Linka 244

 

Pražská autobusová linka 244

V provozu: celotýdenně

Typ autobusu: standardní

Dopravce: Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano

Konečné zastávky: 2 (Smíchovské nádraží, Sídliště Radotín)

Přestup na metro: B

Doba jízdy: 23/24 min

Délka linky: 12 km

Zastávky:

Smíchovské nádraží (B) (V) – Lihovar – Malá Chuchle (×) – Starolázeňská (×) – Starochuchelská (Z) – Kazínská (T) – Škola Velká Chuchle (T) (+) – Velká Chuchle – Škola Velká Chuchle (Z) (+) – Starochuchelská (T) – Kazínská (Z) – Radotínská (×) – ZávodištěChuchle (×) – Zahradnictví (×) – Přeštínská (×) – Vrážská (×) – U Jankovky (×) – Nádraží Radotín (V) – Otínská (×) – Na Viničkách (T) (×) – Sídliště Radotín

Historie:

Poprvé se nám linka 244 objevuje roku 1979 v podobné trase, v jaké jezdí dnes: Zlíchov,Lihovar (dnes Lihovar) – Malá Chuchle – Dostihová – Lahovičky – Technometra (dnes Přeštínská) – Nádraží Radotín – Sídliště Radotín. Od 2. 11. 1985, kdy poprvé vyjíždí metro B, byla prodloužena na Smíchovské nádraží. Od 24. 1. 2004 byl navýšen počet garantovaně nízkopodlažních spojů. V tom samém roce byla zavedena linka 204, která tehdy jezdila pouze jednosměrně (Smíchovské nádraží – Malá Chuchle – Dostihová – Radotínská – Závodiště Chuchle – Zahradnictví – Nádraží Radotín – Sídliště Radotín) a byly na ni převedeny některé spoje linky 244 ve směru Sídliště Radotín (provoz linky 244 byl od 7 do 19 hodin). O rok a jeden měsíc později byly linkám 204 + 244 prodlouženy intervaly.

K 1. 9. 2007 dochází k dalšímu oslabení linky 244. Jednalo se však jen o převedení dalších spojů z linky 244 na 204, jež byla zobousměrněna a její provoz byl nově celotýdenní. Zároveň byla linka 204 nově vedena po ulici Mezichuchelské (přes zast. Starolázeňská), což znamenalo zrychlení a zkrácení úseku po silně zatížené silnici Strakonické. Od 14. 12. 2008 došlo v souvislosti s posílením vlakové linky PID do Radotína (S7, trať 171) k omezení provozu linek 204 a 244. V úseku Nádr. Radotín – Smíchovské nádraží začaly jezdit pouze ve všední dny do 20:30. Jen v úseku Nádraží Radotín – Sídliště Radotín jezdila 244 celodenně a celotýdně. Cestující tak ve večer a o víkendech museli přestupovat na vlak.

Toto opatření netrvalo dlouho a po stížnostech občanů byla od 8. 3. 2009 zrušena linka 204 a linka 172, jež tradičně obsluhovala Velkou Chuchli, prodloužena na Sídliště Radotín. To bylo poměrně elegantní řešení, protože znamenalo zefektivnění v úseku Smíchov – Velká Chuchle a zároveň zlepšení autobusového spojení do Radotína, zároveň se však prodloužila obyvatelům Radotína jízdní doba do centra, kvůli zajíždění do Velké Chuchle. Linka 244 se tímto opatřením stala doplňkovou, ale i ona byla opět v provozu celodenně a celotýdenně v celé trase a na některých jejích spojích jste dokonce mohli potkat i kloubové autobusy. K další změně došlo 11. 12. 2011, kdy byla linka 244 de facto zrušena a tehdejší 172 přečíslována na tradiční radotínské číslo 244. O té doby jezdí ve své dnešní trase a intervalech. Ještě předtím musela být zřízena zastávka Přeštínská v ul. Vrážské. 15. 12. 2013 byla pro 244 zřízena další zastávka Nádraží Radotín ve směru Sídl. Radotín u nádražní budovy (ve výstupní zastávce linky 255).

Linka 244 byla poprvé zavedena 3. června 1967 v trase: Václavské náměstí – Výtoň – Výzkumný ústav A. S. Popova (dnes: Jílovská) – Novodvorská. Zpočátku linka jezdila pouze v nocích z pátku na sobotu a ze soboty na neděli, ale 6. ledna 1969 byla provozována o všech nocích. Současně došlo k prodloužení z Novodvorské přes Nemocnici Krč na Kačerov. 

Po zrušení tramvajové trati na Kačerov došlo 19. října 1970 k prodloužení na zastávku Budějovické náměstí. 

S otevřením prvního úseku metra C dochází ke zpřehlední systém. Bohužel linka 244 v novém systému již nenašla místo a proto je 9. května 1974 zrušena. 

Linka 244 SOR NB 12 Sídliště Radotín 2014

autobus linky 244 v zastávce Sídliště Radotín (foto: OK)

Mapa:

Intervaly:

Pracovní den
Sobota a neděle
Se
Ve
Do
Od
Ve
15
30
15
20-40
30
30
40

Zajímavá místa na trase:

 • Smíchovské nádraží – železniční stanice Praha-Smíchov
 • Lihovar – bývalý Lihovar – přívoz na Veslařský ostrov
 • Malá Chuchle – kostel Narození Panny Marie – bývalé lázně – most Inteligence – východiště do Chuchelského háje (žlutá tur. značka) – mini ZOO (v Chuchelském háji při žluté značce)

dětská ZOO

mini ZOO (foto: MCH)

 • Radotínská – Úřad městské části Praha-Velká Chuchle
 • Kazínská, Starochuchelská – kaplička (na nám. Chuchelských bojovníků) – kostel sv. Jana Nepomuckého (ulicí Nad Drahou a stále rovně po cestě lesem do kopce)

kostel sv. Jana Nepomuckéhokostel sv. Jana Nepomuckého (foto: MCH)

 • Velká Chuchle – hasičské muzeum – východiště po modré (do Slivence) a žluté turistické značce (do Chuchelského háje) – Pacoldova vápenka (v osadě V Dolích při trase modré značky)
 • Závodiště Chuchle – železniční zastávka Praha-Velká Chuchle – dostihové závodiště Velká Chuchle
 • Nádraží Radotín – železniční stanice Praha-Radotín – Úřad městské části Praha 16 – kostel sv. Petra a Pavla (u lávky přes Berounku) – východiště na červenou značku směr Zbraslav (vede okolo kostela) – také je možné jít od kostela podél Berounky do Černošic

Radotín - kostel svPetra a Pavla

Radotín – kostel sv. Petra a Pavla (foto: OK)

 • Otínská – východiště po červené značce po hřebeni na Vonoklasy a Karlštejn (od zastávky vzhůru ul. Jelenovskou)

Platný jízdní řád

Staré jízdní řády:

Video z linky:

Zveřejněno: 6. 2. 2014 Aktualizováno: 5. 3. 2018 Autor: Martin Chour, Vojtěch Jánský Video: Lukáš Nekolný

2 Responses to Linka 244

 1. matyas bruha říká:

  Jak to že v historii není zaznameno když jezdila na SÍDLIŠTĚ SKALKA

 2. Jan Pondělíček říká:

  Chyba je v linkovém vedení je potřeba vymazit zastávky ve Velké Chuchli tam od loňského května nejezdí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *