Trutnov

 

MHD v Trutnově je na výborné úrovni. Jezdí zde celkem 6 linek, které se navzájem doplňují. Na páteřní lince č. 1 jezdí dokonce i kloubové vozy.

linka 1 na autobusovém nádražílinka 1 na autobusovém nádraží (foto: MCH)

V Trutnově jezdí celkem 6 autobusových linek MHD, které jsou označeny čísly 1 – 6 (licenční čísla 695 211 – 695 216). Páteřní linkou celé MHD je linka 1, která jezdí mezi Poříčím, autobusovým nádražím a Horním starým městem. Na této lince jsou dokonce nasazovány kloubové vozy. Linku 1 doplňuje linka 4, která má podobnou trasu, avšak více projíždí centrum města. Místo aby končila na Poříčí, jede také až do Lhoty. Stručně řečeno se jedná o delší variantu linky 1, i když v centru jede trochu jinak. V nejzatíženější části trasy linky 1 mezi autobusovým nádražím a Horním starým městem doplňuje linku 1 a částečně i linku 4 posilová linka č. 6, která jezdí kromě cca 4 párů spojů jen ve školním roce a nikoliv o prázdninách. Další linkou je linka 3, která obsluhuje víceméně centrum Trutnova a je hojně využívána důchodci. Například kvůli nemocnici, která se na na trase linky nachází, ale nejen kvůli ní.

linka 3 na autobusovém nádražílinka 3 na autobusovém nádraží (foto: MCH)

Linka č. 5, je linka, o které by se dalo říci, že je to linka příměstská, stejně jako 2. Jezdí pouze ve dnech školního vyučování, což je také její nevýhodou pro stálé cestující, nicméně většina cestujících jsou děti. Tato linka začíná na autobusovém nádraží, kam dále pokračuje přes Poříčí na Voletiny a Libeč, kde je ukončena. Poslední linkou, o které jsem ještě nemluvil, je linka č. 2. Jedná se o obvyklou linku, která jede z centra na kraj města a zasahuje také do Volanova a k rekreačnímu areálu Dolce. Využívána je hlavně lidmi směřujícími do centra do práce, pro děti chodící do školy, v létě pro cestující, mířící k rekreačním areálu Dolce a v neposlední řádě také k dovážení důchodců ke hřbitovu, kam jede je malá hrstka spojů. Jejím velkým příjmem cestujících je i průmyslový areál.

linka 2 v Dolcíchlinka 2 u rekreačního areálu Dolce, kam zajíždí cca jen 3 spoje denně (foto: MCH)

Hlavním přestupním bodem všech 6 autobusových linek je zastávka Horská, autobusové nádraží, která je umístěna hned vedle autobusového a vlakového nádraží v centrální části Trutnova a je vhodná také k návštěvě historického centra. Nejvíce frekventovaným a také nejvyužívanějším úsekem sítě MHD v Trutnově je úsek od autobusového nádraží po Horní staré město (sídliště), kde je v provozu všech 6 městských linek. Samozřejmě dominuje linka 1. Dopravcem všech městských linek je dopravce OSNADO. Všechny vozy jsou přizpůsobené na městský provoz. Do vozu se nastupuje všemi dveřmi pouze ve všední dny do 18 hodin, poté a také o víkendu se nastupuje pouze dveřmi předními. Pokud se jedná o počet vozů nasazených do provozu MHD v Trutnově, tak je to následovně: Na lince 1 jsou v provozu 3 vozy, na lince č. 2 a 3 jeden společný vůz, na lince č. 4 dva vozy a na lince č. 5 a 6 se střídá jeden vůz + vozy, které jezdí na ostatních linkách. Zastávky MHD jsou osazeny městskými označníky OSNADO, které jsou velmi pěkné. Jízdní řády jsou buď vylepené nebo dané do fóliÍ. Pokud jsou pouze nalepené, často se stává, že jsou poničené nebo zcela strhnuté.

JŘjízdní řády MHD Trutnov (foto: MCH)

Jízdné stojí u řidiče 12 Kč, jinak 8/10 Kč. Pro pravidelné cestující stojí jízdné 8 či 10 korun, pro děti 4 nebo 5 korun. Celá síť MHD je rozdělena do dvou tarifních pásem označených I. a II. Pokud cestující jede 5 a méně zastávek, platí jízdné ve výši I. tarifního pásma a pokud jede 6 a více zastávek, platí cestující jízdné dle II. tarifního pásma. Od tarifních pásem se odvíjí i cena pravidelného jízdného 4/5 a 8/10 kč. Měsíční jízdné stojí 250 kč, čtvrtletní 650 kč. Pro děti měsíční 100 kč a čtvrtletní 280 kč. Roční jízdenka neexistuje, což je škoda. Pravidelní cestující neplatí papírovými jízdenkami, ale dopravní kartou.

vydání jízdenekjízdenkovače (foto: MCH)

Jízdní řády linek MHD mají slušný počet spojů. Proklady nejsou ideální, ale ani špatné. Kde jen to jde, tak proklad existuje. Kromě linky 5, jezdí také všechny linky i o víkendu. MHD jezdí zpravidla od 5 do 22 hodin, avšak vymykají se tomu linky č. 3 a 5, které provoz ukončují již kolem 16. a 17. hodiny, což je dosti špatné na velikost města (i když l. 5 je spíše školní linkou). V jízdním řádu jsou vyznačeny nízkopodlažní spoje.

interiér vozu na lince č. 3Obsazenost linky č. 3. Všimněte si, že touto linkou jezdí výhradně důchodci. 😀 (foto: MCH)

Obsazenost spojů linek MHD je veliká. Na lince 1 je vidět, že i když na ní jezdí kloubové vozy, spoje jsou i tak plné. Na lince č. 2 a 3 jezdí cca 15 cestujících v jednom spoji a na lince č. 4 cca 30 cestujících. Linky č. 5 a 6 jsem neviděl, a tak je nemůžu posoudit.

Velmi mě také překvapila brožurka o MHD v Trutnově, kterou jsem získal v infocentru v Trutnově. Byly v ní jízdní řády linek MHD, ceník jízdného a v neposlední řadě tak mapka sítě MHD.

linka 4 u náměstí HorníkůLinka č. 4 právě opustila zastávku Náměstí Horníků.

Mapa sítě MHD

Jízdní řády:

Fotogalerie:

Zveřejněno: 13. 9. 2014 (město navštíveno 25. 8. 2014)
Autor: Martin Chour

6 reakcí na Trutnov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *