Linka 184

Pražská autobusová linka 184

V provozu: celotýdenně

Typ autobusu: kloubový

Dopravce: Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano 

Konečné zastávky: 2 (Vypich/Kukulova, Velká Ohrada)

Přestup na metro: A, B

Doba jízdy: 20 min

Délka linky: 5 km

Zastávky:

VYPICH (Z) – KUKULOVA (T) – Šafránecká (x) – Nemocnice Motol (A) – Motol – Šafránkova (x) – Nušlova (x) – Nové Butovice (Z, B) – Nové Butovice (B) – Ovčí Hájek (x) – Archeologická (x) – Píškova (x) – Červeňanského (x) – Ohradské náměstí (x, T) – VELKÁ OHRADA

Historie:

Linka 184 je jednou z nejmladších linek v síti městských autobusů. Od svého zřízení spojuje oblast Nových Butovic s fakultní nemocnicí Motol. 

kloubový autobus na lince 184 manipuluje v obratišti Velká Ohrada (foto: LN)

Linka 184 byla zřízena 1. září 1998 v trase Nové Butovice – K Vidouli (dnes: Šafránkova) – Nemocnice MotolNemocnice Na Homolce. K další změně dochází o dva roky později, přesněji 4. září 2000. Nově je linka od Nemocnice Motol vedena přes Vypich a Větrník na Petřiny (dnes Sídliště Petřiny).

Při celostátní změně jízdních řádů 11. prosince 2011 dochází zejména v západní oblasti Prahy k reorganizaci provozu. Linka 184 je zrušena a je nahrazena vloženými spoji na lince 179 v trase Sídliště Na Dědině –  PetřinyNové Butovice. De facto se však jedná o prodloužené spoje linky 184.

linka 184 vjíždí do zastávky Hradčanská (foto: LN)

Linka 184 se opět objevuje 7. dubna 2015 s otevřením metra V. A (Dejvická – Nemocnice Motol). Nově je vedena v trase HradčanskáBřevnovskáNemocnice MotolŠafráneckáNové ButoviceMalá Ohrada (dnes: Archeologická) – Velká Ohrada. V této trase nahrazuje linku 235 (Nové Butovice – Velká Ohrada) a 174 (Velká Ohrada – Luka -Motol – Hradčanská). 

S otevřením tunelového komplexu Blanka vznikaly v Patočkově ulici až 30 minutové kolony. Což způsobovalo nepravidelnost provozu v celé trase a kapacitní problémy zejména v úseku Nové Butovice – Velká Ohrada. 

jediný kloubový Citelis odbavuje cestující v zastávce Motol (foto: LN)

Městská část Praha 13 požádala o zpravidelnění provozu 184. ROPID požadavek vyslyšel a 31. října 2015 zkrátil od Velké Ohrady polovinu spojů na Vypich. Vzhledem k poklesu poptávky v Patočkově ulici a přetrvávajícím nepravidelnostem jsou od 29. dubna 2017 všechny spoje ukončeny na Vypichu, nástupní zastávka Kukulova se nachází až za křižovatkou ve stejnojmenné ulici. V úseku Vypich – Hradčanská byla částečně nahrazena prodloužením každého spoje metra A od Petřin k Nemocnici Motol a posílením linky 180. Od stejného data zajíždí do terminálu Nové Butovice i ve směru Vypich.

autobus ev. č. 6365 odbavuje cestující v terminálu Nové Butovice (foto: LN)

Provoz linky 184 je spjat autobusy DPP. Od roku 2015 jsou na linku vypravovány kloubové vozy. Do roku 2011, než byla zrušena, byly na linku vypravovány autobusy standardní délky.

Mapa:

Intervaly:

Pracovní den
Sobota
Neděle
Se
Ve
Dop
Odp
Ve
Dop
Odp
Ve
6
15
7/8
15 – 20
15
15
15 – 20
20
15
15 – 20

Platný jízdní řád

Staré jízdní řády:

Zajímavá místa na trase

  • Vypich, Kukulova: Obora Hvězda, park Ladronka

 

728 - letohrádek Hvězdazámeček Obora hvězda od parku (foto: OK)

  • Motol: zámek Motol
  • Šafránkova: vrch Vidoule
  • Ovčí hájek: přírodní rezervace Prokopské údolí – retenční nádrž Asuán
  • Červeňanského: depozitář UPM
  • Velká Ohrada: národní přírodní památka Dalejský profil

Dalejský profil (zdroj: Mapy.cz autor: Helichovi)

Foto z linky:

SOR NB18 odjíždí ze zastávky Velká Ohrada (foto: LN)

Video z linky:

 

Zveřejněno: 3. 2. 2018
Autor: Vojtěch Jánský
Video: Lukáš Nekolný

Komentáře jsou uzavřeny.