Společnost Arriva vlaky by měla začít jezdit na tratích v Libereckém kraji

Liberecký kraj – Rada Libereckého kraje rozhodla, že uzavře smlouvu se společností Arriva vlaky s.r.o přímým zadáním. Jedná se o zajištění železniční dopravy na tratích 030 a 035. Smlouva bude platit od nového grafikonu 2019/2020 a její platnost bude do roku 2029. Cestující se mohou těšit na nízkopodlažní jednotky 642 Desiro ale než proběhne jejich modernizace budou nasazovány převázně jednotky 845, které jezdí na expresních vlacích Praha-Nitra a městské lince S49 Praha-Hostivař – Roztoky u Prahy.

Siemens Desiro 642 DB  (Zdroj: Arriva Vlaky)

„O zlepšování kvality v železniční dopravě usilujeme dlouhodobě. Rada kraje projednávala obdržené nabídky na zajištění vlakové dopravy mezi Libercem a Starou Pakou opakovaně. Společnost Arriva vlaky nabídla moderní nízkopodlažní vozy za nejvýhodnější nabídkovou cenu, a to na celý požadovaný soubor tratí,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Cesta k předběžnému uzavření smlouvy nebyla lehká, na možný střet zájmů musel kraj vypovědět smlouvu s KORID LK. Poté vyzval všechny aktivní dopravce na trhu v České republice k podání nabídek. Rada kraje oslovila dopravce Die Länderbahn GmbH DLB,  Leo Express s. r. o.,  České dráhy, a. s.,  RegioJet, a. s. a GW Train Regio a. s. aby podali nabídky do 21. ledna 2019 Do stanoveného termínu přišli nabídky od společnosti České dráhy a Arriva vlaky, které podali nabídku na celý provozní soubor. Arriva nabídla cenu 157,12 Kč za kilometr. Dopravce GW Train Regio byl vyřazen kvůli nesplnění podmínek.

„Společnost Arriva vlaky nabídla oproti ostatním zájemcům vozidla moderní nízkopodlažní konstrukce na celý provozní soubor za nižší cenu. Již v poptávce jsme upozornili oslovené dopravce, že preferujeme právě užití moderních nízkopodlažních vozidel, podobně jako tomu je od roku 2009 na Jizerskohorské železnici,“ doplnil Jan Sviták, nový náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

S vybraným dopravce začne jednání o znění smlouvy. Kraj ji může uzavřít přímým zadáním bez povinnosti nabídkového či výběrového řízení. Umožňuje mu to zákon o veřejných službách v přepravě cestujících. Společnost Arriva vlaky v Severních Čechách bude působit mimo jiné na Rychlících R21 Praha-Turnov-Tanvald a R22 Kolín-Nový Bor, kde vyhrála výběrové řízení vyhlášené ministerstvem dopravy.

Motorová jednotka 845  ( Zdroj: Arriva vlaky)

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Soldán Jiří

Na stránkách píšu hlavně o veřejné dopravě v Severních Čechách. Aktuálně chodím na Střední škola strojní, stavební a dopravní v Liberci do druhého ročníku na oboru Provoz a Ekonomika dopravy Zabývám se hlavně železniční, autobusovou a tramvajovou dopravu. Také se zajímám o integrované systémy IDOL, DÚK, PID a také o německý ZVON.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *