Linka 260 812

Autobusová linka 260812

Mladá Boleslav – Benátky nad Jizerou – Praha

Rozsah provozu: pracovní dny, sobota

Typ autobusů: standardní

Dopravce: Arriva Střední Čechy

Garantované nízkopodlažní spoje: ne

Počet variant trasy: 3

Konečné zastávky: 4 (Mladá Boleslav,,aut. st.; Tuřice; Brandýs n/L-St. Bol.,,nám.; Praha,,Černý Most)

Přestupní uzly: Praha,,Černý Most (metro B); Brandýs n/Lab,,nám.; St. Boleslav,,Školní; Ml. Boleslav,,aut. st.

Doba jízdy: 1 h 15′

Délka linky: 53 km

Zastávky:

MLADÁ BOLESLAV,,AUT.ST. – Mladá Boleslav,,U Sportu (Z) – Mladá Boleslav,,Viničná (Z) – Mladá Boleslav,,Jaselská VZP (T) – Mladá Boleslav,,Podolec – Mladá Boleslav,,Na Hejtmánce – Mladá Boleslav,Bezděčín – Písková Lhota,,rozc.mělnické sil. – Písková Lhota – Strašnov,,rozc.2.0 – Brodce,,škola – Brodce,,sokolovna – Benátky n.Jiz.,Ovčín – Benátky n.Jiz.,Kbel – Benátky n.Jiz.,,aut.st.- Kochánky,,Okrouhlík – Předměřice n.Jiz.,,Jednota – TUŘICE * – {Kostelní Hlavno,,u pomníku – Hlavenec}¤ / {Skorkov,,hl.sil. (Z) – Hlavenec,,motorest} – Brandýs n.L.-St.Bol.,,sídliště – Brandýs n.L.-St.Bol.,,Školní – BRANDÝS N.L.,,NÁM. # – {Praha,,Huntířovská}& – PRAHA,,ČERNÝ MOST

* – v Tuřicích začíná jen 1 spoj v PD ráno směr Mladá Boleslav # – v Brandýse n/Lab končí jen jeden spoj v PD odpoledne ve směru od Mladé Boleslavi ¤ – do Kostelního Hlavna a Hlavence zajíždí jen jeden spoj v PD ráno (kromě prázdnin) ve směru Praha & – na Huntířovskou jede jen 1 spoj v PD ráno do Prahy a 1 spoj v PD odpoledne z Prahy Něco o lince:

Z Prahy do Mladé Boleslavi jezdí z místních linek hlavně 260810, 260811 a 260812, přičemž první z nich je největší a jezdí až do Mnichova Hradiště, druhá je zrychlená (mezi Prahou a Mladou Boleslaví zajíždí jen do Benátek nad Jizerou, a to ještě ne vždy), a třetí, jíž se věnuje tento článek, zastavuje i na těch nejmenších zastávkách, někdy snad jen proto, aby zůstaly zachovány, ačkoliv některé z nich by mohly být užitečné, kdyby na nich stavělo více linek.

linka 260812 přijíždí do zastávky Mladá Boleslav,,Jaselská (foto: OK)

Díky rozdělení na tři linky jsou jejich jízdní řády relativně přehledné. Na lince 812 zůstala zastávka Huntířovská, kam jezdí jeden pár spojů; tato zastávka byla v době, kdy mladoboleslavské linky jezdily na Florenc, o něco využívanější, a hlavně smysluplnější; 810 v té době stavěla také ve Vysočanech na Špitálské, kde dnes již žádná z neintegrovaných linek nestaví. 260812 obsahuje také spoj zajíždějící do Kostelního Hlavna a Hlavence – jedná se o školní spoj (nejezdící o prázdninách), který přijíždí do Prahy v 7:00. Jinak je trasa všech spojů jednotná.

V Praze Osmsetdvanáctka najede na silnici R10 – podobně jako linky do Brandýsa n/Lab – St. Boleslavi – a opustí ji na exitu směr Brandýs. Dříve zastavovala, podobně jako zajíždějící spoje 810, na zastávce U soudu, dnes odbočí vlevo kolem zastávek Baumit, VDO a Vrábí, aby zastavila na náměstí, pak přejede most přes Labe do Staré Boleslavi, zastavuje na Školní – u autobusového stanoviště – na Sídlišti a najede zpátky na R10.

Přímo na rychlostní silnici jsou zastávky Hlavenec,,motorest a jednosměrná Skorkov,,hl. sil. (bohužel zde nebyl vybudován podchod, takže zastávka, jinak pro Skorkov celkem blízko, je pouze ve směru z Prahy); následně linka sjede na silnici 610 a jede přes Tuřice a Předměřice nad Jizerou do Benátek nad Jizerou. Následně obsluhuje zastávky Kbel a Ovčín – ta druhá slouží hlavně pro Dražice (na protějším břehu Jizery), a proto je až za osadou Ovčín, kousek od křižovatky, v Brodcích staví na hlavní zastávce Sokolovna (tato zároveň slouží i pro Horky nad Jizerou, kam vede stezka přes most zrušené železniční vlečky) a také na zastávce Škola. Následuje rozcestí na Strašnov, Písková Lhota a Bezděčín, okrajová část Mladé Boleslavi.

2 - Autobus linky 260812 na Černém Mostě

autobus linky 260812 na Černém Mostě (foto: LN)

Zatímco 810 zde najede na R10 a v Boleslavi staví na Jičínské, Nám. Republiky a U Sportu, 812 to bere dolů na Podolec, odkud jede, aby se dostala do centra nad vysokým srázem v každém směru jinak – od Prahy okruhem vpravo přes zast. Viničná a U Sportu, na Prahu odbočí ještě před kruhovým objezdem vpravo do Jaselské ulice se zastávkou Jaselská VZP a přijede na Podolec z druhé strany; kousek za spojením obou směrů překoná železniční trať a skončí na autobusovém stanovišti.

Mapa: 260812c Linka 260 812 ve víkendovém schematu: 260812_schema Provozní parametry:

Pracovní den
Sobota
8 párů spojů
2 spoje T / 3 spoje Z

    Platný jízdní řád Staré jízdní řády:

Zajímavá místa na trase:

 • Brandýs n.L.-St. Bol.,,náměstí – Masarykovo náměstí – kostel Obrácení sv. Pavla – zámek – kostel sv. Vavřince – kostel sv. Petra – modrá a zelená tur. značka; východiště podél Labe na obě strany
 • Br. n.L.-St. Boleslav,,Školní – Mariánské náměstí – kostel Nanebevzetí P. Marie – kaple bl. Podivena – kostel sv. Klimenta – kostel sv. Václava – městská brána – zelená a žlutá tur. značka – improvizovaná modrá značka do Lhoty
 • Hlavenec,,motorest – východiště po červené tur. značce směr Sojovice, nebo Hlavenec
 • Skorkov,,hl. sil. – ve vsi (cca 1 km) kostel sv. Jana Křtitele, zvonice a kostnice
 • Tuřice – zelená turistická značka směr Kochánky – cesta (po cyklotrase č. 241) směr Skorkov
 • Předměřice nad Jizerou,,Jednota – kostel sv. Jakuba Většího – východiště po modré a zelené tur. značce
 • Benátky nad Jizerou,,aut. st. – kostel Nanebevzetí P. Marie – v centru (na kopci na protějším břehu Jizery – cca 800 m) zámek, kostel Narození P. Marie, Husovo nám. s kaplí, kostel sv. Maří Magdalény – východiště po červené značce na Mladou Boleslav, nebo na opačnou stranu a po zelené – cyklostezka po bývalé vlečce do Zdětína u Chotětova

A - Benátky nad Jizerou - zámekBenátky nad Jizerou – zámek (foto: OK)

 • Benátky nad Jizerou,Ovčín – modrá tur. značka bývalým VVP do Milovic – v Dražicích (na druhém břehu Jizery): – zřícenina hradu – kostelík sv. Martina (při cestě k němu můžete využít neznačenou zkratku od tur. rozcestí, později se musíte dát po chodníčku doleva) – červená značka podél Jizery (na Benátky, nebo Horky)

B - Dražice - hradDražice – hrad (foto: OK)

 • Brodce,,sokolovna – stezka (přes most býv. vlečky) do Horek na Jizerou – v Horkách zámek, kaple, kostel sv. Mikuláše – vhodné východiště do Horek a dále podél Jizery na Benátky nebo Ml. Boleslav (v úseku Podhrušov – Stránov je možné jít po červené, nebo po cyklotrase 241 (pěkná cesta, ale místy nevýrazně značená)

C - Horky nad JizerouHorky nad Jizerou (foto: OK)

 • Písková Lhota – náves s kapličkou – zřícenina hradu – židovský hřbitov

 • Mladá Boleslav,Bezděčín – kaplička

 • Mladá Boleslav,,U Sportu/Jaselská VZP – hřbitovní kostel sv. Havla – evangelický kostel – kostel sv. Jana Nepomuckého – historické centrum: – Staroměstské náměstí – kostel P. Marie – radnice – hrad – vodárenská věž – turistické východiště (poblíž kostela P. Marie): červená podél Jizery na sever i na jih; červená také směrem na Dobrovice; modrá na Kosmonosy, nebo na Domousnice; žlutá ke hradu Michalovice – v novém centru (v okolí Palackého třídy) divadlo, gymnázium, sokolovna [ověřit] a další zajímavé budovy

D - Mladá Boleslav - kostel Nanebevzetí Panny MarieMladá Boleslav – kostel Nanebevzetí Panny Marie (foto: OK)

E - Mladá Boleslav - hradMladá Boleslav – hrad (foto: OK)

F - Mladá Boleslav - kostel svJana NepomuckéhoMladá Boleslav – kostel sv. Jana Nepomuckého (foto: OK)

 • Mladá Boleslav,,aut. st. – železniční stanice Mladá Boleslav město – Škoda auto museum

Zveřejněno: 22. 12. 2015 Autor: Ondřej Kališ

Komentáře jsou uzavřeny.