Linka 209

Pražská autobusová linka 209

V provozu: celotýdně

Typ autobusu: standardní

Dopravce: Stenbus, s.r.o.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano

Konečné zastávky: 4 (OC Čakovice, Nádraží Horní Počernice, Ve Žlíbku, Nádraží Uhříněves)

Přestup na metro: C

Doba jízdy: 1 hod 3 min

Délka linky: 30/32 km

Zastávky:

OC Čakovice – Trutnovská (×) – Fryčovická – Tupolevova – Dobratická – Výstaviště Letňany (×) – Letňany (C) – Letňany (C) (T) – U Vodojemu (×) – Důstojnické domy (×) – Letecké muzeum (×) – Huntířovská (×) – Kbely (×) – Nymburská (×) – Dřevařská (×) – Satalice – Za Novákovou zahradou (Z) – Sovákova (×) – Stavební zóna Horní Počernice – U Tabulky (×) – Vojická – Nádraží Horní Počernice (V) – Lukavecká (×) – Komárovská – Třebešovská (×) – Ve Žlíbku (×) – Xaverov (×) – Nad Běchovicemi (×) – Podnikatelská (×) – { Výzkumné ústavy Běchovice } – Nádraží Běchovice střed – Běchovice – Na Vaňhově (×) – Blatov (×) – Rápošovská (x) – Újezd nad Lesy (Z) – Újezd nad Lesy (×) – Pošta Újezd nad Lesy (×) – Druhanická (T) (×) – Ježovická (×) – Kvasinská – Pod Oborou (×) – U Mezníku (×) – Netluky (×) – K Netlukám (×) – Uhříněves – Nové náměstí – Nové náměstí (Z) – Picassova (T) – Nádraží Uhříněves (V)

Historie:

Linka 269 poprvé vyjela 28. prosince 1981 v trase: Nádraží Čakovice – Avia odbyt (dnes Avia Letňany) – Kbely – Trabantská (dnes Satalice) – Vojická – Xaverov – VÚ Běchovice – Běchovice – Újezd nad Lesy – Rohožnická, velmi podobné byly i linky 262 (Avia Letňany – Kbely – Běchovice – Klánovice) a 263 (Avia Letňany – Kbely – VÚ Běchovice). V provozu byla malém počtu spojů, jelikož účelem linky bylo navážet pracovníky k Avii Letňany (spoje jezidly pouze na směny). Po roce provozu se objevila další změna. Od 27. srpna 1982 již nezajíždí do zastávky Výzkumné ústavy Běchovice (dnes VÚ Běchovice), kam do této chvíle jezdilo jen pár spojů. S dostavěním obratiště Sídliště Rohožník, byla i s ostatními linkami ukončenými na Rohožnické 11. června 1986 prodloužena do nového obratiště Sídliště Rohožník nedaleko dosavadní konečné zastávky.

269alinka 269 na Novém náměstí (foto: LN)

Kvůli rozšiřování Avie Letňany, která nově zabrala i čakovickou silnici, byla linka 269 i s linkami 262 a 263 k 1. únoru 1988 zkrácena do obratiště Avia Letňany. Během dalších let nedocházelo k žádným změnám, pokud nepočítám zřízení několika zastávek během trasy. První změna v 90. letech se proto objevuje až od 16. října 1995, kdy je linka 269 nově vedena ulicemi Komárovská a Třebešovská. K trvalým změnám k 12. září 2004 byly linky 262, 263 a 269 spojeny do jedné, které si ponechaly číslo právě zmiňované linky 269 (její trasa se nikterak nezměnila).

P2060840linka 269 na Tupolevově (foto: MCH)

Od 9. května 2008 se opět obnovuje zajíždění do zastávky VÚ Běchovice, které bylo zrušeno 27. srpna 1982. Během dalšího roku, tedy roku 2009 došlo k další změně. Linka 269 byla totiž přesměrována na Letňany a její trasa se proto od 8. března 2009 dostala do podoby Letňany – U vodojemu – Kbely – Satalice – Vojická – Nádraží Horní Počernice – Ve Žlíbku – Xaverov – VÚ Běchovice – Běchovice – Újezd nad Lesy – Sídliště Rohožník. Při opakované reorganizaci linek po zrušení linky 166 se 269 [datum] dostává až do Třeboradic a nově také zajíždí ke stavební zóně Horní Počernice, její trasa tedy je: Teplárna Třeboradice – Třeboradice – Čakovice – Nádraží Čakovice – OC Čakovice – Avia Letňany – Rychnovská – Letňany – – Satalice – Stavební zóna Horní Počernice – Vojická – … – Sídliště Rohožník. Zároveň je na ní zaveden celodenní a celotýdenní provoz.

P2060870linka 269 na OC Čakovice (foto: MCH)

Již v září roku 2010 dochází k další změně. Byla zkrácena z Třeboradic k OC Čakovice a nahrazena prodlouženou linkou 110. Na svém druhém konci byla z Újezda nad lesy prodloužena přes Koloděje (Kvasinská) a Netluky k uhříněvskému nádraží. Zpočátku byla provozována pouze ve špičkách, avšak díky rostoucímu zájmu cestujících se její provoz rozšířil na celodenní a celotýdenní. Poslední změna nastala 1. listopadu 2013, kdy bylo zrušeno zajíždění do zastávky Hájek a v ulici Pod Jankovem byla zřízena nová zastávka U Mezníku.

269blinka 269 na Novém náměstí (foto: LN)

Během svého provozu se na lince vystřídalo mnoho dopravců. Od počátku provozu až do 14. března 1992 jezdilo na lince ČSAD, poté byla linka 269 provozována dopravcem Fedos, od 1. prosince 2005 ji dostal Hotliner, který byl pohlcen k 1. lednu 2007 Connexem Praha, který změnil k 1. září 2008 název na Veolia transport Praha. Od 8. března 2009 linku provozuje dopravce Stenbus, s.r.o. Po celou dobu provozu byly na linku vypravovány autobusy standardní délky.

Mapa:

269 Intervaly:

Pracovní den
Sobota a neděle
Se
Ve
Do
Od
Ve
30 60
30
30*
60
60
60**

* Pouze v úseku OC Čakovice – Ve Žlíbku, jede pouze do 22 hodin ** Pouze v úseku OC Čakovice – Ve Žlíbku, jede pouze do 21 hodin Zajímavá místa na trase:

 • U vodojemu – vodárenská věž
 • Letecké muzeum – vojenské letiště Praha-Kbely – Muzeum letectví a kosmonautiky
 • Satalice – ÚMČ Praha-Satalice – kaple svaté Anny (u zastávky Satalická obora)
 • Nádraží Horní Počernice -železniční stanice Praha-Horní Počernice – ÚMČ Praha 20
 • Komárovská -Kulturní středisko Domeček
 • Třebešovská – Křovinovo náměstí s kapličkou
 • Xaverov -východiště na modrou značku do Klánovického lesa
 • Nad Běchovicemi – Xaverovský háj
 • Běchovice – Úřad městské části Praha-Běchovice – zvonička – červená tur. značka do Klánovického lesa a na Koloděje
 • Újezd nad Lesy – Úřad městské části Praha 21
 • Kvasinská -Úřad městské části Praha-Koloděje
 • Pod Oborou – zámek Koloděje – červená značka na Běchovice, nebo Královice

Zámek Kolodějezámek Koloděje (foto: OK)

 • Uhříněves – kostel Všech svatých – zámek
 • Nové náměstí – Uhříněveské muzeum – Obora v Uhříněvsi – Úřad městské části Praha 22
 • Nádraží Uhříněves -železniční stanice Praha-Uhříněves – červená, modrá a zelená značka

Nádraží Uhříněvesnádraží Uhříněves (foto: OK)

Platný jízdní řád

Staré jízdní řády:

Video z linky:

linka 269 OC Čakovice – Nové náměstí (video: Autobusak24567)

Zveřejněno: 19. 8. 2014 Autor: Martin Chour

Aktulizováno: 29. 8. 2017, Antonín Jelínek

13 reakcí na Linka 209

 1. Tonda Pacík říká:

  od 7.4. ve směru OC Čakovice zrušena zastávka Satalická obora

 2. Hana Kudlačková říká:

  Dobrý den potřebuji jízdní řád na 28.5.2016 z Újezda nad lesy do Koloděj do ulice K lipam pizzerie, rodinná oslava děkuji Kudlačková.

 3. Lenka Vysloužilová říká:

  Dobrý den,
  chci se zeptat, jestli se neuvažuje o rozdělení trasy linky 269. Jezdím denně ve všední den z Horních Počernic (Komárovská) do Satalic a odpoledne zpět. Úsek cca 5 km cca 12 minut. Nádhera……… Jenže se mi ještě nestalo, že by ráno autobus přijel včas. Není žádná výjimka, že má i 20 minut zpoždění. Lidi naštvaní, ale co jim zbývá, když jejich potřebným směrem nic jiného nejede…………. Nejhorší jsou rána v mrazu, když se člověk ani nemá kam schovat.
  Některé linky končí Ve Žlíbku, kde je točna. Nešlo by tuto velmi dlouhou linku, která zejména ráno nabírá šílený skluz, rozdělit na dvě části, aby mohli lidi jezdit MHD načas? Dle slov pánů řidičů je problém zejména na úseku Újezd – Běchovice.
  Velice vám děkuji za odpověď………
  Lenka Vysloužilová

  • admin říká:

   Dobrý den, zeptejte se prosím organizátora dopravy – Ropidu.
   Linka 269 slouží jako tangenciální linka, tedy vyhýbá se centru a má zajištovat lokální vazby na východě Prahy. Proto je i její trasa takto dlouhá. Pokud se vám nechce čekat na zpoždění bus, můžete se kouknout na mpvnet.cz, kde je aktuální poloha vozu, případně na odjezdy z vaší zastávky na https://ropid.cz/zastavkova-tabla. A pro přibližné určení je možné sledovat zpoždění každý den, zpoždění jsou většinou podobná.

 4. Tomáš říká:

  Linka je od 29.4.2017 přečíslovaná na linku číslo 209, žádám o opravu, děkuji.

 5. Jan Pondělíček říká:

  Od dubna už je jako linka 209. Poprosil bych opravit co nejdříve.

 6. Eliška Sochůrková říká:

  Dobrý den.Kde mám zjistit aktuální zpoždění nábo výluku autobusu?na internetu v IDOSU se to nepíše,v Letňanech kde každé ráno stojím min 50min.,protože jeden bus pravidelně (asi vynechává)nejezdí Řidič mi není schopen říci,kde je problém.Bohužel je to z Letňan jediná přímá linka do Újezda nad Lesy.Tak kde mám sebrat informace,abych mohla ráno přijet jednou včas do práce?Děkuji
  Sochůrková

  • Jan Horák říká:

   Dobrý den,
   informace o zpoždění a výlukách jsou k dispozici na webu pid.cz.

   Za tram-bus.cz
   Jan Horák

 7. Denisa Tomešková říká:

  Dobrý den chtěla bych si stěžovat na linku 209 která má jet ve všední dny 8:46 autobus opakovaně jel dříve a zastávku U Mezniku na znamení přejel o 2 minuty, akorát jsem dobihala autobus i když jsem měla 2 minuty náskok, normálně bych ho stihla ale pan řidič opakovaně jel dříve a ani nezastavil, za nim jel můj kamarád autem který mne nakonec nabral a odvezl mne do Uhrinevse v zatáčce někde u Netluk jsem koukala na čas bylo 8:47 Když jsem vystupovala z auta na nádraží Uhrineves šla jsem to staršímu pánovi oznámit, ze by mnel jezdit v čas, řidič byl ke mne neslušny a povídal si pod vousy ze má někde něco napsaný, proto bych chtěla aby autobusy zejména 209 jezdili přesně na čas ne dřív jelikož nebydlim v centru ale na okraji Prahy a na další spoj musím čekat 30 min minimálně. Děkuji za pochopení a doufám ze tento opakovaný neustálý problem se bude řešit.
  – [ ]

 8. Veronika říká:

  Dobrý den, chtěla by jsem vědět jak je možné že linka 209 každý den ráno mešká minimálně 15 minut??? A to samí odpoledne. Touhle linkou jezdím už přes 3 měsíce a nikdy nepřišla včas !!! Jen čekám a mrznu na zastávce. Teď zrovna čekám na zastávce už 15 minut a autobus stále nikde. Prosím o odpověď proč to tak je ?? Děkuji

 9. Quang Minh Nguyen říká:

  Dnes je zavedena v trase Letňany – Nádraží Horní Počernice –
  Ve Žlíbku – Nádraží Uhříněves.

 10. Lenka Vozná říká:

  Dobrý den.
  Chtěla bych se zeptat, zda byl včera výpadek u autobusu číslo 209 na trase Horní Počernice – Ve Žlíbku v od době 7⁰⁰ do 10⁰⁰ hod .
  Děkuji za odpověď
  Přeji krásný den

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *