Linka PID 381

autobusová linka 100381 (PID 381) Praha, Háje – Kutná Hora, aut. st.

Rozsah provozu: celotýdně

Typ autobusů: kloubové, standardní

Dopravce: ČSAD POLKOST, s.r.o.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano

Počet variant trasy: 1

Konečné zastávky: 3 (Praha,,Háje; Zásmuky,,nám.; Kutná Hora,,aut.st.)

Přestupní uzly: Praha,,Háje (metro C); Mukařov; Kostelec n.Č.l.; Ždánice,,U Jánů; Zásmuky,,nám.; Kutná Hora

Doba jízdy: 1 h 40 min

Délka linky: 60 km

Zastávky: Praha,,Háje (C) – Praha,,Horčičkova – Praha,,Sídliště Petrovice – Praha,,Nové náměstí – Praha,,Uhříněves – Říčany,,prům. areál Černokostelecká – Říčany,,K železniční stanici (V) – Říčany,,U nemocnice – Říčany,,Rychta – Tehovec,Vojkov (×) – Mukařov – Louňovice,,Na hrázi I – Louňovice,,Na hrázi II (×) – Vyžlovka – Kozojedy,,rozc. – Kostelec n.Č.l.,,Na Skalce (×) – Kostelec n.Č.l.,,Trativody – Kostelec n.Č.l.,,U Křížku – Kostelec n.Č.l.,,nám. – Kostelec n.Č.l.,,sanatorium – Kostelec n.Č.l.,,Svatbínská (×) Oleška – Oleška, rozc. Krymlov (×) – Ždánice – Ždánice,,U Jánů – Malotice – Zásmuky,Doubravčany – Zásmuky,,rozc. Vršice (×) – Zásmuky,,Dupanda – Zásmuky,,nám. – Zásmuky,,u sokolovny – Bečváry,,žel. st. – Bečváry – Bečváry,,rozc. Poďousy (×) – Kořenice,,rozc. Chotouchov (×) – Ratboř,,rozc. Těšínky (×) – Suchdol – Suchdol,Vysoká,rozc. (×) – Miskovice – Miskovice,Přítoky – Kutná Hora,,poliklinika (T) – Kutná Hora,,k nemocnici – Kutná Hora,,Centrum – Kutná Hora,,aut. st.

Něco o lince:

Linka PID 381, spojující Prahu s Kutnou Horou, vznikla zintegrováním a sjednocením trasy starších linek. Podle mých informací se touto linkou zabývala disertační práce Dr. Martina Jareše, který v současné době vede Odbor plánování ROPIDu. Zpočátku však PID nesahala až do Kutné Hory – tam se dostala po zaintegrování linky 240381 a současném vzniku 6. a 7. tarifního pásma dne 10. 6. 2012. Dodnes je linka 381 jediná, která jezdí až do pásma s číslem 7.

Integrace linky 381 schema dopravy v relaci Praha – Kutná Hora a návazných před integrací a po ní (zdroj: ids.zastavka.net)

Než k tomuto žádoucímu spojení došlo, přejížděla PID 381 na 240381 (nejprve se jednalo o linku mimo IDS, později SID F81), a to bez nutnosti přestupu a s možností přímého odbavení již v nástupní zastávce (např. na Hájích jste si tedy mohli zakoupit jízdenku do Kutné Hory). Přejezd se konal nejprve v Kostelci, následně v Maloticích, pak v Zásmukách a nakonec byl přesunut do obce Suchdol, kde vydržel téměř 10 let.

4781 - linka 381 Jižní Město ČSAD Polkost MAN Lion´s City G 1875381 na kruhovém objezdu před zastávkou Horčičkova (foto: MCH)

Přejezd mezi těmito linkami byl přehledně zanesen do jízdního řádu, samozřejmě však byl velkou komplikací zejména při vyhledávání v IDOSu, kde se projevoval jako přestup o délce 0 minut. Další nepříjemností bylo nedořešené hlášení zastávek, protože před přejezdem (vlastní zkušenost mám ze zastávky Suchdol) se ozvalo hlášení: ,,Suchdol, konečná zastávka, prosíme vystupte.” Naštěstí v mém případě byl řidič rozumný a pustil hlášení ještě před obcí uprostřed polí; reakce některých cestujících naznačovala, že kdyby spoj stál v zastávce, byli by schopni vystoupit. Po změně linky se pak ozvalo nové hlášení: ,,Suchdol, příští zastávka Suchdol, rozcestí Vysoká.”

Dnes tedy již na tuto komplikaci při cestě z Prahy na Kutnou Horu nenarazíte a celou cestu pojedete 100381. Ačkoliv se jedná o pomalou linku, je pro spojení v této relaci důležitá, neboť z Prahy do Kutné Hory již nejezdí téměř žádné rychlejší autobusové linky a hlavní nádraží, kde zastavují rychlíky, se nachází na periferii a pro cestu do centra je nutné přestoupit na osobní vlak. Cesta rychlíkem s přestupem na osobák je navíc sice rychlejší, ale také výrazně dražší než 381.

381_1 autobus linky 381 v Kostelci nad Černými lesy (zdroj: www.autobusy.org)

Linka 381 jede téměř celou cestu po silnici I/2, výjimkou je úsek z Hájů do Uhříněvsi a zajíždění do Kostelce nad Černými lesy. Cestou projíždí přes mnoho zajímavých míst, z nichž nejvýznamnější jsou města Říčany, Kostelec n/Č.l. a Zásmuky. Krajina, kterou jede, je velmi vhodná pro procházky, ale i prostě pro projížďku do tak zajímavého města, jakým je Kutná Hora. Na začátek prohlídky Kutné Hory se velmi hodí zastávka Centrum, která je přímo u historického jádra a nedaleko chrámu sv. Barbory, dobře umístěné je i autobusové stanoviště.

Ještě připomenu, že dříve odjížděly linky na Kostelec nad Černými lesy v Praze od metra A (ze Skalky, později z Depa Hostivař), z rozhodnutí ROPIDu však byly přesměrovány k metru C Háje. Toto opatření bylo vnímáno velmi rozporuplně a zvedla se proti němu vlna protestů (linka 382 se dokonce na chvíli vrátila na Depo Hostivař), nakonec se však cestující museli přizpůsobit.

381_3 autobus linky 381 na Hájích (zdroj: www.seznam-autobusu.cz)

Podrobná historie zde Mapa: 381_mapa Linka 381 ve víkendovém schematu:

381_schema

Intervaly:

Pracovní den
Sobota a neděle
Úsek
Se
Ve
a)
30-60
60-120
30-60
120
většinou 120
b)
60
120
60
120
většinou 120
a) Praha,,Háje – Zásmuky b) Zásmuky – Kutná Hora

Zajímavá místa na trase:

 • Uhříněves – kostel Všech svatých – zámek
 • Říčany,,K žel. st. – centrum Říčan – náměstí, kostel, zřícenina hradu (1,5 km od zastávky) – zelená značka do údolí Rokytky
 • Říčany,,u nemocnice – červená značka směr Strašín, Škvorec
 • Říčany,,Rychta – zelená značka na Tehov a Svojetice
 • Mukařov – kostel Nanebevzetí P. Marie – u kostela modrá a žlutá tur. značka
 • Louňovice,,na hrázi I – výhodné východiště po modré značce do Voděradských bučin
 • Louňovice,,na hrázi II – červená značka podél jevanských rybníků a do Voděradských bučin; na opačnou stranu směr Hradešín a Úvaly
 • Vyžlovka – rozhledna Skalka – zelená turistická značka – na návsi kaplička
 • Kozojedy,,rozc. – při trase zelené cca 1,5 km od zastávky kostel sv. Martina (v místě původní vsi Kozojedy)
 • Kostelec n.Č.l.,,náměstí – náměstí Smiřických s kostelem sv. Andělů strážných – zámek – kostel sv. Jana Křtitele – červená a žlutá tur. značka do okolí

Kostelec nad Černými lesy - náměstí s kostelem svAndělů strážných Kostelec nad Černými lesy – kostel sv. Andělů strážných (foto: OK)

Kostelec nad Černými lesy - zámek Kostelec nad Černými lesy – zámek (foto: OK)

 • Oleška – kostel Všech svatých
 • Oleška,,rozc. Krymlov – ves Krymlov s kapličkou (1,5 km od zastávky) – zelená značka na Sázavu (směr jih) a Kouřim (směr sever) – odbočka po staré trase zelené k památníku obětem nacismu a ždánickému kostelu, skončit pak lze např. ve Ždánicích nebo Kouřimi

Krymlov - kaplička Krymlov – kaplička (foto: OK)

 • Ždánice – nad vsí směrem na Olešku kostel sv. Havla
 • Malotice – kostel sv. Matouše – tvrz
 • Zásmuky,Doubravčany – modrá značka (na Kouřim, nebo údolím potoka Vavřince)
 • Zásmuky,,náměstí – zámek – kostel Nanebevzetí P. Marie – františkánský klášter
 • Bečváry – zámek
 • Suchdol – zámek – kostel sv. Markéty
 • Suchdol,Vysoká,rozc. – ve vsi (1 km od zastávky) kostel Navštívení P. Marie – na vesnicí rozhledna Vysoká a zřícenina kaple

pohled z rozhledny Vysoká na krajinu Kutnohorska pohled z rozhledny Vysoká na krajinu Kutnohorska (foto: OK)

 • Kutná Hora,,Centrum – centrum Kutné Hory (městská památková rezervace); chrám sv. Barbory, kostel sv. Jakuba, řada dalších významných kostelů a domů…

Kutná Hora - chrám svBarbory Kutná Hora – chrám sv. Barbory (foto: OK)

Kutná Hora - kostel svJakuba Kutná Hora – kostel sv. Jakuba (foto: OK)

Tip na výlet:

Zveřejněno: 3. 4. 2014 Autor: Ondřej Kališ

7 reakcí na Linka PID 381

 1. Pavel Hypš říká:

  První fotografie není v Kutné Hoře, autobus je na G39.

 2. Holíková A. říká:

  Nikde jsem nenašla jízdní řád na celý týden, je to problém uvést ?
  děkuji

  • Ondřej říká:

   Dobrý den,
   článek je zaměřen na představení linky, její provoz, historii a různé zajímavosti. Přesný jízdní řád není a nemůže být součástí článku (protože není možné ani smysluplné jej udržovat aktuální). K vyhledávání JŘ slouží portál CIS JŘ na adrese http://portal.idos.cz , kam zadáte celé číslo linky (zde 100381), případně můžete využít stránky organizátora IDS (zde ROPID) nebo dopravců.
   I přes uvedené skutečnosti však v novějších článcích uvádíme přímý proklik na vyhledání JŘ konkrétní linky v CISu, zde by se jednalo o následující odkaz: http://portal.idos.cz/search.aspx?c=7&mi=2&find=100381 .

 3. Karel Pála říká:

  Bus 381 z Prahy Háje odjezd ve 22°° odjel ve 21:59
  Metro do stanice Háje přijelo ve 21:58
  Přestože jsem vyběhl schody,uviděl jsem ve 21:59 koncová světla busu 381_!!!
  Ještě že jsem ze Říčany.
  Za 30 min. jede jiný.
  Ale co občané Čáslavy?
  Nechci ani domyslet,kdy jede další.!!!
  Nemůže řidič počkat do 21°°?
  Nestalo se to totiž poprvé.!!!
  Děkuji předem za odpověď.
  29.3.20222

  • tomj říká:

   Dobrý den,
   jsme jen zájmový web, nikoli organizátor dopravy. Přesto se Vám pokusím odpovědět.

   Příjezd soupravy daného vlaku metra je do stanice Háje dle JŘ 21:59.
   Na přestup na Hájích na příměstský autobus si vždy dávám rezervu alespoň 5 minut – během minuty často nestihnu ani doběhnout na zastávku a to ani z posledních dveří vlaku, které jsou nejblíž.

   Takže i kdyby jel s půlminutovým zpožděním, nedivil bych se, kdybych ho na Vašem místě nestihl.

   Vzhledem k tomu, že jsou polohy vozidel autobusových dopravců v PID obvykle pod bedlivým dohledem přes GPS, můžete se obrátit na organizaci Ropid, aby zjistil, zda nedošlo k pochybení, a zvážil, zda nezajistit návaznost na daný spoj metra.

   Druhou možností je, pokud se Vám stalo vícekrát, že Vám autobus ujel, jestli nemáte špatně nařízené hodinky/hodiny, podle kterých se řídíte.

 4. Vladimír Šusta říká:

  Dobrý den.
  V autobuse č.381 jsem nechal kulicha.
  Při cestě ze Zásmuky, doubravčany,v čase 23:02 s výstupem Kutná Hora Hlouška,Tylovo divadlo,ve 23:39…

 5. Jiří Šťastný říká:

  Oceňuji pečlivost, s jakou byl tento obsáhlý, přehledný a především zajímavý popis linky sepsán/sestaven!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *