Linka 130

 

Pražská autobusová linka 130

V provozu: špičky pracovních dnů (5:45 – 8:30 a 13:45 – 19:30)

Typ autobusu: midibus

Dopravce: Dopravní podnik h. m. Prahy, a.s.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano

Konečné zastávky: 2 (Chaplinovo náměstí, Zličín)

Přestup na metro: B

Doba jízdy: 30 min

Délka linky: 14 km

Zastávky:

ZLIČÍN (B) – Obchodní Centrum Sárská (T) – Bavorská – Lýskova (×) – Stodůlky (B) – Hlávkova (x) – Řeporyjské náměstí – Zahrádky (×) – Za Farou (×) – Slivenec – K Holyni – Návětrná (Z) (×) – Smaragdová (Z) (×) – V Remízku (Z) (×) – Opálová (T) (×) – Nový Slivenec (×) – Štěpařská (×) – Poliklinika Barrandov – CHAPLINOVO NÁMĚSTÍ

Historie:

Linka 130 jezdila dlouhou dobu v západní části Prahy. Její předchůdkyně, která vedla v trase Košíře, Myslíkova ul. – Waltrovka – Jinonice – Stodůlky, se v Praze objevila již v roce 1926. Její historii však přeskočíme a přesuneme se do roku 2012 (podrobnější historii naleznete zde). Dne 1. září 2012 totiž byla v rámci celkových změn v pražské MHD zrušena, přičemž do tohoto data jezdila v trase Na Knížecí – Sídliště Stodůlky.

linka 130 před změnami v září 2012 (zdroj: www.autobusy.org)

Nyní uvedu také historii linky 230, která zajišťovala spojení Barrandova s Jihozápadním městem 10 let před zavedením této linky. Tato linka byla v září 2006 prodloužena z Řeporyj na Chaplinovo náměstí. Tím vzniklo nové spojení Barrandova s Jihozápadním městem. Z Řeporyj na Barrandov jezdila však pouze ve špičkách pracovních dnů v intervalu 30 minut.

Linka 130 opouští výstupní zastávku Zličínlinka 130 opouští výstupní zastávku Zličín (foto TC)

Dne 1. září 2012 byla prodloužena na Filmové ateliéry a zároveň začala zajíždět do Klukovic a Holyně. V úseku Filmové ateliéry – Holyně jezdila celotýdenně, přičemž na ni byly nasazovány vozy standardní délky. Do Stodůlek jezdily spoje v 30minutovém intervalu pouze ve špičkách pracovních dnů. Provoz midibusů byl na této lince zaveden nedlouho po této změně, ale zatím pouze o víkendu. K celotýdennímu nasazení midibusů na této lince došlo až 7. dubna 2015 v rámci změn v Jihozápadním městě v souvislosti s otevřením úseku metra V.A.

img_20161007_180504

linka 130 opouští Slivenec a míří směrem na Zličín (foto TC)

Kvůli nepřehlednému pásmovému provozu se začalo uvažovat o rozdělení na dvě linky. Tak se také stalo 28. srpna 2016, kdy byla linka 230 zkrácena pouze do zastávky Holyně a pro rychlé spojení Barrandova a Jihozápadního města byla zavedena linka 130. Ta je oproti lince 230 zbavena zajíždění do Klukovic a do Holyně.

6761-linka-130-poliklinika-barrandov-dpp-solaris-urbino-89-le-2054linka 130 přijíždí do zastávky Poliklinika Barrandov (foto MCH)

Linka 130 se od původní trasy liší tím, že nezajíždí do sídliště ve Stodůlkách ke stanici metra Luka, ale je vedena Jeremiášovou ulicí kolem stanice metra Stodůlky na Bavorskou, odkud jede Sárskou ulicí kolem Globusu na autobusový terminál Zličín. „Stotřicítka“ je provozována pouze ve špičkách pracovních dnů v intervalu 30 minut, její obsluhu zajišťují 3 midibusová pořadí z garáží Řepy a Vršovice.

6762-linka-130-zlicin-dpp-solaris-urbino-89-le-2054autobus na lince 130 právě dorazil do konečné zastávky Zličín (foto MCH)

Intervaly:

Pracovní den
Sobota
Neděle
Se
Ve
Dop
Odp
Ve
Dop
Odp
Ve
30
30

Platný jízdní řád

Mapa:

130

Zajímavá místa na trase:

  • Zličín – metropole Zličín, depo Zličín
  • Lýskova – kostel sv. Jakuba Staršího
  • Řeporyjské náměstí – kostel svatého Petra a Pavla – Úřad městské části Praha – Řeporyje – východiště do Dalejského údolí (NPP Dalejský profil)

Řeporyjské náměstí s kostelem svPetra a PavlaŘeporyjské náměstí s kostelem sv. Petra a Pavla (foto OK)

  • Slivenec – kostel Všech svatých – pomník Mistra Jana Husa – východiště po modré turistické značce do Holyně a Velké Chuchle (bývalá Pacoldova vápenka, Radotínsko-chuchelský háj, Prokopské údolí) – východiště po červené turistické značce (mlýny, Radotínsko-Chuchelský háj, PR Radotínské údolí, lom Cikánka, rozvodna Řeporyje, NS Sliveneckého mramoru) – úřad městské části Praha-Slivenec

148 - Slivenec - kostel Všech svatýchkostel Všech svatých (foto: OK)

Video z linky:

Zveřejněno: 22. 11. 2016

Autor: Tomáš Cígler

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *