4. RDP – Hostivice

4.Regionální den PID – Hostivice

Dne 13. září 2014 se konal již čtvrtý regionální den PID, tentokrát v Hostivici. Regionální den se konal v sobotu v období od 10 do 20 hodin, tedy o několik hodin více než obvykle. Slavnosti začaly v 10 hodin a při té příležitosti vyjel z Hostivice průvod historických autobusů, které směřovaly na Zličín a zpět. Průvodu se zúčastnily vozy: dva vozy Karosa ŠL 11, Ikarus 260, Škoda RTO 706, Karosa B 732, Avia Ikarus a také dva moderní vozy: Isuzu a Mercedez Benz Cittaro. Během konání 4. regionální dne PID se na náměstí v Hostivici konaly pivní slavnosti a také výročí 20. let PID v Hostivici. Při této příležitosti byla připravena na náměstí také fotovýstava. Hostivice byla jedna z prvních oblastí zaintegrovaná do PID. Během dne se mohli návštěvníci potkat s mnoha historickými autobusy a také historickými vlaky, které jely i do nových zastávek v blízkosti Hostivice.

P9120493Karosa ŠL 11 na Zličíně (foto: MCH)

Do Hostivic se návštěvníci dostaly buď pravidelnou dopravou nebo právě historickými vozidly, které jezdily z následujících míst: Zličín, Bílá Hora, Na Knížecí a Hlavní nádraží. Ze Zličína a Bílé Hory jezdily historické autobusy a z Hlavního nádraží a Na Knížecí jezdily historické vlaky.

P9120576vůz řady 854 v Praze na Cibulce (foto: MCH)

V provozu byly 3 historické autobusové linky označené čísly 706, 747 a 757. První dvě z vyjmenovaných nesou číslo podle obvyklých příměstských linek, tedy 306 a 347. Poslední je vybrána nejspíše náhodně. Linka 706 jela po trase linky 306 a linka 747 po trase linky 347. Na lince 706 jezdily vůz Karosa B 732 a Ikarus 260. Trasa byla následující Zličín – Sobín – Hostivice – Hostivice,, Ve Vilkách. Interval byl stanoven na 30 minut. Druhá linka č. 757 jela v obdobné trase Zličín – Chrášťany – Chýně – Hostivice – Bílá Hora. Na linku byl nasazovány 2 historické vozy Karosa ŠL 11 a moderní Mercedes Benz 12. Interval byl 45 minut. Poslední linkou byla linka 757, která jezdila výhradně po Hostivici. Jednalo se řečeno o “městskou linku”. Na trase byly zřízeny celkem 3 nové zastávky, který v trvalém provozu neexistují. Jednalo se o zastávky Hostivice,, Cihlářská; Hostivice,, K Lesu a Hostivice,, Sadová. Na lince jezdil krátký historický autobus Avia Ikarus a midibus s klimatizací označený Isuzu. Interval byl 30 minut a ve večerním období se prodloužil na hodinu.

P9120546linka 747 v Hostivici (foto: MCH)

V železniční dopravě se návštěvníci mohli setkat se 3 historickými vozy. Vozy řady 820, 830 a 854. Tyto vozy se střídaly na trati 122 na lince S65 (Na Knížecí – Zličín – Hostivice – Chýně – Rudná u Prahy) od 7 do 20 hodin. Historické vlaky nahrazovaly obvyklé vozy vypravované na linku S65. Během historických jízd si mohli cestující prohlédnout nové zastávky v Hostivici (Hostivice – Sadová a Hostivice – U hřbitova) a novou zastávku v Chýni. K dopravení na den PID sloužil také Cyklohráček, který sem také jel.

Na nádraží se konala výstava pracovních vlaků SŽDC s průvodcem a s ukázkou jejich činnosti, výstava autobusů a promítání pohádek v konferenčním voze Českých drah a speciální Vláček hráček pro nejmenší návštěvníky. N náměstí se konala fotovýstava 20 let PID v Hostivici, prodej upomínkových předmětů s dopravní tematikou a samozřejmě již zmiňované pivní slavnosti. Nechyběl tu také stánek PID.

P9120529Ikarus 260 v Hostivici v zastávce Hostivice,, Ve Vilkách (foto: MCH)

Počasí oproti deštivému pátku přálo, a tak nepršelo, avšak bylo spíše zataženo. Spoje jezdily pravidelně a o lidi také nebyla nouze. Vozy byly plné a cestující vzpomínaly na staré časy. Velký zájem byl hlavně mezi dětmi a nechyběly ani šotouši, kterých byl ona dni PID požehnaně. Možná bez nich by si ani lidé historických vozidel nevšimli. 😀 Mnoho cestujících o této akci nevědělo, a tak se jen tak projeli, pokud měli čas. Někteří zase využili historické autobusy k cestě ke svému domovu.

Jedna věc, která se tak netýká dne PID v Hostivici avšak bylo by dobré říct, je městská doprava v Hostivici. Slyšel jsem, že se o tom začalo jednat a právě midibusovou linkou, která jezdila po Hostivicích během dne PID, by se toho mohlo docílit. Lidé si tak řečeno “nanečistoto vyzkoušely městskou linku”.

P9120562Avia Ikarus na lince 757 u nádraží v Hostivici (foto: MCH)

Během dne PID se nekonala žádná dovedností stezka, avšak bohatě to nahradily pivní slavnosti, které probíhaly po celý den. Na výběr tu bylo mnoho druhů piv, ale nechybělo tu ani občerstvení, muzika či některé atrakce pro děti.

P9120520Karosa B 732 na náměstí v Hostivici (foto: MCH)

Soubory:

Fotografie:

 

Zveřejněno: 15. 9. 2014 Autor: Martin Chour

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *