Linka 224

Pražská autobusová linka 224

V provozu: celotýdenně

Typ autobusu: midibus

Dopravce: About Me, s.r.o.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano (všechny)

Konečné zastávky: 2 (Sídliště Petrovice, Nádraží Horní Počernice)

Přestup na metro: B

Doba jízdy: 74/71 min (Sídliště Petrovice – Nádraží Horní Počernice)

Délka linky: 28/27 km (Sídliště Petrovice – Nádraží Horní Počernice) 

Zastávky:

SÍDLIŠTĚ PETROVICE – Wattova (Z) – Poliklinika Petrovice – Veronské náměstí (T) – Nové Petrovice – Livornská (×) – Bolevecká – Na Vartě – Boloňská – Boloňská – Nádraží Horní Měcholupy (V) (×) – Dolní Měcholupy – Dolnoměcholupská (×) – Kutnohorská (×) – Ústřední (×) – Obchodní centrum Štěrboholy – Štěrboholy (×) – Škola Štěrboholy – Drobná (×) – Novoštěrboholská (×) – Rtyňská (×) – Svatoňovická (×) – Ke Hrázi (Z) (×) – Stará obec (Z) (×) – Škola Dolní Počernice – Stará obec (T) (×) – Studenecká (T) (×) – Novozámecká (×) – Hostavice – Lomnická (T) – Jahodnice – Sídliště Jahodnice (×) – Kyjský hřbitov (×) – Břeclavská (×) – Nádraží Kyje (V) (×) – Lánská (×) – Tálínská (×) – Vajgarská (+) – Generála Janouška – Doležalova – Kapitána Stránského – Bryksova – Breitcetlova – Černý Most (B) – Černý Most (B) (T) – Obchodní centrum Černý Most – Slatiňanská (×) – Chvaly (×) – Libošovická – Krahulčí (×) – Svépravice – Ratibořická – Sekeřická (Z) (×) – NÁDRAŽÍ HORNÍ POČERNICE (V)

Historie:

V rámci projektu midibusových linek pro zlepšení dostupnosti zdravotnických zařízení na území hl. m. Prahy byla k 12. prosinci 2010 zavedena nová midibusová linka 296 v trase: NÁDRAŽÍ HORNÍ POČERNICE  RatibořickáObchodní centrum Černý MostČERNÝ MOSTBryksovaGenerála JanouškaNádraží Kyje JahodniceHostaviceDolní PočerniceŠtěrboholy (dnes: Novoštěrboholská) – U Slunce (dnes: Štěrboholy) – Obchodní centrum ŠtěrboholyDolní MěcholupyNádraží Horní Měcholupy – BoloňskáSídliště Na GrošiSkalka SÍDLIŠTĚ SKALKA. Provozována byla v intervalu 30 minut. V úseku Černý Most – Nádraží Horní Počernice jela od 5 do 22 hodin, avšak úsek Nádraží Horní Počernice – Černý Most obsluhovala pouze od 5 do 19 hodin. 

Nová linka také nově obsloužila oblast starých Chval, bezbariérových domů v Bryksově ulici, okolí Kyjského rybníka, oblast Dolních Počernic severně od železniční tratě a okolí zástavby Hornoměcholupské ulice nad Hostivařskou přehradou.

SOR dopravce About Me ev.č. 1935 přijíždí na Černý Most, odkud bude pokračovat směrem na Sídliště Petrovice (foto: LN)

3. května 2011 nastalo rozšíření rozsahu provozu, nově totiž jezdila od 5:00 do 23:30. Ke stejnému datu došlo ke zřízení několika vložených spojů ve špičkách pracovních dnů v úsecích Nádraží Horní Počernice – Bryksova a Na Groši – Sídliště Skalka, o víkendech odpoledne mezi OC Štěrboholy a Sídlištěm Skalka.

za šera byl na lince 224 zachycen midibus v jednotném nátěru PID (foto: LN)

Při celostátní změně jízdních řádů došlo 11. prosince 2011 ke zrušení zajíždění do obratiště Dolní Počernice ve směru na Sídliště Skalka. Náhradou se stala zastávka Svatoňovická, která se nachází v docházkové vzdálenosti od obratiště Dolní Počernice. Současně byly vložené spoje v trase Nádraží Horní Počernice – Bryksova zkráceny do trasy Černý Most – Bryksova. 

Další změna nastala 4. března 2012, kdy byla mezi zastávkami Nádraží Horní Počernice a Ratibořická zřízena zastávka Sekeřická.

midibus od SORu odpočívá za krásného slunného dne v zastávce Nádraží Horní Počernice (foto: OK)

Při spuštění tzv. metropolitní sítě 1. září 2012 byla zřízena linka 138, která byla vedena v polookružní trase: Sídliště Skalka – Skalka – Centrum Zahradní Město – Záběhlická škola – Sídliště Spořilov – Spořilov – Záběhlická škola – Centrum Zahradní Město – Skalka – Sídliště Skalka, proto mohla linka 296, potažmo dnešní 224, být od Sídliště Na Groši ukončena již na Skalce

midibus nasazený na linku 224 opustil zastávku Nádraží Horní Počernice (foto: LN)

K výrazné změně její trasy bylo přistoupeno 20. listopadu 2012, kdy byla odkloněna do trasy: NÁDRAŽÍ HORNÍ POČERNICE –  … – Boloňská – Nové Petrovice – Morseova – Poliklinika Háje – HÁJE. Současně spoje vložené spoje mezi Černým Mostem a Bryksovou jsou prodlouženy na Ratibořickou

 SOR za zastávkou Nádraží Horní Počernice (foto: LN)

V souvislosti se změnou trasy dnes již zrušené linky 293, která byla nově vedena přes zastávku Poliklinika Háje, byla 29. června 2013 vedena přímější trasou na Háje, a to přes Horčičkovu. Navíc byl ve směru na Nádraží Horní Počernice nahrazen závlek k zastávce Dolní Počernice závlekem k zastávce Škola Dolní Počernice. Důležité je podotknout, že závlek na Dolní Počernice ve směru na jih byl zrušen už v roce 2011, ale v tomto směru byl závlek k zastávce Škola Dolní Počernice zřízen až 13. prosince 2015.

SOR na lince 224 směřuje na Sídliště Petrovice (foto: LN)

Při reorganizaci autobusové dopravy na pravém břehu Vltavy 15. října 2016, byla linka důvodu uvolnění řady 251 až 275 pro školní linky přečíslována z 296 na 224. Také je mezi zastávkami RatibořickáLibošovická vedena přes zastávky Svépravice a Krahulčí a nově svou jízdu končí již v Petrovicích, přesněji v zastávce Sídliště Petrovice. Taktéž došlo ke změně trasy vložených spojů mezi Bryksovou a Černým Mostem, které se nově dostaly do trasy OC Černý Most Vajgarská/Nádraží Kyje. V ranní špičce spoje od OC Černý Most končily u Nádraží Kyje a poté jely manipulačně Broumarskou ulicí na nástupní zastávku Vajgarská. V odpolední špičce spoje končily na Vajgarské a následně jely Broumarskou ulicí na Nádraží Kyje

Solaris Urbino 8,9 LE  na konečné v Horních Počernicích (foto: OK)

Vzhledem k neutěšené situaci s personálem dopravce About Me s. r. o. na začátku roku 2018 došlo 4. 3. 2018 ke zkrácení vložených spojů do trasy Bryksova OC Černý Most. Současně byla zřízena i zastávka Svatoňovická i ve směru na Nádraží Horní Počernice. Díky zkrácení vložených spojů byl ušetřen jeden řidič, ale ani to nestačilo, a tak byly 10. 6. 2018 tyto vložené spoje zrušeny a současně došlo k prodloužení intervalu večer a o víkendu z 30 na 60 min.

Solaris nasazený na lince 224 v zastávce Černý Most (foto: LN)

Linka je spjata s midibusy dopravce About Me s. r. o.

Mapa:

Intervaly:

Pracovní den
Sobota a neděle
Se
Ve
Do
Od
Ve
30
30
30
60
60
60
60

Zajímavá místa na trase:

 • Nádraží Horní Počernice – železniční stanice Praha-Nádraží Počernice – Úřad městské části Praha 20
 • Ratibořická – Památník obětem 2. světové války, OC Trio
 • Svépravice – kaplička

  Svépravice - kapličkaSvépravice – kaplička (foto: OK)

 • Libošovická – sportovní centrum Xaverov
 • Chvaly – zámek – přírodní památka Chvalský lom
 • Slatiňanská – areál církve bratrské, Chvalský rybník
 • Obchodní centrum Černý Most – Centrum Černý Most
 • Bryksova – Poliklinika I.P. Pavlova, Skatepark Bryksova, východiště do Přírodní rezervace V pískovně
 • Doležalova – naučná stezka Prahy 14
 • Vajgarská – poliklinika
 • Lánská – Kyjský rybník

Kyjský rybník (zdroj: Mapy.cz autor: New Gate)

 • Nádraží Kyje – železniční zastávka Praha-Kyje, kulturní dům
 • Kyjský hřbitov – Hřbitov Kyje
 • Lomnická – naučná stezka MČ Prahy 14 (přírodní rezervace V Pískovně, přírodní park Klánovice-Čihadla)
 • Nádraží Dolní Počernice – železniční zastávka Praha-Dolní Počernice
 • Štěrboholy – Úřad MČ Praha-Štěrboholy, místní knihovna Praha-Štěrboholy, Zvonička Štěrboholy, sportovní hala
 • Obchodní centrum Štěrboholy – OBCHODNÍ CENTRUM EUROPARK
 • Ústřední – park Hrušov, inline dráha
 • Nádraží Horní Měcholupy – železniční zastávka Praha-Horní Měcholupy, pivovar Hostivar H2
 • Boloňská – úřad MČ Praha 15, úřad práce
 • Na Vartě – obchodní dům
 • Veronské náměstí – obchodní dům Albert Supermarket
 • Poliklinika Petrovice – poliklinika
 • Sídliště Petrovice – Hřbitov Petrovice, východiště na Dobrou Vodu

Platný jízdní řád

Staré jízdní řády:

Video z linky:

Zveřejněno: 23. 11. 2014 – Martin Chour
Aktualizováno: 9. 6. 2018 – Vojtěch Jánský
Video: Lukáš Nekolný

16 reakcí na Linka 224

 1. JP říká:

  Když už uvedeš do zajímavých míst Nádr. HP, tak napiš i Kyje a Horní Měcholupy.

  • Ondřej říká:

   Měla by tam být samozřejmě všechna nádraží a zastávky.
   Ale kdyby to byl jediný problém na zajímavostech… Vždyť tam jsou vlastně i úplné nesmysly, formátování chybné a řekl bych, že hodně věcí tam naprosto chybí.

 2. Hana Krejčí říká:

  Chtěla jsem změny autobusu č.296.Vím,že ulice v Horních Počernicích je rozkopaná-ulice Božanovská!Chtěla jsem vědět,jak má zastávku-místo zastávky-Libošovická!!!Chodím o holi a ve středu jedu k doktorce a měla bych vystoupit v Libošovické!Děkuji Krejčí Hana.

 3. Pavla Šafránková říká:

  Dobrý den,
  Odbor dopravy a ochrany prostředí ÚMČ Praha 14 obdržel několik stížností na rychlou jízdu autobusové linky 296 při průjezdu ulicí Tálinská v Praze 14 – Kyje. Prosím řidiče, aby zvláště v současné době zohlednili sněhovou břečku na komunikaci, která při rychlejší jízdě stříká na nedaleké domy a dodržovali 30 km rychlost.
  Děkuji. Šafránková

 4. Dobrý den neví někdo jestli jezdí 224 do sídliště jahodnice

 5. Jan Pondělíček říká:

  Linka 224 dnes jezdí pouze na Sídliště Petrovice a nikoliv na Háje tak buďte tak hodní a opravte to.
  Děkuji

 6. Berka říká:

  od 10.6.2018 jsou zrušené krátké spoje takže jede autobus 2x za hodinu,což je super hlavně rano když lidi jedou do práce a každý spoj byl plně využit(trasa Bryksova – černy most),zjištuje někdo jak a kdy jsou vubec ty spoje vytižené,asi ne někdo od stolu rozhod,že nemá řidiče tak zrušíme spoje a lidi můžou chodit pěšky což velice ocení věková skladba lidí v této oblasti

 7. Adam Kiss říká:

  Prosím vás udělejte něco s tím, že 224 má na zastávce Dolnoměcholupská(směr Petrovice) vždy 10-20min zpoždění… potom když někam jedu tak to je hrozné, Děkuji

 8. ANONYM říká:

  Absolutne nespolehliva linka! Neustale spozdeni, nezastavuje na zastavkach na kterych ma, prejizdi zastavky…

 9. Nasraná cestující říká:

  Neskutečná nasranost dneska!!S tím, že aut. linky mají zpoždění se nedá nic dělat a chyba to ničí není, ale že řidič vyjede o dvě minuty dříve z depa (sídliště Petrovice) kde měl být ve 22 a já ho vidím už ve 20 odjíždět že zastávky je neuvěřitelný!! A není to poprvé, takže pokud je tady někdo, kdo je odpovědný za tuto linku, tak s tím něco urychleně dělejte!!!

 10. Adam Kiss říká:

  Mezi zastávkami Nádraží Kyje a Kyjský Hřbitov je zastávka Břeclavská, opravte to prosím 🙂

 11. Tomaš říká:

  Dobry den
  Chtěl bych aby se vyřešil problem s linkou 224.
  Dne 2.7 jsem stal na zastavce obchodni centrum černý most linka 224 měla ject v 18.29 mela aktualne zpoždění 3 min tak jsem si řekl že počkám tak jsem nadale čekal po pak jsem se koukl na skvelou aplikaci idos mimochodem ta aplikace by se taky mela zakazat protoze je tak zpolehliva jako clovek na stavbe. Kdyz jsem nadale cekal tak to melo zpozdeni 17 min tak to uz muj pohar hořkosti přetekl, cekal jsem dal atobus nejel tak jsem cekal na dalsi pak prijel autobus 224 s tim ze jede jenom na bryksovou což mi bylo uplne na nic protoze jel jsem na nadrazi kyje tak jsem se ptal toho autobusaka kde byl jestli jsi nedela prdel frajer mi rekne ze nwm kde jsou ty busy ze jsi jezdi svoji linku takze to jsem byl uz hořkej a rikam mu ze jestli doprdele nevi co s nima je ze je to fur tyhle zkurveny zpozdeni a ze uz me to nebavi cekat jako krypl 1 hod na zastavce a on se mi k tomu nevyjadroval moc rozhodl jsem se vystoupit a ukoncit komunikaci s ridicem jinak bych ho asi smotal do precliku. Takze chci touto formou jsi stezovat na linku 224 je extrémně nespolehliva a ty ridici to maj uplne v prdeli kdyby slo tak tu linku zrusim je uplne nahovno a stalo se mi to tak po 20 tyhle jejich výkyvy. Delam to i pro sebe a lidi kurva ty vole udelejte s tim neco napiste vsude o tehle lince kdyz jste meli s ni problem jinak to lepsi nebude. A tady je vzkaz pro ridice chlapy je mi vas extrémně lito doprdele kurva kdyz mate jezdit tak jsi rekne ze na to serete a nejedete a lidi ktery spolehaj ze prijedete tak jsou v prdeli a nemuzou se ani dostat domu ty vole proberte se. Dekuji za vysliseni stiznosti na linku 224.

 12. Quang Minh Nguyen říká:

  Dnes jezdí v trase Dolnopočernický hřbitov – Bryksova –
  Obchodní centrum Černý Most – Ve Žlíbku!
  Musíte to opravit!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *