Linka 241

Pražská autobusová linka 241

V provozu: celotýdenně

Typ autobusu: standardní

Dopravce: Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano

Konečné zastávky: 2 (Smíchovské nádraží, Lipence)

Přestup na metro: B

Doba jízdy: 24 min

Délka linky: 14 km

Zastávky: SMÍCHOVSKÉ NÁDRAŽÍ (B) (V) – Lihovar – Malá Chuchle (x) – Dostihová (x) – Lahovičky (x) – Lahovice (x) – Zbraslavské náměstí – Elišky Přemyslovny (Z) – U Včely (Z) (+) – Žabovřeská (T) (x) – Sídliště Zbraslav (Z) – Kostrounek (x) – Peluněk (x) – Pod Kyjovem (x) – U Kapličky (x) – Škola Lipence – LIPENCE 

Historie:

Linka 241 má v podstatě stálou trasu a její trasa se nikdy výrazně neměnila. 

241 Citybus 3374 Lihovar 2015linka 241 na Lihovaru (foto: JP)

Poprvé vyjíždí linka 241 29. prosince 1979 v trase: Zlíchov, Lihovar Malá Chuchle – Dostihová – Lahovičky – Lahovice – Zbraslavské nám. – Uranová (dnes Elišky Přemyslovny, pouze ve směru z Lipenců a v ranní špičce) – U Včely – Sídliště Zbraslav (Z) – Kostrounek – Peluněk – Pod Kyjovem – U kapličky  – Lipence (dnes Škola Lipence).

2. 11. 1985 byl otevřen první úsek metra B ze Sokolovské (dnes Florenc) na Smíchovské nádraží, proto byla od Lihovaru prodloužena k novému terminálu Smíchovské nádraží. V této trase setrvala dodnes. K 26. 2. 2006 byla zastávka U Včely ve směru Lipence přejmenována na Žabovřeská. Od 1. 6. 2010 je prodloužena do západnější části Lipenců, do nově vybudovaného obratiště na okraji obce.

autobus na lince 241 manipuluje na konečné v Lipencích (foto: MCH)

Při zavádění tzv. metropolitní sítě 1. 9. 2012 sice její trasa nebyla nijak pozměněna, ale zato byla zrušena souběžná linka 243 ukončená ve Zbraslavi. Linka 243 vyjela rovněž 29. prosince 1979 a měla trasu Zlíchov, Lihovar – Zbraslavské nám. – Uranová (Z, pouze v ranní špičce) – U Včely – Sídliště Zbraslav. Kromě toho, že to byla kratší verze linky 241 ukončená již ve Zbraslavi, také nezastavovala v zastávkách Malá Chuchle, Dostihová, Lahovičky a Lahovice.

V souvislosti se zrušením linky 243 ROPID argumentoval nasazením kloubových vozidel na 241, které by mohly vyřešit kapacitní problémy, avšak kloubové autobusy zatím nemůžou do úzkých uliček Lipenců. Situace byla vyřešena ranními vloženými jednosměrnými spoji na Smíchov začínajících na Kostrounku. 

Poslední změna nastala na Štědrý den roku 2017, kdy zastavuje celodenně a celotýdenně v zastávce Elišky Přemyslovny. 

Karosa B951 na Zbraslavském náměstí (foto: JAH)

Od zřízení linky na konci roku 1979 jsou na linku vypravovány standardní autobusy. Od jejího zavedení do silvestra roku 1990 a od 1. října 1992 do 30. srpna 1993 byly na linku vypravovány autobusy ČSAD. Od Nového roku 1991 do 30. září 1992 a od 1. září 1993 do současnosti vypravoval a vypravuje své autobusy DPP.

Mapa:

Intervaly:

Pracovní den
Sobota a neděle
Se
Ve
Do
Od
Ve
10-15
30
15
20-40
30
30
40

V ranní špičce je v úseku Kostrounek – Smíchovské nádraží (pouze v uvedeném směru)  interval 5 min

Zajímavá místa na trase:

 • Smíchovské nádraží – železniční stanice Praha-Smíchov
 • Lihovar – bývalý Lihovar – přívoz na Veslařský ostrov
 • Malá Chuchle – kostel Narození Panny Marie – bývalé lázně – most Inteligence – východiště do Chuchelského háje (žlutá tur. značka) – mini ZOO (v Chuchelském háji při žluté značce)
 • Lahovičky – přívoz přes Vltavu do Modřan
 • Lahovice – soutok Berounky a Vltavy – možnost cesty podél Vltavy na Zbraslav (přes PP Krňák)
 • Zbraslavské náměstí – zbraslavský klášter – Zbraslavské náměstí – býv. zbraslavský pivovar – Černé divadlo Jiřího Srnce – východiště PP Krňák na Lahovice (z ul. U Malé řeky) – mrtvé rameno Berounky (součást PP Krňák) severně od kláštera – kostel sv. Havla (na vrchu Havlíně, při dnešní trase červené) – východiště po červené značce na Radotín
 • Peluněk – statek Peluněk – golfové hřiště – východiště po červené značce do Radotína
 • U Kapličky – kaplička
 • Lipence – východiště ul. Oddechovou do chatové osady Kazín a dále na Brdy po modré tur. značce (do Jíloviště) – možnost cesty ul. Černošickou do Černošic

Pod Kazínem

Pod Kazínem (foto: OK)

Platný jízdní řád

Staré jízdní řády:

Fotografie z linky:

linka 241Linka 241 na Smíchovském nádraží (foto: DPK)

Video z linky:

 

Zveřejněno: 28. 1. 2014 – Martin Chour
Aktualizováno: 11. 2. 2018 – Vojtěch Jánský
Video: Lukáš Nekolný

3 reakce na Linka 241

 1. autobusypid říká:

  Prosím udělejte vozový JŘ děkuji.

 2. autobusypid říká:

  Prosím udělal by někdo vozový JŘ pro tuto linku. Děkuji.

  • tomj říká:

   Největší prioritu mají v současnosti autobusové linky neprovozované DPP a následně příměstské provozované DPP. Městské linky provozované DPP jsou až další v pořadí.

   Ale věřím, že i na ně někdy dojde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *