Kolejiště v Podbabě

O kolejišti…

Kolejiště v Podbabě je zajímavé v tom, že je to tramvajové kolejiště. V roce 2012 se dokončovala nová výstavba, která je asi jedna třetina kolejiště, jaké je dnes k vidění. Kolejiště je uděláno většinou v měřítko HO, někde je i v měřítku TT, které je však kratší, ale pořád se na tom dá dost dobře zajezdit a užít si zábavu. Kolejiště jsou propojené tedy, že jsou dva rozchody na jedné desce, avšak se nikde nekříží nebo nepodjíždí, což je škoda.

kolejiště

Kolejiště je velké tak 3 na 3 metry a jezdí tu o dnu otevřených dveří převážně pražské tramvaje. Nějaké věci tu sami vyrobili modeláři, něco je však koupené. Kolejiště má dvě vozovny, tři točny a jednu okružní točnu, spíš takový jednosměrný kolečko kolem paneláků. Převážná část domů jsou buď paneláky nebo obytné domy. Jsou zde zapracovány i detaily jako jsou různý ploty, trolejové vedení, přechody, nástupiště, tramvajový sloupky a nesmí tu chybět ani stromy, které jsou snad na každém modelovém kolejišti. Nechybí tu ani tunely a kopce. Výhybky jsou na dálkové ovládání, tramvajové sloupky jsou pražské nebo zkušební trať či auta, ale nejezdící. Jsou tu ale provozní autobusy na drát pod silnicí, který jim umožňuje pohyb. Zajímavostí ale je, že tramvaje berou proud z trolejí, nikoliv z kolejí.

kolejiště

Pokud se chcete přiučit modelářství, můžete se přihlásit do tohoto kroužku a stavět plastikové modely, které se tu naučíte, jak se slepují, barví nebo slepovat papírové modely a jezdit na kolejišti. Pokud máte svojí plastikovou tramvaj s motorkem v měřítku HO nebo TT, tak s ní tu můžete s povolením jezdit, když jste členem kroužku. Pokud jste větší, můžete se i zapojit do nějakých prací na kolejišti, jako je stavět různý doplňků což jsou chodníky, silnice, ohrady, ale také vyrábět domy a stromy. Je to tu ale velmi drahé, pokud chcete chodit do tohoto kroužku, možná až moc přehnané na to co se to tu naučí. Konají se tu i dny otevřených dveří, většinou jednou měsíčně a tak se můžete kouknout, jestli by to vůbec stálo za to chodit do tohoto kroužku. A pokud vás to nadchne, tak se můžete rovnou přihlásit. Pokud vás to při dnu otevřených dveří přestane bavit, můžete zajít vedle na železniční kolejiště, které je větší a má asi 3 patra a pracuje na něm hodně lidí. I zde se můžete přihlásit do kroužku.

Informace o kroužku:

Místo konání: Stanice techniků – Praha 6

Věk: 10 – 40 let

Termín: PO 16:00-18:00

Cena I / II pololetí: 1100 Kč / 1100 Kč

Cena rok: 2000 Kč

Lektor: František Pechlát

Kontakt pechlat@ddmpraha.cz

kolejiště

Zveřejněno: 11. 3. 2013
Aktualizováno: 16. 2. 2014
Autor: Martin Chour

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *