Linka 606

Autobusová linka PID 606 (MHD Kladno 6)

Energie – OAZA

Rozsah provozu: celotýdenně

Typy autobusů: standardní

Dopravce: ČSAD MHD Kladno a.s.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano

Počet variant trasy: 1

Konečné zastávky: 2 (Energie, OAZA)

Přestupní uzly: Náměstí Svobody

Doba jízdy: 28 minut

Délka linky: 8 km

Zastávky:

ENERGIE – Vašíčkova – U kostela – Vítězná – Žel. zast., město – U nemocnice – Nám. Svobody – Gymnasium – Central – Divadlo – U Bondyho – Školská – Na Slovance – Pražská křiž. – U tržnice (T) – Zdravotní středisko – Růžové pole – Okrsek 4 – OAZA

Něco o lince:

Linka 6 je nejvytíženější linkou v síti. I přes svůj krátký interval cca 10-15 minut ve špičkách a 20 minut v sedle a o víkendech je velmi vytížená, ale stísněné poměry na obou konečných a mj. také nedostatek kloubových vozidel neumožňují nasazení “harmonik” na tuto linku. Celkový nedostatek autobusů je kompenzován krátkými obratovými časy a příliš krátkými mezistaničními časy a to je právě na šestce znát nejvíce – ve špičkách je jízdní řád spíše informativního charakteru s odchylkou ± 5 minut.

mhd_kladno-karosa_b732-linka_6Karosa B732 na Nám. Svobody (foto: JAH)

Vede od Energie (název podniku v blízkosti zastávky), což je zastávka umístěná téměř na konci Kladna. Odtud pokračuje sídlištěm Rozdělov (úsek Energie-Žel. zast.,město), z významné části po ulici Vítězné, která se právě za zastávkou Železniční zastávka město mění na ulici Československé armády, po které linka pokračuje kolem nemocnice na Nám. Svobody, kde jako většina linek MHD odbočuje do Kleinerovy ulice, tj. ke gymnasiu. Od gymnasia (a stejnojmenné zastávky) pokračuje dolů ulicí Petra Bezruče okolo nového nákupního centra Central k divadlu. Od divadla pokračuje k hobbyamarketu Baumax (zast. Školská) a odtud nahoru frekventovanou Unhošťskou ulicí do zastávek Na Slovance a Pražská křižovatka – tzv. “Staré Kročehlavy”. Přes “Pražskou křižovatku” vjíždí do největšího sídliště Kladna – Kročehlav. Úsek Pražská křiž.Zdravotní středisko dělí sídliště Kročehlavy (resp. Nové Kročehlavy) zhruba na dvě poloviny. Od zastávky Zdravotní středisko jede po okraji města až k NC OAZA, kde končí.

mhd_kladno-irisbus_citelis_cng-linka_6plynový Citelis stoupající okolo OC Central směrem ke Gymnasiu (foto: JAH)

Historie:

Zhruba po trase linky 6 měla jezdit jedna ze čtyř plánovaných trolejbusových linek. Trolejbusová síť byla plánována ve druhé polovině 20. století, což svědčí o dlouhodobém vytížení tohoto spojení.

Na přelomu tisíciletí byla souběžně s linkami 3 a 6 vedena garantovaně nízkopodlažní linka 33 (obsluhována tehdy novými Citybusy) v trase Energie-Nám. Svobody-Sítná-U Kauflandu-Okrsek 4. Onen souběh se lince stal osudným – kombinace stejné trasy a špatně nastaveného jízdního řádu vedlo k neobsazenosti této linky a později jejímu zániku a rozdělení nízkopodlažních vozidel na klasická garantovaná pořadí na linky 3 a 6, kde si dodnes drží nejvýznamnější podíl (podíl garantovaných spojů v porovnání s ostatními linkami).

Před otevřením NC OAZA byla linka 6 spolu s linkami 3 a 13 ukončena již v obratišti Okrsek 4.

mhd_kladno-iveco_urbanway_cng-linka_6plynový Urbanway u OC Central (foto: JAH)

Od 26.8.2017 je provozována v rámci PID pod číslem 606.

Mapa:

6

Intervaly:

Pracovní den Sobota a neděle
Se Ve
12 12 12 15-30 20-30

Zajímavá místa na trase:

  • U kostela – Žel. zast., město – Věžáky
  • Gymnasium – Gymnasium a Váňův kámen

vanuv-kamen--gymnasiumVáňův kámen u gymnázia (Foto: JAH)

  • Okrsek 4 – META – nově zrekonstruovaný domov pro tělesně postižené
  • OAZA – NC OAZA

Aktuální jízdní řád Staré jízdní řády:

Video:

linka 6 v trase Energie – OAZA (autor: Mechanik 4994)

Autor: Jakub Havlíček
Zveřejněno: 8. 9. 2015
Aktualizováno: 25.8.2017

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *