3. RDP – Štěchovice

3. Regionální den PID – Štěchovice

Dne 21. června 2014 se konal ve Štěchovicích 3. regionální den PID. Regionální den trval celý den, přesněji od 10 do 17 hodin. Lidé, kteří jeli z Prahy využili hlavně historické autobusy v trase Smíchovské nádraží – Štěchovice, které jezdily od 9 do 18 hodin a místní se dopravili pěšky. Autobusy v relaci Praha – Štěchovice byly obsluhovány historickými kloubovými Ikarusy 260 v provedením městském červeném (hnědém) i modrém ČSAD. Každý z těchto Ikarusů 260 jezdil vždy po 2 hodinách po trase linky 318 do Štěchovic.

Ikarus 280 a Karosa ŠL 11 ve ŠtěchovicíchŠtěchovice (foto: MCH)

Když se lidé dostali do Štěchovic, popřípadě místní, kteří přišli rovnou z domu, šli se podívat ke stánku PID, projít SE po dovednostní stezce či se projet historickými autobusy.

Kdo si šel projít dovednostní stezku, musel se nejdříve rozhodnout jestli chce jít vůbec 2 km, což bylo oproti Roztokům výrazně méně. Dovednostní stezka vedla po Štěchovicích po rovném terénu. Pro děti zde byly připraveny různé úkoly a soutěže, kterých se mohli zúčastnit také dospělí. Bylo jich celkem 6. Jednalo se třeba o kvíz, vázání uzlů, koulení do depa, slalom s autobusem, běh na tramvaj nebo chození po provaze. Úkoly byly povětšinou stejné a poslední tři byly až na konci u Štěchovické přehrady.

dovednostní stezka s úkolystezka (foto: MCH)

Po absolvování dovednostní stezky se mohli návštěvníci rozhodnout jestli půjdou zpět na autobus nebo půjdou dalších 6 km po turistických značkách kolem Štěchovic nebo si prohlídnou například elektrárnu, která byla otevřena a průvodci vedli návštěvníky každou hodinu po ní. Na konci na všechny čekala odměna v podobě davelských špekáčků a zmrzliny na náměstí ve Štěchovicích. Většina návštěvníků samozřejmě volila první variantu, tedy jít nazpátek na historický autobus, který jezdil v hodinovém intervalu do Prahy, Slap nebo Třebenic.

odměna: Davelské špekáčkyDavelské buřty po splnění úkolů (foto: MCH)

Historické autobusy jezdily mezi Prahou a Štěchovicemi, ale také mezi Štěchovicemi a Třebenicemi. Mezi Prahou a Štěchovicemi jezdili 2 historické Ikarusy v nátěru městském a ČSAD. První spoj v 9:20 měl potíže a proto vyjel asi o cca 25 minut později. Pokud se cestující dostali do Štěchovic, navazovali zde další 2 historické vozy, Škoda RTO 706 a Karosa ŠL 11. Ty jezdili dále do Slap a Třebenic. Do kopce za Štěchovicemi se však stoupala velmi obtížně, hlavně vozu Škoda RTO 706. Před zahájením a po ukončení jízd však Karosa ŠL 11 jela i do Prahy. Vozy mezi Prahou a Štěchovicemi měli číslo 338 a vozy mezi Štěchovicemi a Třebenicemi číslo 390.

Karosa ŠL 11 na Slapy, Na RovníkuKarosa ŠL 11 na Slapy, Na Rovníku (foto: MCH)

Kdo se projel historickými autobusy, mohl se projet také parníkem z Prahy do Štěchovic a ze Štěchovic do Slap. Jízdy však byly velmi drahé, ale i tak o to byl velký zájem.

V pátek a v sobotu byl ve Štěchovicích přistaven i Kinobus, který promítal v pátek film Revival a v sobotu film Okresní přebor. Nakonec se celý den PID vydařil, hlavně díky pěknému počasí a ochotě organizátorů.

Ikarus 260 ve ŠtěchovicíchIkarus 260 ve Štěchovicích (foto: MCH)

Soubory:

Fotografie:

Zveřejněno: 25. 6. 2014
Autor: Martin Chour

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *