Trvalé změny v prosinci: zřízení linky 672 a prodloužení linky 467 v Roudnici

S celostátní změnou jízdních řádů dojde 9. prosince k několika změnám v síti pražské integrované dopravy. Nejzajímavější změnou bude zavedení nové linky ze Zvole do Vraného nad Vltavou či prodloužení linky 467 v Roudnici nad Labem. Na ostatních linkách, zejména příměstských, dochází k časovým posunům spojů vzhledem k provázanosti s železniční dopravou. O změnách na železnici jsme informovali 25. listopadu. Před Vánoci dojde v Praze k posílení provozu linek metra, ale kvůli mistrovství světa ve florbale a zajištění návazné dopravy dojde k oslabení několika autobusových linek

Spoje linky 348, které začínaly/končily v Neratovicích u Domu Kultury, jsou vedeny do zastávky Neratovice, U Vojtěcha. Nových spojů se dočkají cestující na lince 655. V pracovní dny ráno dojde k prodloužení čtyř spojů k železniční stanici v Úvalech končících/začínajících v Horušanech, Horoušánkách. Tuto změnu kvituje námi oslovená 36letá Olga Wagnerová, obyvatelka Horoušánek, říká: „Dnes musím při cestě do Prahy jet na Černý Most linkou 344 a pak metrem. Od prosince budu moct jet do Úval a tam nasednout na vlak!“

Linka 467

V Roudnici nad Labem dochází s novým jízdním řádem na rok 2019 k prodloužení linky 467 z Purkyňova náměstí přes nemocnici, sídliště a Hornickou k tamějšímu ČSAD. „Na prodloužení linky a přidání zastávek po území města Roudnice nad Labem se dohodl Krajský úřad Ústeckého kraje s dopravcem ČSAD Střední Čechy. Tato změna je jedna z mnoha, ke kterým dochází v rámci připravovaného začlenění linky MHD Roudnice nad Labem do integrované dopravy DÚK, ze kterého vyplývá i úprava  trasy linky MHD v Roudnici nad Labem a její napojení na příjezdy a odjezdy vlaků. K integraci dojde od 1. 1. 2019,“ zmiňuje Bohuslava Jírovcová, vedoucí odboru dopravy města Roudnice nad Labem.

Vedení linky 467 Roudnicí nad Labem od prosince. (schéma: Jan Horák)

Linka 672

„O linku Zvole – Vrané bylo uvažováno již delší dobu. V souvislosti s opravou komunikací v Písnici vznikla na naší žádost odlehčovací linka 742, kterou platilo hlavní město. To byla možnost vyzkoušet zájem o kombinaci veřejné dopravy autobus – vlak. Obzvlášť v ranních a odpoledních špičkách byla tato linka výrazně rychlejší než autobusy na objízdné trase přes Vestec,“ objasňuje Mirek Stoklasa, starosta obce Zvole. K 9. prosinci bude zřízena linka 672 v trase: Vrané nad Vltavou, Železniční stanice – Zvole, Škola  – Zvole  – Zvole, Jílovská – Zvole, Nová Zvole. Linka bude jezdit v pracovní dny ráno a odpoledne v intervalu 30 minut s návazností na vlak ve Vraném nad Vltavou. Dopravu zajistí dopravce Martin Uher. V podobné trase jezdila při výluce v Písnici a Dolních Břežanech linka 742. Oproti ní linka z návsi pokračuje přes zastávku Zvole, Jílovská k satelitnímu městečku na jihu obce (Zvole, Nová Zvole). 

„Důvodem k zavedení této linky je doprava, která nebude ve špičkách ovlivněna zácpami na silnici a zpřístupnění trasy Zbraslav, Komořany, Modřany, …, Hlavní nádraží. Možnost přestupu na tramvaje, jedoucí do centra Prahy, či autobusy, přejíždějící přes Barrandovský most na smíchovskou stranu. Rychlost této linky je porovnatelná s rychlostí linky 333, když nemá zpoždění. Nevýhodou je přestup na vlak ve Vraném nad Vltavou. Jak se ukazuje, o tuto linku je mezi cestujícími zájem,“ zdůvodňuje Stoklasa.

Schéma trasy nové linky 672. (schéma: Jan Horák)

Noční linky

Dojde i ke zrušení noční příměstské linky 955 do Čestlic. „Po statistickém vyhodnocení využívanosti této noční linky a po dohodě s obcí Čestlice, nebylo hospodárné na tuto linku finančně přispívat,“ vysvětluje starosta obce Průhonice Bohumil Řehák. Aby byly obslouženy Kateřinky a Újezd u Průhonic, dochází ke změně trasy linky 906. Ta pojede ve směru od Strašnické z Donovalské přes zastávky Mokrá, Litochlebské náměstí, Opatov, Ke Kateřinkám, Zdiměřická, Kateřinky, Ke Smrčině, Na Formance, Ve Vilkách, Formanská, Dolnokřeslická a dále do Nedvězí. 

Zastávky

Dojde ke zřízení dvou zastávek. Nově autobusy linky 461 zastaví v zastávce Kamenice, Štiřín, U Rybníka. Ta se nachází na konci obce Štiřín, poblíž restaurace Štiřínská stodola. Druhou zastávkou je Lety, Karlštejnská, která se nachází u nové zástavby na severu obce. Tuto zastávku budou obsluhovat linky 311 a 451. Rozšíří se i počet zastávek na znamení. Nově autobus automaticky nezastaví v zastávkách Dubeč, Halenkovská, Hrnčíře, Hrnčířský hřbitov, Koloděje, Kvasinská, Sídliště Zličín, Sobín, Starý Zličín, Šeberov, Škola Dubeč.

Štítky , , , , , , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Vojtěch Jánský

Na stránkách začal pracovat v lednu 2018 na městských linkách. Od května 2018 je zástupcem šéfredaktora stránek. V říjnu 2018 ukončil práci na městských linkách a nyní se věnuje denním článkům.

2 reakce na Trvalé změny v prosinci: zřízení linky 672 a prodloužení linky 467 v Roudnici

  1. Pavel Stařecký říká:

    Co má linka 955 společného s Jesenicí?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *