Linka 191

Pražská autobusová linka 191

Jezdí: celotýdně

Typ autobusu: standardní

Konečné zastávky: 4 (Na Knížecí, Ciolkovského, Obchodní centrum Šestka, Letiště)

Přestup na metro: A, B

Doba jízdy: 52 min

Dopravce: Dopravní podnik hlavního města Prahy, a.s.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano

Zastávky:

NA KNÍŽECÍ (B) – Anděl (B) – Klamovka – Nad Klamovkou (x) – Pod Lipkami (x,T) – Podbělohorská – Hybšmanka (x) – Stadion Strahov – Diskařská (x) – Televizní věž (x) – Rozýnova (x) – U Landronky (x) – Štefkova (x) – Vypich – Vypich – Nad Markétou (x) – Koleje Větrník – Větrník – Petřiny (A) – Sídliště Petřiny – Libocká (x) – Litovický potok (x) – Divoká Šárka – Vlastina (x) – Sídliště Na Dědině – CIOLKOVSKÉHO – Dlouhá míle (x) – OBCHODNÍ CENTRUM ŠESTKA – K Letišti (x) – Terminál 3 (x) – Na Padesátníku (x) – U Hangáru (x) – Schengenská (Z, x) -Terminál 2 (Z) – Terminál 1 – Terminál 2 (T) – LETIŠTĚ (T)

Historie:

Linka číslo 191 se od svého založení prakticky vůbec neměnila. Od roku 1973 až do současnosti spojuje Smíchov, Strahov s Vypichem.

V Praze se můžeme poprvé s linkou 191 setkat již v roce 1973. Přesněji 3. 12. 1973 kdy byla zavedena v trase Náměstí Sovětských tankistů (dnes Švandovo divadlo) – Hřebenka – Spartakiádní (dnes U Palaty) – Stadion Jih (dnes Stadion Strahov) – Rozýnova – U Ladronky – Vypich. Hlavními cíli této linky bylo obsloužení do té doby neobsluhované obytné zástavby u parku Ladronka a ulevení linky 176 mezi Smíchovem, Stadionem a strahovskými kolejemi. Linka byla 28. září 1978 prodloužena od Vypichu přes Koleje Větrník na Petřiny (dnes Sídliště Petřiny).

autobus SOR na lince 191 manipuluje v prostorách terminálu Na Knížecí (foto: MCH)

Další změna na trase linky 191 proběhla 3. listopadu 1985. V tento den byl otevřen první úsek metra B v trase Sokolovská (dnes Florenc) – Smíchovské nádraží. Linka byla nově vedena v trase: Moskevská (dnes Na Knížecí) – Moskevská (v ulici Stroupežnického, dnes Anděl) – Klamovka – Nad Klamovkou – Podbělohorská – Spritka – Televizní věž – … – Petřiny

Po spuštění tzv. Metropolitní sítě k 1. září 2012 dochází ke změně trasy linky: Na Knížecí – Podbělohorská – Stadion Strahov – Televizní věž – Rozýnova – U Ladronky – Vypich – Koleje Větrník – Sídliště Petřiny. Cílem mimo jiné bylo ušetřit finanční prostředky pomocí snížení počtu souběžných autobusových linek s kolejovými vozidly nebo sloučení zbylých spojů v podobné trase v jedno číslo. Tyto změny postihly i linku 217, která byla zrušena. „Dvěstěsedmnáctka“ jezdila ze Smíchova přes „Strahovský kopec“ do Dejvic, jež byla částečně nahrazena posílenou a odkloněnou 191. Celodenně a celotýdenně byly na lince zřízeny vložené spoje Na Knížecí – Stadion Strahov, kde byl umožněn přestup na linku 143 do Dejvic.

O víkendu byly tyto linky v rámci zvýšení efektivity oběhů turnusově spojeny; docházelo tak ke kuriózní situaci, kdy cestující přijeli 191 od Smíchova a vystoupili ve výstupní, autobus změnil číslo na 143 a cestující „za rohem“ nastoupili do stejného autobusu. Po upozornění cestujících a médií ROPID na linku 143 nasadil kloubové autobusy i během soboty a neděle, čímž tyto přejezdy mezi 191 a 143 znemožnil.

P2241344linka 191 přijíždí do zastávky Vypich (foto: MCH)

Poslední změna se odehrála po otevření úseku metra V.A. (Dejvická – Nemocnice Motol) 7. dubna 2015. I když se ji moc nově otevřené metro netýkalo, mělo na její vedení zásadní vliv. Byla prodloužena přes Divokou Šárku, Ciolkovského, OC Šestka na Letiště Václava Havla. Mezi zastávkami OC Šestka resp. Ciolkovského a Letiště resp. Terminál 1 jezdí každý druhý až třetí spoj.

Na lince jezdí standardní vozy dopravce DPP. Jen mezi lety 2012 až 2015 byly na „dlouhé“ spoje (Na Knížecí – Petřiny) nasazeny kloubové vozy.

linka 191 před zastávkou Sídliště Petřiny při cestě na Letiště (foto: MCH/2016)

Mapa:

Intervaly:

Pracovní den
Sobota
Neděle
Úsek
Se
Ve
Do
Od
Ve
Do
Od
Ve
a)
5
10
6-7
15-20
12-15
12
15-20
15
12
15-20
b)
15
10
6-7
15-40
12-15
12
15-40
15
12
15-40
b)
15
30
20
30-40
24-30
24
30-40
30
24
30-40

a) Na Knížecí – Ciolkovského
b) Ciolkovského – OC Šestka
c) OC Šestka – Letiště/Terminál 1


Staré jízdní řády:

Platný jízdní řád

Zajímavá místa:

 • Letiště – letiště Praha-Ruzyně

letiště Ruzyně (foto: OK)

 • Divoká Šárka přírodní rezervace Divoká Šárka – východiště – po červené (hradiště Dolní Liboc, koupaliště Divoká Šárka) – východiště – cyklostezka (Čertův mlýn)

Čertův mlýn (foto: OK)

 • Petřiny Ústav makromolekulární chemie, Hotelový dům, Obchodní dům BILLA
 • Větrník, Koleje Větrník Budova Větrníku, dnes Penzion
 • Nad Markétou Koleje univerzity Karlovy, Stadion Markéta
 • Štefkova, U Ladronky, Rozýnova, Televizní Věž Park Ladronka
 • U Ladronky Usedlost Ladronka
 • Televizní věž Televizní věž

Televizní věž (Zdroj: Mapy.cz – Miroslav Kučera)

 • Stadion Strahov Stadion Strahov

Park Ladronka (Zdroj: Mapy.cz – František Barančík)

 • Nad Klamovkou, Klamovka Zahradní restaurace Klamovka, Klub Klamovka
 • Anděl OC Nový Smíchov, Kino Cinestar
 • Na Knížecí Autobusové nádraží Praha, Na Knížecí

Fotky z linky:

Linka 191 v zastávce Na Knížecí (foto: JAH)

Linka 191 odbavuje cestující na zastávce Terminál 1 (foto: JAH)

Video z linky:

Autor: Vojtěch Jánský
Zveřejněno: 27. 2. 2013
Aktualizováno: 3. 1. 2018

15 reakcí na Linka 191

 1. Dana Míková říká:

  Linka 191 jede prý až na letiště V.Havla. Je to pravda?

 2. A. Obermayerova říká:

  Ze kterého stanoviště odjíždí linka 191 Na Knížecí? Mám málo času na přestup, tak ať to nemusím dlouho hledat. Díky moc.

 3. Eva říká:

  Potrebuji do parku Ladronka v sobotu 10.9. Kde nastoupit do busu? Na Hradcanske? A kde vystoupit.

 4. marcela modrová říká:

  linka 191 jede až na letiště. jelikož mám málo času, ptám se jeli možné dojet s ní na letiště do 9hodin. Příjezd z čB mám 7.55 a odbavení na letišti je potřeba stihnout do 9.05…děkuji za odpověď, Modrová A prosím v jaké ulici nastoupím,jak se jmenuje stanice a kolik metrů cca je od vystupu ze žlutého busu z ČB???

 5. Oldřich Gorgol říká:

  kde najdu časy odjezdů 191 ze zastávky Vlastina?

 6. Oldřich Gorgol říká:

  kde najdu časy odjezdů 191 ze stanice Vlastina

 7. Tomáš říká:

  Dobrý den, linka 191 jede z Petřin až na Letiště Václava Havla, děkuji za doplnění.

 8. Jan Pondělíček říká:

  Zastávka Letiště je výstupní a nástupní zastávka je Terminál 1 a chybí Vám tam zastávka Schengenská. Mohli byste to prosím opravit.

 9. Zdena Zdráhalová říká:

  Dobrý den. Dnes jsem potřebovala nastoupit do autobusu 191 směrem Smíchov na Větrníku a na stanici byla linka 191 škrtnutá. Prosím je nějaká změna??

  • tomj říká:

   Dobrý den,
   aktuálně je kvůli opravě inženýrských sítí jednosměrně uzavřena vozovka v úseku Sídliště Petřiny – Petřiny (od Heyrovského náměstí k Brunclíkově ulici).

   Pro cestu na Smíchov využijte opačný směr s přestupem na zastávce Sídliště Petřiny (tedy u smyčky tramvají) do opačného směru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *