Cyklisté

Železnice

Na všech tratích zahrnutých do PID je provoz zajištěn vozidly umožňujícími přepravu jízdních kol. Přepravu většího množství jízdních kol umožňují zejména spoje (linky) zajišťované elektrickými jednotkami nebo s posílenými soupravami pro přepravu jízdních kol.

Linka Směr Trať Soupravy (v prac. dny / víkendy) Rozsah přepravy kol (v prac. dny / víkendy)
S1 Praha – Poříčany – Kolín 011 elektrické jednotky rozšířená přeprava kol
S2 Praha – Lysá n. L. – Nymburk – Kolín 231 elektrické jednotky rozšířená přeprava kol
S3 + R43 + R21 Praha – Všetaty – Mladá Boleslav / Mělník 070 motorové a přívěsné vozy základní přeprava kol
S4 + R44 + R20 Praha – Kralupy n. Vlt. – Vraňany – Roudnice n. L. 090 S4: elektrické jednotky
R44+R20: přívěsné vozy
S4: rozšířená přeprava kol
R44+R20: základní přeprava kol
S5 + R45 + R24 Praha – Hostivice – Kladno – Kladno-Ostrovec / Rakovník 120 motorové jednotky a přívěsné vozy rozšířená přeprava kol
S6 Praha – Nučice – Beroun 173 motorové jednotky rozšířená přeprava kol
S7 Český Brod – Praha – Řevnice – Beroun 171+011 elektrické jednotky rozšířená přeprava kol
S8 Praha – Vrané n. Vlt. – Čerčany 210 motorové jednotky a přívěsné vozy rozšířená přeprava kol
S9 Lysá nad Labem – Praha – Čerčany – Benešov u Prahy 221 elektrické jednotky rozšířená přeprava kol
S12 Poříčany – Sadská – Nymburk 060 elektrické a motorové jednotky / motorové jednotky či vozy rozšířená přeprava kol
S22 Praha – Lysá n. L. – Milovice 231+232 elektrické jednotky rozšířená přeprava kol
S41 Praha-Hostivař – Praha-Libeň – Roztoky u Prahy 091 elektrické jednotky / motorové vozy rozšířená přeprava kol / základní přeprava kol
S65 Praha – Praha-Zličín – Hostivice – Rudná u Prahy 122 motorové vozy základní přeprava kol
S88 Praha – Vrané n. Vlt. – Dobříš 210 motorové jednotky / motorové jednotky, příp. přívěsný cyklovůz rozšířená přeprava kol + od dubna do října v nepracovní dny na vybraných spojích posilové cyklovozy
Cyklohráček Praha – Hostivice – Podlešín – Slaný – Zlonice 122+121+110 motorová souprava není v provozu / rozšířená přeprava kol (prostřední vůz)


Na ostatních tratích zahrnutých do PID je zajištěna základní přeprava kol většinou motorovými a přívěsnými vozy.

Pro cestující s platnou jízdenkou PID (dokladu na bezplatnou přepravu dle Tarifu PID) je na území Prahy (pásma P, 0 a B) přeprava jízdních kol jako spoluzavazadla zdarma. Mimo území Prahy (pásma 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7) je přeprava jízdních kol zpoplatněna, podrobné informace www.cd.cz/kolo. Ceník jízdenek PID zde.

kolo JÍZDNÉ

Cyklovozy na trati 210 (linky S8 a S88)

Od konce března do konce října v nepracovní dny v nepracovní dny na většině spojů výrazně rozšířena přeprava jízdních kol. Tyto spoje jsou zajištěny patrovými vozy (linka S8) nebo je k jednotkám regionova připojen speciální cyklovůz. Každý takový spoj tak nabízí prostor pro přepravu minimálně 20 jízdních kol. Jízdní řád těchto spojů [PDF].

Cyklohráček

Cyklohráček je v provozu od konce března do konce října v nepracovní dny v nové trase Praha hl. n. – Praha‑Smíchov severní nástupiště – Hostivice – Středokluky – Podlešín – Slaný – Zlonice. Tento vlak nabízí rozšířenou přepravu jízdních kol, hrací koutek pro děti a herní stolky. Pro přepravu cyklistů je přednostně určen vždy druhý vůz vlaku, který je vybaven speciálními prostory pro přepravu jízdních kol a je v něm snížen počet míst k sezení. Více informací o období provozu a jízdním řádu.


d935_3_A5_Tarifni_pasma_zeleznice_2016-02

Metro

Přeprava jízdních kol zdarma.

V metru mohou být kola přepravována s výjimkou první plošiny přímo za strojvedoucím na každé první a poslední plošině jednotlivých vozů soupravy (max. dvě jízdní kola na každé plošině). Přeprava jízdních kol v metru je zdarma.

cykliste_metro_samolepka-01 cykliste_metro_samolepka-02 cykliste_metro_samolepka-03 cykliste_metro_samolepka-04

Pro přepravu jízdního kola lze použít vybrané výtahy ve stanicích metra – aktuálně Anděl, Bořislavka, Černý Most, Háje, Chodov, Ládví, Letňany, Národní třída, Nemocnice Motol, Pankrác, Petřiny, Prosek, Roztyly, Skalka, Střížkov. Tyto výtahy jsou označeny modrým piktogramem jízdního kola.

Výtah se zákazem převozu kol cykliste_vytah-ano

Tipy pro umístění kol:

  • ve všech vozech soupravy na pravé straně určených plošin (pozor v nácestných stanicích s bočními nástupišti – Hlavní nádraží, Prosek, Rajská zahrada, Střížkov, Vyšehrad)
  • v posledním voze soupravy lze kolo umístit i podél zadní stěny poslední plošiny, čím více na pravé straně vozu, tím lépe
  • na linkách A a B mají oba krajní vozy více prostoru i na opačném konci vozu (tam, kde není kabina strojvedoucího)

Vnitřní plošiny (tedy druhá a třetí) všech vozů a první plošina celé soupravy nejsou pro přepravu jízdních kol určeny. Důvodem je umožnění pohybu ostatních cestujících po vozech, resp. nouzový vstup strojvedoucího do prostoru pro cestující.

Přesné znění podmínek pro přepravu jízdních kol v tramvajích, které naleznete ve Smluvních přepravních podmínkách – článek 7.2, je do odvolání upraveno přepravním opatřením.

Tramvaje

Přeprava jízdních kol zdarma.

V tramvaji mohou být jízdní kola přepravována pouze ve vybraných úsecích ve směru z centra, s výjimkou pracovního dne v období 14:00–19:00.

Přesné znění podmínek pro přepravu jízdních kol v tramvajích naleznete ve Smluvních přepravních podmínkách – článek 7.2.

povolený úsek a směr (trvalý stav) linky
Anděl –> Kotlářka –> Sídliště Řepy všechny linky projíždějící v povoleném časovém období uvedenými povolenými úseky a směry
Hradčanská / Brusnice –> Malovanka –> Vypich –> Bílá Hora
Hradčanská –> Vítězné náměstí –> Dejvická –> Divoká Šárka
Hradčanská –> Vítězné náměstí –> Nádraží Podbaba
Hradčanská –> Vozovna Střešovice –> Sídliště Petřiny
Nádraží Braník –> Nádraží Modřany –> Sídliště Modřany
Nádraží Holešovice –> Trojská –> Kobylisy –> Vozovna Kobylisy / Sídliště Ďáblice
Náměstí Bratří Synků –> Vozovna Pankrác / Spořilov
Palmovka –> Bulovka –> Kobylisy –> Vozovna Kobylisy / Sídliště Ďáblice
Palmovka –> Nádraží Libeň / Nádraží Vysočany –> Lehovec
Palmovka –> Ohrada –> Spojovací (pouze přímým spojem přes zastávku Krejcárek)
Smíchovské nádraží –> Hlubočepy –> Sídliště Barrandov
Želivského –> Strašnická –> Na Hroudě –> Nádraží Hostivař
Želivského –> Vozovna Strašnice –> Ústřední dílny DP
cyklo_13 Tímto symbolem jsou označeny zastávky, kde je povolen nástup s jízdním kolem do tramvaje (za podmínek uvedených ve Smluvních přepravních podmínkách).

Jízdní kola mohou být přepravována pouze v místech určených pro přepravu kočárků – u krátkých vozů většinou na konci vozu, u článkových vozidel na jedné či více vnitřních plošinách. Na každé takové plošině je možné přepravovat maximálně dvě jízdní kola. Přeprava je vyloučena při zvýšené poptávce. Před nástupem a výstupem z vozidla dá cestující s jízdním kolem znamení řidiči, který však může nástup vyloučit.

d1561_3_A5_Cyklo_doprava_2016-03

Přívozy

Přeprava jízdních kol zdarma (na všech přívozech, tj. P1, P2, P3, P4, P5, P6 a P7). Přepravu mohou omezit pouze zvýšené provozní nároky. Při přepravě jízdních kol dbejte pokynů převozníků.

Autobusy

V autobusech není povolena přeprava jízdních kol (ani v případě náhradní dopravy), kromě následujících výjimek.

Linka AE (Airport Express)

Na lince AE provozované v trase Hlavní nádraží – Letiště Václava Havla Praha je možná přeprava jízdního kola zabaleného pro leteckou přepravu a to zdarma.

Linka 147 (zkušební sezonní provoz)

Na lince 147 provozované v trase Dejvická – Výhledy je možná přeprava jízdního kola ve speciálních úchytech na zádi autobusu vybraných spojů a to zdarma. V roce 2017 přeprava možná od 14.4. do 29.10., kdy pokračuje zkušební provoz započatý v roce 2016.

Přeprava kol je možná pouze ve směru z centra (do kopce směr Výhledy) a z důvodu časové náročnosti je nakládka jízdního kola možná pouze zastávkách Dejvická (přestup z metra) a V Podbabě (přestup z přívozu), vyložení pak pouze ve stanicích Internacionální a Výhledy. Nakládku a vykládku si zajišťuje cestující, řidič poskytuje případnou radu či pomoc a následně jízdní kolo uzamkne k nosiči. Cestující následně od řidiče obdrží visačku s identifikačním číslem polohy kola na nosiči, kterou se prokáže i při vykládce.

Cyklobus

Speciální linka Cyklobusu je v provozu v nepracovní dny od konce března do konce října v trase Dobřichovice, nádraží – Černolice – Řitka – Mníšek pod Brdy, náměstí – Mníšek pod Brdy, Kaple – Kytín, náves. Spoje linky navazují v Dobřichovicích na vlaky linky S7 (trať 171 Praha – Řevnice – Beroun) z obou směrů.

Zastávka Cyklobusu Dobřichovice, nádraží je umístěna na parkovišti vedle nádražní budovy (Cyklobus nezastavuje v zastávce linky 448 před nádražím). Nakládku a vykládku si zajišťuje cestující, řidič poskytuje případnou radu či pomoc. Jízdní řád Cyklobusu naleznete na portálu jízdních řádů.

Na lince platí Tarif PID, tj. v cyklobusu se jízdní kolo přepravuje za 16 Kč. Ve vlacích je nutné odbavit jízdní kolo dle Tarifu ČD.

Cyklobus zlepšuje přístupnost výše položených cyklisticky atraktivních oblastí Brd veřejnou dopravou pro Pražany i obyvatele údolí Berounky. Provoz linky je zajištěn upraveným autobusem pro přepravu 25 jízdních kol připevněných v úchytech.

Lanovka na Petřín

Přeprava jízdních kol zdarma.

Jízdní kola se přepravují vždy v druhém oddílu vozu (označen piktogramem). Ve voze mohou být přepravována nejvýše 2 jízdní kola. Průvodce lanové dráhy může přepravu jízdního kola zakázat.

Přeprava jízdního kol jako zavazadla

Jako zavazadlo lze přepravovat také:

  • sbalené skládací jízdní kolo
  • dětské odrážedlo
  • dětské jízdní kolo pro dítě do 6 let věku

Musí být dodrženy povolené rozměry (50×60×80 cm), resp. pro výše uvedené kategorie s možnosti překročit jeden z těchto rozměrů. Přeprava může být vyloučena při vyšší obsazenosti vozidla.
Přeprava rozměrnějších zavazadel (např. nad 25×45×70 cm) je zpoplatněna 16 Kč, ale držitelé předplatní jízdenky mohou jedno takové zavazadlo přepravovat bezplatně. Toto opatření rozšiřuje podmínky přepravy uvedených kategorií kol zejména v tramvajích a autobusech.

Na většině železničních spojů platí Smluvní přepravní podmínky ČD – omezení pro „ruční zavazadlo“ rozměry 40×60×90 cm.

Přesné znění podmínek pro přepravu zavazadel naleznete ve Smluvních přepravních podmínkách – článek 7.4.

Komentáře jsou uzavřeny.