HOBR express

 

HOBR express Zdiby, Holosmetky – Zdiby, Brnky – Zdiby – Praha, ZŠ Žernosecká

  Rozsah provozu: pracovní dny

Typ autobusů: standardní

Dopravce: SAND

Garantované nízkopodlažní spoje: ne

Počet variant trasy: 4

Konečné zastávky: 4 (U Vodojemu, Škola, ZŠ Žernosecká, LIDL)

Doba jízdy: 37 minut ranní spoj do Prahy, 35 minut odpolední spoj do Zdib; 42 minut pondělní ranní spoj do Prahy, 35 minut pondělní ranní spoj do Zdib 

Délka linky: 13 km; pondělní trasa do LIDLu 18 km

Zastávky:

 • ranní spoj út-pá: U VODOJEMU – Zelená – Polní – V Kopci – Na Ladech – U Kovárny – Pod Hájem – Šípková – Zlatý kopec – Škola – Zdiby-Pošta – Zdiby – ZŠ ŽERNOSECKÁ
 • odpolední spoj: ZŠ ŽERNOSECKÁ – Škola  Polní – Zelená – U Vodojemu – Zelená – Polní – V Kopci – Na Ladech – Zlatý kopec – Šípková – Pod Hájem – U Kovárny – ŠKOLA
 • ranní spoj pondělí tam: U VODOJEMU – Zelená – Polní – V Kopci – Na Ladech – U Kovárny – Pod Hájem – Šípková – Zlatý kopec – Škola – Zdiby-Pošta – Zdiby – ZŠ Žernosecká – LIDL
 • ranní spoj pondělí zpět: LIDL – Škola  Polní – Zelená – U Vodojemu – Zelená – Polní – V Kopci – Na Ladech – Zlatý kopec – Šípková – Pod Hájem – U Kovárny – ŠKOLA

Něco o lince:

Autobusová linka do Brnek a Holosmetek zahájila svůj zkušební provoz 11. května 2015 v trase U Kovárny  – Pod Hájem – Zlatý kopec – Liliová – Veltěžská (u křižovatky ulic Chaberská × Veltěžská) – Polní – K vodojemu –  Trafo (u křižovatky ulic Na Brnky × K Holosmetkům) – U Kovárny.

P6152204Karosa C 935 přijíždí od Brnek do Zdib (foto: MCH/2015)

Její trasa se ani ne po měsíci změnila a od 1. června 2015 na ní přibylo ještě několik zastávek. Trasa byla polookružní a vedla podobně jako dnešní část linky vedená ve Zdibech: Škola – U Vodojemu – Zelená – Polní – Ke Špičce – Oblouková – U Kovárny – Pod Hájem – Šípková – Zlatý Kopec – Liliová – Škola. Svůj provoz ukončila 26. června 2015 s tím, že pokud ji cestující budou využívat, bude v provozu i od září. To se naštěstí splnilo, a tak 12. října 2015 vyjela po rekonstrukci ulice Na Brnky v nové trase. Ranní spoj jel v delší trase Ke Špičce – Oblouková – U Kovárny – Pod Hájem – Šípková – Zlatý kopec – Liliová – Veltěžská – U Vodojemu – Zelená – Polní – V Kopci – Na Ladech – U Kovárny – Pod Hájem –Šípková – Zlatý Kopec – Liliová – Veltěžská – Škola, odpolední spoj v trase Škola – Polní – Zelená – U Vodojemu – Zelená – Polní – V Kopci – Na Ladech – Zlatý kopec –Šípková – Pod Hájem – U Kovárny – Pod Hájem – Šípková – Zlatý kopec – Liliová – Veltěžská – Škola. Mimo tyto pevné zastávky byly zavedeny ještě „zastávky na znamení“, a to Výhledová na křižovatce ulic Na Brnky a Výhledová a zastávka pravidelných příměstských autobusů Přemyšlení.

Cestující si během prázdnin stěžovali na nedostatky, které byly zapracovány do současného návrhu. Zároveň byla vyhlášena soutěž o název linky, kterou vyhrála paní Broučková s názvem HOBR expres. A proč vlastně HOBR expres? To je jednoduché. HO jako Holosmetky a BR jako Brnky. Od října 2015 bylo v plánu linku zpoplatnit částkou 10 Kč, pro pravidelné cestující pak částkou 200 Kč měsíčně. Bohužel nadále jezdil v nešťastné časy pro pracující, kteří cestují většinou z/do Prahy. Ti musí zejména odpoledne do Brnek či Holosmetek jít pěšky.

P6152208obyvatelé, bydlící u zastávky Ke Špičce, to měli dosud nejdále k nejbližší zastávce VHD – celkem 3 km (foto: MCH/2015)

Po úspěšné sezóně na podzim 2015 se linka dočkala pokračování i v roce 2016. Trasa se vůbec nezměnila. Jezdila až do konce školního roku, tedy do 30. června 2016. O prázdninách byly autobusy využity zejména důchodci, protože byla zavedena prázdninová linka do PENNY marketu na Vozovně Kobylisy, s provozem každou středu. To byl první okamžik, kdy se autobusy v rámci linky HOBR express podívaly do Prahy. Tento krok se evidentně osvědčil a od září 2016 jezdí HOBR express k pražské Základní škole Žernosecká, kterou navštěvuje několik zdibských školáků. Cesta do školy se jim výrazně usnadnila.

P6152206k zastávce u zdibské školy přijíždí jeden odpolední spoj linky do Brnek (foto: MCH/2015)

Mimoto byl v novém školním roce jízdní řád HOBR expressu zjednodušen a několik zastávek zrušeno. V provozu jsou jen dva spoje v pracovní dny – ráno ze Zdib do Prahy a odpoledne z Prahy do Zdib. Ranní spoj projede nejprve Holosmetky, Přemyšlení, Brnky a Veltěž, přičemž na každé zastávce staví jen jednou. Následně zamíří k ZŠ Žernosecká (u pražské zastávky Šimůnkova). Odpolední spoj jede od ZŠ Žernosecká v tomto pořadí do Holosmetků, Přemyšlení, Brnek a končí u zdibské školy. Jelikož jezdí do Prahy a někteří lidé, nemající předplacenou jízdenku na veřejnou hromadnou dopravu, by toho mohli zneužít, musí se cestující pro jízdu HOBR expressem prokázat platnou předplacenou jízdenkou v rámci Pražské integrované dopravy.

16487647_1423006191075097_5612726587015428008_o

autobus Karosa C 734 z roku 1987 s nalepeným logem HOBR expressu odstavený během polední pauzy na Ládví (foto: MCH/2017)

30. ledna 2017 byl ve Zdibech otevřen supermarket Lidl a místním důchodcům bylo přislíbeno spojení za účelem nákupu. Proto od 1. 2. 2017 vzniká v jízdním řádu HOBR expressu změna, že každé pondělí je ranní spoj ze ZŠ Žernosecká prodloužen ke zdibskému Lidlu, kam přijede v 7:50. S prodejnou bylo vyjednáno povolení k parkování a autobus tam až do devíti hodin zaparkuje. V 9:00 vyráží zpět tradiční okruh ve Zdibech. Odpoledne pak, jako každý všední den, je jeden spoj veden ze ZŠ Žernosecká s odjezdem ve 14:10, který objede celé Zdiby a končí u místní školy.

Tento jízdní řád je naplánován až do konce školního roku 30. června 2017.

Mapa:

HOBR express Oficiální mapa vydaná obcí: HOBR JŘ Intervaly:

Pracovní den
Sobota a neděle
Se
Ve
 
1 spoj (v pondělí 2)
1 spoj

  Platný jízdní řád (1. 2. – 30. 6. 2017) Staré jízdní řády:

  Zajímavá místa na trase:

 • Zdiby,Brnky,U Kovárny – zámek Brnky

Zveřejněno: 16. 6. 2015 Autor: Martin Chour Aktualizováno: 17. 2. 2017 Autor: Vojtěch Vilímec

4 reakce na HOBR express

 1. Profilový obrázekMarek Šimon říká:

  Dobrý den, bude linka zařazena do databáze IDOS?
  Probíhají jednání o zařazení do systému PID, nebo by byl takový režim provozu nevýhodný?

  • Profilový obrázekadmin říká:

   Linka je a bude nadále pouze místní linkou bez zařazení do CIS (IDOS). S možno integrací do PID je zcela zřejmé, že by v CIS (IDOS) byla.

 2. Profilový obrázekJitka Holoubková říká:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda budete mít nový jízdní řád od ledna 2017 na Hobr expres Brnky-Zlatý Kopec-Zdiby-Holosmetky a zda budete nadále jezdit k základní škole v Žernosecké Praha 8 a zpět směr Zdiby?
  Ještě jeden dotaz, nenašla jsem označení zastávky od školy směr Zdiby, kde je odpolední nástupní zastávka od školy?
  Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *