Na Václavském náměstí

Z historie:

Trať na Václavském náměstí byla uvedena do provozu v roce 1875, pamatuje tedy samotný začátek pražské MHD. Náměstí prošlo několika velkými přestavbami, které vedly až k dnešní podobě. V roce 1927 byly koleje přesunuty do středu náměstí (od poslední rekonstrukce byly na krajích) a sochu sv. Václava objížděly z obou stran. V roce 1947 došlo k zajímavé události: Na křižovatce na Můstku z důvodu zvýšených nároků na průjezdnost byly zřízeny dvě třetí předjízdné koleje, aby se mohly vozy při stanicování objíždět a zbytečně se nezdržovaly. Od roku 1968 do konce sedmdesátých let trať povětšinou existovala pouze na provizorních přeložkách či mostech, nejdříve kvůli výstavbě podchodu skrze náměstí a následovně kvůli výstavbě metra. V roce 1980 přestala jezdit tramvajová doprava na Václavském náměstí v podélném směru úplně.

IMG_0663historické tramvaje na Václavském náměstí (foto: MCH)

Současný stav:

Trať byla v roce 1982 vytrhána, avšak 25. dubna 2014 v souvislosti s rekonstrukcí TT Lazarská – Jindřišská se pod dlažbou kus tratě objevil… Třeba i pod jinou podobnou dlažbou soudruzi “zapomněli” kus tratě a koleje zde reznou doteď. Dne 12. května 2014 byly ze stran zčásti vytrhány, ale kus uprostřed dlouhý cca 2,5 metru u obou kolejí stále zůstal. Ten byl však 13. května 2014 opět zakryt dlažebním půlkruhem.

IMG_0090koleje objevené při rekonstrukci tratě roku 2014 Lazarská – Jindřišská (foto: JS)

Od roku 2001 jsou v horní části náměstí umístěny dvě Křižíkovy tramvaje sloužící jako kavárna; zároveň také jako připomínka minulých časů, viz foto.

IMG_0664historické tramvaje na Václavském náměstí (foto: MCH)

Je možné případné obnovení trati?

Město počítá s návratem tramvají na “Václavák”, nicméně je to samozřejmě otázka peněz, takže nezbývá nic jiného, než čekat.

Zveřejněno: 9. 5. 2014
Aktualizováno: 19. 5. 2014
Autor: Jiří Staněk, Martin Chour

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *