HOBR express

HOBR express Zdiby, Holosmetky – Zdiby, Brnky – Zdiby – Praha, ZŠ Žernosecká

  Rozsah provozu: pracovní dny

Typ autobusů: standardní

Dopravce: SAND

Garantované nízkopodlažní spoje: ne

Počet variant trasy: 4

Konečné zastávky: 4 (U Vodojemu, Škola, ZŠ Žernosecká, LIDL)

Doba jízdy: 37 minut ranní spoj do Prahy, 35 minut odpolední spoj do Zdib; 42 minut pondělní ranní spoj do Prahy, 35 minut pondělní ranní spoj do Zdib 

Délka linky: 13 km; pondělní trasa do LIDLu 18 km

Zastávky:

 • ranní spoj út-pá: U VODOJEMU – Zelená – Polní – V Kopci – Na Ladech – U Kovárny – Pod Hájem – Šípková – Zlatý kopec – Škola – Zdiby-Pošta – Zdiby – ZŠ ŽERNOSECKÁ
 • odpolední spoj: ZŠ ŽERNOSECKÁ – Škola  Polní – Zelená – U Vodojemu – Zelená – Polní – V Kopci – Na Ladech – Zlatý kopec – Šípková – Pod Hájem – U Kovárny – ŠKOLA
 • ranní spoj pondělí tam: U VODOJEMU – Zelená – Polní – V Kopci – Na Ladech – U Kovárny – Pod Hájem – Šípková – Zlatý kopec – Škola – Zdiby-Pošta – Zdiby – ZŠ Žernosecká – LIDL
 • ranní spoj pondělí zpět: LIDL – Škola  Polní – Zelená – U Vodojemu – Zelená – Polní – V Kopci – Na Ladech – Zlatý kopec – Šípková – Pod Hájem – U Kovárny – ŠKOLA

Něco o lince:

Autobusová linka do Brnek a Holosmetek zahájila svůj zkušební provoz 11. května 2015 v trase U Kovárny  – Pod Hájem – Zlatý kopec – Liliová – Veltěžská (u křižovatky ulic Chaberská × Veltěžská) – Polní – K vodojemu –  Trafo (u křižovatky ulic Na Brnky × K Holosmetkům) – U Kovárny.

P6152204Karosa C 935 přijíždí od Brnek do Zdib (foto: MCH/2015)

Její trasa se ani ne po měsíci změnila a od 1. června 2015 na ní přibylo ještě několik zastávek. Trasa byla polookružní a vedla podobně jako dnešní část linky vedená ve Zdibech: Škola – U Vodojemu – Zelená – Polní – Ke Špičce – Oblouková – U Kovárny – Pod Hájem – Šípková – Zlatý Kopec – Liliová – Škola. Svůj provoz ukončila 26. června 2015 s tím, že pokud ji cestující budou využívat, bude v provozu i od září. To se naštěstí splnilo, a tak 12. října 2015 vyjela po rekonstrukci ulice Na Brnky v nové trase. Ranní spoj jel v delší trase Ke Špičce – Oblouková – U Kovárny – Pod Hájem – Šípková – Zlatý kopec – Liliová – Veltěžská – U Vodojemu – Zelená – Polní – V Kopci – Na Ladech – U Kovárny – Pod Hájem –Šípková – Zlatý Kopec – Liliová – Veltěžská – Škola, odpolední spoj v trase Škola – Polní – Zelená – U Vodojemu – Zelená – Polní – V Kopci – Na Ladech – Zlatý kopec –Šípková – Pod Hájem – U Kovárny – Pod Hájem – Šípková – Zlatý kopec – Liliová – Veltěžská – Škola. Mimo tyto pevné zastávky byly zavedeny ještě „zastávky na znamení“, a to Výhledová na křižovatce ulic Na Brnky a Výhledová a zastávka pravidelných příměstských autobusů Přemyšlení.

Cestující si během prázdnin stěžovali na nedostatky, které byly zapracovány do současného návrhu. Zároveň byla vyhlášena soutěž o název linky, kterou vyhrála paní Broučková s názvem HOBR expres. A proč vlastně HOBR expres? To je jednoduché. HO jako Holosmetky a BR jako Brnky. Od října 2015 bylo v plánu linku zpoplatnit částkou 10 Kč, pro pravidelné cestující pak částkou 200 Kč měsíčně. Bohužel nadále jezdil v nešťastné časy pro pracující, kteří cestují většinou z/do Prahy. Ti musí zejména odpoledne do Brnek či Holosmetek jít pěšky.

P6152208obyvatelé, bydlící u zastávky Ke Špičce, to měli dosud nejdále k nejbližší zastávce VHD – celkem 3 km (foto: MCH/2015)

Po úspěšné sezóně na podzim 2015 se linka dočkala pokračování i v roce 2016. Trasa se vůbec nezměnila. Jezdila až do konce školního roku, tedy do 30. června 2016. O prázdninách byly autobusy využity zejména důchodci, protože byla zavedena prázdninová linka do PENNY marketu na Vozovně Kobylisy, s provozem každou středu. To byl první okamžik, kdy se autobusy v rámci linky HOBR express podívaly do Prahy. Tento krok se evidentně osvědčil a od září 2016 jezdí HOBR express k pražské Základní škole Žernosecká, kterou navštěvuje několik zdibských školáků. Cesta do školy se jim výrazně usnadnila.

P6152206k zastávce u zdibské školy přijíždí jeden odpolední spoj linky do Brnek (foto: MCH/2015)

Mimoto byl v novém školním roce jízdní řád HOBR expressu zjednodušen a několik zastávek zrušeno. V provozu jsou jen dva spoje v pracovní dny – ráno ze Zdib do Prahy a odpoledne z Prahy do Zdib. Ranní spoj projede nejprve Holosmetky, Přemyšlení, Brnky a Veltěž, přičemž na každé zastávce staví jen jednou. Následně zamíří k ZŠ Žernosecká (u pražské zastávky Šimůnkova). Odpolední spoj jede od ZŠ Žernosecká v tomto pořadí do Holosmetků, Přemyšlení, Brnek a končí u zdibské školy. Jelikož jezdí do Prahy a někteří lidé, nemající předplacenou jízdenku na veřejnou hromadnou dopravu, by toho mohli zneužít, musí se cestující pro jízdu HOBR expressem prokázat platnou předplacenou jízdenkou v rámci Pražské integrované dopravy.

16487647_1423006191075097_5612726587015428008_o

autobus Karosa C 734 z roku 1987 s nalepeným logem HOBR expressu odstavený během polední pauzy na Ládví (foto: MCH/2017)

30. ledna 2017 byl ve Zdibech otevřen supermarket Lidl a místním důchodcům bylo přislíbeno spojení za účelem nákupu. Proto od 1. 2. 2017 vzniká v jízdním řádu HOBR expressu změna, že každé pondělí je ranní spoj ze ZŠ Žernosecká prodloužen ke zdibskému Lidlu, kam přijede v 7:50. S prodejnou bylo vyjednáno povolení k parkování a autobus tam až do devíti hodin zaparkuje. V 9:00 vyráží zpět tradiční okruh ve Zdibech. Odpoledne pak, jako každý všední den, je jeden spoj veden ze ZŠ Žernosecká s odjezdem ve 14:10, který objede celé Zdiby a končí u místní školy.

Tento jízdní řád je naplánován až do konce školního roku 30. června 2017.

Mapa:

HOBR express Oficiální mapa vydaná obcí: HOBR JŘ Intervaly:

Pracovní den
Sobota a neděle
Se
Ve
 
1 spoj (v pondělí 2)
1 spoj

  Platný jízdní řád (1. 2. – 30. 6. 2017) Staré jízdní řády:

  Zajímavá místa na trase:

 • Zdiby,Brnky,U Kovárny – zámek Brnky

Zveřejněno: 16. 6. 2015 Autor: Martin Chour Aktualizováno: 17. 2. 2017 Autor: Vojtěch Vilímec

5 reakcí na HOBR express

 1. Marek Šimon říká:

  Dobrý den, bude linka zařazena do databáze IDOS?
  Probíhají jednání o zařazení do systému PID, nebo by byl takový režim provozu nevýhodný?

  • admin říká:

   Linka je a bude nadále pouze místní linkou bez zařazení do CIS (IDOS). S možno integrací do PID je zcela zřejmé, že by v CIS (IDOS) byla.

 2. Jitka Holoubková říká:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda budete mít nový jízdní řád od ledna 2017 na Hobr expres Brnky-Zlatý Kopec-Zdiby-Holosmetky a zda budete nadále jezdit k základní škole v Žernosecké Praha 8 a zpět směr Zdiby?
  Ještě jeden dotaz, nenašla jsem označení zastávky od školy směr Zdiby, kde je odpolední nástupní zastávka od školy?
  Děkuji

 3. Jakub říká:

  Linka je od 15.11. zrušena a nahrazena linkou PID 774.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *