Linka PID 323

Autobusová linka PID 100023 (PID 323)
Koleč – Praha

Rozsah provozu: celotýdně

Typ autobusů: standardní

Dopravce: Valenta BUS, s.r.o.; POHL Kladno, s.r.o.

Garantované nízkopodlažní spoje: ne

Počet variant trasy: 4

Konečné zastávky: 3 (Koleč,,zámek, Dřetovice, Praha,,Nádraží Veleslavín)

Přestupní uzly: Praha,,Nádraží Veleslavín (metro A), Praha,,K letišti

Doba jízdy: 46 min

Délka linky: 31 km

Zastávky:

KOLEČ,,ZÁMEK – Koleč,,u trafiky – Zákolany,,rozc. Blevice – Zákolany – Zákolany,,u Kovár – Zákolany,Kováry – (Dřetovice – Stehelčeves,,U Brůdku – Stehelčeves,,ObÚ – Buštěhrad,,Bouchalka) – Zákolany,Kováry,žel. zast. – Libochovičky – {Okoř,,křižovatka} / {Okoř} – Číčovice,,Malé Číčovice – Číčovice,,Velké Číčovice – Středokluky,,rozc. Černovičky – Středokluky,,u školy – Kněževes,,U nádraží – Kněževes – {Kněževes,,u školy} – {Kněževes,,skladový areál (Z)} – Tuchoměřice,,rozc. – Praha,,U Hangáru – Praha,,Terminál 3 – Praha,,K letišti– Praha,,Dědina – Praha,,Divoká Šárka – PRAHA,,NÁDRAŽÍ VELESLAVÍN

Něco o lince:

Linka 323 zajišťuje spojení z Prahy do oblasti Číčovic, Zákolan a Kolče, které jsou turisticky velice zajímavé, zejména díky zřícenině hradu Okoře a hradišti Budeč.

1 - autobus linky 220023 v nástupní zastávce Dejvickáautobus linky 220023 v nástupní zastávce Dejvická (foto: MCH)

V Praze začíná 323 na Nádraží Veleslavín. V relaci Praha – Kněževes – Středokluky doplňuje linku 322 a ze Středokluk již jede samostatně. Za Velkými a Malými Číčovicemi vybrané spoje zajíždějí na Okoř, kde se 323 potkává s linkou PID 350 (přijíždějící od Dejvické z druhé strany), která tam končí. Následně 323 obslouží Libochovičky, aby sjela do údolí Zákolanského potoka, kde u železniční zastávky Kováry mohou vystoupit ti, kdo by chtěli jít na Budeč z jižní strany, autobus pak přes Kováry přijede do Zákolan, kde přetne trať Kladno – Kralupy (093) a dojede do Kolče.

Do této oblasti vede také železniční trať 121 se zastávkami Kováry, Zákolany zast. a Koleč, kudy v turistické sezoně o víkendech jezdí linka neméně požitkářská v porovnání s 323 – cyklovlak z Masarykova nádraží do Slaného; kromě cyklovlaku je tato trať využívaná pouze pro nákladní dopravu. Je jen na vás, jestli (v období kdy vlak jezdí) pro dopravu sem využijete 323 nebo cyklovlak – každá z těchto možností je úplně jiná a obě mají něco do sebe, my se však vraťme k lince 323 a podívejme se na její trasu, intervaly a zajímavá místa.

2 - autobus linky 220023 v Zákolanech autobus linky 220023 v Zákolanech (foto: OK)

Historie:

Linka 323 vznikla při integraci Kladenska do PID 26.8.2017 přečíslováním linky A23. Od listopadu 2017, kdy se dopravce ČSAD MHD Kladno této linky (spolu s linkou 620) z personálních důvodů vzdal, zajišťují provoz dopravci POHL Kladno a Valenta BUS. Jedná se tak o jednu z mála linek v PID, na které oficiálně jezí více dopravců.

Mapa: A23 Linka 220023 ve víkendovém schematu:

220023 - schema

Intervaly:

Pracovní den
Sobota a neděle
Se
Ve
60-90
120
60
120
4 páry spojů

Zajímavá místa na trase:

 • Kněževes – kostel sv. Václava
 • Středokluky,,u školy – kostel sv. Prokopa

Středokluky - kostel svProkopa Středokluky – kostel sv. Prokopa (foto: OK)

 • Středokluky,,odb. Číčovice – kostel sv. Vavřince u Černoviček (1 km po zelené)
 • Číčovice,,Malé Číčovice – kaple Nalezení sv. Kříže
 • Okoř – zřícenina hradu Okoře – východiště po červené údolím Zákolanského potoka na Budeč a Kralupy – další značené trasy směrem na Tuchoměřice, Roztoky a Libochovičky

Okoř - hrad hrad Okoř (foto: OK)

 • Libochovičky – kaplička – rozcestí turistických tras (modré, zelené a žluté) na Okoř, Zájezd (ZOO), Lidice, Kováry, Koleč, Číčovice…
 • Zákolany,Kováry,žel. zast. – východiště na Budeč z jižní strany (delší, ale mírnější cesta)
 • Zákolany,Kováry – kaplička sv. Isidora Madridského
 • Zákolany – hradiště Budeč (nad obcí při červené značce – hradiště Přemyslovců z 9. – 10. stol.; rotunda sv. Petra a Pavla – nejstarší kamenná stavba v Čechách) – kaplička – červená značka na Budeč, Okoř a dále do Horoměřic; na opačnou stranu vede údolím do Kralup n/Vlt – dále zelená a žlutá značka

Budeč - rotunda svPetra a Pavla rotunda sv. Petra a Pavla na Budči (foto: OK)

 • Koleč,,zámek – zámek – kostel Nejsv. Trojice – žlutá značka ze Zákolan, pokračující dále na Dřetovice a Libochovičky

Další fotografie z linky:

3 - autobus linky 220023 odpočívá vyčkává v obratišti Koleč,,zámekautobus linky 220023 odpočívá v obratišti Koleč,,zámek (foto: OK)

Tip na výlet:

Autor: Ondřej Kališ
Zveřejněno: 11. 2. 2014
Aktualizováno: 26. 4. 2015, 9.1.2018 (JAH)

4 reakce na Linka PID 323

 1. Tonda Pacík říká:

  Linka A23 končí od 7.4.2015 na Nádraží Veleslavín

 2. Jarolav Kott říká:

  Kde najdu jízdní řád pro trať 323 Koleč-Praha Veleslavín. Děkuji za info Kott Jarooslav

 3. Theodora říká:

  Dobrý den,

  Rada bych se zeptala, jak je možné, že jeden den jsem platila z Prahy do Zákolan 30,- ( úterý 4.4.2023) a druhý den 40,-Kč?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *