobusu ev. č. 01, byl na MHD k vidění i autobus ev. č. 03, který na snímku právě odbavuje cestující v zastávce Poliklinika (foto: TO/2019)


meziměstský autobus na lince 2 (foto: TO/2018)

Linka 1 – Linka 1 je okružní, začíná v městské části Skalička a vede přes Ráječek, průmyslovou oblast v okolí zastávky NH, železniční stanici, kolem obchodního centra, polikliniky, přes náměstí Osvobození, sídliště Výsluní, Krumpach (okolí zastávky rozc. Kouty), aut. st., znovu přes náměstí Osvobození, sídliště Severovýchod (IV. škola) a poté zpět přes Třešňovou a železniční stanici na Skaličku. Některé spoje začínají nebo končí na železniční stanici, Olomoucké nebo u Nové hutě.

Linka 2 -Linka 2 je okružní, začíná také v městské části Skalička a vede stejnou cestou přes Ráječek, průmyslovou zónu, žel. st., dále okolo obchodního centra u zastávky MEP, přes sídliště Severovýchod (IV. škola), aut. st., náměstí Osvobozeí, Krumpach (rozc. Kouty), Nemilskou nebo sídliště Výsluní, znovu přes nám. Osvobození a odtud stejnou trasou zpět na Skaličku.

schéma sítě linek MHD (zdroj: zabreh.cz, upraveno) – část spojů linky 2 jede od 12/2018 také přímo přes sídliště Výsluní

linka 2, spoj zajíždějící na nově zřízenou zastávku Nemilská (foto: TO/2018)

Vozový park (stav k 4/2019) na MHD:

Typ Výroba Počet kusů
Iveco Crossway LE CITY 10.8M 2017 3 ks

Garáže autobusů se nachází na ulici Olomoucké, nedaleko zastávky Olomoucká, žel. st. a NH. To je také důvodem, proč několik spojů linek MHD končí právě na Olomoucké.

Nástup do autobusu je umožněn pouze předními dveřmi, nejedná-li se o cestujícího na invalidním vozíku nebo s kočárkem.

Jízdné: Na linkách platí tarif IDSOK, tedy jednozónová základní jízdenka stojí 9 Kč a platí 40 minut v pracovní dny a 60 minut v dny pracovního klidu. Od 1.9.2018 platí pro seniory nad 65 let a studenty do 26 let sleva 75%, čili jezdí za 2 Kč. Senioři nad 70 let mají navíc možnost koupi roční jízdenky za 100 Kč. Všechny zmíněné jízdenky jsou přestupní i na meziměstské autobusy a regionální vlaky.

Zastávky jsou totožné se zastávkami meziměstských spojů IDSOK. Označníky mají standardně žlutou barvu, cedule s jízdními řády jsou pak modré. Na označnících jsou vyvěšeny celolinkové jízdní řády.

Aktuální jízdní řády jsou dostupné na http://portal.idos.cz, stačí do vyhledávacího pole v sekci Vyhledávání podle linek zadat “936”.

Autoři: Tomáš Ondráček, Martin Chour
Zveřejněno: 28. 4. 2019

Komentáře jsou uzavřeny.