Od příštího roku možnost nákupu jízdenek v tramvaji

Všechny pražské tramvaje budou za šest měsíců vybaveny terminály pro platbu jízdného platební kartou. Dopravní podnik podepsal čtyřletou smlouvu se společností Bankovní informační technologie (dcera ČSOB), ta přístroje do tramvají namontuje na vlastní náklady a DPP zaplatí firmě provizi 1,99 procenta z ceny jízdenky.

Od roku 2016 lze si koupit jízdenky bezkontaktně na linkách 18 a 22, ale také na 119 (foto: Ropid)

Aktuálně si lze takto jízdenky koupit již od roku 2016 ve všech vozech linky 18 a ve dvou linky 22. V autobusech je tento způsob platby umožněn na letištních linkách 119 (s přirážkou k jízdnému) a AE a na některých příměstských spojích.

Modernizace služeb pro cestující je pro nás prioritou. Jsme rádi, že ve všech tramvajích rozšiřujeme možnost nákupu jízdenek právě o bezkontaktní platby. Je to trend dnešní doby a my rádi vyhovíme potřebám našich pasažérů, pro které to bude jednoznačně znamenat zvýšení komfortu a kvality poskytovaných služeb,“ říká generální ředitel a předseda představenstva DPP Martin Gillar.

Automat jízdenku vydává již označenou (foto: DPP)

Přístroj funguje tak, že jakmile cestující nastoupí, vybere si jízdenku za 24 Kč, 32 Kč, celodenní za 110 Kč nebo i zlevněné pro děti a seniory za 12 Kč, 16 Kč a 55 Kč. Přiloží k přístroji kartu, vyjede mu jízdenka. Výhodou je, že se jízdenka z automatu vytiskne již označená, a proto ji není potřeba dále validovat. Vloni si takto jízdenku koupilo asi 5000 cestujících měsíčně.

Terminály umožňující bezkontaktní platbu jízdenek v tramvaji plánuje DPP umístit u prostředních dveří. U tramvají 14T budou zařízení na platby dvě, protože tyto tramvaje nemají v prostředním článku dveře.

Dopravní podnik zatím neuvažuje o rozšíření tohoto systému do metra. Pro cestující je dobrou zprávou to, že postupně obnovuje automaty na jízdenky. Oproti původním nové umožňují platit nejen mincemi, ale i bezhotovostně. V první polovině příštího roku bude vyměněno dalších 100 automatů, a to převážně ve stanicích metra.

Zveřejněno: 8. 11. 2018
Autor: Vojtěch Jánský

Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Vojtěch Jánský

Na stránkách začal pracovat v lednu 2018 na městských linkách. Od května 2018 je zástupcem šéfredaktora stránek. V říjnu 2018 ukončil práci na městských linkách a nyní se věnuje denním článkům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *