Linka PID 332

Autobusová linka 100332 (PID 332)

Praha, Budějovická – Jílové u Prahy, náměstí

Rozsah provozu: celotýdenně

Typ autobusů: standardní, kloubové (část spojů v pracovní dny)

Dopravce: Arriva City, s.r.o.

Garantované nízkopodlažní spoje: ano

Systém: PID (Pražská integrovaná doprava)

Počet variant trasy: 1

Konečné zastávky: 5 (Praha,,Budějovická; Psáry; Jílové u Prahy,,náměstí; Netvořice,,pošta; Neveklov)

Přestupní uzly: Praha,,Budějovická (metro C); Jesenice; Jílové u Prahy,,náměstí; Netvořice,,pošta; Neveklov

Doba jízdy: 85/88 min (v trase Praha,,Budějovická – Neveklov), 42/44 min (v trase Praha,,Budějovická – Jílové u Prahy,,nám.)

Délka linky: 45 km (v trase Praha,,Budějovická – Neveklov), 22 km (v trase Praha,,Budějovická – Jílové u Prahy,,nám.)

Zastávky:

PRAHA,,BUDĚJOVICKÁ (C) – Praha,,Nemocnice Krč – Praha,,IKEM – Praha,,U Tří svatých (×) – Praha,,Betáň (×) – Praha,,Pramenná (×) – Vestec,,Safina – Vestec,,Obchodní centrum – Vestec,,Šátalka– Jesenice,,bytovky – Jesenice Psáry,,Dolní Jirčany Psáry,Štědřík PSÁRY – Psáry,,Domov Laguna – Jílové u Prahy,,rozcestí Radlík (×) – Jílové u Prahy,Radlík – Jílové u Prahy,,Pražská – JÍLOVÉ U PRAHY,,NÁMĚSTÍ – Jílové u Prahy,Borek (V) – Kamenný Přívoz,,U křížku (×) – Kamenný Přívoz – Lešany,Nová Ves,rozc. (×)Lešany Lešany,,obecní úřadLešany,BřežanyNetvořice,,U Vrby (×)Netvořice,,rozc. Břežany (Z)Netvořice,,Škola (T) – NETVOŘICE,,POŠTA – Netvořice, Tuchyně, rozc. (×)Neveklov, Dalešice, rozc. (×)Netvořice, Radějovice, rozc. (×)Netvořice, VšeticeNeveklov,rozc. Prchovka (×)Neveklov, Borovka – Neveklov,Tloskov,SÚS (×) Neveklov, TloskovNEVEKLOV

Něco o lince:

Mnou popisovaná regionální linka PID 332 začíná v Praze na Budějovické, odkud vyjíždí po ulici Budějovická. Po levé straně je možné spatřit po krátké době část autobusového stanoviště Kačerov. Sem ovšem linka 332 nezajíždí, pokračuje dále po Budějovické ulici ke křižovatce Budějovická × Michelská.

5047 - linka 332 Budějovická Arriva Praha SOR CN 12 9263linka 332 na Budějovické (foto: MCH)

Zde se napojuje na hlavní a po ní jede k další zastávce Nemocnici Krč, kde nastupuje také značná část cestujících. Po Vídeňské ulici pokračuje dále kolem nemocničních areálů k IKEMu a dále k Zeleným domkům. V blízkosti zastávky se nachází také zřícenina hradu Nový Hrádek.

Odtud pokračuje k zastávce U Tří svatých, kde se protíná s linkou 165 a následně vyráží vstříc hranicím Prahy. Za zastávkou U Studánky opouští Prahu a pokračuje dále do Vestce a Jesenice.

Za Jesenicí nadjíždí městský okruh a odbočuje na místní komunikaci do Dolních Jirčan. Dříve část spojů zajížděla i k cihelně, po pravé straně, ale v rámci integrace Neveklovska a prodloužení linky do Neveklova se toto zajíždění zrušilo.

5047 - linka 332 Budějovická Arriva Praha SOR CN 12 9263arrivácká SORka na Budějovické (foto: JP)

Někteří možná ani nepostřehnou, že za malou chvíli už projíždí autobus Psáry. Sem klesá k městskému úřadu, odkud pozvolna stoupá k Domovu Laguna. Nyní míří do lesa, kde se serpentýnami dostává vzhůru na Radlík, což jí zabere něco přes 5 minut. Nicméně cesta je to opravdu zajímavá.

Po dosáhnutí zastávky Jílové u Prahy,Radlík vystřídá stoupání opět pozvolné klesání, které trvá až do Kamenného Přívozu. Nicméně zastavme se ještě u Jílového. Zde obsluhuje zastávku Pražská a již si to pádí na malé, ovšem rozmanité jílovské náměstí. Ano, zpozorovat zde můžeme kostel sv. Vojtěcha, úzkou bránu, kudy přijíždí autobusy od Okrouhla či městský park. Severní část náměstí je vydlážděna – na ní čerpají přestávku řidiči autobusů.

Od Prahy je možné se sem přímo dostat buď námi zmiňovanou linkou 332 nebo mezi cestujícími z Jílového oblíbenější expresní linkou 362, která jede z Jílového bez zastavování až do Prahy (část spojů přijíždí do Jílového jako linka 332 od Neveklova a Netvořic).

3025 - linka 332 Jílové u Prahy,,nám. Arriva Praha SOR C 10,5 1052 (9265)Jílové v podvečerních hodinách se zde končící linkou 332 (foto: MCH)

Jako pomalejší linku lze použít do Prahy i 331, jedoucí do Prahy na Kačerov přes Zvole, linku 341 mířící do Modřan či spojnici linek 335+444 a 337+444, které vás opět dovezou přímo do Prahy – přes Kamenici (jedná se o pozůstatek linky 334 z Prahy do Jílového přes Kamenici). Také se můžeme odtud vydat linkou 452 do Týnce nad Sázavou nebo do Benešova.

Menší část spojů pokračuje pod Jílové do Kamenného Přívozu. V posledních letech zde došlo k opravě vozovky, což zaručilo mnohem bezpečnější jízdu, než byla dříve. Od náměstí zastavuje až u železniční zastávky Jílové u Prahy, která je od centra vzdálená přibližně 3 km. Její nevýhodná poloha u Borku, čímž ztrácí částečně na smyslu, je dána rozhodnutím Jílového u Prahy při stavbě této trati. Při stavbě tratě totiž Jílové neodsouhlasilo vedení tratě přes původní ves, ke které se později přidal i Borek.

Jak již je z textu patrné, autobusová zastávka u žel. nádr. se jmenuje Jílové u Prahy,Borek (odtud je možné se vydat např. na výlet do Hornopožárského lesa).DSCN2689studené zimní ráno s linkou 332 v Borku (foto: MCH)

Odtud pokračuje autobus dále k Sázavě ke Kamennému Přívozu. Zde se odděluje od linky 452, která pokračuje přes Týnec nad Sázavou do Benešova. Před integrací Neveklovska pokračovala dále podél Sázavy přes Kamenný Újezdec do Prosečnice. V Kamenném Přívozu přejíždí Sázavu a pokračuje dále kolem Mošťanského rybníka do Lešan, které jsou známe hlavně svým zámkem. Jen o několik metrů dále se nachází další obec, Břežany. Od Břežan pokračuje mezi poli dále k Netvořicím, které jsou také přestupním uzlem.

Po chvíle jízdy na silnici II. třídy odbočuje vpravo do Tuchyně, kde prochází modrá a zelená turistická značka. Lesem a planinou se dále dostává na kraj Dalešic, kde se otočí o 250 stupňů a pokračuje kolem Panského lesa a kolem Radějovic do Všetic. Zde se napojuje na silnici II. třídy, kterou opustila před Tuchyní a pokračuje na Borovku. Zde se u Panského rybníka připojuje silnice od Týnce nad Sázavou. Nakonec projíždí jen Tloskov, významný svým zámkem, do Neveklova, kde na náměstí vysazuje své poslední cestující. I zde se nachází velmi výhodné východiště na nějaký výlet nebo procházku. Kromě toho zde mají i velmi pěkné náměstí, které určitě stojí za shlédnutí.

3756 - linka 332 Kamenice,Prosečnice Arriva Praha SOR C 12 7A9 4052bývalá konečná zastávka linky 332 – Krhanice, Prosečnice (foto: MCH)

Mapa:

Linka 332 ve víkendovém schématu: 332 Intervaly:

Pracovní den
Sobota a Neděle
Úsek
Se
Ve
Do
Od
Ve
a)
10 – 20
30
15
60
30
30
60
b)
10 – 20
30
15
60
30
30
60
c)
2 páry + 2 spoje Z
120
60*
240
240
d)
2 páry + 2 spoje Z
120
60 – 120*
240
240

a) Praha,,Budějovická – Psáry

b) Psáry – Jílové u Prahy,,náměstí

c) Jílové u Prahy,,náměstí – Netvořice,,pošta

d) Netvořice,,pošta – Neveklov

*poslední spoj ve směru do Prahy vyjíždí z Neveklova v 16:58

Platný jízdní řád

Staré jízdní řády:

Zajímavá místa na trase:

 • Zelené domky – zřícenina hradu Nový Hrádek, modrá turistická značka
 • U Tří svatých – zajímavosti z historie (Metrobus)
 • Psáry,Dolní Jirčany – kostel sv. Václava – kaple sv. Jana Nepomuckého
 • Psáry – východiště po modré do Sulic a Libeře, východiště po červené do Průhonic a na kraj Jílového u Prahy
 • Jílové u Prahy,Radlík – východiště po zelené do Jílového a Liběře
 • Jílové u Prahy,,náměstí – kostel sv. Vojtěcha – centrum Jílového – východiště po modré do Luky pod Medníkem a Těptína – železniční nádraží Jílového u Prahy – východiště do Hornopožárského lesa (viz. výlet s Tram-bus.cz s Borku do Týnce)

5053 - Jílové u Prahy,,náměstí Arriva Praha SOR CN 18 9526, SOR CN 12 9265, Karosa C 934 9106náměstí v Jílovém u Prahy (foto: MCH)

 • Jílové u Prahy,Radlík – kostel sv. Ludmily – východiště po červené podél Sázavy

DSCN2692křížek poblíž zastávky Borek (foto: MCH)

 • Kamenný Přívoz – východiště do Zahořanského údolí
 • Lešany,,obecní úřad – zámeček Lešany – Vojenské tankové muzeum
 • Netvořice,,škola – muzeum motocyklů
 • Netvořice,,pošta – kostel nanebevzetí Panny Marie – Muzeum smaltovaného nádobí – Městské muzeum Netvořice – zelená z Netvořic na Jablonnou

084 - Netvořice - kostel Nanebevzetí Panny Marie

Netvořice – kostel Nanebevzetí Panny Marie (foto: OK)

 • Neveklov,Tloskov – zámek Tloskov
 • Neveklov – kostel sv. Havla – židovský hřbitov – náměstí s radnicí – husitský kostel – červená a zelená

 

PA190122

kostel sv. Havla (foto: MCH)

 

Zveřejněno: 18.1.2016

Aktualizováno: 21.7.2017

Autor: Martin Chour

Komentáře jsou uzavřeny.