Linka 155

Pražská autobusová linka 155

V provozu: celotýdenně

Typ autobusu: standardní

Dopravce: ARRIVA CITY s.r.o. 

Garantované nízkopodlažní spoje: ano (všechny)

Konečné zastávky: 4 (Nemocnice Vinohrady, Želivského, Habrová, Poliklinika Malešice)

Přestup na metro: A

Doba jízdy:  8 min (Habrová – Želivského) 20 min (Poliklinika Malešice – Želivského), 22 min (Poliklinika Malešice – Nemocnice Vinohrady)

Délka linky:  3 km (Habrová – Želivského) 6 km (Poliklinika Malešice – Želivského), 7 km (Poliklinika Malešice – Nemocnice Vinohrady)

Zastávky:

NEMOCNICE VINOHRADY – Želivského (A) (Z) – ŽELIVSKÉHO (A) – Pod Třebešínem (×) – Třebešín (×) – Malešická (×) – Vackov (×) – HABROVÁ – Malešický park (×) – Univerzitní (×) – Malešické náměstí (Z) (×) – Rektorská – Malešické náměstí (×) – Sídliště Malešice – Sídliště Malešice (Z) – Černická (T) (×) – POLIKLINIKA MALEŠICE

Historie:

Pro linku 155 (do 15. 10. 2016 pro linku 297) jsou typické nepravidelnosti provozu způsobené nedostatkem personálu a vozidel jejích dopravců. 

SOR NB 12 manipuluje v zastávce Nemocnice Vinohrady (foto: LN)

V rámci projektu midibusových linek pro zlepšení dostupnosti zdravotnických zařízení na území hl. m. Prahy byla k 10. říjnu 2010 zavedena nová midibusová linka 297 v trase: Želivského – Pod Třebešínem – Malešická – Rektorská – Malešické náměstí – Černická (T) – Poliklinika Malešice, která nově zajistila dopravní obsluhu domova seniorů v Rektorské ulici a malešické polikliniky, ale také zkrátila cestovní dobu obyvatelům nového obytného souboru Malešická stráň ke stanici metra Želivského. Provoz linky byl stanoven od 5 do 24 hodin a všechny spoje obsluhovaly nízkopodlažní midibusy. Interval na lince byl mimo špičky stanoven na 30 min, a dokonce ve špičkách jezdila po 20 minutách. V trase Sídliště Malešice – Habrová nahradila tehdejší autobusovou linku 155.

Mercedes-Benz Conecto LF na lince 155 za malou chvíli odjede ze zastávky Nemocnice Vinohrady (foto: LN)

Od 14. prosince 2010 pak byla prodloužena od stanice metra Želivského k Nemocnici Vinohrady před vjezd do nemocnice. S tím byl i provoz ve špičkách omezen z 20 na 30 minut. V tomto úseku nejezdily večerní spoje, jenž nadále končily v zastávce Želivského.

Při reorganizaci autobusové dopravy na pravém břehu Vltavy byla 15. října 2016 z důvodu uvolnění číselné řady pro školní linky přečíslována z 297 na 155.

Od 1. září 2018 je zaveden závlek do obratiště Habrová a v úseku Želivského – Habrová byly zavedeny nové vložené spoje, jakožto náhrada za zkrácenou linku 124

Renault Citybus 12M v nátěru PID míří k Vinohradské nemocnici (foto: LN)

Od zavedení v roce 2010 linku provozovala společnost Veolia Transport Praha s.r.o., ta byla odkoupena 1. července 2013 koncernem Arriva a vzniká dopravce Arriva Praha s.r.o. Vzhledem k výpadkům spojů v průběhu roku 2016 ROPID přistoupil 15. 10. 2016 k předání licence About Me s.r.o. Ten měl na začátku roku 2018 taktéž problémy s výpadky spojů, proto bylo 11. 3. 2018 přistoupeno k předání linky dopravci STENBUS s.r.o. Stenbus však nebyl spokojen s cenou za ujetý kilometr, a tak se linka opět dostala do rukou ARRIVY CITY s.r.o.. Ta ji od 29. 4. 2018 provozuje bez větších výpadků, proto doufejme, že se tento stav udrží i v následujících měsících a letech. 

SOR CN 8.5 ev. č. 1935 byl vyfocen v zastávce Sídliště Malešice na lince 155 (foto: RŽ)

Kromě krátkého období od 11. 3. 2018 do 29. 4. 2018, kdy na linku Stenbus nasazoval autobusy standardní délky, je linka spjata s midibusy. Pravdou ale je, že Arriva byla bez větších problémů schopna na linku nasadit i kloubové autobusy. 

Arriva neměla problém nasadit na midibusovou linku 297 nasadit kloubový autobus (foto: Jiří Vařečka) 

Mapa:

Intervaly:

 
Pracovní den
Sobota a neděle
Úsek
Se
Ve
Dop
Odp
Ve
a)
30
30
30
30
30
b)
10
15
10
15 – 20
15
15
15 – 20
c)
30
30
30
30 – 40
30
30
30 – 40
a) Nemocnice Vinohrady – Želivského 
b) Habrová – Želivského
c) Poliklinika Malešice – Habrová

Platný jízdní řád

Staré jízdní řády:

Zajímavá místa na trase:

 • Nemocnice Vinohrady – Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
 • Želivského – Palác Vinohrady (původně Strojimport, dnes Casablanca), Poliklinika Vinohrady, Židovské hřbitovy, Hotel Don Giovanni

Nový židovský hřbitov (foto: Pavel Vlach)

 • Třebešín – Park Jiřího Karena
 • Malešický park, Univerzitní – Malešický park
 • Rektorská – Malešický les 
 • Malešické náměstí – zámek Malešice – kaple sv. Václava 

Náves s kaplí sv.Václava a statkem (zdroj: Mapy.cz autor: Pavel Mrazek)

 • Poliklinika Malešice – Poliklinika Malešice

Video z linky:

Vytvořeno: 23. 12. 2014 – Martin Chour
Aktualizováno: 1. 9. 2018
Video: Lukáš Nekolný

12 reakcí na Linka 155

 1. LN říká:

  Já myslel, že to jezdí ARRIVA!

 2. J.Svobodová říká:

  Vážení, od 1.5. byly změněny zastávky na této trase. Nevím kdo tyto změny vymýšlí, ale tento člověk zřejmě nikdy autobusem nejel. Autobusy jezdí stejně dva jako dřív, ale nejezdí do Rektorské, ale místo toho se motá ulicemi kolem polikliniky.Tam musí přejet na druhou stranu a na světelné křižovatce nemůže, takže přejíždí pruhem, kde vlastně mohou parkovat auta. Časově ani na pohoných hmotách neušetříte nic, jen jste zkomplikovali život lidem, kteří jezdí z Rektorské a přilehlého sídliště.Trasy kvůli kterým údajně tato změna byla jsou rozkopané od prosince a tento váš zásah do jízdního řádu je nesmysl.Byla bych ráda, kdyby jste svá rozhodnutí dělali citlivě a nekomplikovali život starým lidem.

  • Ondřej říká:

   Vážená paní,
   dovoluji si vás upozornit, že nikdo z naší redakce ani z SPVHD není zodpovědný za vedení linky 297. Tato linka byla dočasně změněna kvůli rekonstrukci ulice Malešické – viz: http://ropid.cz/mimoradnosti/malesicka-297__s187x3663.html – a pokud v lokalitě bydlíte, tak si můžete ověřit, že ulice je skutečně rozkopaná a v tuto chvíli neprůjezdná. Máte-li k řešení výlukového opatření připomínky, směrujte je prosím na organizaci ROPID, ovšem podotýkám, že ulicí Malešickou autobus nyní nepochybně jezdit nemůže, pokud neumí létat. Vaše invektivy jsou tedy zcela nepatřičné a měla byste si příště uvědomit, koho obviňujete.
   S pozdravem
   Ondřej Kališ

 3. Jan Pondělíček říká:

  V linkovém vedení vám chybí zastávka Malešický park a zároveň zastávka Malešická stráň je nově Univerzitní, Potřeba opravit.

 4. Dagmar Matoušková říká:

  Dobrý den, je nějaký výluka, či změna trasy linka 155 ? Děkuji Matoušková

 5. Jitka Kornová říká:

  Dobrý den!
  Informovala jsem naše hosty, že cestující, kterým je více než 70 let a prokáží se pasem, neplatí v Praze jízdné.
  Jak je možné, že řidič autobusu 155 toto nerespektuje a přinutil je zakoupit si jízdenky! To tedy není správný postoj a udělal nám nepěknou vizitku ( ostudu)
  Děkuji za odpověď a zdravím
  Jitka Kornová
  Hotel VILLA
  Okrajní 1, 100 00 Praha 10

  • Ondřej říká:

   Dobrý den,

   řidič městské linky 155 by předně vůbec neměl jízdenky kontrolovat, takže už to je podivné. Osobně bych si v takovém případě jízdenku zakoupit odmítl, v případě reklamace je obtížné přesnou situaci prokázat. Nejsem si jist, zda je možné použít jako průkaz o věku kromě OP také pas, ale mělo by.

   Aby se tato situace neopakovala, doporučuji kontaktovat organizátora dopravy přes formulář https://pid.cz/kontakty/podnety-a-pripominky/ , uveďte přesné datum a čas události, organizátor to následně bude řešit s dopravcem.

 6. Jana říká:

  Od 1.9.2018 nahradila linka 155 částečně linku 124 z Habrové a údajně do Habrové ulice zajíždí. Nevím který pi…. to vymyslel evidentně od stolu a bez znalosti místních poměrů. Díky tomu jsem přesedlala do auta – bohužel. Dřív jsem vystupovala Mezi hřbitovy a 26 k Bulharu to bylo super. Navíc staří nebo nemocní, kteří jezdili na polikliniku Olšanská nebo do nemocnice v Italské ulici to měli s jedním přestupem jednoduché, stejně jako na poštu v Olšanské ulici. Používání mozku by neškodilo v případě některých úředníků…..

 7. Nadezda říká:

  Ráda bych věděla kdo je zodpovědný za vedeninlinky 155, na koho se mohu obrátit se stížnosti? Provoz této linky v úseku Rektorska, kdy je veden úzkou ulicí Mistrovskou se rovná šikane místních obyvatel,ke kterým patřím. Od 5h ráno do půl jedné v noci hrci naší ulici nejdražší taxi ve městě. Sedí v něm většinou jen jeden pasažér, kterým je řidič. Staré tezkotonazni autobusy demoluji vozovku,která už je i tak ve špatném stavu. Hluk a smrad. Na konci Mistrovské brzdi, pak se rozjizdeji těžce do kopce na stanici Rektorska a za pár vteřin vesele drandi z kopce dolů. Hluk a smrad. Ptám se, zda by se řidiči nemohli projíždět zbytečně nekde mimo zástavbu a nesikanovali obyvatele dříve tak poklidné rezidenci čtvrti. Prosím kontakt na zodpovednou osobu. Děkuji.

 8. Eva říká:

  Jezdím každý den z Malešické, směr Habrova. Je neděle a měl tady být autobus v 14:39 hod., rozhodně nejel, sedím tady už 25 minut a spoj se rovná nule. Nestačí, že jezdí tak málo a ještě si vynechá trasu. Něco před 14:30 tudy jela jedna 155 s názvem směr malešicka poliklinika a profrcel směr želivského, ani nezastavil. Tento starší řidič si už více krát spletl cestu, dnes to bude opět. Super na hovno spoj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *