Senát schválil novelu zákona o snížení DPH u jízdenek na 10 %

Jízdné by mohlo od příštího roku spadat do nižší sazby daně z přidané hodnoty. Místo nynějších 15 procent by to mělo být deset procent. Počítá s tím poslanecká novela zákona o DPH, kterou dnes schválil Senát. Předloha, proti níž se postavila vláda i Asociace krajů, se nyní dostane k prezidentovi. Dopravci zatím možné dopady na výši jízdného nekomentovali.

Senát schválil novelu zákona ohledně snížení DPH. Nyní míří k prezidentovi. (foto: Pražský deník.cz)

Přeřazení jízdenek do nižší sazby by mělo podle předkladatelů nechat ve veřejné dopravě více peněz a mělo by ulevit obecním a krajským rozpočtům. Nynější sazba DPH na jízdné je podle nich v ČR osmá nejvyšší v Evropě. Podle předkladatelů by mohlo dojít ke zlevnění jízdenek či ponechání, čímž by dopravci dostali více peněz, které by mohli dát do platů řidičů. Podle kritiků se ale ceny jízdenek nezmění, novela tak bude podle místopředsedy senátu Milana Štěcha (ČSSD) „dárečkem dopravcům“.

Největší dopravci tento návrh zatím nekomentovali. Mluvčí Českých drah Gabriela Novotná zmínila: „Do výše jízdného se promítá řada faktorů, jako jsou například ceny energií nebo dělba tržeb v rámci integrovaných dopravních systémů. Proto teď nelze bez hlubšího rozboru jednoduše říci, jaký vliv bude tato legislativní změna mít na koncové ceny jízdného.“

„Snížení DPH na jízdné považuji za pozitivní krok, protože vede k podpoře veřejné dopravy a na rozdíl od slev pro různé skupiny cestujících bude mít vliv na cenu pro všechny uživatele veřejné dopravy. Je ale otázkou, kde na to vláda vezme peníze,“ uvedl Ondřej Kališ, předseda SPVHD.

Nikdo však nedokáže určit, o kolik by stát přišel peněz. Ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO) již v minulosti řekla, že návrh by veřejné rozpočty připravil o 930 milionů korun. Podle Svazu měst a obcí ČR by tak obce a města přišly o 219 milionů korun. Předsedkyně Asociace krajů a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO) odhadla, že by toto opatření přišlo stát na 1,2 miliardy korun.

V tomto roce to není první snižování cen jízdného. Od 1. září začaly fungovat ve vlacích a autobusech slevy pro studenty do 26 let a pro seniory nad 65 let. Stát vyjde toto opatření na zhruba na 6 miliard Kč ročně.

Štítky , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Vojtěch Jánský

Na stránkách začal pracovat v lednu 2018 na městských linkách. Od května 2018 je zástupcem šéfredaktora stránek. V říjnu 2018 ukončil práci na městských linkách a nyní se věnuje denním článkům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *