Linka 41

 

Pražská nostalgická tramvajová linka 41

V provozu: sobota, neděle a svátky

Vozy: 2

Typ tramvaje: historické vozy (Ringhoffer)

 Dopravce: Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s.

Garantované nízkopodlažní spoje: ne

Konečné zastávky: 2 (Vozovna Střešovice, Výstaviště Holešovice)

Přestup na metro: A, B

Doba jízdy: 45/46 min

Délka linky: 14 km

Zastávky:

Vozovna Střešovice – Brusnice – Pražský hrad – Královský letohrádek – Malostranská (A) – Malostranské náměstí – Hellichova – Újezd – Národní divadlo – Národní třída (B) – Lazarská – Vodičkova – Václavské náměstí – Jindřišská – Masarykovo nádraží (B) – Náměstí republiky (B) – Dlouhá třída – Nábřeží Kapitána Jaroše – Strossmayerovo náměstí – Veletržní – Výstaviště Holešovice

Jízdné:

  • 20 Kč – děti do 15 let, kočárek s dítětem, ZTP a důchodce nad 70 let, kteří jsou občany ČR
  • 35 kč – dospělí

Historie:

Linka 91 jezdí v Praze přes 20 let. Ikdyž se jedná o historickou linku, během uplynulých 20 let došlo na lince 91 k několika změnám trasy. Provoz linky 91 byl po celou dobu spjatý s historickými vozy a víkendovým provozem. Pojmenování linky souvisí také s rokem zahájení provozu. Linka 91  roku 1991 a link 92 roku 1992.

linka 91linka 91 na Výstavišti (foto. MCH)

Linka 91 poprvé vyjela 15. května 1991 v trase Výstaviště – Náměstí Republiky – Václavské náměstí – Lazarská – Právnická fakulta – Výstaviště, tedy necelé 2 roky po Sametové revoluci.

IMG_7684linka 91 na Výstavišti Holešovice (foto: MCH)

V nadcházejícím roce (od 18. dubna) byla kromě 91 v provozu nově i další nostalgická linka, kterou se stala linka 92 vedená Dlabačov – Pražský hrad – Malostranská – Malostranské náměstí. Kvůli bezpečnostím důvodům na Malostranském náměstí, kde se otáčela na kolejovém přejezdu, byla ani ne po měsíci, 5. května 1992, zrušena. Kromě linky 92, prošla změnou trasy i linka 91, která začala jezdit i na Žižkov. Trasa: Žižkov, Vápenka (dnes Vozovna Žižkov) – Olšanské náměstí – Hlavní nádraží – Lazarská – Újezd – Čechův most – Právnická fakulta a zpět. V červnu téhož roku byla zkrácena na Hlavní nádraží, kde se otáčela v Opletalově ulici na pozůstalích kolejích, které v té době byly ještě v provozu (eletrifikovány a neodříznuty).

Nostalgická linka č. 91linka 91 na mostě Legiií (foto: dpp.cz)

V dalším roce, roku 1993, byla trasa opět trošku jiná: Výstaviště – Strossmayerovo náměstí – Letenské náměstí – Malostranská – Újezd – Národní třída – Václavské náměstí – Náměstí Republiky – Strossmayerovo náměstí – Výstaviště. V této trase naštěstí už přežila i další roky, oproti původním trasám. Výjimku tvoří jen září 1997 (oslavy 100 let Dopravního podniku hlavního města Prahy ), kdy byla zrušena a nahrazena totožnou linkou 92, která se od linky 91 lišila tím, že jezdila zdarma (proto jiné číslo).

91elinka 92 na Výstaviěště v roce 1992 (foto: prazsketramvaje.cz)

Poslední změnou trasy prošla linka 91 v roce 2001, kdy byla převedena do dnešní trasy. Zajímavým spojem je od roku 2001 poslední spoj v 17:00 z Vozovny Střešovice, který jede na Strossmayerovo náměstí totožně, záhy však jede Veletržní ulicí a ulicí Milady Horákové zpět do Vozovny Střešovice, kde zatahuje do vozovny.  Od roku 2001 má linka 91 stále stejný počet spojů.

Mapa: 91 Intervaly:

Pracovní den
Sobota
Neděle
Se
Ve
Do
Od
Ve
Do
Od
Ve
60
60

Jízdní řád:

Vozovna Střešovice – Výstaviště Holešovice (smyčka)
Vozovna Střešovice 12.00 13.00 14.00 15.00 16.00 17.00
Pražský hrad 12.03 13.03 14.03 15.03 16.03 17.03
Malostranská -M- 12.08 13.08 14.08 15.08 16.08 17.08
Národní divadlo 12.16 13.16 14.16 15.16 16.16 17.16
Václavské náměstí 12.22 13.22 14.22 15.22 16.22 17.22
Masarykovo nádraží -M- 12.26 13.26 14.26 15.26 16.26 17.26
Náměstí republiky -M- 12.28 13.28 14.28 15.28 16.28 17.28
Strossmayerovo náměstí 12.32 13.32 14.32 15.32 16.32 17.32
Výstaviště Holešovice (smyčka) 12.35 13.35 14.35 15.35 16.35  

 

Výstaviště Holešovice (smyčka) – Vozovna Střešovice
Výstaviště Holešovice (smyčka)   13.01 14.01 15.01 16.01 17.01
Strossmayerovo náměstí 13.03 14.03 15.03 16.03 17.03
Náměstí Republiky -M- 13.08 14.08 15.08 16.08 17.08
Masarykovo nádraží -M- 13.10 14.10 15.10 16.10 17.10
Václavské náměstí 13.14 14.14 15.14 16.14 17.14
Národní divadlo 13.19 14.19 15.19 16.19 17.19
Malostranská -M- 13.27 14.27 15.27 16.27 17.27
Pražský hrad 13.32 14.32 15.32 16.32 17.32
Vozovna Střešovice 13.35 14.35 15.35 16.35 17.35

Zajímavá místa na trase:

  • Výstaviště Holešovice – Lapidárium Národní muzea, Mořský svět, Průmyslový palác, Křižíkova fontána
  • Veletržní palác – policejní prezidium ČR, Národní galerie, Veletržní palác
  • Strossmayerovo náměstí – kostel sv. Antonína, Divadlo Radar
  • Nábřeží Kapitána Jaroše – kostel svatého Klimenta
  • Dlouhá třída – Divadlo V Dlouhé, Dolejší vodárna, Novomlýnská vodárenská věž, Poštovní muzeum, kostel sv. Klimenta, Vávrův dům
  • Náměstí Republiky – kostel sv. Josefa, Obecní dům, Prašná brána
  • Jindřišská – kostel sv. Jindřicha a Svaté Kunhuty, Jubilejní synagoga, Jindřišská věž
  • Václavské náměstí – Kino (Světozor, Lucerna), Divadlo (ABC, Rokoko), Václavské náměstí
  • Vodičkova – Úřad MČ Prahy 1
  • Lazarská –Nejsvětější trojice Prahy
  • Národní třída – Muzeum lega, kostel sv. Martina ve zdi, magistrát, komiksové muzeum Káji Saudka, Mozaretum
  • Národní divadlo – Národní divadlo, Laterna magika, Aukční stín, Rotunda (nalezení sv. Kříže, sv. Kříže Menšího)
  • Újezd – kostel svatého Jana Křtitele Na Prádle, lanová dráha na Petřín
  • Hellichova – České muzeum hudby, kostel (sv. Vavřince, Panny Marie Vítězné), palác (Nostický, Michnův), Tyršovo muzeum, Ministerstvo kultury, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
  • Malostranské náměstí – palác (Kaiserštejnský, Hartigovský, Šternberský, Thunovský, Kounický, Kounický, Vrtbovský, Schönbornský, Lichtenštejnský, Ledeburský, Pálffyovský), Malostranská beseda, Poslanecká sněmovna, Senát, Valdštejnská zahrada, kostel sv. (Panny Marie u kajetánů, Josefa, Mikuláše, Tomáše) Dům Smiřických, Muzeum pražských pověstí a strašidel, morový sloup Nejsvětější Trojice, Mostecké věže, Karlův most
  • Malostranská – Strakova akademie, Úřad vlády ČR, Valdštejnská jízdárna, Hanavský pavilon, Ministerstvo financí, Vojanovy sady, palác (Kolovratský, Fürnstenberský)
  • Chotkovy sady – Galerie hlavního města Prahy
  • Hradčanská – Ministerstvo obrany
  • Vozovna Střešovice – Ministerstvo kultury, Muzeum MHD

  Staré jízdní řády:

Fotografie z linky:

IMG_0235linka 91 u Národního divadlo (foto: MCH)

Video z linky:

linka 91 v trase Vozovna Střešovice – Výstaviště Holešovice (video: WorldOfTransit)

Zveřejněno: 9. 12. 2014 Autor: Martin Chour

2 Responses to Linka 41

  1. pavel říká:

    o vikendu vyzkousime. dobry tip na vylet

  2. Tomáš říká:

    Dobrý den, linka je nově přečíslovaná na linku číslo 41, protože 91-99 jsou noční tramvaje a jsou na ní nasazovány tramvaje Ringhoffer.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.