Linka 216

 Pražská autobusová linka 216

V provozu: celotýdenně

Typ autobusu: midibus

Dopravce: Dopravní podnik hl. m. Prahy, a. s.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano (všechny)

Konečné zastávky: 3 (Poliklinika Petřiny, Bořislavka, Sídliště Baba)

Přestup na metro: A

Doba jízdy: 26/25 min (Poliklinika Petřiny – Sídliště Baba) 16/15 min (Poliklinika Petřiny – Bořislavka)

Délka trasy: 8 km (Poliklinika Petřiny – Sídliště Baba) 5 km (Poliklinika Petřiny – Bořislavka)

Zastávky: 

POLIKLINIKA PETŘINY – Vojenská nemocnice (T) (×) – Vojenská nemocnice (Z) – U Vojenské nemocnice (×) – Talichova (×) – Náměstí Před Bateriemi (×) – Norbertov (×) – Sibeliova (×) – Vozovna Střešovice – Macharovo náměstí (×) – Pod Vyhlídkou (×) – Starodejvická (×) – BOŘISLAVKA (A) – Sušická (×) – Hanspaulka (+) – Dyrinka (×) – Špitálka – U Matěje – Matějská (×) – SÍDLIŠTĚ BABA

Historie:

Linka 216 od svého založení v roce 1978 zajišťuje spíše lokální obsluhu Prahy 6.

SOR BN 8.5 na lince 216 brzy odjede ze zastávky Sídliště Baba (foto: MCH)

Poprvé se s linkou 216 setkáváme 13. srpna 1978 v trase: HradčanskáVozovna Střešovice – Náměstí Na Ořechovce (dnes: Macharovo náměstí) – Starodejvická – Horoměřická (dnes: Bořislavka) – Nádraží Veleslavín – Vokovice, Aritma (dnes: Nové Vokovice). Byla provozována celodenně a celotýdenně. První změna nastává 19. března 1979, kdy je prodloužena z Hradčanské do obratiště Špejchar, kam předtím jezdila manipulačně. 

trasa linky linky 216 mezi lety 1978-1979 (screen: MCH)

8. listopadu 1980 je zřízena zastávka Bořislavka (dnes: Na Pískách), tj. v obratišti linek 161, 312, 316 a 356. V pracovní dny do zastávky Bořislavka nezajíždí, ale o víkendu na Bořislavce končí a dál do Vokovic nepokračuje. Tato zdánlivá změna však v historii 216 vyvolá doslova guláš, protože 30. června 1986 jsou spoje sjednoceny do podoby Špejchar BořislavkaAritma Vokovice s tím, že mezi Bořislavkou a Artimou Vokovice jezdí jen v PD. Poté 17. prosince téhož roku přestávají “dlouhé” spoje zajíždět do obratiště Bořislavka, ale o letních prázdninách “dlouhé” spoje na Bořislavku zajíždějí. Od 3. dubna 1995 všechny spoje zajíždějí na Bořislavku.

Postupem času dochází k utlumování provozu. Je snižován počet spojů a zkracován rozsah obsluhy úseku k Aritmě, kam poté jezdily spoje pouze ve špičkách a sedlech pracovního dne. 

SOR BN 8.5 nasazený na linku 216 v zastávce Bořislavka (foto: LN)

První významná změna trasy proběhne 1. září 2011, kdy je odkloněna do trasy Poliklinika PetřinyVojenská nemocniceNáměstí Před BateriemiNorbertovVozovna StřešoviceMacharovo náměstíBořislavkaNové Vokovice. Stále do Nových Vokovic nezajíždí večer a o víkendu. Nově tak obsloužila oblasti Střešoviček a Na Bateriích, kam doposud nikdy žádná autobusová linka nejezdila. Bohužel to znamenalo negativní zhoršení obsluhy oblasti Ořechovky, kde bylo zrušeno přímé spojení k metru, a tak museli cestující přestupovat na tramvaj v zastávkách Bořislavka (dnes: Na Pískách) nebo Vozovna Střešovice. 

Při spuštění tzv. metropolitní sítě byla snaha ušetřit finanční prostředky pomocí snížení počtu souběžných autobusových linek s kolejovými vozidly nebo sloučení zbylých spojů v podobné trase v jedno číslo. To postihlo i linku 216, která byla 1. září 2012 zkrácena o úsek Nové VokoviceBořislavka. V Nových Vokovicích ji nahradila 218, ale v průběhu let ji nahradily linky 108 , 142, 225 (v uvedeném pořadí). 

Při prodloužení metra A do Motola byla 7. 4. 2015 zrušena a nahrazena linkou 168, ale již v říjnu téhož roku byla 168 odkloněna přes Ruzyni na Bílou Horu. Mezi Poliklinikou Petřiny a Bořislavkou ji nahradila prodloužená 108

leták odkazující na provoz linky 216 na Babu (foto: MCH) 

V průběhu let se objevují myšlenky na zavedení autobusu na sídliště Baba, proto na konci roku 2016 Ropid představil tři varianty obsloužení Baby. První dvě varianty navrhují zcela novou linku vedenou buď přes zastávku Thákurova na zastávku Vozovna Střešovice, či na stanici metra Bořislavka. Třetí varianta počítala s prodloužením současné linky 108 ze zast. Bořislavka dále na zastávku Sídliště Baba. Podrobnější informace o trasování jednotlivých linek se dozvíte zde. Mezitím Praha 6 spouští anketu, ve které se ptá obyvatel Baby, jestli si přejí zavedení autobusové linky na území sídliště Baba, výsledky ankety jsou shrnuty zde

P2241379 linka 216 v zastávce Starodejvická (foto: MCH/2012)

I přes nedostatek řidičů, midibusů, ale i přes nesouhlas tamějších obyvatel, možná přes politický nátlak Prahy 6, vyjíždí 3. 4. 2018 ve tříměsíčním zkušebním provozu autobusová linka 216 v trase: BořislavkaHanspaulka – ŠpitálkaMatějskáSídliště Baba. Jezdí pouze v PD do 20 hodin.

Tento tříměsíční provoz měl skončit 29. června 2018, tak se ale nestalo a hned další den došlo k úpravě linek 108 a 216 v Dejvicích. Linka 108 byla ve směru od Ruzyně vedena ze zastávky Vozovna Střešovice přes zastávky Thákurova, Studentský dům, Nemocnice Bubeneč, Radnice Praha 6 na Dejvickou a linka 216 byla z Bořislavky prodloužena přes zastávky Pod Vyhlídkou, Vozovna Střešovice, Norbertov, Talichova k Poliklinice Petřiny. V prodlouženém úseku jezdí celodenně a celotýdenně, na Babu jezdí i nadále jen v PD do 20 hodin. Tímto opatřením byl zkušební provoz zrušen a charakter změněn na trvalý provoz. Bohužel se touto změnou ještě více zhoršila obsluha Ořechovky, neboť dopoledne má 216 interval 60 min. 

 trasa linek 108 a 216 od června roku 2018 (zdroj: Ropid.cz)

Linka je spjata s autobusy DPP, jen od 1. července 1991 do 30. srpna 1993 byla vypravována DPP a ČSAD. Po většinu existence byla obsluhovaná výhradně autobusy standardní délky, ale od 12. prosince 2010 jsou na ni vypravovány midibusy a dokonce v roce 2014 na ní testoval elektrobusy. 

Mapa:


Intervaly:

 
Pracovní den
Sobota a neděle
Úsek
Se
Ve
Do
Od
Ve
a)
30
60
30
60*
60
60
60*
b)
30
60
30
a) Poliklinika Petřiny – Bořislavka b) Bořislavka – Sídliště Baba

*V provozu do 22 hodin

Platný jízdní řád

Staré jízdní řády:

Vozové jízdní řády:

Zajímavá místa na trase:

 • Sídliště Baba – Vyhlídka Nad Paťankou, Vyhlídka Baba, Zřícenina letohrádku Baba

zřícenina letohrádku Baba (zdroj: Mapy.cz autor: michal křemen)

 • U Matěje – kostel sv. Matěje, hřbitov Šárka, Kaple sv. Jana Nepomuckého, východiště po červené do PP Šárka-Lysolaje, 

kostel sv. Matěje (zdroj: Mapy.cz autor: marek bauer) 

 • Dyrinka – zámeček Hanspaulka
 • Hanspaulka – východiště po zelené přes PP Šárka-Lysolaje, zámeček Hanspaulka
 • Sušická – kaple sv. Michal, kaple Nejsvětější Trojice

498 - Dejvice - kaple svMichalakaple sv. Michala (foto: OK)

 • Starodejvická – park Hadovka, kostel sv. Václava
 • Macharovo náměstí – knihovna Fyzikálního ústavu AV ČR Cukrovarnická
 • Vozovna Střešovice – Muzeum MHD
 • Norbertov – kostel sv. Norberta

Kostel sv. Norberta (zdroj: Mapy.cz autor: Jan Kovařík) 

 • Náměstí Před Bateriemi – evangelický kostel
 • U Vojenské nemocnice, Vojenská nemocnice – Ústřední vojenská nemocnice 

Video z linky:

Autor: Martin Chour – 24. 10. 2013
Aktualizováno: Vojtěch Jánský – 1. 8. 2018
Video: Lukáš Nekolný

Jedna reakce na Linka 216

 1. Martin Doubek říká:

  Linka 216 jezdí od 30.6.2018 v trase Sídliště Baba – Poliklinika Petřiny po trase bývalé 108. Nebylo by špatné to sem napsat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *