Drážďany

V sobotu 7. 12. 2013 jsem navštívil německé město Drážďany. V Drážďanech jezdí autobusy, trolejbusy a tramvaje. Ve článku vám popíšu jaké dopravní prostředky v Drážďanech jak jezdí a něco o nich a mnoho zajímavostí.

tramvajlinka 3 v centru (foto: MCH)

Tramvaje

V Drážďanech jezdily dlouhou dobu tramvaje T4D, podobné tramvajím T3. V současnosti jezdí na všech linkách tramvají vysokokapacitní nízkopodlažní vozy dlouhé až 40 m. Vůz T4D slouží jako muzejní, případně jako posily, zejména o Vánocích. Postupem času bylo u těchto vozů ve 2. a 3. voze odstraněno řidičské stanoviště a vozy jsou zrekonstruovány. T4D mají šestimístné ev. č. Dalším typem, který v ulicích hojně uvidíme, jsou vozy NGT6 DD (řada 2600). Mají 5 článků z toho 2 nízkopodlažní (neotočné), podobné naším 14T. Jsou žluté, podobně jako ostatní tramvaje v Drážďanech a mají čtyřmístné ev. č. Podobné těmto vozům jsou vozy řady 2700 a nahrazují trojice vozů T4D.

Muzeum MHDMuzeum MHD (foto: MCH)

Největšími a nejkapacitnějšími tramvajemi jsou vozy řady 2800, které mají 5 článků a jsou dlouhé 45 metrů. Posledními vozy jsou vozy NGT D8 DD. Měří 30 metrů s číselnou řadou 2600. Pokud se nebudu bavit jen o vozech, tak je tu široká obslužnost právě u tramvají. Je tu mnoho tratí a linek, které jsou hlavně v centru hodně propletené. Co by v tramvajové dopravě nemělo chybět, jsou také vozovny. Jsou tu celkem 4 a jedna je hlavně pro odstavení vozů T4D. I když jsou tramvaje velmi dlouhé, tak v centru jsou velmi narvané, hlavně o vánocích, kdy jsou otevřené vánoční trhy.

síť tramvajových linekplán tramvajového vedení (foto: MCH)

Autobusy

Dalším dopravním prostředkem jsou autobusy. Jako u tramvají, všechny jsou nízkopodlažní a ve žluté barvě. Polovina autobusů je kloubových (18M), většina ostatních standardní (12M) a pár midibusů. Jezdí zde hlavně vozy MAN, Mercedes-Benz a Solarisy, ale vyskytují se i jiné typy. Konají se i historické jízdy, třeba s dvoupatrovým autobusem od značky MAN. V autobusech se nachází velmi dobrý informační systém, kde jsou vidět zastávky, linka nebo i reklamy na akce a všelijaké propagace. Autobusy zajišťují obslužnost ve všech místech, kde nejsou tramvaje. Setkáme se s nimi ve vysokých kopcích nebo hůře přístupných místech města. Samozřejmě je tu i příměstská doprava, která je velmi rozsáhlá. Když jsem s ní právě jel, stala se mi jedna situace: Autobus byl narvaný, ale kdyby se lidi posunuli, bylo by místa více. Řidička nechtěla pustit další cestující do autobusu a tak museli čekat na další spoj nebo jít na jiný dopravní prostředek třeba vlak nebo IAD.

autobusAutobus MAN právě vyjel ze zastávky u Muzea MHD. (foto: MCH)

O MHD…

Jízdní řády jsou žluté, výlukové oranžové. Mimo tramvají a autobusů tu jezdí 3 přívozy (jeden přepravuje i auta) a 2 lanovky. Drážďany jsou v jedné zóně, příměstská doprava má další zóny. Jedna linka jede i do České republiky. Nachází se zde i muzeum tramvají, ve kterém jsem byl. V něm najdete i modelové kolejiště a samozřejmě historické vozy i historii MHD v Drážďanech. Za zmínku stojí, že v minulosti tu jezdily také trolejbusy.

Muzeum MHDcargo trajmvaj (foto: MCH)

Fotografie:

Zveřejněno: 23. 12. 2013
Aktualizováno: 16. 3. 2014
Autor: Martin Chour

Jedna reakce na Drážďany

  1. Zdeněk Hudík říká:

    …tramvaje T4D nejsou muzejní, jsou stále nasazovány na posilové spoje linky 3…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *