Linka 224

 

Pražská autobusová linka 224

V provozu: celotýdenně

Typ autobusu: midibus

Dopravce: About Me, s.r.o.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano (všechny)

Konečné zastávky: 4 (Sídliště Petrovice, Bryksova, OC Černý Most, Nádraží Horní Počernice)

Přestup na metro: B

Doba jízdy: 74/71 min (Sídliště Petrovice – Nádraží Horní Počernice) 6/9 min (OC Černý Most – Bryksova) 

Délka linky: 28/27 km (Sídliště Petrovice – Nádraží Horní Počernice) 2/4 km (OC Černý Most – Bryksova) 

Zastávky:

SÍDLIŠTĚ PETROVICE – Wattova (Z) – Poliklinika Petrovice – Veronské náměstí (T) – Nové Petrovice – Livornská (×) – Bolevecká – Na Vartě – Boloňská – Boloňská – Nádraží Horní Měcholupy (V) (×) – Dolní Měcholupy – Dolnoměcholupská (×) – Kutnohorská (×) – Ústřední (×) – Obchodní centrum Štěrboholy – Štěrboholy (×) – Škola Štěrboholy – Drobná (×) – Novoštěrboholská (×) – Rtyňská (×) – Svatoňovická (×) – Ke Hrázi (Z) (×) – Stará obec (Z) (×) – Škola Dolní Počernice – Stará obec (T) (×) – Studenecká (T) (×) – Novozámecká (×) – Hostavice – Lomnická (T) – Jahodnice – Sídliště Jahodnice (×) – Kyjský hřbitov (×) – Nádraží Kyje (V) (×) – Lánská (×) – Tálínská (×) – Vajgarská (+) – Generála Janouška – Doležalova – Kapitána Stránského – BRYKSOVA – Breitcetlova – Černý Most (B) – Černý Most (B) (T) – OBCHODNÍ CENTRUM ČERNÝ MOST – Slatiňanská (×) – Chvaly (×) – Libošovická – Krahulčí (×) – Svépravice – Ratibořická – Sekeřická (Z) (×) – NÁDRAŽÍ HORNÍ POČERNICE (V)

Historie:

V rámci projektu midibusových linek pro zlepšení dostupnosti zdravotnických zařízení na území hl. m. Prahy byla k 12. prosinci 2010 zavedena nová midibusová linka 296 v trase: NÁDRAŽÍ HORNÍ POČERNICE  RatibořickáObchodní centrum Černý MostČERNÝ MOSTBryksovaGenerála JanouškaNádraží Kyje JahodniceHostaviceDolní PočerniceŠtěrboholy (dnes: Novoštěrboholská) – U Slunce (dnes: Štěrboholy) – Obchodní centrum ŠtěrboholyDolní MěcholupyNádraží Horní Měcholupy – BoloňskáSídliště Na GrošiSkalka SÍDLIŠTĚ SKALKA. Provozována byla v intervalu 30 minut. V úseku Černý Most – Nádraží Horní Počernice jela od 5 do 22 hodin, avšak úsek Nádraží Horní Počernice – Černý Most obsluhovala pouze od 5 do 19 hodin. 

Nová linka také nově obsloužila oblast starých Chval, bezbariérových domů v Bryksově ulici, okolí Kyjského rybníka, oblast Dolních Počernic severně od železniční tratě a okolí zástavby Hornoměcholupské ulice nad Hostivařskou přehradou.

SOR dopravce About Me ev.č. 1935 přijíždí na Černý Most, odkud bude pokračovat směrem na Sídliště Petrovice (foto: LN)

3. května 2011 nastalo rozšíření rozsahu provozu, nově totiž jezdila od 5:00 do 23:30. Ke stejnému datu došlo ke zřízení několika vložených spojů ve špičkách pracovních dnů v úsecích Nádraží Horní Počernice – Bryksova a Na Groši – Sídliště Skalka, o víkendech odpoledne mezi OC Štěrboholy a Sídlištěm Skalka.

za šera byl na lince 224 zachycen midibus v jednotném nátěru PID (foto: LN)

Při celostátní změně jízdních řádů došlo 11. prosince 2011 ke zrušení zajíždění do obratiště Dolní Počernice ve směru na Sídliště Skalka. Náhradou se stala zastávka Svatoňovická, která se nachází v docházkové vzdálenosti od obratiště Dolní Počernice. Současně byly vložené spoje v trase Nádraží Horní Počernice – Bryksova zkráceny do trasy Černý Most – Bryksova. 

Další změna nastala 4. března 2012, kdy byla mezi zastávkami Nádraží Horní Počernice a Ratibořická zřízena zastávka Sekeřická.

midibus od SORu odpočívá za krásného slunného dne v zastávce Nádraží Horní Počernice (foto: OK)

Při spuštění tzv. metropolitní sítě 1. září 2012 byla zřízena linka 138, která byla vedena v polookružní trase: Sídliště Skalka – Skalka – Centrum Zahradní Město – Záběhlická škola – Sídliště Spořilov – Spořilov – Záběhlická škola – Centrum Zahradní Město – Skalka – Sídliště Skalka, proto mohla linka 296, potažmo dnešní 224, být od Sídliště Na Groši ukončena již na Skalce

midibus nasazený na linku 224 opustil zastávku Nádraží Horní Počernice (foto: LN)

K výrazné změně její trasy bylo přistoupeno 20. listopadu 2012, kdy byla odkloněna do trasy: NÁDRAŽÍ HORNÍ POČERNICE –  … – Boloňská – Nové Petrovice – Morseova – Poliklinika Háje – HÁJE. Současně spoje vložené spoje mezi Černým Mostem a Bryksovou jsou prodlouženy na Ratibořickou

 SOR za zastávkou Nádraží Horní Počernice (foto: LN)

V souvislosti se změnou trasy dnes již zrušené linky 293, která byla nově vedena přes zastávku Poliklinika Háje, byla 29. června 2013 vedena přímější trasou na Háje, a to přes Horčičkovu. Navíc byl ve směru na Nádraží Horní Počernice nahrazen závlek k zastávce Dolní Počernice závlekem k zastávce Škola Dolní Počernice. Důležité je podotknout, že závlek na Dolní Počernice ve směru na jih byl zrušen už v roce 2011, ale v tomto směru byl závlek k zastávce Škola Dolní Počernice zřízen až 13. prosince 2015.

SOR na lince 224 směřuje na Sídliště Petrovice (foto: LN)

Při reorganizaci autobusové dopravy na pravém břehu Vltavy 15. října 2016, byla linka důvodu uvolnění řady 251 až 275 pro školní linky přečíslována z 296 na 224. Také je mezi zastávkami RatibořickáLibošovická vedena přes zastávky Svépravice a Krahulčí a nově svou jízdu končí již v Petrovicích, přesněji v zastávce Sídliště Petrovice. Taktéž došlo ke změně trasy vložených spojů mezi Bryksovou a Černým Mostem, které se nově dostaly do trasy OC Černý Most Vajgarská/Nádraží Kyje. V ranní špičce spoje od OC Černý Most končily u Nádraží Kyje a poté jely manipulačně Broumarskou ulicí na nástupní zastávku Vajgarská. V odpolední špičce spoje končily na Vajgarské a následně jely Broumarskou ulicí na Nádraží Kyje

Solaris Urbino 8,9 LE  na konečné v Horních Počernicích (foto: OK)

Vzhledem k neutěšené situaci s personálem dopravce About Me s. r. o. na začátku roku 2018 došlo 4. 3. 2018 ke zkrácení vložených spojů do trasy Bryksova OC Černý Most. Současně byla zřízena i zastávka Svatoňovická i ve směru na Nádraží Horní Počernice. Díky  tomuto opatření byl ušetřen jeden řidič.

Solaris nasazený na lince 224 v zastávce Černý Most (foto: LN)

Linka je spjata s midibusy dopravce About Me s. r. o..

Mapa:

Intervaly:

Pracovní den
Sobota
Neděle
Úsek
Se
Ve
Do
Od
Ve
Do
Od
Ve
a)
30
30
30
30
30
30
   30
30
30
30
b)
15
30
15
30
30
30
30
30
30
30
a) Nádraží Horní Počernice – OC Černý most a Bryksova – Sídliště Petrovice b) OC Černý most – Bryksova

Zajímavá místa na trase:

 • Nádraží Horní Počernice – železniční stanice Praha-Nádraží Počernice – Úřad městské části Praha 20
 • Chvaly – zámek Chvaly – kostel sv. Ludmily
 • Doležalova – naučná stezka Prahy 14
 • Lánská – Kyjský rybník
 • Kyje – železniční stanice Praha-Kyje- kostel sv. Bartoloměje
 • Štěrboholy Úřad městské části Praha-Štěrboholy
 • Nádraží Horní Počernice – železniční stanice Praha-Horní Počernice
 • Boloňská Úřad městské části Praha 15
 • Morseova Úřad městské části Praha-Petrovice

Platný jízdní řád

Staré jízdní řády:

Video z linky:

Zveřejněno: 23. 11. 2014 – Martin Chour
Aktualizováno: 6. 3. 2018 – Vojtěch Jánský
Video: Lukáš Nekolný

8 Responses to Linka 224

 1. JP říká:

  Když už uvedeš do zajímavých míst Nádr. HP, tak napiš i Kyje a Horní Měcholupy.

  • Ondřej říká:

   Měla by tam být samozřejmě všechna nádraží a zastávky.
   Ale kdyby to byl jediný problém na zajímavostech… Vždyť tam jsou vlastně i úplné nesmysly, formátování chybné a řekl bych, že hodně věcí tam naprosto chybí.

 2. Hana Krejčí říká:

  Chtěla jsem změny autobusu č.296.Vím,že ulice v Horních Počernicích je rozkopaná-ulice Božanovská!Chtěla jsem vědět,jak má zastávku-místo zastávky-Libošovická!!!Chodím o holi a ve středu jedu k doktorce a měla bych vystoupit v Libošovické!Děkuji Krejčí Hana.

 3. Pavla Šafránková říká:

  Dobrý den,
  Odbor dopravy a ochrany prostředí ÚMČ Praha 14 obdržel několik stížností na rychlou jízdu autobusové linky 296 při průjezdu ulicí Tálinská v Praze 14 – Kyje. Prosím řidiče, aby zvláště v současné době zohlednili sněhovou břečku na komunikaci, která při rychlejší jízdě stříká na nedaleké domy a dodržovali 30 km rychlost.
  Děkuji. Šafránková

 4. Dobrý den neví někdo jestli jezdí 224 do sídliště jahodnice

 5. Jan Pondělíček říká:

  Linka 224 dnes jezdí pouze na Sídliště Petrovice a nikoliv na Háje tak buďte tak hodní a opravte to.
  Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *