Linka 9

 

Pražská tramvajová linka 9

V provozu: celotýdenně

Vozy: 2

Typ tramvaje: T6A5, T3R.P, 15T4

Dopravce: Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano

Konečné zastávky: 2 (Spojovací, Sídliště Řepy)

Přestup na metro: A, B, C

Doba jízdy: 54 min

Délka linky: 17 km

Zastávky:

SÍDLIŠTĚ ŘEPY (V) – Blatiny – Slánská – Hlušičkova – Krematorium Motol (×) – Motol – Vozovna Motol – Hotel Golf – Poštovka – Kotlářka – Kavalírka – Klamovka – U Zvonu – Bertramka – Anděl (B) – Arbesovo náměstí – Švandovo divadlo – Újezd – Národní divadlo – Národní třída (B) – Lazarská – Vodičkova – Václavské náměstí (A) – Jindřišská – Hlavní nádraží (C) (V) – Husinecká – Lipanská – Olšanské náměstí – Olšanská – Nákladové nádraží Žižkov – Nákladové nádraží Žižkov – Biskupcova – Ohrada – Vozovna Žižkov – Strážní – Chmelnice – Kněžská luka – SPOJOVACÍ

Historie:

Linka 9 vznikla 11. dubna 1908 očíslováním linky, která dosud byla na jízdenkách značena zkratkou S (podle Smíchova). Trasa byla následující: Olšany, Nákvasova ul. (dnes Olšanské nám.) – Žižkov, Vítkova ul. – Žižkov, U Bulhara – Nádraží Františka Josefa I. (dnes Hl. nádr.) – Museum – Václavské nám. – Na Můstku (dnes Můstek) – Národní divadlo – Újezd – Smíchov, Plzeňská třída (dnes Anděl) – Smíchov, Západní nádr. (dnes Smíchovské nádr.).9337 - linka 9 Sídliště Řepy DPP Škoda 15T ForCity Alfa

linka 9 na Sídlišti Řepy (foto: JAH/2016)

Od 4. prosince 1910 byla z Vítkovy ulice prodloužena přes Černínovu ulici a Žižkov, Ohrada do konečné v zastávce Schillerova továrna (dnes Vozovna Žižkov). Zaveden byl polonoční provoz (22:30 – 0:00), během něhož byla od 21. ledna 1911 vedena přes Klamovku k Remise (u Kotlářky). 23. dubna 1913 se v oblasti Smíchova změnila a z Plzeňské třídy jela nově přes Křížovou na Koulku (mezi Křížovou a Správou sociálního zabezpečení). Ještě rok byly nedělní spoje vedeny stále k Západnímu nádraží (dnes Smíchovské nádraží). Od 24. února 1914 byly vybrané spoje vedeny místo na Koulku na Santošku.

6422-linka-9-husinecka-dpp-tatra-t3sucs-7262linka 9 na Husinecké (foto: MCH/2016)

Do Košíř se dostala devítka v roce 1924, konkrétně k Zámečnici (nedaleko zastávky Kavalírka). Od 1. srpna 1928 devítka směřovala v polonočním provozu na Santošku, nicméně opustila ji už 2. března 1930 (nahradila ji linka č. 14) a opět byla vedena i v polonočním provozu na Zámečnici. Od července roku 1933 byla prodloužena od Vozovny na Vítkově (dnes Vozovna Žižkov) do Hrdlořez (dnes Spojovací). Od 1. července 1937 byla od Zámečnice prodloužena po nové trati k vozovně Motol.

Na Spojovací nezůstala dlouho a 9. února 1942 byla zkrácena zpět do zastávky Vozovna na Vítkově. V nočním provozu se ale provoz do Hrdlořez obnovuje, od 17. května 1945. Kvůli nemožnosti otáčení souprav u vozovny Motol a s koncem provozu dvounápravových obousměrných tramvají byla linka 9 zkrácena roku 1974 na Kotlářku.

PC290096linka 9 na Ohradě (foto: MCH/2015)

Se zrušením trati v dolní části Koněvovy ulice byla od 27. června 1977 (tj. od Ohrady k dnešní zastávce U Památníku) odkloněna přes Nákladové nádraží Žižkov a Olšanské náměstí. Kvůli dvouleté výluce v Plzeňské ulici byla ukončena u Ženských domovů, po výluce byla v roce 1979 prodloužena na Vozovnu Motol, kde setrvává do roku 1981. Následně byla zkrácena na Kotlářku, během noci ale nadále jela na Motol.

Když byly v roce 1985 zrušeny tratě v centru, zavedeno bylo metro a došlo k celkové reorganizaci dopravy, vydala se na svou trasu v následujícím sledu Hrdlořezy, Spojovací – Ohrada – Nákl. nádr. Žižkov – Olšanské nám. – Hlavní nádr. – Václavské nám. – Lazarská – Národní div. – Újezd – Anděl – Košíře, Kotlářka. Až na prodloužení po nové trati do Řep 21. října 1988 můžeme potkat devítku v této trase až dodnes.

linka 9 u Národního divadla (foto: JAH/2016)

Mapa:

9mapa

Intervaly:

Pracovní den
Sobota
Neděle
Se
Ve
Do
Od
Ve
Do
Od
Ve
4
5
4
10
7-8
7-8
10
10
7-8
10

Zajímavá místa na lince:

  • Vozovna Žižkov – vozovna Žižkov
  • Olšanské náměstí – kostel svatého Rocha
  • Lipanská – kostel svatého Prokopa
  • Husinecká – Betlémská kaple
  • Jindřišská – kostel sv. Jindřicha a Svaté Kunhuty, Jubilejní synagoga, Jindřišská věž
  • clavské náměstí – Václavské náměstí
  • Národní třída – muzeum lega, kostel sv. Martina ve zdi
  • Národní divadlo – Národní divadlo, rotunda (nalezení sv. Kříže, sv. Kříže Menšího)
  • Újezd – kostel svatého Jana Křtitele Na Prádle, lanová dráha na Petřín
  • Švandovo divadlo – Švandovo divadlo, fontána Propadliště času
  • Arbesovo náměstí – Portheimka
  • Anděl – Království železnic, Smíchovská synagoga
  • Bertramka – Bertramka
  • Klamovka – kaple nanebevzetí Panny Marie, chrám. noci a poznání na Klamovce
  • Kavalírka kostel svatého Jana Nepomuckého
  • Vozovna Motol – vozovna Motol
  • Motol – zámek Motol
  • Krematorium Motol – přírodní památka Kalvárie

Platný jízdní řád Staré jízdní řády:

Pokud máte zájem o další JŘ, napište do komentářů (máme pro období 2012 – 2016, někdy i starší).

Zveřejněno: 12. 4. 2012 Aktualizováno 7. 9. 2016 Autor: Martin Chour

23 reakcí na Linka 9

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *