Linka 605

Autobusová linka PID 605 (MHD Kladno 5)

Aquapark – Okrsek 0

Rozsah provozu: celotýdenně

Typy autobusů: standardní

Dopravce: ČSAD MHD Kladno a.s.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano

Počet variant trasy: 1

Konečné zastávky: 2 (Aqapark; Okrsek 0)

Přestupní uzly: Náměstí Svobody

Doba jízdy: 29 minut

Délka linky: 9 km

Zastávky:

Aquapark – Stadion Františka Kloze – Nemocnice – Náměstí Svobody – Autobusové nádraží – Divadlo – Josefa Hory – Dlouhá – U Meisnerů – Svépomoc – Na kovárně – Nádraží – Holandská – Okrsek 2 – Pražská křižovatka (T) – Wednesbury (Z) – Okrsek 0

Něco o lince:

Tato linka jako jediná obsluhuje sportovní areál Sletiště. V okolí Sletiště je i aquapark, podle kterého je pojmenována konečná stanice linky. Dále linka obsluhuje Stadion Fr. Kloze, od kterého je to do nemocnice paradoxně blíže, nežli z následující zastávky Nemocnice. Dále linka projíždí uzlem Náměstí Svobody a pokračuje dolů ulicí Pod Zámkem pod autobusové nádraží (nezajíždí k nástupištím, ale jako většina linek MHD zastavuje v ulici Dukelských hrdinů). Poté pokračuje okolo Městského divadla v Kladně a sjíždí dolů k zastávce Josefa Hory, od které naopak stoupá k bývalému pivovaru a zastávce Dlouhá. Z Dlouhé jede stále do kopce podél rybníku a parku na starou, dlážděnou silnici, na které se nacházejí zastávky U Meisnerů a Svépomoc, kde obsluhuje tzv. sídliště Svépomoc. Poté křižuje rušnou ulici Jaroslava Kociána, po které přejíždí velké množství jiných linek. Dříve tato linka jela přes zastávku U Kauflandu, ale nyní je zmatečně odkloněna k Nádraží, odkud se do své původní trasy vrací na Holandské. Zastávky Holandská a Okrsek 2 jsou položeny “hluboko” v kročehlavském sídlišti, podobně jsou na tom také zastávky Oksek 0 a Wednesbury, které jsou ale od těchto zastávek odděleny Unhošťskou třídou, kterou tato linka také projíždí a zastaví na Pražské křižovatce.

linka-5-Kladno,Aut. nádraží-ČSAD MHD Kladno-Irisbus Citelis 12M CNG 1SK 3393plynový Citelis přijíždí ke křižovatce u autobusového nádraží (foto: JAH)

Vytíženost linky je v porovnání s intervalem velmi přijatelná, ve večerních hodinách je linka až předimenzována, zatímco v ranních hodinách by jeden spoj navíc snesla. Nejvyšší vytíženost je pochopitelně při konání nějaké akce na Sletišti. při Dnech města Kladna (vždy na začátku září) končí tato linka již v zastávce Nemocnice a otáčí se blokově. Interval činí cca 20 minut v pracovní dny a 30 minut o víkendech a svátcích.

linka-5-Kladno,Nám. Svobody-ČSAD MHD Kladno-Karosa B952E 6S0 1641Karosa B952E odjíždí z Nám. Svobody směrem k aut. nádraží (foto: JAH)

Tato linka je nejpomalejším spojením centra s Kročehlavy, ale velmi dobrým spojením se sportovními areály a Svépomocí (čtvrť vybudovaná svépomocí).

mhd-kladno_l5-2starší plynový Citelis (r.v. 2010) před odjezdem ze zastávky Josefa Hory (foto: JAH)

Od 26.8.2017 je provozována v rámci PID pod číslem 605.

Mapa:

Kladno5

Intervaly:

Pracovní den Sobota a neděle
Se Ve
20 20 20 30 30-60

Zajímavá místa na trase:

 • Aquapark – Aquapark – Sportovní areály – Sletiště
 • Stadion Františka Kloze – Fotbalový stadion
 • Divadlo – Dvořákovy sady – Budova Městského divadla Kladno
 • Josefa Hory – SVČVS Layrint
 • Nádraží – kladenské hlavní nádraží

Aktuální jízdní řád Staré jízdní řády:

Autor: Jakub Havlíček
Zveřejněno: 23. 6. 2015
Aktualizováno: 25.8.2017

3 reakce na Linka 605

 1. cmlc říká:

  V čem je odklonění linky přes Nádraží “zmatečné” ?

  • Mc Sheldon říká:

   Namísto toho, aby jela přes Kaufland a pak doleva na Holandskou, tak teď u Tesca dělá takový divný esíčko a navíc se z Holandské směrem na Nádraží hůř vyjíždí, protože se zatáčí vlevo… Dřívější trasa byla lepší… K nádraží bych dal linku 3 a bylo by po problému… (JAH)

 2. Jiřina Špirudova říká:

  Dobrý den prosím dnes 18.5 v 14.24,….řidič autobusu v.č.5..mohu poprosit jméno děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *