V neděli 7. června 2015 se konal ku příležitosti oslav 90 let autobusů v Praze autobusový průvod centrem Prahy.
autobusový průvod před 10. hodinou na Václavském náměstí (foto: MCH)
Průvod začal na na Václavském náměstí, kde byly všechny vozy co se průvodu zúčastnily, mezi 9. a 10. hodinou vystaveny. Po odbití 10. hodiny pak autobusy vyrazily Vodičkovou a Spálenou ulicí na Národní třídu. Odtud jely na Národní divadlo, kde odbočily doprava k Jiráskovu mostu a po něm pokračovaly přes Vltavu.
Jelcz MEX 272 u Národního divadla (foto: JP)
Po trase linky 176 ulicí Elišky Preslové navštívily další zákoutí Prahy, projely kolem petřínské lanovky na Újezdě a přes most Legií se opět dostaly k Národnímu divadlu. Odtud po nábřeží na Staroměstskou a vzápětí opět přes Vltavu přes Mánesův most na Hradčany. Chotkovou ulicí autobusy na plný výkon vyjely vzhůru esíčkem k Chotkovým sadům a po trase linky 22 kolem Pražského hradu mířily až k tramvajové zastávce Pohořelec v Keplerově ulici. Z Keplerovy ulice odbočily vpravo do Loretánské ulice a po ní až na Hradčanské náměstí k Pražskému hradu, kde svou cestu zakončily.
všechny vozy průvody na Hradčanském náměstí u Pražského hradu (foto: MCH)
Historické i současné vozy bylo možné si prohlédnout na Václavském náměstí, druhou možnost pak měli návštěvníci na Hradčanském náměstí. Místo ve vozech měli jisté jen cestující, kteří vyhráli jízdenku (místenku) v soutěži DPP. Ti ostatní mohli spoléhat pouze na své štěstí, pokud nějaké místo k sezení zbylo.
Průvod autobusů byl s ohledem na propustnost semaforů dosti rychlý, aby všechny vozy stihly odjet za jeden cyklus. To odpovídalo i příjezdu na Hradčanské náměstí už ve třičtvrtě na jedenáct. Vozy se poté rozjely přibližně za hodinu do svých domovských garáží.
kromě historických vozů se průvodu zúčastnilo i 11 v pravidelném provozu (foto: JP)
Trasa průvodu:
Vozy autobusového průvodu
Průvodu se zúčastnily nejen vozy Dopravního podniku hl. m. Prahy, ale také soukromých dopravců, které v dopravním podniku dlouhá léta jezdily. Celkem se průvodu zúčastnilo 18 vozů (7 historických a 11 současných) v následujícím pořadí:
1. Škoda 706 RO
Škoda 706 RO právě najela na Jiráskův most (foto: JS)
2. Jelcz MEX 272
Jelcz MEX 272 při odjezdu z Hradčanského náměstí (foto: JH)
3. Škoda 706 RTO MEX
Škoda 706 RTO MEX na křižovatce Újezd (foto: MCH)
4. Karosa ŠM 11
Karosa ŠM 11 mířící přes Vltavu na Jiráskově mostě (foto: JS)
5. Karosa B 731
Karosa B 731 na Jiráskově mostě (foto: JS)
6. Ikarus 280.08
Ikarus 280 soukromého dopravce na Jiráskově mostě (foto: JS)
7. Karosa B 741
Karosa B 741 za zastávkou Národní třída (foto: MCH)
8. Karosa – Renault 2070.23+24 City Bus
Karosa – Renault mezi Národní třídou a Národním divadlem (foto: JP)
9. Karosa B 961
Karosa B 961 odbočuje do Národní ulice (foto: MCH)
10. Karosa 2081.01 City Bus
Karosa Citybus 18M opět u Národní třídy (foto: MCH)
11. Ikarus E91.AR
nejstarší midibus dopravního podniku hl. m. Prahy Ikarus E 91 na Národní (foto: MCH)
12. Karosa B 951
Karosa B 951 u Národního divadla (foto: JP)
13. Iveco – Citelis 2076.10
Iveco Citelis na Národní třídě (foto: MCH)
14. IVECO – Crossway LE CITY 12,8.2461 (úprava ZTP)
Iveco Crossway LE 12.8M odbočuje na Újezdě k mostu Legií (foto: JP)
15. SOR BN 8,5
SOR BN 8.5 mířící k Národnímu divadlu (foto: MCH)
16. SOR NB 12
nejnovější standardní autobus SOR NB 12 na Národní třídě (foto: MCH)