Linka 157

 

Pražská autobusová linka 157

V provozu: pracovní dny (ranní a odpolední špička)

Charakter trasy: klasická

Typ autobusu: standardní

Dopravce: Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano

Konečné zastávky: 2 (Kačerov, Násirovo náměstí)

Přestup na metro: C

Doba jízdy: 15/18 min

Délka linky: 6/7 km

Zastávky:

KAČEROV (C) (V) – Nemocnice Krč – Lhotka – Sídliště Lhotka – Hasova – Labe – Družná – Tylova čtvrť – Poliklinika Modřany – Písková – NÁSIROVO NÁMĚSTÍ

Historie:

S rodícími se sídlišti Lhotka, Kamýk a Modřany v 70. a 80. letech zasáhla poprvé do provozu nová autobusová linka 157 (do roku 1980 se s ní cestující mohli setkat také v oblasti Vysočan), která poprvé vyjela 27. dubna 1981 v trase Budějovická – Nemocnice Krč – Novodvorská – Sídliště Lhotka – Rozvodna (poblíž zastávky Družná) – Tyršova čtvrť a doplnila ve špičkách linku 205 (Budějovická – Nemocnice Krč – Sídliště Lhotka – Obchodní náměstí – Komořany).

157b157 v zastávce Hasova (foto: LN)

Již v následujícím roce byla prodloužena blíže nové zástavbě v Modřanech, proto byla prodloužena přes Družnou a Sovětskou Armádu (dnes Tylova čtvrť) na Sídliště Modřany (dnes Poliklinika Modřany).

Mezi lety 1983 – 1984 byla provozována celotýdenně, následně byl provoz opět omezen na špičky (provoz dopoledne, večer a o víkendu byl nahrazen posílenou linkou 190). Ve stejném roce dochází mimo jiné ke zrychlení 157, což mělo za důsledek projíždění všech zastávek mezi Nemocnicí Krč a Lhotkou. I nadále byl provoz omezován, od 1. dubna 1987 byla 157 provozována pouze v ranní špičce.

157c157 za zastávkou Hasova (foto: LN)

Ze své stávající konečně na Sídlišti Modřany (dnes Poliklinika Modřany) je 17. října 1989 prodloužena přes Petržílovu do obratiště Na Beránku, kde doposud končila linka 170 (Na Beránku – Budějovická přes Hodkovičky a Braník). K tomuto datu je zároveň obnoven provoz v odpolední špičce. V 90. letech, konkrétně po prázdninách v roce 1991 se stává linka 157 opět plnohodnotnou linkou, provozována je celotýdenně.

Jedním z nejdůležitějších dat pro Modřany byl 27. květen 1995 – ten den došlo ke zprovoznění tramvajové trati od Dvorců po Sídliště Modřany. S novou tramvajovou tratí bylo zrušeno několik autobusových linek, mnoho jich bylo omezeno nebo změnilo trasu, tak se stalo i u linky 157, ta je nově provozována jednosměrně v ranní špičce v trase Tylova čtvrť – Družná – Labe – Sídliště Lhotka – Nemocnice Krč – Budějovická. Od července následujícího roku je 157 prodloužena k tramvajové trati – k zastávce Sídliště Modřany, od 18. října 1999 do obratiště Na Beránku a na druhém svém konci z terminálu Budějovická na Kačerov.

157aPoliklinika Modřany v čele s linkou 157 (foto: MCH)

Poslední změnou si prošla „stopadesátsedmička“ 1. září 2012 se spuštěním tzv. „metropolitní sítě“. Provozována je opět v odpolední špičce a to obousměrně. Úprava trasy proběhla pouze nepatrně. Ve směru od centra je v Modřanech ukončena v zastávce Poliklinika Modřany, ve směru do centra je vedena už ze zastávky Čechova čvrť a následně přes Polikliniku Modřany a Lhotku na Kačerov s vynecháváním zastávek Zálesí, Sulická a Novodvorská.

Na linku jsou od roku 2012 vypravovány standardní vozy, oproti předcházejícím rokům, kdy 157 dominovaly kloubové vozy.

Mapa:

157

Intervaly:

Pracovní den
Sobota
Neděle
Se
Ve
Dop
Odp
Ve
Dop
Odp
Ve
6
7,5

Platný jízdní řád Staré jízdní řády:

Zajímavá místa na trase:

  • Kačerov – železniční zastávka Praha-Kačerov
  • Lhotka – kostel Panny Marie Královny míru

752 - Lhotka - kostel Panny Marie Královny mírukostel Panny Marie Královny míru (foto:OK)

  • Sídliště Lhotka – kaple sv. Petra a Pavla

Video z linky:

linka 157 v trase Čechova čtvrť – Kačerov (video: Dušan Kovačik)

Zveřejněno: 28. 4. 2013 Aktualizováno: 26. 11. 2015 Autor: Martin Chour (vybrané fotografie Lukáš Nekolný, mapa Vojta Vilímec) Zdroj historie: publikace 20 let ROPID, autobusy.org, vlastní materiály

One Response to Linka 157

  1. Michal říká:

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli nemáte vozový řád linky 157. Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *