Linka 340 130

Autobusová linka 340130 Jindřichův Hradec – Novosedly nad Nežárkou – Lomnice nad Lužnicí

Rozsah provozu: pracovní dny (+ 1 pár v NE odpoledne)

Typ autobusů: standardní

Dopravce: ČSAD Jindřichův Hradec, a.s.

Garantované nízkopodlažní spoje: ne

Počet variant trasy: 4

Konečné zastávky:  (Jindřichův Hradec,,aut.nádr.; Novosedly n.Než.; Novosedly n.Než.,Mláka,Velká; Lomnice n.Luž.,,Václavské nám.) Přestupní uzly: 4 (Jindřichův Hradec,,aut.nádr., Lomnice n.Luž.,,Václavské nám.)

Doba jízdy: 1 hod

Délka linky:  38 km

Zastávky:

JINDŘICHŮV HRADEC,,AUT.NÁDR. – Jindřichův Hradec,,Pravdova – Jindřichův Hradec,,nábřeží – Jindřichův Hradec,,Nežárka – Jindřichův Hradec,,Na Palici – Jindřichův Hradec,,Šindelna – Jindřichův Hradec,Buk,škola – Jindřichův Hradec,Buk – Jindřichův Hradec,Matná – Ratiboř – Roseč – Hatín,Stajka – Hatín – Hatín,,Sýkora rozc.1.5 – Hatín,,háj – Hatín,Jemčina -Novosedly n.Než.,Stradinky,Jednoty – NOVOSEDLY N.NEŽ. – Novosedly n.Než.,Mláka,Velká – Novosedly n.Než. – Novosedly n.Než.,,ObÚ – Novosedly n.Než.,Kolence – Novosedly n.Než.,Žabice – Klec – Lomnice n.Luž.,,žel.st. – LOMNICE N.L.,,VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ

Něco o lince:

Linka 340 130 plní obsluhu obcí na západ od Jindřichova Hradce a zároveň supluje i městskou dopravu v Nežáreckém Předměstí. Svou trasu začíná na autobusovém nádraží v Jindřichově Hradci, které se nachází v těsné blízkosti železniční stanice.

P4062390linka 340 130 na autobusovém nádraží v Jindřichově Hradci (foto: MCH)

Ulicí nádražní jede rovně až do Pravdovy ulice, poblíž ní se nachází i kostel sv. Kateřiny s františkánským klášterem. Oproti MHD nyní vede po hlavní, tedy ulicí Miřiovského a Claudisova až k zastávce Nábřeží. Odtud je krásný pohled na rybník Vajgar a zámek Jindřichův Hradec a navíc i dobrým východištěm do centra města, i když mírně do kopce (kostel Nanebevzetí Panny Marie, sousoší Nejsvětější Trojice).

P4062385linka 340 130 v Jindřichově Hradci na nábřeží (foto: MCH)

Nyní přejede most, odkud je vidět již zmiňovaný zámek a odbočuje doprava a ulicí Mlýnská kolem zámku pokračuje k Nežárce. Odtud pak stoupá do čtvrti Nežárecké Předměstí a plní funkci městské dopravy. Poté opouští Jindřichův Hradec a pokračuje mezi poli do Buku. Zde má zastávku na hlavní silnici a do středu obce ke škole zajíždí pouze jeden spoj kolem 7. hodiny ranní.

Za obcí odbočuje doprava a mírním kopcem pokračuje do Matné a odbočením vpravo kolem Matenského rybníka do Ratiboře, kde jistě nepřehlédnete kapličku. Další obcí na trase je Roseč, kam se vydává od Ratiboře vlnitým terénem.  Uprostřed obce tu leží rybník, napravo kostel sv. Šimona a napravo 1,5 km rybník Březina, který má uprostřed ostrůvek. Právě tento rybník celou dobu od Buku tato linka objíždí.

P4042288zastávka Roseč (foto: MCH)

Dále lesem jede na okraj malé obce Stajky (zajímavá čekárna) a do Hatína k Velkému hatínskému rybníku. Poblíž křižovatku tu naleznete památník obětem II. světové války a kříž. Zde 340 130 zahýbá doprava a míří lesem k zámku Jemčina a úzkým mostem přes Nežárku kolem osady Stradinky do Novosedel nad Nežárkou. Zde část spojů končí. Nachází se tu kostel sv. Václava a kaplička.

P4062389linka 340 130 v Novosedlech nad Nežárkou (foto: MCH)

Ve všední dny pokračuje dále jedním raním spojem a jedním odpoledním na jih do obce Mláka. Většina spojů ale pokračuje opačným směrem do Lomnice nad Lužnicí, kde míjí obce Kolence a Klec. V Lomnici naleznete 2 kostely, první sv. Václava a druhý sv. Jana Křtitele. Kromě kostelů je na kraji města i kaplička a rybník Velký Tisý a Koclířov.

Provoz linky převažuje převážně ve všedních dnech. Provoz linky je v ranní špičce přibližně po hodině v celé trase linky, dopoledne pak jedním spojem z Jindřichova Hradce kolem 11. hodiny do Novosedel a odpoledne v intervalu cca 2 hodiny jezdí většina spojů do Novosedel, jeden pár ale pokračuje až do Lomnice. Provoz linky končí po 18. hodině. Jak již bylo zmíněno jeden spoj ráno a 1 pár odpoledne zajíždí do Mláka a jeden ranní spoj také do středu Buku. Zajímavostí je také projíždění zastávky Hatín,,háj vybraných spojů linky. Posledním spojem je jeden nedělní spoj z Jindřichova Hradce do Novosedel nad Nežárkou, který plní víkendovou obslužnost této lokality.

Mapa: 340130 Intervaly:

 
Pracovní den
Sobota a Neděle
Sobota a Neděle
Úsek
Se
Ve
Do
Od
Ve
Do
Od
Ve
a)
60
1 spoj Z
120
1 pár
1 pár
b)
60
1 spoj T
1 pár
a) Jindřichův Hradec,,aut.nádr. – Novosedly n.Než. b) Novosedly n.Než. – Lomnice n.L.,,Václavské nám.

  Platný jízdní řád Staré jízdní řády:

Zajímavá místa na trase:

 • Jindřichův Hradec,,aut.nádr. – železniční nádraží Jindřichův Hradec
 • Jindřichův Hradec,,Pravdova – kostel Nejsvětější Trojice – kostel sv. Kateřiny s františkánským klášterem a klášteříček

P4062365kostel sv. Kateřiny s františkánským klášterem a klášteříček (foto: MCH)

 • Jindřichův Hradec,,nábřeží – kostel sv. Jana Křtitele – sousoší Nejsvětější Trojice – kostel Nanebevzetí Panny Marie – zámek Jindřichův Hradec

P4062375zámek Jindřichův Hradec (foto: MCH)

 • Jindřichův Hradec,,Na Palici – kostel sv. Jakuba
 • Buk, Matná, Ratiboř – kaplička
 • Roseč – farní kostel Sv. Šimona a Judy – rybník Březina s ostrůvkem a Holná

P4062433farní kostel Sv. Šimona a Judy (foto: MCH)

 • Hatín – pomník II. světové války a kříž

P4042291pomník II. světové války a kříž (foto: MCH)

 • Hatín,Jemčina – zámek Jemčina – východiště po červené do Stráže nad Nežárkou (zřícenina, zámek Stráž nad Nežárkou, kostel sv. Petra a Pavla) a Děbolína (rybník Holná,  kostel sv. Barbory) – východiště po žluté do Evženova údolí (Černínská kaple) – východiště po zelené podél řeky Nežárky do Drahova – východiště po modré do Novosedel nad Nežárkou

P4042317zámek Jemčina (foto: MCH)

 • Novosedly nad Nežárkou – kostel sv. Václava – kaplička – východiště po modré do Staré Hlíny u rybníka Rožmberk (NS Rožmberk)

P4062388kostel sv. Václava (foto: MCH)

 • Novosedly nad Nežárkou,Mláka,Velká – kostel zasnoubení Panny Marie
 • Klec – kaplička – východiště po červené k mnoha rybníkům (Potěšil, Rožmberk, Víra, Naděje, Rod, Překvapil, …)
 • Lomnice nad Lužnicí, Václavské nám. – kostel sv. Jana Křtitele – kostel sv. Václava – východiště po červené do Smržova a Horní Slověnice (rybník Koclířov a Dvořiště, kaple ve Smržově, kostel sv. Mikuláše) – východiště po zelené podél řeky Nežárky do Drahova¨ – východiště po modré do Novosedel nad Nežárkou

Zveřejněno: 7. 4. 2015 Autor: Martin Chour

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *