Linka 197

Pražská autobusová linka 197

V provozu: celotýdenně

Typ autobusu: kloubový 

Dopravce: Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano

Konečné zastávky: 3 (Smíchovské nádraží, Sídliště Písnice, Háje)

Přestup na metro: BC

Doba jízdy: 30 min (Smíchovské nádraží – Sídliště Písnice)  55/53 min (Smíchovské nádraží – Háje)

Délka linky: 12 km (Smíchovské nádraží – Sídliště Písnice) 23 km (Smíchovské nádraží – Háje)

Zastávky:

SMÍCHOVSKÉ NÁDRAŽÍ (B) (V) – Lihovar – Přístaviště – U Staré pošty – Branické náměstí – Ve Studeném – Vrbova (Z) (×) – Jílovská – Sídliště Novodvorská – Novodvorská – Lhotka – Sídliště Lhotka – Lhotecký les – Cílkova – Nové dvory – Chýnovská (Z) – Přírodní – Pavlíkova – Jirčanská (×) – U Libušské sokolovny – SÍDLIŠTĚ PÍSNICE – U Studánky (×) – Na Proutcích (×) – Na Jelenách (×) – Jarníkova – Chodov (C) – Pod Chodovem (×) – Benkova – Brodského – Donovalská – Šperlova – Brechtova – Prašná (T) (×) – Modrá škola (Z) (×) – Modrá škola (T) – HÁJE (C)

Historie:

Linka 197 byla zřízena v roce 1974 jako radiální linka spojující Střížkov, Libeň, Holešovice, Staré Město, Nové Město, Podolí a Lhotku, následně byla na konci roku 1983 odkloněna na Smíchov a v roce 1984 byla prodloužena na Jižní Město, čímž se z ní stává tangenciální linka. V posledních letech přebírá spoje ostatních linek, čímž se stává z tehdejší špičkové posily silná páteřní linka. 

SOR NB 18 na lince 197 mířící kvůli opravě vozovky v terminálu Háje na Jižní Město (foto: LV)

S otevřením prvního úseku metra C ze Sokolovské (dnes: Florenc) na Kačerov se 9. května 1974 do sítě městských autobusových linek dostala i linka 197 v trase: Liberecká (dnes: Střížkov) – Vychovatelna – Dopravní podniky (dnes: Vltavská) – Revoluční (poloha zastávky) – Náměstí Krasnoarmějců (dnes: Staroměstská) – Národní divadlo Palackého náměstí Podolská vodárna – Ve Studeném – VÚ A. S. Popova (dnes: Jílovská)  Novodvorská. V severní části trasy představuje zbrusu novou obsluhu, ale v oblasti sídliště Novodvorská nahrazuje překryvnou linku 244, předtím 144. Od 10. ledna 1977 pokračovala z Liberecké do obratiště Průjezdní (dnes: Letňanská). 

přeplněná kloubová Karosa projíždí ulicí Mariánská (foto: Tomáš Smetana/2010)

15. prosince 1982 se zřítila část opěrné zdi Smetanova nábřeží, bohužel bylo posléze téměř na rok pro veškerou dopravu neprůjezdné. Severní část linky byla zkrácena na Staroměstskou a označena číslem 187. Pro jižní část zůstala 197, ta se k výše zmíněnému datu dostala do polookružní trasy: Novodvorská – … – Palackého náměstí – Jiráskovo náměstí – Karlovo náměstí – Palackého náměstí – … – Novodvorská.

Přesně rok od předešlé změny je otevřen most Antonína Zápotockého (dnes: Barrandovský most). Linka 197 je upravena do trasy: Anděl Ženské domovy Konvářka (dnes: Pod Konvářkou) – Lihovar Ve Studeném VÚ A. S. Popova Novodvorská Sídliště Lhotka Nové Dvory Přírodní Sídliště Libuš. Na Smíchově nahradila linku 211 (Anděl – Ženské domovy – Konvářka – Lihovar). 

kloubový autobus, jenž byl nasazen na linku 197, míří na Smíchov (foto: LN)

Od 2. června 1984 neodbočovala z Pavlíkovy do obratiště Sídliště Libuš, ale zamířila do staré Libuše, kde byla ukončena u Masokombinátu Libuš (dnes: Sídliště Písnice). 

K 7. listopadu 1984 byla prodloužena z Masokombinátu Libuš přes zastávky Na Proutcích, Na Jelenách, Budovatelů (dnes: Chodov), Na Sádce (dnes: Chodovská tvrz), Litochlebské náměstí, Protivova (dnes: Hněvkovského) do zastávky Kosmonautů (dnes: Háje), kde byla ukončena. Jižní Město bylo již 4 roky obslouženo metrem a návaznými kapacitními linkami, kterým nemohla a neměla konkurovat. S otevřením prvního úseku metra B ze Sokolovské (dnes: Florenc) na Smíchovské nádraží byla 3. listopadu 1985 zkrácena do terminálu Moskevská (dnes: Na Knížecí). 

Karosa B931 ev. č. 6367 na kruhovém objezdu na Chodově při své cestě na Smíchov (foto: Tomáš Smetana/2010) 

V  této trase vydržela až do 1. září 2009, kdy byla upravena do trasy: Smíchovské nádraží Lihovar Pavlíkova Libuš U Tří svatých Kunratice Šeberák Volha Petýrkova Chodov. Trasu Na Knížecí – Lihovar – Nádraží Braník převzala linka 121. Ta ale byla přesně za 3 roky zkrácena na Nádraží Braník a jako náhradou byla z Dvorců prodloužena linka 118, ta však již nejela přes Správu sociálního zabezpečení na terminál Na Knížecí, ale byla ukončena na Smíchovském nádraží. Vedení linky 197 přes Kunratice umožnilo zkrácení linky 114 na Ústavy Akademie věd, protože linka 114 byla ROPIDu trnem v oku, postupně byla omezována a k 3. září 2017 byla linka 114 nahrazena midibusovou linkou 138. U Kolejí Jižní Město nahradila linku 122, jež byla 29. června 2013 nahrazena 101 a 181

kloubová Karosa ve výstupní zastávce terminálu Smíchovské nádraží (foto: LN)

Od tohoto data jsou na lince vedeny čtyři varianty spojů. Plnou trasu obsluhují kloubové autobusy pouze v pracovní dny od 5:00 do 21:30. Mezi Novými Dvory a Smíchovským nádražím jezdí v ranní špičce vložené spoje v uvedeném směru, provozované standardními vozy. Mezi Volhou a Chodovem jsou zřízeny “vysokoškolské spoje” v úseku Chodov – Volha, na které jsou vypravovány standardní autobusy, tyto spoje jezdí pouze v pracovní dny v období 5 – 23 hod. Víkendový provoz v sobotu od 8 – 21 hod. a v neděli 13 – 21 hod. je veden mezi Smíchovským nádražím a Sídlištěm Lhotka, na tyto spoje jsou vypravovány ve standardní autobusy, v sobotu cca 8 do 21:30 hod., v neděli 14 do 21:30 hod.

autobusy linky 197 končily tři roky během víkendů v obratišti Sídliště Lhotka (foto: Tomáš Smetana/2012)

S rekonstrukcí ulice K Šeberáku v Kunraticích jela od 16. února 2010 dočasně přes Kunratickou spojku. Původně se počítalo, že se do Kunratic vrátí. Po skončení výluky byla 7. března 2010 zřízena linka 293 (Háje – Modrá škola – Hněvkovského – Mikulova – Bachova – Litochlebské náměstí – Chodovská tvrz – Pod Chodovem – Petýrkova – U Kunratického lesa – U Tří svatých – Kunratická škola – Kunratice – Šeberák), nadále linka 197 Kunratice objížděla, trvalý odklon byl prohlášen až 9. května 2010

Se spuštěním tzv. metropolitní sítě linek byla 1. září 2012 zrušena souběžná linka 198 (Smíchovské nádraží – Sídliště Písnice, její spoje převzala 197. Nově byla provozována celodenně a celotýdenně, většina spojů jela mezi Sídlištěm Písnice a Smíchovským nádražím. V úseku Sídliště Písnice – Volha jela jen polovina spojů od 5:00 do 21:30. Na lince zůstaly vložené spoje mezi Volhou a Chodovem (od konce 29. června 2013 jsou součástí linky 177).

SOR NB 18 odbočuje do terminálu Smíchovské nádraží (foto: LN)

S doladěním tzv. metropolitní sítě linek byla 29. června 2013 linka 197 ve směru od Smíchova prodloužena ze zastávky Na Poutcích přes zastávky Na Jelenách, Chodov, Benkova, Donovalská, Brechtova, Modrá škola na Háje. V úseku Háje – Na Jelenách byly zřízeny vložené spoje, na těchto spojích byly standardní vozy. S celkovou reorganizací autobusového provozu na levém břehu Vltavy byly 15. října 2016 zrušeny vložené spoje Háje – Na Jelenách. 

Mapa:

Intervaly:

 
Pracovní den
Sobota
Neděle
Úsek
Se
Ve
Do
Od
Ve
Do
Od
Ve
a)
6
15
7/8
15 – 20
15
15
15 – 20
20
15
15 – 20
b)
12
15
15
30 – 40
30
30
30 – 40
40
30
30 – 40
a) Smíchovské nádraží – Sídliště Písnice b) Sídliště Písnice – Háje

Platný jízdní řád

Staré jízdní řády:

Zajímavá místa na trase: 

 • Háje, Modrá škola – kostel a komunitní centrum Matky Terezy
 • Brodského – Sportovní areál Jedenáctka VS, Aqua Sport Club
 • Benkova – klikující autobus – Chodovská tvrz – sborový dům Jana Milíče z Kroměříže

b32 - Chodov - tvrz a kostelChodovská tvrz a kostel (foto: OK)

 • Chodov – Centrum Chodov
 • Jarníkova – OC Slunečnice, Kulturní centrum Zahrada, Poliklinika Šustova
 • Na Proutcích – Šeberovský rybník (Mlýnský rybník), Šeberák – koupaliště

Šeberák (zdroj: Mapy.cz autor: Jan Moravec) 

 • Sídliště Písnice – tržnice SAPA 
 • Jirčanská – Přírodní park Modřanská rokle-Cholupice
 • Pavlíkova – Obchodní dům Obzor
 • Nové Dvory, Chýnovská – sportovní areál Domyno
 • Cílkova – poliklinika DIPTE, spol. s r.o.
 • Lhotecký les – Kamýcký les
 • Lhotka – kostel Panny Marie Královny míru

752 - Lhotka - kostel Panny Marie Královny mírukostel Panny Marie Královny míru (foto:OK)

 • Sídliště Lhotka – kaple sv. Petra a Pavla
 • Sídliště Novodvorská – kulturní centrum Novodvorská, Úřad městské části Praha 4, Tradiční divadlo Zvoneček
 • Jílovská – Obchodní dům Novodvorská Plaza

Obchodní dům Novodvorská Plaza (zdroj: Mapy. cz autor: praguephoto)

 • Ve Studeném, Vrbova – Zimní stadion Kobra, Hřbitov Braník
 • U Staré pošty – Branické divadlo, Dominikánský dvůr, Zámek Braník, Dub v Branickém Mezivrší, kostel Svatého Prokopa, divadlo Julie Jurištová, muzeum Klub přátel armády, divadlo Divadlo Duncan centre
 • Přístaviště – evangelický kostel

evangelický kostel (zdroj: Mapy.cz autor: tučňák 007)

 • Lihovar – bývalý Lihovar, Výtopna Zlíchov 
 • Smíchovské nádraží – železniční stanice Praha-Smíchov

Video z linky: 

Vytvořeno: 13. 8. 2018 – Vojtěch Jánský
Video: Lukáš Nekolný

Komentáře jsou uzavřeny.