
Několikrát týdně jsou do této rubriky přidávány zajímavé a aktuální fotografie z provozu v Praze či ve středních Čechách.
Prosinec 2018
Fotka dne 26. 12. 2018: Dopravce Karel Mudroch, též Daily Bus, provozuje celkem 4 autobusové linky od prosince, ovšem denně vypraví většinou tak jeden autobus, neboť linky jezdí velmi zřídka. První linkou je linka 350730 z Prahy do Pece pod Sněžkou, která je v provozu o víkendu a o Vánocích i v pracovních dnech (v zimních měsících i v některé pátky). Jeden pár spojů v březnu a dubnu jede až do Kamenice pod Lipou (a odtud přes Prahu do Pece pod Sněžkou). Druhou linkou je linka 350740, která jezdí o víkendu z Mostu do Prahy a 26. 12. a 1.1. je v provozu i pár spojů do Žirovnice a Počátek, který jindy v roce nejede. Třetí linkou je linka 721390, která jezdí z Mostu do Prahy v pracovních dnech a o Vánocích nejezdí. V provozu jsou dva páry spojů. Čtvrtou linkou je linka 350470 z Mostu přes Prahu do Počátek a Žirovnice, podobná lince 350740, která opět jezdí jen 2x ročně - 1.5. a 8.5. Přinášíme Vám několik fotek z dnešního provozu, kdy byly v provozu celkem tři vozy tohoto dopravce, i když většinou jezdí jen 1 - 2 vozy. 1. foto: Linka 350730 z Prahy do Pece pod Sněžkou a Horní Malé Úpy. Konkrétně tento spoj přijel ráno v 6 hodin z Mostu do centra Prahy na hlavní nádraží, odkud se vydal v 8.30 na Černý Most, kde své cestující vyložil a cestující přesedli do kapacitnějšího vozu, který odjížděl v 9 hodin. Tento spoj odjížděl až v 10.45 v době odjezdu H.F.Touru - i tak byla obsazenost nízká - cca 4 cestující.
Odpoledne přijel do Prahy z Mostu i spoj do Počátek na lince 350740, který jede jen dnes a 1.1.. Obsazenost z centra Prahy byla nízká - asi 3 cestující.
Ranní spoj v 9 hodin jel tento kapacitnější autobus, kde by se počet cestujících také napočítal na prstech rukou. Stejně jako spoj v 10.45 jel přes Pec až do Horní Malé Úpy a vracel se do Prahy na 18. hodinu, aby stihl i přes kolony v centru "Daily Airport Express" v 17.45 z hlavního nádraží na letiště a dále do Mostu - obsazenost nulová.
Fotka dne 16. 12. 2018: V autobusovém stanovišti u metra Młociny ve Varšavě jsou všechny zastávky současně výstupní i nástupní. Nejenže do spoje můžete po celou dobu nastupovat a čekat uvnitř, ale navíc se informace o směru na informačních panelech střídá s údajem, za jak dlouho bude konkrétní spoj odjíždět. Zkrátka také v Polsku jsou v lecčems napřed. Zde linka 156 směr Dworzec Wileński, která vyrazí na trasu za 17 minut.
Fotka dne 8. 12. 2018: Dnešním párem spojů 17307 a 17304 skončil pravidelný provoz na trati 178 Bor - Svojšín. V následujícím GVD Plzeňský kraj neobjednal na této trati žádnou dopravu. Poslední cesty do Svojšína se zúčastnilo řádově 30 cestujících a s vlakem se přišli na zastávky rozloučit i místní.
Listopad 2018
Fotka dne 26. 11. 2018: Nedostatek provozních motorových vozů řady 854 a přívěsných vozů řady Bdtn se již delší dobu podepisuje na kvalitě nabízených služeb, neboť občas musí zasahovat do provozu záložní vozidla řady 810 a Btax. Na fotce vůz 810 263-4 vypravený na Os 9528 ve směru Mělník.
Fotka dne 21. 11. 2018: V souvislosti s výlukou v Koněvově ulici jezdí od konce září na lince 207 na spojích Ohrada - Florenc kloubové autobusy. Jeden z nich byl zachycen v zastávce U Památníku při cestě na Florenc.
Fotka dne 18. 11. 2018: Před dvěma týdny byl ukončen provoz tramvají K2 v Ostravě, které byly nahrazeny novými vozy Stadler Tango NF2, kterých má dopravce aktuálně 22 kusů.
Fotka dne 17. 11. 2018: Dneska byl ukončen pravidelný provoz vozů T2 na světě - Dopravní podnik města Liberce a Jablonce nad Nisou se rozloučil s posledními dvěma vozy T2R, vyrobené v letech 1958 a 1962, na linkách 5 a 11. Jeden ze spojů byl zachycen dnes Fügnerově při cestě k Viaduktu.
Fotka dne 14. 11. 2018: Přeshraniční autobusová linka 000265 z Ostravy na Turzovku, zachycená v Ostravě u autobusového nádraží, dopravce Vladimíra Klanducha v podání bastlované Karosy C 935.
Fotka dne 13. 11. 2018: Od 1. listopadu jezdí v Ostravě nové tramvaje Stadler Tango NF2, které nahradily všechny vozy K2G a několik modernizovaných vozů T3. Aktuálně je v Ostravě 22 těchto tramvají, do července příštího roku by mělo do Ostravy být dodáno dalších 18 vozů.
Říjen 2018
Fotka dne 27. 10. 2018: Dnes se konají sváteční jízdy mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou pořádané Dopravním podnikem města Liberce a Jablonce nad Nisou a Boveraclubu. (foto: Soldán Jiří)
Fotka dne 27. 10. 2018: Dnes se konají sváteční jízdy mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou pořádané Dopravním podnikem města Liberce a Jablonce nad Nisou a Boveraclubu. (foto: Soldán Jiří)
Září 2018
Fotka dne 23. 9. 2018: Včera proběhly v Praze hned dvě dopravní akce - jednak to byl den otevřených dveří Dopravního podniku hl.m. Prahy, jednak také akce ke Dni bez aut, která proběhla u Florence. Cestující měli možnost se svézt po magistrále a kolem Ministerstva dopravy Karosou ŠD 11.
Srpen 2018
Fotka dne 23. 8. 2018: Bova dopravkyně Dominiky Stehlíků na lince náhradní dopravy X-R3 z Prahy do Neratovic v nástupní zastávce METRO Letňany, nalevo čeká na čas odjezdu i krásná paní řidička. Co víc si přát? 🙂 Linka X-R3 byla oproti minulé výluce optimalizována. Nejenže spoje končí u metra Letňany a využívají průjezd z autobusového obratiště přímo do ulice Prosecké (proto mají nástup za výstupní zastávkou MHD), ale také byla náhradní zastávka v Čakovicích umístěna k OC Čakovice, díky čemuž lze využít zkratku mimo Třeboradice ulicí Za tratí.
Fotka dne 11. 8. 2018: Včera naposledy vyjela do pravidelného provozu v Pražské integrované dopravě jednotka 451, známá též pod označením žabotlam. Cestující tak měli možnost se naposledy na městské lince S41 svézt s tímto unikátním vozidlem, které v pravidelné dopravě jezdilo přes 54 let. V podvečerních hodinách bylo možné si vyfotit obě jednotky tohoto typu v Praze Libni, které se dnes dopoledne vydaly do Chomutova.
Červenec 2018
Fotka dne 14. 7. 2018: Z důvodu výstavby kanalizace v obci Hradištko je od července do října upraven provoz na zdejších linkách. Linka 338 je zkrácena do Štěchovic a jako náhrada za tuto linku je zavedena linka 748 (která zároveň nahrazuje linku 438), která jede ze Štěchovic přes Hradištko do Pikovic.
Fotka dne 7. 7. 2018: U vybraných spojů mezinárodní autobusové linky 000117 z Prahy do Košic dochází v Brně k výměně autobusů. Na fotce tak můžete vidět vpravo Karosu od Prahy, která vyložila své cestující, kteří budou dále do Košic pokračovat Karosou vlevo. Na dálkové lince 720255 vzadu můžete vidět třetí Karosu Tourbusu, která míří do Českých Budějovic.
Fotka dne 6. 7. 2018: O aktuálním prodlouženém víkendu probíhá výluka na trase metra C mezi Pražského povstáním a Kačerovem. Náhradní dopravu zajišťuje kapacitní kloubové autobusy na lince X-C. Jeden ze spojů byl zachycen v zastávce Pražského povstání, zajištěn nízkopodlažním SORem.
Červen 2018
Fotka dne 20. 6. 2018: Dva spoje ráno linek 593 a 617 jedou ze zastávky Velvary,,nám. dále do zastávky Velvary,,škola, kde končí. Oba zmiňované spoje byly zachyceny před velvarskou školou před osmou hodinou ranní.
Fotka dne 10. 6. 2018: Z důvodu uzavírky nadjezdu silnice II/331 přes železniční trať v Lysé nad Labem došlo od dubna ke zřízení zastávky Lysá nad Labem,,žel.st.-jih, kde jsou ukončeny linky 480, X480 a 661 od jihu. Linky 480 a X480 mají svojí speciální zastávku, linka 661 zachycená na fotce staví v této zastávce jako jediná.
Fotka dne 9. 6. 2018: V dubnu byl obnoven provoz na železniční trati mezi Čelákovicemi a Mochovem, kam nyní v pracovní dny jezdí 6 párů spojů dopravce KŽC (od 5 do 8 a od 17 do 20 hodin). Jeden ze spojů byl zachycen ve stanici Čelákovice před odjezdem zpět do Mochova.
Fotka dne 7. 6. 2018: Kvůli nedostatku řidičů u dopravce OAD Kolín zajišťuje jedno pořadí linky 398 také pražský Stenbus.
Fotka dne 3. 6. 2018: Jeden z nejstarších vozů na dálkových linkách v České republice - Setra S 215 HD - na lince z Prahy do Týna nad Vltavou dopravce Jana Kukly, zachycená na na pražském autobusovém nádraží Na Knížecí o pátečním odpoledni.Fotka dne 3. 6. 2018: Jeden z nejstarších vozů na dálkových linkách v České republice - Setra S 215 HD - na lince z Prahy do Týna nad Vltavou dopravce Jana Kukly, zachycená na na pražském autobusovém nádraží Na Knížecí o pátečním odpoledni.
Fotka dne 2. 6. 2018: Dvě pražské tramvaje (T3 a 14T) dostaly od tohoto týdne novou celovozovou reklamu, která má upozornit na výmluvy cestujících bez jízdenky.
Fotka dne 1. 6. 2018: Dnes byl na lince 367 nasazen jeden ze tří nových midibusů SOR CN 9.5, které jsou určeny především pro regionální linky v oblasti Brandýsa nad Labem a Staré Boleslavi. Zachycen byl netradičně na páteřní autobusové lince 367 v Praze na Černém Mostě, která je pravidelně obstarávána kloubovými a standardními vozy.
Květen 2018
Fotka dne 26. 5. 2018: Standardní autobus SOR NB 12 na midibusové lince 203 dopravce About Me na Roztylech.
Fotka dne 23. 5. 2018: Kobyliské setkání dvou spojů náhradní tramvajové linky 30, která jezdí mezi Sídlištěm Ďáblice a Bulovkou kvůli výluce na Palmovku.
Fotka dne 21. 5. 2018: Nová lokomotiva Bombardier Traxx MS2 v barvách RegioJetu začala ve středu svůj pravidelný provoz u největšího soukromého železničního osobního dopravce v Česku. Na pražském hlavním nádraží byla zachycena naším fotoaparátem předevčírem.
Fotka dne 20. 5. 2018: Historické rychlíky provozované KŽC si získávají stále větší oblibu cestujících. Rakovnický rychlík, který zajišťuje pohodlné přímé spojení do oblasti Křivoklátska, byl zachycen ve stanici Roztoky u Křivoklátu.
Fotka dne 19. 5. 2018: Po více jak roční odstávce byl opět vypraven Štěpánkův Tedom 123 D. Potkat ho můžete téměř každý den na lince 110, na fotce byl zachycen včera u obchodního centra Čakovice.
Fotka dne 6. 5. 2018: Ze zastávky Bořanovice,,náves jezdí v pracovní dny pouze jeden ranní školní spoj, který odtud odváží děti do školy v Líbeznicích. Právě tento spoj byl zachycen v Bořanovicích před svým odjezdem do Líbeznic, obsloužený SORkou Arrivy City.
Fotka dne 4. 5. 2018: V posledních dnech se na lince 181 začaly objevovat kloubové autobusy, které byly naopak staženy a vyměněny za standardy z linky 175. Jeden takový byl dnes zachycen u polikliniky Vajgarská.
Fotka dne 1. 5. 2018: Kvůli subdodávkám ČSAD Střední Čechy pro pražskou Arrivu se na linku 377 dostal i městský MAN, který původně jezdil na MHD v Mělníku, kde místo něj dnes jezdí nový Urbanway. Ten byl zachycen v Kostelci nad Labem u vlakového nádraží.
Duben 2018
Fotka dne 27. 4. 2018: Předváděcí autobus Setra S 531 DT na mezinárodní lince 000008 dopravce Turancar na pražské Florenci při svém příjezdu ze Slovenska.
Fotka dne 13. 4. 2018: Kvůli zřícení trojské lávky v prosinci 2017 byl v témže měsíci zaveden osmý pražský přívoz P8, který zajišťuje náhradní cestu mezi Trojou a Stromovkou. Přívoz je v provozu každý den od 7 do 20 hodin v intervalu 20 minut mimo špičky pracovních dnů a ve špičkách po 10 minutách. Provozován je pražskou paroplavební společností.
Fotka dne 12. 4. 2018: Linka 396 jezdí mezi Hloubětínem a Přezleticemi. Provozována je dopravcem About Me, který na ni nasazuje své midibusy. Tři spoje v ranní špičce navíc zajíždějí do obratiště Lehovec, kde byl zachycen i spoj na fotce při cestě na Hloubětínskou.
Březen 2018
Fotka dne 28. 3. 2018: Zrychlená autobusová linka 310700, která jezdí z Prahy do Rakovníka přes Nové Strašecí. Jeden pár spojů této linky navíc jede přímo z Prahy do Rakovníka, tj. mimo Nové Strašecí (spoj je vpředu označen jako Expres, viz fotka). Právě jeden z těchto spojů, odpolední spoj v 16:30, byl zachycen na Zličíně před cestou do Rakovníka. Ve stejnou dobu, tj. v 16:30 vyráží ze Zličína i další spoj této linky, který jede přes Nové Strašecí a můžete jej vidět na fotce za tímto vozem.
Fotka dne 25. 3. 2018: Dnešní subdodávka O. Hrnečka na lince 332 za Arrivu City na pořadí 332/33. Jeden z dnešních spojů tohoto oběhu byl zachycen za zastávkou Pramenná v podání vozu ev.č. 1134.
Fotka dne 24. 3. 2018: Od 15. března 2018 jezdí nová mezinárodní linka 000284 z Prahy přes Brno, Znojmo, Vídeň a Maribor do Záhřebu. Provozována je dopravcem Croatia bus. Jeden ze spojů této linky, která jezdí dvakrát týdně, byl zachycen na pražské Florenci.
Fotka dne 19. 3. 2018: Subdodávka pro About Me, Setra od Gumdropu, na lince 203 na Roztylech při cestě na Háje.
Fotka dne 8. 3. 2018: Linka 30 na své konečné na Bulovce během výluky mezi Palmovkou a Bulovkou.
Fotka dne 5. 3. 2018: Subdodávka Baronetta na lince 331 s vozem Solaris Urbino 12 druhé generace na Kačerově. Aktuálně zajišťuje Baronetto provoz v PID na celkem 4 obězích.
Fotka dne 3. 3. 2018: Včera skončila výluka mezi Palmovkou a Maninami, resp. byl opět zprovozněn Libeňský most pro veškerou dopravu do 6 tun a tramvaje. Nyní je tak otázkou, co bude dále s Libeňským mostem? Bude vybudována replika stávajícího mostu, zcela nový se soudobou architekturou, opraven ten starý, nebo se bude pořád jednat, než spadne? Na fotografii zachycena náhradní autobusová linka X-25, která zajišťovala provoz do včerejška provoz k Libeňskému mostu.
Únor 2018
Fotka dne 18. 2. 2018: Kvůli snesení železničního mostu v ulici Prvního pluku došlo od čtvrtka do dneška k přetrasování linek 133, 135, 175 a 207. Právě zmíněná 207, stejně jako 133 a 175, byly odkloněny přes Karlín, kde byl jeden ze sobotních spojů linky 207 zachycen u kostela sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí při cestě na Florenc a Staroměstskou.
Fotka dne 10. 2. 2018: Město Slaný je poměrně členité, o čemž svědčí i využívanost zdejší městské dopravy a dalších linek. Základní škola se ve Slaném nachází až na jeho vrchu, u lesoparku Na Háji, kam jezdí pouze dva školní spoje v pracovní dny - jedním z nich je spoj MHD Slaný (linka č. 2), který sem přijíždí v 7:39 a druhým spojem je spoj na lince 612 s příjezdem v 7:42, který odtud jede zpět na autobusové nádraží. Právě zmíněný spoj linky 612 byl zachycen v zastávce Slaný,,Na háji v ranních hodinách.
Fotka dne 7. 2. 2018: Kvůli uzavírce mostu mezi Sázavou a Davlí pro autobusy, je linka 444 odkloněna k železniční stanici Davle, kde byla na fotce spatřena před cestou do Jílového u Prahy.
Fotka dne 2. 2. 2018: Ode dneška ruší Regiojet svoji linku 000388 z Prahy přes Wroclaw do Warszawy. Do Polska se cestující mohou dostat již pouze Flixbusem (příp. PolskiBus). Před několika dny podobně dopadla i linka 000013 z Prahy přes Strakonice do Pasova a 000042 z Prahy přes Berlín do Osla.
Leden 2018
Fotka dne 30. 1. 2018: Víte, jak vypadá v praxi zajíždění na ÚAN Florenc? Toho si můžete povšimnout na fotce linky 000033 dopravce Prague ORLAN, která jezdí do Bulharska a na fotce stojí ve výstupní zastávce linek 133 a 175. Pro dopravce je toto řešení vcelku logické, vždyť vjezd na ÚAN Florenc stojí 695 Kč (pro vnitrostátní dopravu 295 Kč)., bez kartičky o 150 Kč více.
Fotka dne 25. 1. 2018: V PIDu se tento týden poprvé od září objevila záložní Karosa C 935 Kateřiny Kulhánkové, která byla včera zachycena na prvním pořadí linky 399.
Fotka dne 16. 1. 2018: Z důvodu přestavby autobusového stanoviště v Mladé Vožici zastavují autobusy v náhradní zastávce až za Žižkovým náměstím. Tam byl zachycen také autobus linky 390070 z Tábora.
Fotka dne 1. 1. 2018: Z důvodu havarijního stavu drážního tělesa je dlouhodobě zastaven provoz na krušnohorské železniční trati 135 v úseku Dubí - Moldava v Krušných horách. Z Oseku města do Moldavy proto jezdí náhradní autobusová doprava, kterou zajišťuje DP měst Mostu a Litvínova. Autobus náhradní dopravy byl zachycen v náhradní zastávce Mikulov-Nové Město. Tato působivá horská trať je oblíbená především turisty a ve dnech volna jsou spoje poměrně hodně vytížené. Velmi tak pomáhají turistickému ruchu v oblasti jak v zimním, tak v letním období. Snad se proto brzy podaří plánovaná rekonstrukce, jež by umožnila návrat vlaků až na Moldavu.