Trvalé změny v lednu: Integrace Roudnice a úpravy linek 108 a 168

Jestli platí přísloví, že jak na Nový rok tak po celý rok, tak nás v roce 2019 čeká velmi klidné období. Přímo na Nový rok proběhla jen integrace Roudnice nad Labem do systému DÚK i PID. K 3. lednu proběhla změna linky 664 v Černošicích a převedení výlukového stavu na lince 953 do stavu trvalého. Toto pondělí, 7. ledna, dojde k úpravě časových poloh spojů a přidání spojů na linkách 108 a 168 v Ruzyni. 

Od 1. ledna 2019 dochází k integraci městské hromadné dopravy v Roudnici nad Labem do integrovaného dopravního systému Doprava Ústeckého kraje (DÚK) a zároveň se v ní nově uznávají papírové jízdní doklady PID. Linka MHD s novým číslem DÚK 368 zároveň získává novou přehlednější trasu, přibydou na ní nové spoje a cestující si budou moci koupit jízdenky DÚK. Nově se rozšiřuje obsluha nemocnice a sídliště, a to na úkor Podlusk, Čihadel či lokality u hřbitova, tam je nižší poptávka, náhradou tam byla prodloužena linka PID 467 loni v prosinci. Linka 368 navazuje na rychlíky ve směru na Prahu. Cestující při jízdě v autobusech DÚK musí mít jízdenku PID před nástupem do vozidla předem označenou, předplatné časové jízdné PID je uznáváno jen v papírové podobě. Ve vozidle není možné si koupit jízdenky PID.

Za navázání spolupráce a úspěšnou integraci roudnické autobusové dopravy jsme samozřejmě rádi. Jsem přesvědčen, že její výhody převáží nad počátečním nepohodlím, souvisejícím zejména se změnami zaběhlých tras a jízdních řádů. Zda tomu tak opravdu bude, se však ukáže v následujících týdnech a měsících,“ řekl  Jiří Řezníček, místostarosta města Roudnice nad Labem.

Linky 108 a 168

V pondělí 7. ledna dojde k posílení linek 108 a 168 z Drnovské na Petřiny na interval 7/8 minut. Na lince 108 dojde k časovým posunům, aby došlo k lepšímu proložení spojů s linkou 168. Ta bude z Jivin posílena dvěma spoji (jeden pojede již z Bílé Hory), které dojedou jen na Petřiny, odtud pojedou manipulačně a navážou se až na Šafránkově. Bez manipulačních jízd to ale nejde, protože by nebyl splněn proklad se 108 a zároveň s klasickými spoji linky 168. Řidiči mají na přesun z Petřin na Šafránkovu celých 10 minut. Trasa přes Nemocnici Na Homolce je dlouhá 17 minut a trasa přímo trvá večer podle jízdního řádu 12 minut, proto není možné, aby tyto dva spoje začínaly u Nemocnice Motol jako doposud. „Jedním z hlavních důvodů bylo vyřešit kapacitní problém na spoji linky 108 s průjezdem přes zastávku Litovický potok v 7:17 ve směru na Petřiny, který byl přetěžován zejména školní poptávkou. Zavedením a úpravou spojů na obou linkách dojde k rozředění nabídky do více spojů v krátkém časovém rozsahu. Opatření je navíc realizovatelné bez nárůstu počtu vozidel a řidičů,“ osvětluje Filip Drápal, tiskový mluvčí Ropidu.

Linka 664

K 3. lednu jsou zřízeny i nové školní spoje v Černošicích. Jedou odpoledne ve 13 a 14 hodin mezi tamější školou a nádražím. Fakticky jde o prodloužení dvou párů spojů, protože spoje ke škole/od školy jedou vždy dvě minuty po pravidelném příjezdu/odjezdu. Celou situaci zhodnotil Filip Kořínek, starosta obce Černošice: „Dosud jezdil jen ranní školní spoj, který děti z těchto obcí vozil k základní škole v Černošicích-Mokropsech, ale odpoledne musely po svých nebo jednu stanici vlakem a přestupovat na autobus, kde často docházelo při přecházení trati a krajské silnice k nebezpečným situacím. Nově zavedené dva spoje po 13. a 14. hodině velmi vítáme a již první den provozu byly plně vytížené.“

Linka 953

Od noci z 3. na 4. ledna je noční linka 953 vedena mezi zastávkami Palmovka a Kundratka ulicí Čuprova (stejně jako linky 140, 185 a 302). Dochází tedy ke zrušení zastávek Palmovka v ulici Zenklova a Libeňský zámek. „Linka je v této trase vedena prakticky již více než rok, takže tímto došlo pouze k převedení dlouhodobé výluky do trvalého stavu. Na vynechání zastávky Stejskalova (Libeňský zámek) nepřišla od roku 2017 žádná stížnost. Naopak docházelo v minulosti k situacím, že si na Stejskalově cestující tento autobus linky 953 pletli s náhradní dopravou v domnění, že je zde nějaká mimořádná výluka a je zde zavedena NAD a dotazovali se řidiče, zda jede na Kobylisy. Navíc je tímto opatřením sjednocen provoz všech autobusů ve směru na Prosek do jednotné trasy,“ dodal Drápal.

Posuny spojů a nová zastávka ve Vinoři

K 3. lednu 2019 došlo k časovým posunům vždy jednoho spoje v pracovní dny na linkách 348 ráno z Chlumína, 354 ráno z Černého Mostu, 445 odpoledne z Vraného nad Vltavou, 448 v poledne z Dobřichovic. Od 7. ledna se posouvá většina víkendových spojů linek 175 a 183. Počínaje 3. lednem se školáci mohou těšit na nový ranní spoj ze zastávky Vitice, Močedník do zastávky Český Brod, Žel.st. Ke stejnému datu je prodloužen na lince 316 jeden pár spojů po 18. hodně z Holubic k železniční stanici v Kralupech nad Vltavou.

Ve směru do centra se zřizuje zastávka Vinořský zámek pro linky 375, 376, 378, 396 a 953. Ta je zřízena v ulici Mladoboleslavská za ulicí Semtínskou. Byl zde vybudován dokonce autobusový záliv. Ruší se tak blízká zastávka Vinořská pro linku 396.

Štítky , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Vojtěch Jánský

Na stránkách začal pracovat v lednu 2018 na městských linkách. Od května 2018 je zástupcem šéfredaktora stránek. V říjnu 2018 ukončil práci na městských linkách a nyní se věnuje denním článkům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *