Kutná Hora

Dne 9. 8. 2013 jsem byl v Kutné Hoře. Na to, že je to dost malé město, jezdí zde celkem 6 linek. 5 linek ve všední dny a jedna o víkendu. Jezdí tu linky s čísly 1, 2, 3, 4, 5 a 7.

linka 1 v Kutné Hoře linka 1 na autobusovém nádraží (foto: MCH)

Před číslem je písmeno F třeba F01 atd… Jako hlavní linka je tu ve všední dny linka 1, která má mnoho variant tras a jezdí ve všední dny a o víkendu je nahrazena linkou 7. Linka 1 jezdí ve špičce v intervalu 15 – 30 minut. Vždy každou půlhodinu jede přes Sídliště Šipší a ostatní spoje jedou rovnou k nádraží. Navíc je v úseku Hlavní nádraží – Malín nasazen minibus, místo standardního autobusu. Linka 7 jezdí o víkendu od cca 5 do cca 22:30. Linky 2, 4 a 5 jsou autobusy určené pro přepravu lidí k Celnici a k ČKD a jezdí většinou ráno od 5 do 7 a odpoledne od 14 do 15. Linka 3 je sice linka s málo spoji, ale jezdí do části Kutné Hory, která se jmenuje Kaňk. U této linky je špatné, že poslední spoj jede již ve dvě hodiny odpoledne a poté se cestující musí spolehnout na regionální autobusy.

linka 1 v Kutné Hořelinka 1 na autobusovém nádraží (foto: MCH)

Další linka, konkrétně linka 7 se může zjednodušeně nazvat jako víkendová jednička. Má stejnou trasu, akorát z důvodu lepší přehlednosti v JŘ je vyčleněna do jiného jízdního řádu jako linka číslo 7. dříve tu jezdila i linka 6, nazvaná jako Touristbus, která navazovala na vlaky z nádraží. Tato linka byla určena hlavně turistům a jezdila jen v sezoně (květen – září),  celotýdně od 9 do 19 v intervalu cca 60 minut. Kvůli velkému souběhu s linkou 1 a také, že linka 1 brala této lince cestující, byla linka 6 zrušena. Pokud se jedná o využití MHD, tak hlavní zásluhu má linka 1, která je slušně vytížená až na koncový úsek minibusem z Hlavního nádraží na Malín. U ostatních linek se to moc poznat nedá, jelikož mají přibližně 2 – 5 spojů za den, což je málo. Licenční čísla linek jsou 245 001 – 245 005 a 245 007.

zastávkový sloupekzastávkový sloupek (foto: MCH)

Dopravcem je ARRIVA východní Čechy, dříve Veolia transport. V MHD jezdí hlavně standardní 12M autobusy nebo menší. Jízdné se prodává jen v autobusech a jízdenky jsou nepřestupní. Nastupuje se tedy jen předními dveřmi. Cena jízdenky je obvykle pro dospělého 12 Kč, pro dítě do 15 let 6 Kč. Můžou se také používat čipové karty se zvýhodněným místním jízdným. Jízdní řády jsou v linkovém provedení. Navíc však mají napsáno “MHD Kutná Hora linka č. …”. Jízdní řády jsou vylepeny na plechu a nejsou chráněny proti vandalům. Ale i tak jsou v dobrém stavu. Na zastávkách se nacházejí městské označníky.

jízdní řádyjízdní řády (foto: MCH)

V MHD jsou 3 autobusy v městském provedení (SOR B 10,5 (1E4 5404) a 3 x SOR BN 12 (2E6 0284, …)). Autobusy městského provedení jsou hlavně na linkách 1 a 7. Na linkách 2, 3, 4 a 5 se častou objevují dvoudveřové autobusy. Oproti dřívějšku jsou spoje přehlednější a spojů přibývá. Dříve se třeba na lince 1 a 7 preferovala návaznost na vlak, ale v současnosti se preferuje hlavně taktový jízdní řád. Cestující si můžou snadno zapamatovat odjezdy autobusů. Také se navýšil počet spojů na lince  2 a 4 v současnosti. Jediné co MHD v Kutné Hoře chybí je, že nezajíždí do historické části centra, kam by MHD mohla, ale nejezdí. Je otázkou času, kdy se tak stane.

interiér Sorkyinteriér Sorky (foto: MCH)

Fotografie:

Zveřejněno: 11. 8. 2013
Aktualizováno: 12. 3. 2014
Autor: Martin Chour

3 reakce na Kutná Hora

 1. ing.Bucek Pavel říká:

  \Je ,ale pravdou ,že se dostat do Kolína o víkendu ráno do práce je nemožné k vlakům na hlavní nádraží nebo přímo do Kolína do 05:15 hod ráno je nemožné. Autobus ( dálkový ) odjezd v 5.10 hod je zpožděný a stejně už přijíždí do Kolína až 05:20 .Prosím nejen jménem svým ,ale je těch lidí dost co o víkendu musí řešit alternativní dopravu

  • admin říká:

   Tak v 5:15 je vcelku brzo. Pokud vám tento čas nevyhovuje, napiště na kraj, případně na dopravce či organizátora dopravy v dané oblasti.

 2. Zdeněk Hudík říká:

  …v daném roce jezdily již jen SORky, tři nízký a jedna B10.5.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *