Vsetín

Vsetín se nachází na Moravě ve Zlínském kraji. Městem protéká Vsetínská Bečva, pro turisty je město dobrým počátečním bodem pro cesty do okolních kopců a pohoří.

P1070834

kostel Nanebevzetí Panny Marie ve středu města (foto: MCH)

Do Vsetína je možné se dostat jak autobusem, tak také vlakem, který sem jede od Valašského Meziříčí, Valašských Klobouků a Velkých Karlovic.

P1070845

železniční nádraží Vsetín (foto: MCH)

Za centrální náměstí lze ve Vsetíně považovat Dolní náměstí, kde se nachází zajímavý kámen Planetka Vsetín. Nad funkcí si trochu polámete hlavu. Mimo tento objekt zde naleznete socha ukřižování Ježíše, okolní původní městskou architekturu, vodní prameny, velmi dobře vzhledově rozložené rostliny a stromy a plno laviček pro posezení. To vše dělá z náměstí velmi příjemné místo, přecejen bylo před několika lety rekonstruováno.

Pro návštěvníky města je vedle náměstí i infocentrum. Autobusy tak náměstí, které po jeho levé straně obsluhují, výborně doplňují a zapadají do něj.

P1070842Dolní náměstí s městskou linkou č. 5 (foto: MCH)

Při cestě od náměstí směrem k železniční stanici a autobusovému stanovišti můžete spatřit náměstí Svobody s pomníkem vně. Od náměstí je to jen pár metrů do zalesněné Panské zahrady s jezírkem. Zejména na podzim je odtud velmi pěkný výhled na kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Od parku je možné po lávce přejít Vsetínskou Bečvu a směrem vzhůru se dostat ke kostelu a městskému zámku. Nejdříve se dostanete k římskokatolickému kostelu Nanebevzetí Panny Marie, který dosahuje velmi důstojné výšky.

P1070833pomník k roku 1644 (foto: MCH)

Dále pak k panskému domu Maštaliska, kde od zavedení pravidelné dostavníkové pošty roku 1855 byly ve dvoře umístěny konírny (= maštaly). Mimo Maštalistky je u kostela také pomník k roku 1644, socha Jana Nepomuckého, fontána, stará radnice a hotel Nová radnice. V neposlední řadě zde nalezneme samotný zámek, vystavěný v renesančním stylu.

P1070830Maštaliska u vsetínského zámku (foto: MCH)

Od zámku se můžete ulicí Palackého dostat zpět dolů ke Vsetínské Bečvě. Během necelého kilometru ovšem narazíte na další zajímavosti. Po pravé straně se nachází evangelický kostel Dolního sboru a hned u za ním Horního sboru. Pod sbory se pak nachází smuteční obřadní síň, u které nechybí i hřbitov. Nad hřbitovem se pak rozprostírá vsetínská hvězdárna. Od mostu, ke kterému po malé chvíli dojdete, je to už jen 300 m vlevo zpět k Dolnímu náměstí.

P1070835pohled z mostu u Dolního náměstí na Vsetínskou Bečvu (foto: MCH)

Kromě samotného Vsetína se můžete vydat i do jeho okolí. Pokud nasednete do městských autobusů l. 1 – 5 a 10 a dojedete do zastávky Vsetín,,Kovárna, můžete se odtud projít po naučné stezce Okolo Vsetína, která nabízí několik skalních objektů, převážná část cesty tak vede v lese. Po naučné stezce se nakonec dostanete ke vsetínskému zámku a dále do centra.

Opět na východ se můžete projet linkou 5 na konečnou Vsetín,Červenka, kam jede jen několik spojů. Odtud můžete libovolně vyrazit vstříc Beskydům, případně po Baťově NS.

Naopak čtyřkou se lze vydat západně do Janičova na točnu Vsetín,Janišov,točna. Odtud to je už jen několik málo metrů od hřebenovky, na které vede červená, kterou doplňuje naučná stezka Tesák. Tato trasa nabízí množství výhledů. Ze sídliště Pod Bečevnou, kam jezdí linka 4 také, je dobré se po modré vydat k rozhledně Vartovna, vzdálené asi 10 km.

Posledním oblíbeným východištěm je Semetín, resp. zastávka Vsetín,Semetín,Na Kozačce. Odtud můžete dojít po žluté do Ratiboře nebo po modré do Hošťálkové.

P1070827stará radnice (foto: MCH)

Městská doprava je zajištěna 11 autobusovými linkami, tradičně označenými č. 1 – 7 (945001 – 945007), 10 (945010), 12 (945012), 14 – 15 (945014 – 15) a částečně městskou linkou 940016. Ta sice městskou linkou není, ale dalo by se za ní považovat. V pracovní dny jsou v provozu linky 1 – 7, 10, 12, 14 a 15, o sobotách a nedělích pak jezdí linky 1 – 4 , 6 a 7.

Všechny linky projíždějí přes autobusové stanoviště nebo zde začínají. Autobusové stanoviště nalezneme nedaleko železniční stanice Vsetín.

P1070799autobusové stanoviště ve Vsetíně (foto: MCH)

První linka MHD č. 1 začíná v místní části Trávníky, přesněji až v průmyslové čtvrti. Odtud jede do vlastních Trávníků, napojuje se na hlavní Mosteckou ulici a za mostem pokračuje na Dolní náměstí. Z náměstí stejně jako ostatní linky míří k autobusovému stanovišti, pak přejede další most – Štefánikův a již se nachází na Ohradě (nezajíždí sem), kterou následně vystřídají podél Jasenické ulice ležící Luh a Jasenice.

P1070850SOR C 12 na lince 1 v Jasenicích, který čeká na ukončení dopolední směny ve zdejším prům. areálu (foto: MCH)

Část spojů v Jasenicích končí a ty co jedou dál, pokračují už jen do průmyslového areálu, který se táhne přes 2 km po hlavní silnici. Právě sem jedou všechny speciální linky čísel 10 a vyšší. Desítka odtud jede na Rybníky a dvanácka do Rokytnice.

P1070856Yutong ZK6116HG1 na lince č. 12 v Jasenicích (foto: MCH)

Šestnácka, která odtud jezdí, sice městská není, nicméně většina spojů jede právě odtud na autobusové stanoviště. Zejména tak zajišťuje návoz a odvoz zaměstnanců do/z areálu.

P1070855autobusy před Jasenickým areálem připravené k odjezdu (foto: MCH)

Pokud se přesuneme mírně vpravo na východ, dorazíme na konečnou linky č. 5 Červenka. Sem jezdí pětka pouze několika spoji denně, ostatní totiž končí v zast. Jasenice I., kam již jezdí také linka 1. Odtud jede přes Jasenice a Luh na autobusové stanoviště a přes centrum do Rokytnice.

P1070859Mercedes-Benz Conecto LF na lince č. 5 na konečné Červenka (foto: MCH)

Oproti lince č. 1 ale zajíždí na sídliště Ohrada, kde sídlí i ČSAD Vsetín, provozující městskou dopravu. Sem ji doplňuje méně jezdící linka č. 7, kterou tvoří vyjma jednoho páru spojů na Sychrov zkrácené spoje linky č. 5 od Ohrady. Obě, jak již bylo naznačeno, pokračují z centra po mostě Mosteckou ulicí do Rokytnice, přesněji na sídliště Pod Bečevnou, které polookružně objíždějí. Spoje zde nekončí, pokračují přes celé sídliště zpět do centra. Konečnou tak mají pouze na svém východním konci.

P1070815na sídlišti Ohrada zachycen zkrácený spoj linky 5, v našem případě linka č. 7 (foto: MCH)

Dvojka začíná na autobusovém stanovišti a odtud jede přes Dolní náměstí neustále nahoru na Jasenku. Končí až za hranicí Vsetína u osady U Stúpalů v zastávce Vsetín,Jasenka,U Zemánků.

P1070843SOR BN 12 na konečné Vsetín,Jasenka,U Zemánků (foto: MCH)

Třetí linka jede od autobusového stanoviště opět do centra a dále přes Lásky, kde nadjíždí městský obchvat a vrací se zpět na jih, nicméně více západněji – do Semetína. Semetín sice patří pod Vsetín, nicméně se jedná o obyčejnou vesnici, kterou však ze všech stran obklopují lesy a je tak možné se odtud vydat do hor.

P1070818SOR BN 12 na konečné v Semetíně (foto: MCH)

Další linka v pořadí je čtyřka, která jede od železniční stanice přes centrum stejně jako linka č. 5 a 7 do Rokytnice. Zde ovšem nezajíždí na sídliště Pod Bečevnou a pokračuje dále po hlavní až ke kraji Vsetína k průmyslovému areálu Lipta (sem zajíždí jen několik spojů), odtud se však vrací zpět do Rokytnice a odbočuje ve směru od centra vpravo vzhůru do Janišova.

P1070820Irisbus Citelis LINE 12M na lince č. 4 v Janišově (foto: MCH)

Poslední linkou, nicméně určitě ne méně důležitou než ostatní linky, je šestka. Ta jede od autobusového nádraží do centra, odtud podobně jako linky č. 4, 5 a 7 na most, vzápětí ovšem odbočuje vpravo a obsluhuje sídliště Rybníky, kde nekončí a jede zde polookružně. Odtud míří zpět na autobusové nádraží, kde její trasa končí.

P1070822SOR B 10.5 na lince č. 6 v zastávce Vsetín,,Benátky (foto: MCH)

Za městskou linku můžeme považovat i linku č. 940016, která propojuje průmyslové areály v Jasenicích s autobusovým nádražím v samotném Vsetíně. K označení městské linky jí jen chybí, že 2 páry spojů jedou z autobusového nádraží dále do Ústí a Janové jižně od Vsetína.

P1070857poloměstská linka č. 940016 v Jasenicích (foto: MCH)

Na provoz MHD Vsetín je vyčleněno celkem 17 vozů, z nichž je 16 nízkopodlažních (SOR B 10.5 lze považovat za částečně nízkopodlažní). Poslední vysokopodlažní autobus Karosa B 732 slouží od roku 2014 jako záloha (resp. záloha za zálohu). Z dalších 15 vozů se tu setkáte s 5 vozy SOR BN 12, 3 vozy Mercedes-Benz Citaro, 2 vozy Iveco Urbanway 12M, jedním vozem Iveco Citelis Line 12MMercedes-Benz Conecto LF, Mercedes-Benz O 405 NÜ (záložně) a Mercedes-Benz O 614 D (záložně).

P1070814záložní Karosa B 732, která se jen zřídka vydává do městského provozu (foto: MCH)

P1070804Mercedes-Benz O 614 D pro městskou dopravu v garážích ČSAD Vsetín (foto: MCH)

Kolem 6. a 14. hodiny se setkáte na linkách MHD mířící k průmyslovému areálu Jasenice také s dalšími vozy, nejen nízkopodlažními. Mezi ně patří např. Iveco Crossway LE 12M, vozy SOR C 12 a Yutong ZK6116HG1. Na lince č. 7 je možné se setkat kolem 8. a 16. hodiny také s vozy SOR C 12 a Karosa C 954.

P1070802Karosa C 954 nasazená na linku č. 7 na sídlišti Ohrada kolem 8. hodiny ranní (foto: MCH)

Nástup do vozu je umožněn pouze předními dveřmi, výstup všemi ostatními.

Garáže ČSAD Vsetín, který provozuje zdejší městskou dopravu, se nacházejí na sídlišti Ohrada v ulici Generála Klapálka

Zastávky jsou městského typu s jízdním řádem a logem dopravního prostředku.

P1070836zastávkový sloupek používaný v MHD Vsetín (foto: MCH)

Mapa sítě:

mhd vsetín

Fotogalerie:

Zveřejněno: 21. 2. 2016
Autor: Martin Chour

Komentáře jsou uzavřeny.