Linka 200 096 (E96)

Autobusová linka 200096 (E96)

Jílové u Prahy, náměstí – Neveklov

Rozsah provozu: pracovní dny

Typ autobusů: standardní

Dopravce: Arriva Praha, s.r.o.

Garantované nízkopodlažní spoje: ne

Počet variant trasy: 1

Konečné zastávky: 2 (Jílové u Prahy,,náměstí; Neveklov)

Přestupní uzly: Jílové u Prahy,,náměstí; Netvořice; Neveklov

Doba jízdy: 40 min

Délka linky: 25 km

Zastávky:

Jílové u Prahy,,náměstí – Jílové u Prahy,,Borek – Kamenný Přívoz,,U křížku – Kamenný Přívoz – Lešany,Nová Ves,rozc. – Lešany – Lešany,,obecní úřad – Lešany,Břežany – Netvořice,,rozc. Břežany (Z) – Netvořice,,Škola (T) – Netvořice – Netvořice, Tuchyně, rozc. – Neveklov, Dalešice, rozc. – Netvořice, Radějovice, rozc. – Netvořice, Všetice – Neveklov, Prchovka, rozc. – Neveklov, Borovka – Neveklov, Tloskov – Neveklov

Něco o lince:

Linka 200 096 (E96) zajišťuje spojení mezi Jílovým u Prahy a Neveklovem. Linka jezdí pouze v pracovní dny v prokladu s linkou 200 090 (E90), která jede téměř po stejné trase. Společně s ní tvoří společný interval 60 – 120 minut. O víkendu ji plně nahrazuje zmiňovaná linka E90, se kterou se můžeme dostat až do Prahy na autobusový terminál Roztyly. V pracovní dny končí linka E90 v Jílovém. Možná si kladete otázku, proč jsou tyto dvě linky rozděleny. Důvodem je, že linka E90 je provozována jiným dopravcem, a to ČSAD Benešov. Ale teď už zpátky k E96. 

Linka E96 směřující do Jílového kousek za Netvořicemi (foto TC)

Některými spoji se také dostanete do Prahy, protože některé její spoje přejíždějí v Jílovém na expresní linku 362 (případně l. 332), která jede do Prahy na Budějovickou. Toto přejíždění funguje i naopak. Dopravcem této linky byla vždy Arriva a její předchůdci. Nyní již ale přejdu k popisu trasy.

Karosa směřující do Jílového u Prahy v zastávce Lešany (foto TC)

Linka začíná v Jílovém u Prahy na Masarykově náměstí. Odtud klesá do údolí řeky Sázavy až do Kamenného Přívozu. V Kamenném Přívozu přejíždí řeku Sázavu a stoupá nahoru kolem Mošťanského rybníka do Lešan. V Lešanech projede kolem rybníka Návesník, za kterým se nachází Lešanský zámek. Kousek za vesnicí Lešany se nachází obec Břežany. Z Břežan pokračuje do Netvořic. Projede Netvořicemi, kde můžete navštívit např. kostel Nanebevzetí Panny Marie, muzeum smaltovaného nádobí nebo muzeum motocyklů.

SORka na přijíždí do zastávky Netvořice (foto TC)

Z Netvořic pokračuje mezi poli přes obec Tuchyně na okraj Dalešic. Ranní spoj z Jílového do Neveklova sem na rozdíl od ostatních nezajíždí.  Odtud pokračuje do Všetic, kde se napojuje zpět na silnici II. třídy, ze které se odpojila před Lešany. Po této silnici pokračuje na Borovku, kde projede kolem Panského rybníka. Za pár chvil se ocitáme v Tloskově, který je známý především díky zdejšímu zámku. Pak již linka vjíždí do Neveklova, kde má na náměstí konečnou.

Linka E96 v Neveklově (foto MCH)

Historie: 

Historie linky začíná 1. září 2004, kdy byla zavedena linka 290 176, která vedla ve shodné trase jako dnešní E96. Na všechny její spoje navazoval v Jílovém nějaký spoj buď linky 332 nebo expresní 362. Tato linka měla ze začátku jen 3 páry spojů, ale již 6. března 2005 se dočkala posílení o další 3 páry. Dne 1. dubna 2005 se zavedlo přejíždění některých spojů na linky PID, od 1. září 2005 již přejížděly všechny spoje na linku 362 a naopak. 15. října 2008 se pro linku 290 176 mění všechny zastávky na stálé (mnoho jich bylo do této doby na znamení).

Autobus na lince E96 stoupá z Borku na náměstí v Jílovém (foto TC)

Důležitým datem pro tuto linku je 14. června 2009, kdy je linka v rámci rozšíření SID přečíslována na linku SID 200 096 (E96). Konec linky 290 176 nastal 13. prosince 2009, kdy byla zrušena v plném rozsahu. Po celou dobu své existence neprodělala linka 200 096 ani její předchůdkyně žádné další výrazné změny, pouze probíhaly časové posuny spojů nebo upravování jízdní doby, také byly zavedeny některé další zastávky. K 1. dubnu 2017 byla zrušena v rámci integrace Neveklovska a nahrazena prodlouženou a přesměrovanou linkou 332. Nově všechny její spoje jezdí až do Prahy, buď jako linka 332, nebo ve špičkách jako zrychlená 362.

Karosa C954E na zastávce v Kamenném Přívozu (foto TC)

Mapa: E96 Intervaly:

Pracovní den
Sobota a Neděle
SE
VE
Celý den
1 pár + 2 spoje Z
120 T/2 spoje Z

  Zajímavá místa na trase:

  • Jílové u Prahy,,náměstí – kostel sv. Vojtěcha – centrum Jílového – východiště po modré do Luky pod Medníkem a Těptína – východiště do Hornopožárského lesa (viz výlet s Tram-bus.cz Z Borku do Týnce)

5053 - Jílové u Prahy,,náměstí Arriva Praha SOR CN 18 9526, SOR CN 12 9265, Karosa C 934 9106náměstí v Jílovém u Prahy (foto: MCH)

  • Jílové u Prahy,,Borek – kostel sv. Ludmily – východiště po červené podél Sázavy – Včelní hrádek – železniční nádraží Jílového u Prahy
  • Kamenný Přívoz – Posázavská stezka – Regionální muzeum – Maškův mlýn – kostel sv. Ludmily

565 - Sázava z Posázavské stezky (ke Kamennému Přívozu)

Sázava z Posázavské stezky (ke Kamennému Přívozu) (foto: OK)

  • Lešany,,obecní úřad – zámeček Lešany – Vojenské tankové muzeum
  • Netvořice,,škola – muzeum motocyklů
  • Netvořice – kostel nanebevzetí Panny Marie – Muzeum smaltovaného nádobí – Městské muzeum Netvořice – zelená z Netvořic na Jablonnou

084 - Netvořice - kostel Nanebevzetí Panny Marie

Netvořice – kostel Nanebevzetí Panny Marie (foto: OK)

  • Neveklov,Tloskov – zámek Tloskov
  • Neveklov – kostel sv. Havla – židovský hřbitov – náměstí s radnicí – husitský kostel – červená a zelená

PA190122

kostel sv. Havla (foto: MCH)

 

Zveřejněno: 26. 2. 2017

Aktualizováno: 20. 6. 2017

Autor: Tomáš Cígler

Komentáře jsou uzavřeny.