Linka 224

 

Pražská autobusová linka 224

V provozu: celotýdenně

Typ autobusu: midibus

Dopravce: About Me, s.r.o.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano (všechny)

Konečné zastávky: 2 (Sídliště Petrovice, Nádraží Horní Počernice)

Přestup na metro: B

Doba jízdy: 74/71 min (Sídliště Petrovice – Nádraží Horní Počernice)

Délka linky: 28/27 km (Sídliště Petrovice – Nádraží Horní Počernice) 

Zastávky:

SÍDLIŠTĚ PETROVICE – Wattova (Z) – Poliklinika Petrovice – Veronské náměstí (T) – Nové Petrovice – Livornská (×) – Bolevecká – Na Vartě – Boloňská – Boloňská – Nádraží Horní Měcholupy (V) (×) – Dolní Měcholupy – Dolnoměcholupská (×) – Kutnohorská (×) – Ústřední (×) – Obchodní centrum Štěrboholy – Štěrboholy (×) – Škola Štěrboholy – Drobná (×) – Novoštěrboholská (×) – Rtyňská (×) – Svatoňovická (×) – Ke Hrázi (Z) (×) – Stará obec (Z) (×) – Škola Dolní Počernice – Stará obec (T) (×) – Studenecká (T) (×) – Novozámecká (×) – Hostavice – Lomnická (T) – Jahodnice – Sídliště Jahodnice (×) – Kyjský hřbitov (×) – Břeclavská (×) – Nádraží Kyje (V) (×) – Lánská (×) – Tálínská (×) – Vajgarská (+) – Generála Janouška – Doležalova – Kapitána Stránského – Bryksova – Breitcetlova – Černý Most (B) – Černý Most (B) (T) – Obchodní centrum Černý Most – Slatiňanská (×) – Chvaly (×) – Libošovická – Krahulčí (×) – Svépravice – Ratibořická – Sekeřická (Z) (×) – NÁDRAŽÍ HORNÍ POČERNICE (V)

Historie:

V rámci projektu midibusových linek pro zlepšení dostupnosti zdravotnických zařízení na území hl. m. Prahy byla k 12. prosinci 2010 zavedena nová midibusová linka 296 v trase: NÁDRAŽÍ HORNÍ POČERNICE  RatibořickáObchodní centrum Černý MostČERNÝ MOSTBryksovaGenerála JanouškaNádraží Kyje JahodniceHostaviceDolní PočerniceŠtěrboholy (dnes: Novoštěrboholská) – U Slunce (dnes: Štěrboholy) – Obchodní centrum ŠtěrboholyDolní MěcholupyNádraží Horní Měcholupy – BoloňskáSídliště Na GrošiSkalka SÍDLIŠTĚ SKALKA. Provozována byla v intervalu 30 minut. V úseku Černý Most – Nádraží Horní Počernice jela od 5 do 22 hodin, avšak úsek Nádraží Horní Počernice – Černý Most obsluhovala pouze od 5 do 19 hodin. 

Nová linka také nově obsloužila oblast starých Chval, bezbariérových domů v Bryksově ulici, okolí Kyjského rybníka, oblast Dolních Počernic severně od železniční tratě a okolí zástavby Hornoměcholupské ulice nad Hostivařskou přehradou.

SOR dopravce About Me ev.č. 1935 přijíždí na Černý Most, odkud bude pokračovat směrem na Sídliště Petrovice (foto: LN)

3. května 2011 nastalo rozšíření rozsahu provozu, nově totiž jezdila od 5:00 do 23:30. Ke stejnému datu došlo ke zřízení několika vložených spojů ve špičkách pracovních dnů v úsecích Nádraží Horní Počernice – Bryksova a Na Groši – Sídliště Skalka, o víkendech odpoledne mezi OC Štěrboholy a Sídlištěm Skalka.

za šera byl na lince 224 zachycen midibus v jednotném nátěru PID (foto: LN)

Při celostátní změně jízdních řádů došlo 11. prosince 2011 ke zrušení zajíždění do obratiště Dolní Počernice ve směru na Sídliště Skalka. Náhradou se stala zastávka Svatoňovická, která se nachází v docházkové vzdálenosti od obratiště Dolní Počernice. Současně byly vložené spoje v trase Nádraží Horní Počernice – Bryksova zkráceny do trasy Černý Most – Bryksova. 

Další změna nastala 4. března 2012, kdy byla mezi zastávkami Nádraží Horní Počernice a Ratibořická zřízena zastávka Sekeřická.

midibus od SORu odpočívá za krásného slunného dne v zastávce Nádraží Horní Počernice (foto: OK)

Při spuštění tzv. metropolitní sítě 1. září 2012 byla zřízena linka 138, která byla vedena v polookružní trase: Sídliště Skalka – Skalka – Centrum Zahradní Město – Záběhlická škola – Sídliště Spořilov – Spořilov – Záběhlická škola – Centrum Zahradní Město – Skalka – Sídliště Skalka, proto mohla linka 296, potažmo dnešní 224, být od Sídliště Na Groši ukončena již na Skalce

midibus nasazený na linku 224 opustil zastávku Nádraží Horní Počernice (foto: LN)

K výrazné změně její trasy bylo přistoupeno 20. listopadu 2012, kdy byla odkloněna do trasy: NÁDRAŽÍ HORNÍ POČERNICE –  … – Boloňská – Nové Petrovice – Morseova – Poliklinika Háje – HÁJE. Současně spoje vložené spoje mezi Černým Mostem a Bryksovou jsou prodlouženy na Ratibořickou

 SOR za zastávkou Nádraží Horní Počernice (foto: LN)

V souvislosti se změnou trasy dnes již zrušené linky 293, která byla nově vedena přes zastávku Poliklinika Háje, byla 29. června 2013 vedena přímější trasou na Háje, a to přes Horčičkovu. Navíc byl ve směru na Nádraží Horní Počernice nahrazen závlek k zastávce Dolní Počernice závlekem k zastávce Škola Dolní Počernice. Důležité je podotknout, že závlek na Dolní Počernice ve směru na jih byl zrušen už v roce 2011, ale v tomto směru byl závlek k zastávce Škola Dolní Počernice zřízen až 13. prosince 2015.

SOR na lince 224 směřuje na Sídliště Petrovice (foto: LN)

Při reorganizaci autobusové dopravy na pravém břehu Vltavy 15. října 2016, byla linka důvodu uvolnění řady 251 až 275 pro školní linky přečíslována z 296 na 224. Také je mezi zastávkami RatibořickáLibošovická vedena přes zastávky Svépravice a Krahulčí a nově svou jízdu končí již v Petrovicích, přesněji v zastávce Sídliště Petrovice. Taktéž došlo ke změně trasy vložených spojů mezi Bryksovou a Černým Mostem, které se nově dostaly do trasy OC Černý Most Vajgarská/Nádraží Kyje. V ranní špičce spoje od OC Černý Most končily u Nádraží Kyje a poté jely manipulačně Broumarskou ulicí na nástupní zastávku Vajgarská. V odpolední špičce spoje končily na Vajgarské a následně jely Broumarskou ulicí na Nádraží Kyje

Solaris Urbino 8,9 LE  na konečné v Horních Počernicích (foto: OK)

Vzhledem k neutěšené situaci s personálem dopravce About Me s. r. o. na začátku roku 2018 došlo 4. 3. 2018 ke zkrácení vložených spojů do trasy Bryksova OC Černý Most. Současně byla zřízena i zastávka Svatoňovická i ve směru na Nádraží Horní Počernice. Díky zkrácení vložených spojů byl ušetřen jeden řidič, ale ani to nestačilo, a tak byly 10. 6. 2018 tyto vložené spoje zrušeny a současně došlo k prodloužení intervalu večer a o víkendu z 30 na 60 min.

Solaris nasazený na lince 224 v zastávce Černý Most (foto: LN)

Linka je spjata s midibusy dopravce About Me s. r. o.

Mapa:

Intervaly:

Pracovní den
Sobota a neděle
Se
Ve
Do
Od
Ve
30
30
30
60
60
60
60

Zajímavá místa na trase:

 • Nádraží Horní Počernice – železniční stanice Praha-Nádraží Počernice – Úřad městské části Praha 20
 • Ratibořická – Památník obětem 2. světové války, OC Trio
 • Svépravice – kaplička

  Svépravice - kapličkaSvépravice – kaplička (foto: OK)

 • Libošovická – sportovní centrum Xaverov
 • Chvaly – zámek – přírodní památka Chvalský lom
 • Slatiňanská – areál církve bratrské, Chvalský rybník
 • Obchodní centrum Černý Most – Centrum Černý Most
 • Bryksova – Poliklinika I.P. Pavlova, Skatepark Bryksova, východiště do Přírodní rezervace V pískovně
 • Doležalova – naučná stezka Prahy 14
 • Vajgarská – poliklinika
 • Lánská – Kyjský rybník

Kyjský rybník (zdroj: Mapy.cz autor: New Gate)

 • Nádraží Kyje – železniční zastávka Praha-Kyje, kulturní dům
 • Kyjský hřbitov – Hřbitov Kyje
 • Lomnická – naučná stezka MČ Prahy 14 (přírodní rezervace V Pískovně, přírodní park Klánovice-Čihadla)
 • Nádraží Dolní Počernice – železniční zastávka Praha-Dolní Počernice
 • Štěrboholy – Úřad MČ Praha-Štěrboholy, místní knihovna Praha-Štěrboholy, Zvonička Štěrboholy, sportovní hala
 • Obchodní centrum Štěrboholy – OBCHODNÍ CENTRUM EUROPARK
 • Ústřední – park Hrušov, inline dráha
 • Nádraží Horní Měcholupy – železniční zastávka Praha-Horní Měcholupy, pivovar Hostivar H2
 • Boloňská – úřad MČ Praha 15, úřad práce
 • Na Vartě – obchodní dům
 • Veronské náměstí – obchodní dům Albert Supermarket
 • Poliklinika Petrovice – poliklinika
 • Sídliště Petrovice – Hřbitov Petrovice, východiště na Dobrou Vodu

Platný jízdní řád

Staré jízdní řády:

Video z linky:

Zveřejněno: 23. 11. 2014 – Martin Chour
Aktualizováno: 9. 6. 2018 – Vojtěch Jánský
Video: Lukáš Nekolný

16 reakcí na Linka 224

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *