Garáže Vršovice

Garáže Vršovice jsou autobusové garáže, nacházející se v jižní části města Prahy. Autobusy jsou odsud vypravovány na jihovýchodní část Prahy. Jedná se o nejmenší autobusové garáže v Praze. Jsou zde garážované zejména midibusy a část standardních autobusů, které jsou povětšinou nízkopodlažní.

Garáže se nachází v ulici Nad Vršovickou horou, v těsné blízkosti zastávky Bohdalec. Zajímavostí ale je, že se nachází na území Michle, nikoliv na území Vršovic.

gar1garáže Vršovice (foto: wikipedia.org)

Historie

Garáže Vršovice zahájily svůj provoz 2. dubna 1955 s kapacitou pro 98 vozů. Tehdy ještě jako trolejbusová vozovna. S postupným omezováním a zánikem trolejbusů se z trolejbusové vozovny stala postupem časuod roku 1964 i autobusová garáž. Od roku 1968 pak výhradně autobusovou. V dalších letech došlo k rozšíření garáží o další odstavné plochy a v roce 1974 přibyla také hala denního ošetření. Celkem se do garáže vešlo 200 vozů. V roce 2004 se začalo mluvit i o zániku garáže, což málem nastalo, naštěstí se tak nestalo a garáže přežily dodnes. Vozy se měly totiž přesunout do garáže Kačerov a Hostivař. V téže roce zanikly také garáže Dejvice.

gar2

garáže Vršovice – odstavná plocha (foto: wikipedia.org)

Počet vozidel

V současné době je zde garážováno kolem 200 vozidel. Jedná se především o midibusy Solaris Urbino 8.9 a standardní vozy Citybus 12M.

Zveřejněno: 22. 2. 2015
Autor: Martin Chour

2 reakce na Garáže Vršovice

 1. Adolf Neubaue říká:

  Zacinal jsem v Garazich kde byly jenom Trolejbusy,jako ridic od roku 1964, do roku 1969, kdy jsme uz jezdili s Autobusy SM11,a trolejbusy byly jenom na Smichove.Tenkrat se garaze jmenovaly Bohdalec,byli to pekne casy a rad na ne vzpominam.Neubauer

 2. Hana Ždichová říká:

  Dobrý den,
  dnešního dne nám byla nahlášena závada, Městskou policií, chybějící poklop na kanalizaci v ulici Nad Vršovskou horou. Jedná se o kanalizaci z Vašeho objektu garáží. Žádáme o jeho doplnění.
  Prosíme o zpětnou vazbu.
  TSK, a.s., hl.m. Prahy
  Ždichová 724053757

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *