Ústřední dílny DP

Z historie:

První zmínky o nových ústředních dílnách nás zavedou až do doby, před II. světovou válkou, kdy byl koupen pozemek na kraji Malešic a Hostivaře. Důvodem byl především zastaralý a také malý objekt původních dílen Rustonka. Nejdříve se mělo se stavbou začít už v roce 1962, nakonec až o dva roky později. Provoz na nové trati k Ústředním dílnám DP byl zahájen 14. října 1967, v následujícím roce 2. ledna 1968 zahájily provoz i ústřední dílny. Ze začátku byl provoz ještě slabý, postupně se sem ale přestěhovaly všechny opravárenské pracoviště DP a tak se objekt postupně rozšiřoval.

249 - DOD Ústřední dílny Hostivař

V hlavní hale jsou k vidění všechny dílenské provozy – karosárna, opravna pantografů, podvozků a elektrických zařízení, čalounická dílna, lakovna, umývárna skříní, svařovna i zkušebna a dále v areálu také umývárna tramvají, 450 metrů dlouhá zkušební trať a mnoho dalšího včetně odstavných a posunovacích kolejí. V roce 1992 začala celková rekonstrukce Ústředních dílen DP, která přinesla např. umývárnu podvozků, rekonstrukci lakovny, pracoviště pro předávání tramvají před a po opravě či pracoviště pro vypouštění olejů.

252 - DOD Ústřední dílny Hostivař

Současnost:

Dnes jsou Ústřední dílny Dopravního podniku hlavními dílnami DPP, o čemž svědčí i název. V současnosti se rozkládají ve třech katastrálních územích – Malešice, Hostivař a Strašnice. Dříve byly Ústřední dílny také administrativně spojeny do jednoho celku, dnes jsou rozděleny na tramvajovou a autobusovou a jediné co mají společné, je správce budov a odbor nemovitostí. Nedaleko se také nachází Opravárenská základna metra.

linka 7 T3 Ústřední dílny DP

Zveřejněno: 15. 3. 2015
Autor: Martin Chour

Jedna reakce na Ústřední dílny DP

  1. Jakub říká:

    Dobrý den,můžete mi prosím poslat nebo napsat kde je přesně hlavní vrátnice Ústředních dílen v Hostivař? Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *