Kladno

Největší město Středočeského kraje, Kladno, leží cca 25 km severozápadně od Prahy. Je známé především těžbou černého uhlí a zpracováváním železa. Obě tyto významné činnosti jsou v současné době utlumeny (v případě uhlí zcela, železo se v malé míře zpracovává dosud). Na území města se nachází továrna na výrobu kostiček LEGO, což je v současné době asi nejvýznamější činnost, která na území města probíhá.

kloubový SoR NBG18 na lince 300, která spojuje Kladno s Prahou (foto: JAH)

Místní městská doprava je od 26.8.2017 začleněna do systému PID a linky očíslovány 601-616. Podrobnější informace o jednotlivých linkách naleznete v článcích. Přestože by správa jízdních řádů měla od srpna 2017 spadat pod ROPID, město Kladno si od října 2017 vydobylo vlastní správu jízdních řádů, které se tak vrátily do stavu před integrací – nelogické díry v taktu, případně jeho úplná absence, apod.

Na linkách 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 609, 610, 611, 612, 613, 614 a 616 platí na území města Kladna vedle tarifu PID i tarif MHD Kladno, který je výhodnější, ale pouze pro jednotlivou jízdu bez přestupu. Tarif PID na území města Kladna upravuje IX. dodatek Tarifu. Ve stručnosti to znamená, že neplatí jízdenka za 12 Kč a kupon pouze po pásmo 3 (musí být nahrán v kombinaci buď s pásmem 2, nebo 4).

archivní fotografie Karosy B952E příjíždějící do zastávky U Nemocnice (foto: JAH)

Jízdenky MHD Kladno (v hodnotě 16 Kč (resp. 8 Kč poloviční)) si lze zakoupit pouze u řidiče (platba v hotovosti, případně čipovou kartou SID). Jízdenky PID si lze zakoupit v předprodeji (na Kladně jsou dva automaty – jeden na autobusovém a druhý na hlavním vlakovém nádraží), nebo u řidiče (platba v hotovosti, případně čipovou kartou SID). Při použití jízdenky z předprodeje ovšem hrozí riziko, že narazíte na autobus, který není vybaven označovačem, tudíž budete nuceni si jízdenku zakoupit u řidiče (toto se týká jen několika autobusů, které jezdily před integrací mimo PID a dosud nebyly vybaveny označovači).

Dopravcem na všech linkách MHD Kladno je ČSAD MHD Kladno, a.s., člen skupiny Arriva. Na linkách MHD můžeme vidět autobusy Karosa B952(E), Irisbus Citelis (CNG) a Iveco Urbanway CNG. Ve zkušebním provozu na lince 601 jezdí SoR NBG18. Kromě MHD Kladno provozuje dopravce linkovou dopravu v rámci PID Kladno-Praha a na severozápad od Prahy a dále linky SID z Kladna směrem na Nové Strašecí. Na těchto linkách se můžeme setkat především s vozy Karosa C954(E) Irisbus Crossway (LE) a SoR CNG10.5, CNG12.3, NBG12 (dvoudveřové provedení) a NBG18 (třídveřové provedení). V menší míře pak s vozy Karosa Axer.

Autor: Jakub Havlíček
Zveřejněno: 3. 1. 2018

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *