Linka PID 382

Autobusová linka 100382 (PID 382) Praha, Háje – Sázava, aut. st.

Rozsah provozu: celotýdně

Typ autobusů: standardní, kloubové

Dopravce: ČSAD Polkost, s.r.o.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano

Počet variant trasy: 1

Konečné zastávky: 7 (Praha,,Háje; Mukařov; Vyžlovka; Jevany; Stříbrná Skalice,,nám.; Stríbrná Skalice,,žel. st.; Sázava,,aut. st.)

Přestupní uzly: Praha,,Háje (metro C); Mukařov; Jevany,Penčice; Stříbrná Skalice,,nám.; Stříbrná Skalice,,žel. st.; Sázava,,aut. st.

Doba jízdy: 1 h 11 min

Délka linky: 44 km

Zastávky:

Praha,,Háje (C) – Praha,,Horčičkova – Praha,,Jakobiho (×) – Praha,,Sídliště Petrovice – Praha,,Betonárka (×) – Praha,,Na Blanici (×) – Praha,,Na Vrchách (×) – Praha,,Picassova – Praha,,Nové náměstí – Praha,,Uhříněves – Praha,,Uhříněveský hřbitov (×) – Říčany,,průmyslový areál Černokostelecká – Říčany,,K žel. st. (V) – Říčany,,U nemocnice – Říčany,,Rychta – Tehovec,Vojkov (×) – Tehovec,Mototechna (×) – Mukařov * – Louňovice,,Na hrázi I – Louňovice,,Na hrázi II (×) – Vyžlovka # – Vyžlovka,,hotel Praha – Jevany,,Spojovací (×) – Jevany – Jevany,,Penčice (×) – Konojedy,,rozcestí (×) – Stříbrná Skalice,,Hradec (×) – Stříbrná Skalice,,Propast (×) – Stříbrná Skalice,,Hruškov (×) – Stříbrná Skalice,,Vozlín (×) – Stříbrná Skalice,,náměstí ¤ – Stříbrná Skalice,,Blatiny – Stříbrná Skalice,,U Konvalinků (×) – Stříbrná Skalice,,žel. st. – Vlkančice,Pyskočely (×) – Vlkančice,Pyskočely,Plužiny (×) – Sázava,,osada Kopaniny (×) – Sázava,Černé Budy – Sázava,,aut. st.

* – v zast. Mukařov začínají 2 odpolední spoje v PD ve směru do Prahy a končí poslední večerní spoj CT ve směru od Sázavy (na něj navazuje přípoj na Prahu) # – v zast. Vyžlovka končí jen 1 spoj v PD brzy ráno ve směru od Jevan ¤ – v zast. Stříbrná Skalice,,nám. začínají jen 3 ranní spoje ve směru Sázava

Něco o lince:

Linka PID 382 jezdí z Prahy do Jevan, Stříbrné Skalice a Sázavy. Z Uhříněvsi do Vyžlovky je vedena po silnici I/2, pak jede po silničce III. třídy údolím Jevanského potoka do Stříbrné Skalice a odtud po II/335 do Sázavy, kde končí. V úseku Praha – Říčany – Vyžlovka doplňuje svazek s linkami 381, 383 (odbočující v Mukařově) a 387, tedy s linkami na Kostelec nad Černými lesy; kostelecké linky jsou ovšem na území Prahy mírně zrychlené, 382 a 383, jež odbočují z hlavního tahu dříve, zastavují na všech zastávkách, přičemž jako jediné stavějí u uhříněveského hřbitova.

linka 382 směr Sázava na Hájíchlinka 382 směr Sázava na Hájích (foto: LN)

Zajímavou roli sehrála 382 při změně trasy tohoto svazku linek z Depa Hostivař na Háje. Starosta Jevan si tehdy vymohl, že právě ona se dočasně na zkoušku vrátila na Depo Hostivař. Tento zkušební provoz však byl zkamuflován ROPIDem tím, že byla podhodnocena jízdní doba v úseku Na Vrchách – Depo Hostivař, přičemž fakt, že linka na tomto úseku neměla zastávky, nemohl jízdní dobu příliš ovlivnit; důsledkem toho se 382 samozřejmě zpožďovala ještě více než dříve, a navíc docházelo k výkyvům spojů na opačnou stranu a v důsledku toho cestující sami žačali chtít změnu trasy na neoblíbené Háje. Od té doby již všechny tyto linky na Hájích zůstaly a doplňují tak i městskou 267, jež byla prodloužena do Nedvězí (náhradou za zrušenou 268 z Depa Hostivař) a spojení z Uhříněvsi na metro A zajišťují linky 266, 364 a 366.

Na úseku z Prahy do Vyžlovky již více dopravních zajímavostí asi nenajdeme, věnujme se proto úseku, kde už 382 jede bez svých svazkových sester. Nejprve to bere kolem rybníků do Jevan, za nimiž se nachází lesní zastávka Jevany,,Penčice; ačkoliv je tato u křižovatky v hloubi lesů, je zde přestupní uzel s garantovaným přestupem na linku 492 do Černých Voděrad, která přijíždí od Kostelce n/Č.l. Cesta po malé silničce skončí v městečku Stříbrná Skalice, kde lze přestoupit na linku 490 do Kostelních a Hradových Střimelic, pak už autobus sjíždí po větší silnici zástavbou, táhnoucí se téměř až k řece Sázavě, kde je u křižovatky s posázavskou silničkou zastávka Stříb. Skalice,,žel. st. Ve skutečnosti je zde pouze železniční zastávka, a to kus od hlavní silnice, za řekou. Tady končí víkendové posilové spoje (v sobotu dopoledne z Prahy a v neděli odpoledne do Prahy) a často bez nutnosti přestupu přejíždějí na linku 404 na Vlkančice. I ta je zajímavá a možná se jí někdy budeme věnovat – o víkendu ji totiž až na jednu výjimku neprojíždí celou žádný spoj, a tato linka je tak de facto rozdělena na 2 nepotkávající se části (Kostelec n/Č.l. – Oplany a Stříb. Skalice,,žel. st. – Vlkančice).

linka 382 projíždí Uhříněvsílinka 382 projíždí Uhříněvsí (foto: LN)

Dál 382 pokračuje podél řeky přes Pyskočely na Černé Budy, což je pravobřežní část města Sázavy, v níž najdeme významný klášter. Tady linka hned za zastávkou přejede řeku a jede k železniční stanici Sázava-Černé Budy, u níž se nachází autobusové stanoviště (stanice není v Černých Budech, jen se tak nesmyslně jmenuje). Stanoviště je přístupné po jednosměrných ulicích, a tak to autobus při zpáteční cestě bere uličkami okolo.

Linku 382 lze samozřejmě s výhodou využít pro dopravu do Jevan a údolí Jevanského potoka, pro přestup na linku 492 do Černých Voděrad, do Stříbrné Skalice, k cestě Posázavím (např. od žel. zastávky Stříbrná Skalice) či do působivé historické Sázavy. V Sázavě lze rovněž přestoupit na železniční trať 212, která je právě za Sázavou velmi pěkná a z Prahy se na ni dostanete většinou jen s přestupem v Čerčanech, případně zde (výjimkou je několik přímých vlaků); autobus a vlaky zde na sebe pochopitelně nenavazují, Sázava však nabízí mnoho zajímavostí; nejméně zajímavá je právě část poblíž nádraží, výrazně hezčí jsou Černé Budy a stará Sázava (poblíž železniční zastávky).

Mapa: 382 Linka 382 ve víkendovém schematu: 382_schema Intervaly:

Pracovní den
Sobota
Neděle
Úsek
Se
Ve
Do
Od
Ve
Do
Od
Ve
a)
20-30
60-120
30
120
60-120
120
120
120
60-120
120
b)
40-60
120
60
120
60-120
120
120
120
60-120
120
c)
40-60
120
60
120
120
120
120
120
120
120
a) Praha,,Háje – Jevany b) Jevany – Stříbrná Skalice,,žel. st. c) Stříbrná Skalice,,žel. st. – Sázava

Platný jízdní řád Zajímavá místa na trase:

 • Uhříněves – kostel Všech svatých – zámek
 • Říčany,,K žel. st. – centrum Říčan – náměstí, kostel, zřícenina hradu (1,5 km od zastávky) – zelená značka do údolí Rokytky
 • Říčany,,u nemocnice – červená značka směr Strašín, Škvorec
 • Říčany,,Rychta – zelená značka na Tehov a Svojetice
 • Mukařov – kostel Nanebevzetí P. Marie – u kostela modrá a žlutá tur. značka

Mukařov - kostel Nanebevzetí Panny MarieMukařov – kostel Nanebevzetí P. Marie (foto: OK)

 • Louňovice,,na hrázi I – výhodné východiště po modré značce do Voděradských bučin
 • Louňovice,,na hrázi II – červená značka podél jevanských rybníků a do Voděradských bučin; na opačnou stranu směr Hradešín a Úvaly
 • Vyžlovka – rozhledna Skalka – zelená turistická značka
 • Vyžlovka,,hotel Praha – kaplička
 • Jevany – náves – zvonička – Jevanský rybník – východiště po červené a modré do Voděradských bučin, kolem jevanských rybníků i v další směry – v okolí NS Voděradské bučiny a Penčický okruh

Jevanský rybníkJevanský rybník (foto: OK)

 • Konojedy,,rozc. – červená a žlutá tur. značka
 • Stříbrná Skalice,,Propast – rybník Propast – zelená tur. značka
 • Stříbrná Skalice,,náměstí – náměstí s radnicí – kostel sv. Jana Nepomuckého – žlutá značka do údolí Sázavy nebo na Oplany

Stříbrná Skalice - radniceStříbrná Skalice – radnice (foto: OK)

 • Stříbrná Skalice,,Blatiny – kostel sv. Jakuba Většího
 • Stříbrná Skalice,,žel. st. – červená značka podél Sázavy – železniční zastávka Stříbrná Skalice (cca 500 m)
 • Vlkančice,Pyskočely – červená značka na město Sázavu
 • Sázava,Černé Budy – klášter – východiště turistických tras (u kláštera; 8 značených směrů) – husitský kostel – staré centrum Sázavy s kostelem sv. Martina (u žel. zastávky Sázava zast. cca 600 m)

sázavský kláštersázavský klášter (foto: OK)

Sázava - kostel svMartinaSázava – kostel sv. Martina (foto: OK)

 • Sázava,,aut. st. – železniční stanice Sázava-Černé Budy – žlutá tur. značka

Výlety:

Zveřejněno: 7. 10. 2014 Autor: Ondřej Kališ

5 reakcí na Linka PID 382

 1. kuba111329 říká:

  hezký článek

 2. Martina říká:

  Prosim potrebuji se dostar 29.1.2017 dopoledne do Uhrinevsi prosim odkud to jede

 3. Korbel říká:

  Prosím kdy na lince 382 jezdí kloubové vozy ?

 4. odjezdy a příjezdy říká:

  Dobrý den,můžete mě napsat odjezdy z Praha Háje na Vyžlovku a zpět? Děkuji za info Langerová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *