Lanová dráha – NH Prague City

V provozu: celotýdně

Vozy: 1

Typ vozu: Doppelmayr

Dopravce: NH Prague City

Garantované nízkopodlažní spoje: ne

Konečné zastávky: 2

Přestup na metro: ne

Doba jízdy: 90s

Délka linky: 56m

Hotel NH Prague City se nachází na pražském Smíchově, konkrétně na křižovatce ulic Duškova a Mozartova. Komplex se skládá z parku a dvou budov spojených lanovou dráhou, někdy zaměňovanou se šikmým výtahem.

Pohled na oblast od horní stanice lanové dráhy (foto RŽ, 24.11.2017)

Po roce 1989 začaly do Československa pronikat také různé hotely a podobně. Svůj hotel se Praze rozhodla postavit také společnost Mövenpick, přičemž byla vybrána lukrativní lokalita u vyústění Strahovského tunelu, kde došlo k postavení dvou budov. Ty však byly pěší chůzí příliš vzdáleny, a proto bylo rozhodnuto o stavbě lanové dráhy.

Lanová dráha dodaná firmou Doppelmayr se dala do pohybu v březnu roku 1996, plným provozem v červnu stejného roku. Částečně jde o kombinaci pozemní a sedlové lanovky. Poháněna byla nejprve stejnosměrným motorem, jenž v roce 2006 vystřídal motor střídavý asynchronní motorem. Výkon činí 57 kW. Kabinu s kapacitou dvanácti míst pevně uchycuje nekonečné lano.

Kabina lanové dráhy při pohledu od horní stanice lanové dráhy (foto: RŽ, 24.11.2017)

Provoz není organizován dle jízdního řádu, ale kyvadlovou samoobslužnou formou, kdy lanovka přijede po stisku tlačítka umístěného “ve stanici.” Doba jízdy s krásným výhledem pak trvá přibližně devadesát vteřin, během kterých si můžete například vyfotit selfie.

Nyní lanovka překonala hranici životnosti a v listopadu roku 2017 bylo rozhodnuto o zrušení a nahrazení šikmým výtahem v hodnotě přes 30 milionů korun.

Zveřejněno: 30.11.2017
Autor: Rudolf Žák (zdroj: lanove-drahy.cz)

Komentáře jsou uzavřeny.