Linka 266

Školní autobusová linka 266

V provozu: dny školního vyučování

Typ autobusu: standardní

Dopravce: Dopravní podnik h. m. Prahy, a.s.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano (všechny)

Konečné zastávky: 2 (Nové Butovice, Zadní Kopanina)

Přestup na metro: B

Doba jízdy: 17 min

Délka linky: 7,3 km

Zastávky:

NOVÉ BUTOVICE (B) Ovčí Hájek – Archeologická – Píškova – Raichlova – Slatinová – Náměstí u Lva – Řeporyjské náměstí – Zahrádky – Zmrzlík – ZADNÍ KOPANINA

Něco o lince:

Autobusová linka 266 zajišťovala až do 29. dubna 2017 spojení mezi Hostivaří, Uhříněvsí a Hájkem. Právě 29. dubna byla přečíslována 266 na 229 z důvodu uvolnění číselné řady 250 – 299 pro školní linky. Historii linky 266 před 29. dubnem 2017 naleznete zde. Nyní vás seznámím se školní linkou 566, nynější 266.


Citelis odjíždí ze zastávky Ovčí Hájek (foto: TC)

S linkou 566 jsme se mohli setkat již před rokem 2006. V této době jezdila v trase Kolovraty – Picassova. V roce 2006 byla zrušena. V prosinci 2011 byla tato linka znovu zavedena, ale v jiné části Prahy. Jezdila v trase Řeporyjské náměstí – Ovčí Hájek. Byla zavedena jako náhrada za přesměrovanou linku 256, která byla odkloněna k bližší stanici metra Luka a ukončena v obratišti Sídliště Stodůlky.

Linka 566 tím pádem umožnila školákům z Řeporyjí cestovat i po přesměrování linky 256 bez přestupu na Fakultní základní školu profesora Otokara Chlupa, která se nachází na Ovčím Hájku. Jelikož bylo ale ukončení na Ovčím Hájku dosti nešťastné, tak již 2. května 2012 byla prodloužena až k metru na Nové Butovice.

Karosa B951 ve výstupní zastávce na Zadní Kopanině (foto: TC)

Poslední změna trasy nastala 1. září 2016, kdy byla sloučena s linkou 576. Linka 576 jezdila dříve v trase Řeporyjské náměstí – Zadní Kopanina a většina spojů linky 566 na ní přejížděla. Před sloučením s linkou 576 měla konečnou na Řeporyjském náměstí. Z důvodu uvolnění řady 5XX pro příměstské linky byla linka 566 od 3. září 2017 přečíslována na 266.

Citybus směřující na Řeporyjské náměstí přijíždí do zastávky Raichlova (foto: TC)

Nyní bych chtěl popsat trasu této linky. Linka začíná v obratišti na Nových Butovicích. Z obratiště zahne doleva do ulice Bucharova. Téměř hned zabočí doprava do ulice Jeremiášova. Po této silnici jede asi 4 minuty. Po levé straně po chvíli můžeme vidět Malou Ohradu. Za zastávkou Píškova odbočuje doleva. Tam zastaví na zastávce Raichlova a pokračuje dále přes Slatinovou a Náměstí U Lva na Řeporyjské náměstí.

Řepský Citybus na lince 566 ve výstupní zastávce Nové Butovice (foto: TC)

Odtud se již vydává do klidnější části Prahy. Podjíždí železniční trať 173 a stoupá směrem k osadě Zahrádky. Tam má další zastávku. Nyní jen nadjede Pražský okruh a pokračuje mezi poli na Zmrzlík. Někomu by se mohlo zdát, že se již nenachází v Praze, ale není to tak.

SORka přijíždí na nástupní zastávku v Zadní Kopanině (foto: LN)

Pouze na malou část trasy mezi Zahrádkami a Zmrzlíkem opouští linka Prahu, ale bez zastávek. Ve Zmrzlíku se nachází jezdecké středisko DDM hl. m. Prahy. Projede tedy Zmrzlík a již můžeme vidět Zadní Kopaninu. Tam má linka 266 konečnou. Zadní Kopanina je nejmenší katastrální území Prahy.

Jediný ranní spoj této linky přijíždí ze Zadní Kopaniny na Řeporyjské náměstí (foto: TC)

Mapa:

Provozní parametry:

Dny školního vyučování
1 spoj na Nové Butovice (ráno); 2 spoje na Zadní Kopaninu (odpoledne)

Platný jízdní řád

Zajímavá místa na trase:

  • Ovčí hájekpřírodní rezervace Prokopské údolí – retenční nádrž Asuán
  • Řeporyjské náměstí – kostel svatého Petra a Pavla – Úřad městské části Praha – Řeporyje – východiště do Dalejského údolí (NPP Dalejský profil)
  • Zadní kopanina – přírodní památka Zmrzlík – přírodní rezervace Radotínské údolí

Fotografie z linky:

Jeden z odpoledních spojů u zastávky Archeologická (foto: TC)

Citybus klesající na Řeporyjské náměstí mezi zastávkami Slatinová a Náměstí U Lva (foto: TC)

Linka 566 (nynější 266) v úseku Zadní Kopanina – Nové Butovice (video: LN)

Zveřejněno: 2. 1. 2018
Autor: Tomáš Cígler

Komentáře jsou uzavřeny.