Linka PID 669

Autobusová linka 281419 (PID 419) Brandýs nad Labem-Stará Boleslav – Křenek – Dřísy – Kostelní Hlavno – Mečeříž

Rozsah provozu: celotýdně

Typ autobusů: standardní, kloubové (posilový spoj k jezeru Lhota)

Dopravce: ČSAD Střední Čechy, a.s.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano

Počet variant trasy: 9

Konečné zastávky: 7 (Brandýs n. L.-St. Bol.,nádr.; Brandýs n. L.-St. Bol.,,aut.st.; Křenek; Dřísy,,žel.st.; Sudovo Hlavno; Kostelní Hlavno,,u kostela; Mečeříž)

Přestupní uzly: Brandýs n. L. – St. Bol.,,aut. st.

Doba jízdy: 42 min

Délka linky: 23 km

Zastávky:

BRANDÝS N.L.-ST.BOL.,,NÁDR. (V) – Brandýs n. L.-St. Bol.,,nám.Brandýs n. L.-St. Bol.,,most (×) – Brandýs n. L.-St. Bol.,,u brányBRANDÝS N.L.-ST.BOL.,,AUT.ST.Brandýs n. L.-St. Bol.,,u hřbitova (Z) (×) – Borek,,rozcestí – Lhota – Dřísy,,u vily – {DŘÍSY,,ŽEL.ST. (V) – Křenek,,rozcestí (T) – KŘENEK – Dřísy,,žel.st. (V) (Z) } – Dřísy – Konětopy – Sudovo Hlavno,,rozc.k hájence (×) – SUDOVO HLAVNOKOSTELNÍ HLAVNO,,U KOSTELA MEČEŘÍŽ

Něco o lince:

S linkou 419 se obyvatelé Brandýsa, Borku, Lhoty, Dřís, Křenku, Konětop, Sudova Hlavna, Kostelního Hlavna a Mečeříže mohou setkávat již 12 let. Čtyřistadevatenáctka byla zavedena současně s linkou 420 15. října 2012, nedlouho po integraci celé oblasti Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi. Dopravcem již od začátku bylo ČSAD Střední Čechy, který na linku dodnes vypravuje většinou standardní autobusy. Kloubové autobusy jsou vypravovány například na posilovém spoji v letních měsících z Brandýsa do Lhoty.

419linka 419 ve Staré Boleslavi (foto: MCH)

Linka 419 se odlišuje od ostatních linek také v mnoha variantami tras, kterých má celkem 9. Základní trasa je z Brandýsa n. L. – St. Bol. přes Borek, Lhotu, Dřísy, Konětopy, Sudovo Hlavno, Kostelní Hlavno do Mečeříže, po které jezdí i víkendové spoje, a to v intervalu 3 hodiny. Ve všední dny je to zajímavější: Dva spoje ráno ve směru do Staré Boleslavi, tři spoje po poledni a jeden spoj večer zpět do vesnic jsou vedeny až do Brandýsa, tedy nekončí na autobusovém stanovišti, ale jedou dále přes most, náměstí až k vlakovému nádraží v Brandýse. Jedná se hlavně o spoje pro děti do školy, aby se mohly pohodlně ráno z vesnic dostat do školy a odpoledne zpátky domů.

SAM_0085linka 419 v Konětopech (foto: MCH)

Doprava do Křenku je také slabá. Jezdí tam jen 4 páry spojů ráno a odpoledne. Dále je tu krásně vidět co si obce chtějí platit a co ne, protože spoje končí vždy jinde, a to zvláště u posledních tří obcí, tedy Sudovo Hlavno, Kostelní Hlavno a Mečeříž. Část spojů totiž končí už v Sudově Hlavně (2 páry odpoledních spojů), další v Kostelním Hlavně (ranní, brzké odpolední a jeden večerní spoj) a zbytek jede až do Mečeříže. Naštěstí alespoň o víkendu jezdí všechny spoje v celé trase.

SAM_0082linka 419 v Konětopech (foto: MCH)

Za zmínku také stojí propletená trasa v okolí Dřís, Křenku a Lhoty. Některé spoje totiž jedou od Boleslavi z Borku rovnou do Křenku, kde končí, jiné to berou přes Křenek a dále do Dřís, další nejprve do Dřís, pak do Křenku a pak se vracejí opět do Dřís, aby mohly jet dál. Ve směru na Starou Boleslav zase jedou některé přes Dřísy do Křenku, potom se vracejí a jedou do Boleslavi, další jedou jen kolem nádraží ve Dřísech a nezajíždějí do Křenku a většina to bere přes Lhotu. V roce 2013 byla na lince 419 zřízena také posila od jezera Lhota, jelikož stávající vůz lidi při pěkném počasí, kdy jich bylo víc, zkrátka nepobíral; tento spoj je zajištěn kloubovým vozidlem z linky 367 a z Boleslavi pokračuje rovnou do Prahy.

SAM_0076linka 419 ve Staré Boleslavi (foto: MCH)

Kromě dopravních zajímavostí se lze linkou 419 projet i k mnoha výletním cílům, které se u ní nacházejí. Ze stavebních památek se jedná například o kostely v Kostelním Hlavně a Mečeříži, vyrazit na procházku lze třeba po značených trasách ze Lhoty a Konětop. Při teplém počasí si můžete odpočinout na koupalištích u jezer Lhota a Konětopy, která určitě obě stojí za to 🙂 .

Mapa: 419 Linka 419 ve víkendovém schematu: 4199 Intervaly:

Pracovní den
Sobota a Neděle
Úsek
Se
Ve
Do
Od
Ve
a)
2 spoje Z
1 pár + 1 spoj T
1 spoj T
b)
4 páry + 2 spoje Z
1 pár
7 párů + 1 spoj T
3 spoje T
2 páry
2 páry
1 pár
c)
3 páry + 2 spoje Z
1 pár
6 párů
3 spoje T
2 páry
2 páry
1 pár
d)
3 páry + 2 spoje Z
1 pár
3 páry + 1 spoj T
3 spoje T
2 páry
2 páry
1 pár
e)
2 páry
1 pár
2 páry
2 spoje T
2 páry
2 páry
1 pár
a) Brandýs n.L.-St.Bol., nádraží – Brandýs n.L. -St.Bol., autobusové stanoviště b) Brandýs n.L. -St.Bol., autobusové stanoviště – Dřísy c) Dřísy – Sudovo Hlavno d) Sudovo Hlavno – Kostelní Hlavno, u kostela e) Kostelní Hlavno, u kostela – Mečeříž

Platný jízdní řád Staré jízdní řády:

Zajímavá místa na trase:

 • Brandýs nad Labem-Stará Boleslav,,autobusové stanoviště – chrám Nanebevzetí Panny Marie – kaple blahoslaveného Podivena

SAM_0080Chrám Nanebevzetí Panny Marie (foto: MCH)

SAM_0078 kaple blahoslaveného Podivena (foto: MCH)

 • Křenek – obecní hospoda

419 - obecní hospoda v Křenkuobecní hospoda v Křenku (foto: OK)

 • Lhota – jezero Lhota – červená turistická značka
 • Dřísy – kaple sv. Jana Křtitele
 • Konětopy – zvonička – jezero Konětopy – žlutá turistická značka

SAM_0083zvonička v Konětopech (foto: MCH)

 • Kostelní Hlavno,,u kostela – kostel sv. Petra v okovech – rozhledna Kostelní Hlavno
 • Mečeříž – kostel Povýšení sv. Kříže

Fotografie z linky:

SAM_0081linka 419 v Konětopech (foto: MCH)

Zveřejněno: 11. 3. 2015 Autor: Martin Chour

2 reakce na Linka PID 669

 1. Jaroslav Kuba říká:

  Kde máte vy umělci jízdní řád?

  • Vojtěch Vilímec říká:

   Dobrý den,

   jízdní řád je k dispozici po kliknutí na ,,Platný jízdní řád”.

   Za Tram-Bus.cz Vojtěch Vilímec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *